BINNENLANPSCHE BERICTEN. BUITENLAND. lang der natie jammer zijn, indien partijzucht de zaak tot een uiterste wilde drijven; maar wij geloovendat zelf de antiministerieele partij zulks niet verlangt, wel overtuigd, dat hare kansen daardoor niet zouden verbeteren. In dien eens eene spoedige verandering in het ministerie onvermijdelijk werdindien voor een oogenblik daardoor de antirevolutionaire partij, (want van de conservatievezoo deze al gezegd kan worden te bestaan, kan geen sprake zijn,) zich aan het hoofd der zaken wist te doen stellenhet zou al ras blijkendat voor haai de tijd nog niet rijp is, of laat ons liever zeg gen, dat zij reeds uit den tijd is en bij het meerderdeel der natie geene sympathie vindt. Het gevolg zou dus zijn eene aanhoudende wisseling, die niet anders dan hoogstverderfelijk voor de belangen der natie kan wezen. Dat schijnt men dan ook langzamerhand meer te gaan inzienen ofschoon ook tegen het mi nisterie nog altijd een toon wordt gevoerd, die weinig verwacht werd van die zijde, van waar zij het hevigste ismeenen wij toch te bespeu ren, dat de overtuiging veldwint, dat er van een tegenstand quand même weinig anders te wachten is, dan juist dat, wat men zelve niet wenscht. De strijd over personen is, wij behoeven het niet meer te herhaleneen verderfelijke strijd, en hoe men ook met sommigen moge ingeno men wezen, wie dien strijd voert, vergeet ge heel en al, dat daarbij de zaken den gevoelig- sten slag krijgen. Wij zeggen dat onder anderen met het oog op de vraag: is het wenschelijk dat de heer Thorbecke als lid der kamer optreedt? Het Dagblad zegt van neen, schoon er bijvoe gende als wij alleen op partijbelang ziendan moesten wij het wenschen. Als altijd stelt het echter het heil des lands boven aan en zou liever zien, dat die optreding vooreerst geen plaats had. Onwillekeurig rijst echter daarbij de gedachtezou het ook soms liever zien, dat het wel gebeurde, juist omdat het hoopt, dat daardoor zijne oogmerken zouden worden ge diend. Ook in dit opzigt zou het zich kunnen bedriegen, maar zeker rekent het daarop en slaat een toon aanwaardoor het in ieder ge val zich dekken wil. Doch wat daarover de opinie moge wezen, wij houden het er voor, dat ook in dit opzigt een vertrouwend wachten het beste is, want van mannen als Thorbecke die getoond hebben volgens vaste beginselen te handelenkunnen wij niets anders verwach ten, dan dat zij in elke betrekking aan die beginselen getrouw zullen zijn. GOES, 26 Februarij 1866. Per telegraaf. Bij de Tweede Kamer zijn in gekomen de volgende wetsontwerpen: A. Aanvrage voor 100,000,voor kosten runderziekte. B. Goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en Belgie, tot aanvulling van het handels- en scheep vaartver drag. De leden der provinciale staten van Zeeland zijn tegen a. s. Woensdag avond buitengewoon bijeengeroepen ter behandeling van een voor stel van gedeputeerde staten betreffende de stoombootdienst op de Wester-Schelde. Door den minister van oorlog tijdelijk be last met het beheer van het departement van marine, is bepaald dat, uithoofde er behoefte aan manschappen voor de eigenlijke zeedienst zoowel als voor het korps mariniers bestaat er eene werving van matrozen en jongens zal plaats hebben, door onderofficieren van het korps mariniers. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede: dat hier en daar zich reeds de bloem in het koolzaad vertoont. De ontwikkeling van bloe men en planten op den kouden grond is over 't algemeen voor dit jaargetijde grooten voor spelt in den volsten zin eene groene Mei. De Middelburgsche Courant verneemt, dat de onderteekening heeft plaats gehad van het con tract tusschen het gemeente-bestuur aldaar en den heer M. Simon Gz., vertegenwoordigende den staat der Nederlanden, betreffende de spoor weg- en kanaal aangelegenheden. Door bestuurders en commissarissen der ver- eeniging Nijverheid te Middelburgis besloten om pogingen aan te wenden tot de oprigting eener naamlooze vennootschap voor eene meel en broodfabriek aldaar. Thans zijn op de verschillende staats-spoor- wegen zeven-en-veertig locomotieven in dienst dit getal zal in de loop van dit jaar tot vijf- en-negentig verhoogd worden, zoodat nog acht- en-veertig boven het aanwezig getal zijn of worden aangeschaft. Aan het dagblad De Tijd wordt berigt, dat de toevloed van vrijwilligers te Rome zoo groot is gewordendat de Pauselijke kasernen voor het oogenblik geen plaats hebben, om al de aankomenden te huisvesten. Dientengevolge heeft men uit Rome last gegevendat gedu rende eene maand lang geene vrijwilligers naar die stad zullen worden opgezonden. In de Arnhemsche Courant leest men: Onlangs deelden bijna alle bladen het ver haal mede van een ouden knecht, die, toen zijn heer te Homburg eene aanzienlijke som gewon nen had, daarmede in stilte vertrok om het geld in veiligheid te brengen. Een schooljongen deelt ons mede dat dit verhaal letterlijk ontleend is aan het 7C stukje van Baudet, fransche oefe ningen, bladz. 156 van den derden druk (1852). Ja, maar is het zoo kwaad dat we van tijd tot tijd nog eens krijgen wat we op school al geleerd hebhen? Yoor velen zou het bijzonder goed zijn, dat repeteren." Men schrijft uit Breda dat van Wernhout tot Hoogstraten langs de Belgische linie nu ruim 60 man Belgische jagers (korps chasseurs) zijn gestationeerd, tot wering van rundvee enz., dat uit Nederland mogt worden ingevoerd. Zij patrouilleren den ganschen dag en hehben hunne karabijnen met scherp geladen. In de vorige week is op het station te Ant werpen een locomotief gesprongen. De stoker verbrijzeld, het dak van het station ingestort en verscheidene personen, naar wij vernemen, niet gevaarlijk gekwetst. Den 15en Junij of daaromtrent zal de driemaster Leopold Cateauxonder den gezag voerder Louis MeijerAntwerpen verlaten voor eene reis rondom de wereld, die tot het laatst van Augustus 1868 zal duren, en waaraan men tegen den prijs van 4,250 fr. 's jaars kan deel nemen. Aanvankelijk was het plan dat voor name jongelieden van deze gelegenheid tot hunne vorming zouden gebruik maken. Thans is echter aan de slaapplaatsen enz. zoodanige wij ziging gegeven dat ook mannen van leeftijd er aan deelnemen kunnen. Het programma dat thans verschenen is bevat ook de opgave van den tijd dien men in elke haven zal doorbrengen. Onder anderen zal men 84 dagen in de ver schillende steden van Zuid-Amerika verblijven 35 dagen in China60 in Japan30 in En- gelsch-Indië15 op Java enz. VERBETERING. In de opgaaf omtrent de loting voor de natio nale militie, komt voor als getrokken hebbende no. 11 J. Sinogebreken. Men verzoekt ons de mededeeling, dat de reclame niet bestaat en bij den militieraad niet zal worden ingediendals zijnde de vroeger bestaan hebbende gebreken geweken. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, voor het land van Sluis en Hulst, P. graaf van Hoogendorpbetaalmeester te Sas van Gent. ALGEMEEN OVERZ1GT. Terwijl van alle kanten gehoord wordt van geestdrift voor den paus en de verdediging van zijne wereldlijke magt, schijnt men in Rome niet zoo gerust te wezen. Ten minste de kar dinaal Antonelli heeft eene nota gezonden aan de katholieke mogendhedenwaarbij hij de bescherming van dezen inroept, als de Fransche troepen Rome zullen verlaten hebben. Men schijnt dus op de vreemden, bij honderden toe gesneld, maar een gering vertrouwen te stellen en meent in tijds te moeten zorgenten einde gevreesde uitbarstingen te kunnen bedwingen of voorkomen, die bij de tegenwoordige gesteld heid van Italië wel zeer waarschijnlijk te wach ten zijn. In Engeland is de aandacht gevestigd op de maatregelen door het gouvernement voor te dragen om in het kiesstelsel gewenschte her vormingen voor te brengen. Men schijnt er op bedacht om de onevenredigheid weg te ne men in de vertegenwoordiging van de onder scheidene deelen des lands en aan de kleinere districten gelijke regten te willen toekennen. Ook op een ander gebied openbaart zich in Engeland eene bijzondere levendigheid en wel op dat der kerk. Het is bekenddat sedert lang vele leden der Anglikaansehe kerk een terugkeer willen tot de vorming van de Room- sche eeredienst, terwijl anderen juist het tegendeel verlangen. Nu heeft men zich tot de regering gewend om verandering te krijgen in de liturgie, maar het gouvernement heeft wijsselijk besloten om afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat het zich in het belang van den vrede des lands, niet in kerkelijke geschillen mengen wil. Te Berlijn schijnt al meer en meer de stem ming gunstig te worden voor de liberale partij in de kamer. Er is gesproken van eene ver andering in de kieswetmaar men heeft be grepen dat hoe deze ook mogt zijntoch wel altijd de keuze in liberalen zin zou uitvallen. Intusschen is de opgewondenheid bij de me nigte toenemende en het laat zich aanzien, dat langzamerhand de regering zich in grootere moeijelijkheid bevinden zal. Men zegt, dat op het budget in Frankrijk, eene som van negen millioen zou worden uit getrokken als waarborg van de rente der Mexi- kaansche schuldwanneer de Fransche troepen Mexico zullen verlaten hebben. Velen echter twijfelen of die som zal worden toegestaan. De koning van Griekenland gaat voor eenigen tijd naar Kopenhagen en het zal te bezien staan of hij in zijne staten zal terugkeeren. President Johnson heeft weder bepaald ge weigerd, om aan de negers het kiesregt toe te kennenofschoon hij verzekerd heeft zeer gunstig gezind te zijn voor de negerbevolking en hare regten overigens te zullen handhaven. G-emensde jocrigton. De mangelkamer van koningin Victoria. De man gel van de vorstelijke linnenkamer op Windsor is voor zeker de bestemaar ook de kostbaarste machine van dien aard die ergens bestaat. Het blad en de bo- venplaten zijn van dik glas; het eerstgenoemde is 7 voet lang en 3 voet 9 duim breed, bij eene dikte van 'A duim. Het werktuig staat op een vloer van leisteen. Men kan zich een denkbeeld vormen van het werk, dat die mangel te doen heeftals men nagaat dat, als de koningin op Windsor-Castle is er alle dagen 24 manden ieder met 150 pond schoon linnen, naar de linnenkamer verzonden worden. In het jaar 1864 kostte iedere hoeveelheid van 109,715 tonnen steenkolen uit de Engelsche mijnen gehaald, één menschenleveu. Salomo zeide reeds in zijn „Prediker": aan het hoeken maleen is geen einde, had die wijze man nu geleefd en nog gepreekt, dan zou hij zeer zeker niet van zijn gevoelen zijn teruggeko men, maar er welligt bij gevoegd hebbennoch aan het ont" erpen van spoorwegen. De Times berigt, dat er bij liet Eng. gouvernement voor het jaar 1866 vier honderd en vijftig aanvragen om concessie voor spoorwegen ingediend zijn. Sedert eenige dagen bevindt zich te Praag eene jonge Boheemsche vrouw, die den ouderdom van 22 jaren heeft bereikt en 208 18 weegtzij is ruim 7 voet lang. Te Deventer is het pas voltooide gewelf in de roomsche kerk in gestort door het wegnemen der steunselswaarbjj 8 werklieden het leven verloren en anderen zwaar ge kwetst werden. Onlangs werd te Paderborn een

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2