GOESSCHE C0EBA1VT. 1866. l\°. 19. D1INGSDAG 6 MAART. 53ste Jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. HKÏ& «««»- De uitgave dezer Courant geschiedt Hlaandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen, prijs per kwartaal f 1,95, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentie» worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Nog altijd blijft men van geheimhouding spreken en trekt men de eerlijkheid van het mi nisterie in twijfelwaar het de redenen van zijn optreden heeft blootgelegd. Hoe krachtig ook de verzekering luiddedat de geheele waarheid was medegedeeld, blijft men er nog bijdat er iets verborgen wordt gehoudenen door dien twijfel wordt natuurlijk het vertrouwen op het nieuwe ministerie verzwakt. Wij veroorloven ons daartegen een paar opmerkingen. Vooreerst: de ministerieele loopbaan van den heer van de Putte heeft hem genoeg doen ken nen in zijne rondheid en eerlijkheid om hem op zijn woord te gelooven. Maar ookal wan trouwde men hem in zijne verklaringen, omtrent de ministerieele crisis, waarvoor naar ons inzien geen billijke reden is- dan is het minstens bevreemdenddat men hem voor Thor- becke had willen zien wijkenen dat men tege lijk hem als onmisbaar acht in dit oogenblik, om de belangrijke Indische aangelegenheid ten einde te brengen. Men wil van hem, dat hij de opgenomen taak volbrengen zal en onder mijnt al vast het vertrouwendat in zulk eene gewigtige zaak in hem moet worden gesteld. Onwillekeurig rijst daarbij eene andere op merking dat de niet-zwijgenden over het ver zwijgen van de ware reden der ministerieele crisisal zeer weinig het algemeen belang op het oog hebben, 't Is of het er op toegelegd wordt, om het ministerie spoedig te verdrijven en het land prijs te geven aan eene andere crisisdie nog wel zoo bedenkelijk zoude zijn. Gaarne stemmen wij toe, dat de natie regt heeft om te vragenwaarom gaat de uitnemende staatsman henen en nemen anderen, die daartoe aanleiding schijnen gegeven te hebben, het roer in handen? Maar al is het antwoord, daarop reeds gegeven niet voldoendemoeten wij dan nu ons uitsluitend bezig houden met dit onderzoeken en gissen en twijfelen omtrent hetgeen voorbij isof moeten wij het oog naai de toekomst rigten en welke ook onze ver wachtingen van het nieuwe ministerie zijn dat trachten te steunen, als het den weg blijft bewandelendie door het afgetreden kabinet betreden werd. Het onderzoek naar het ver- ledene mag niet onbepaald het oordeel over het tegenwoordige beheerschen, en de strijd over vermoedelijke oorzaken mag de ontwikke ling van gewenschte gevolgen niet belemmeren. En toch gaat het langzamerhand daarhenen, zoo men steeds blijft vragen: weten wij nu wel alles. Zou de zaak, bij meerder licht, wel zooveel in aard veranderen en is het, bij gebrek aan dat meerdere, dan eene onmoge lijkheid, dat dit ministerie blijke voor deszelfs zaak berekend te zijn? Bij het naderen der verkiezingen in Gronin gen en Zutphen werd er gezegddat de uitslag der stemming leeren zou, of de anti-revoluti onaire party was versterkt, want, dit be greep men vooraf, van eene overwinning door deze te behalen, kon geene sprake zijn. Die uitslag is niet bemoedigend. Yan 1600 stemmenin het kiesdistrict Zutphen uitge- bragt, vereenigden zich 81, zegge één en tach tig op den heer Keucheniusdie door den heer Groen was aanbevolen. Voorwaar, men moet zich sterke illusien maken van de sympathie voor zijne beginselen, als men in dit resultaat een wenk ziet om moedig voorttegaan. Maar in beide districten is de getuigenis luide en krachtig ten gunste van het liberaal beginsel. Hoe men ook, door groepering van cijfers en allerlei redeneringen, dit zoekt te verbloemen, het onpartijdig oog ziet hier, hoe de meerder heid denktwat de meerderheid wil. Ook dan zelfs, wanneer men de verkiezing van den heer Thorbecke als eene hulde aan zijn persoon wil beschouwendan is deze een schitterend protest tegen alles, wat sedert vier jaren over hem door de oppositie is gezegd. Maar vooral, als wij hem beschouwen als de vertegenwoordiger van een regerings-beginselvan eene staatkun dige rigtingdan heeft zijne gelijktijdige ver kiezing in twee districten eene beteekenis, die voor onze anti-liberalen, om met het Dagblad te sprekenverpletterend is. GOES, 5 Maart 1866. Wij ontleenen aan de Middelb. Cour. het volgende, omtrent de buitengewone zitting der prov. staten van Zeeland: Na eene Donderdag gehouden zitting, welke ongeveer één uur duurde, is de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland in naam des konings gesloten. Het voorstel van gedeputeerde staten betref fende de stoombootdienst op de Wester-Schelde is in zooverre gewijzigd dat, ter bestrijding der uitgaven tot aankoop ten name der pro vincie van het noodige materieel voor de uit oefening dier stoombootdienst, in plaats van 70,000 thans 85,000 beschikbaar zijn gesteld. Dit voorstel werd met 27 tegen 3 stemmen aangenomen. De aanbieding van den tegen- woordigen concessionaris, om het door hem ge bezigd wordende materieel voor ƒ20,000 aan de provincie af te staan, is onaannemelij k ge acht en dus buiten aanmerking gebleven. Het adres der ingezetenen van Borsselen Ellewoutsdijk en Driewegen, houdende verzoek, om in het belang der communicatie te willen bepalen dat de boot te Borsselen en aan de haven te Ellewoutsdijk zal aanleggen, is naar gedeputeerde staten verwezen, ten einde deze kunnen nagaan in hoever, bij de regeling der stoombootdienstdaaraan zal kunnen worden voldaan. Het voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning van hoogstens ƒ75,000 (zijnde ƒ15,000 hooger dan eerst is voorgedragen, als gevolg van bovengenoemde wijziging) is met algemeene stemmen goedgekeurd, even als dat tot wijzi ging der provinciale begrooting voor 1866 waarbij mede genoemde verhooging van 15,000 in aanmerking is genomen, Ten slotte is evenzeer aangenomen het be kende voorstel betreffende de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit deze provincie in het geneeskundig gesticht te Delft. Bij de verkiezing te Groningen zijn 753 stem men uitgebragt, waarvan 520 op den heer Thor becke 116 op den heer van Swindcren48 op den heer van Herwerden45 op den heer Wyc- kerheld Bisdom. Te Zutphen zijn uitgebragt 1621 stemmen, waarvan 21 van onwaarde. De heer Thorbecke verkreeg 905, de heeren Swavingvan Heeckeren, Keuchenius en Dam349, 224, 81 en 21 stemm. Gedep. Staten hebben bij besluit van 20 Febr. de gemeentebesturen opmerkzaam gemaakt op eene missive van den minister van binnenland- sche zaken, van 28 Jan. 11. op de verordening omtrent het bouwen, waarin sommige besturen te ver zijn gegaandoor te verbieden dat er worde gebouwd zonder schriftelijke toestemming van burg. en weth., met uitnoodiging, om daar omtrent onderzoek te doen en casu quo aan den raad een voorstel tot wijziging te doen van de bepalingen, die in strijd zijn met de koninklijke besluiten. Voor de benoeming van een lid in de alge meene rekenkamer, die Dingsdag 6 dezer, door de tweede kamer moet geschieden, zijn 24 sol- licitatien ingekomen. Onder dezen is ook die van den heer Mathoninspecteur der registratie in de provincie Zeeland. Naar men ons mededeelt wordt vrij algemeen het gerucht verspreid als zoude de opengestelde gemeente-leening groot 44000,door één persoon genomen zijn. Wij zijn geregtigd mede- tedeelen dat daarvan bij het gemeente-bestuur officieel noch officieus iets bekend is en vermee- nen dat deze onwaarheid alleen wordt verkon digd met het laakbare doel om het welslagen der bedoelde geldleening tegen te werken. Onder de rubriek bestedingendeelen wij den afloop mede der laatst aangekondigde, ge houden in de vorige week. Niet onbelangrijk is hetom eens met feiten te bewijzen hoe men op Zuid-Beveland door drongen is van het nut eener goede commu nicatie, om van de belangrijke werken, (kanaal en spoorweg) partij te trekken. Wij geven daarom hierbij een overzigt van de belangrijke sommen die dit jaar aan het verbeteren van

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1