buitenland! Te Zierikzee werd op 19 dezer voor het front der schutterij door den kommandant, met eene gepaste toespraakuitgereikt het eereteeken voor langdurige eervolle schutterlijke dienst aan den sergeant-majoor M. L. Voorloopden kor poraal D. J. P. Jacobi en den muziekant P. O. van de Velde Olivier. Het dagblad de Tijd berigt, dat het tot hier toe ten behoeve van den Paus ontvangen heeft ƒ172,536,84, terwijl een lielgiseb blad mede deelt dat de vorming van een Hollandsch Belgisch legioen verzekerd is en dat er ernstig aan gedacht wordtom jaarlijks de fondsen bijeen te brengen, die voor de kleeding en het onderhoud van dat legioen te Rome benoodigd zijn. De bijdragen daarvoor zouden verzameld worden, afgescheiden van den St. Pieterspen ning. Eerstdaags zou eene bijeenkomst van Nederlandsche en Belgische katholiekenter verwezenlijking van het genoemde denkbeeld plaats hebben. Men schrijft uit Zwolle: Een gerucht dat op waarheid schijnt te steunenwil 't volgende Du. alom hier schrik verspreidende veeziekte schijnt een zeer goedaardig karakter te hebben. Sinds de gewaande uitbreking en de daarop Volgende afmaking der runderen heeft men niets meer van haar vernomen. Men wil nu algemeen, dat eene der koeijen ongesteld is geweest en zulks dadelijk op rekening der vee ziekte is gesteld. Wat hiervan zij valt niet gemakkelijk te zeggen. Op Zaturdag 3 Maart a. s. zal te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt eene openbare ver gadering worden gehouden ter behandeling der vraag: Hoe moeten de arbeiders-vereenigingen hier te lande worden ingerigt." Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot 2 - luit. der infan terie, de serg. J. Reniervan het 6° regement. ALGEMEEN OVERZIGT. Het nakroost zal zeker het tegenwoordig tijd perk der parlementaire geschiedenis van Pruis- sen niet onder de schoonste aanwijzen, en bij enkele bladzijden moeten vragen, of niet de regering en de vertegenwoordiging beurtelings den draak gestoken hebben met de belangen van land en volk. De regering heeft de laatst- genomen hesluiten der kamer eenvoudig terug gezonden en strijdig met de constitutie ver klaard. De afgevaardigden van hunne zijde hebben niet onder zich gelaten, om de regering enhare aanhangers in de kamer te beleedigen bf bespottelijk te maken. Het schijnt, dat het groote publiek ook begint te vindendat de zaken eenen verkeerden loop nemenen den toon moede wordt die daar wordt aangeslagen; 't blijft ook altijd bij praten en men vordert niet, men veroordeelt Bismarck en kromt zich toch onder zijn juk en het volk, dat in waarheid van zijne regten en vrijheden beroofd wordt, is van dat alles het slagtoffer. De Belgische klerikalen steken al meer het höofd op en zoeken in alles aanleiding om zich té döen hooren. De hulde door de vrijmetse laren aan de nagedachtenis van koning Leopold gebragfc-, wekt hunne woede in geen geringe ni'ate en waar zij geen grond kunnen vinden, om hun oordeel te motiveren, behelpen zij zich met het wapen van bespottelijk maken, althans zoo zij meenen. De bisschoppen van hunne zijde, nemen de mandementen te baat om de politieke aangelegenheden te bespreken,en vooral doen zij dat in die provinciën, waar algemeene verkiezingen worden voorbereid. Gelijk veelal elders, waar godsdienstige partijen woelen en werken, zoo toonen ook de Belgische geestelij ken, dat zij zich gaarne in de landsaangelegen- heden mengen en daarop invloed zoeken uit te oefenen. In de zaak der Elbe-hertogdommen is weder eenige levendigheid. Pruissen denkt er nog altijd over om zich alleen van die landen mees ter te maken en Oostenrijks regten voor geld af te koopen. Ook de Fenians-zaak in Ierland treedt weder meer op den voorgrond. Er zijn te Dublin vele nieuwe arrestatien gedaan en onder anderen heeft men zich meester gemaakt van den betaalmees ter. Misschien zal deze laatste gebeurtenis niet zonder invloed zijn, ten minste indien men met den betaalmeester ook de kas heeft kunnen be- magtigen. Het gouvernement komt er openlijk vooruitdat het de zaak van ernstigen aard acht en de wet, om de habeas-corpus acte in Ierland voor zes maanden buiten werking te stellen, is met slechts zes stemmen daartegen in het huis der Gemeente doorgegaanterwijl die bij het huis der Lords met algemeene stemmen is aangenomen. Volgens berigt uit Athene bestaat er alle grond voor de vreesdat het eiland Nea Cameni, dat nu nabij 150 jaren geleden na eene aard beving plotseling uit de zee te voorschijn kwam, weder door de zee zal worden verzwolgen. Er hebben sinds den 30 Januari) losbarstingen plaats van vulcanischen aard; de zee om het eiland is hevig aan het koken, neemt eene roode kleur aan en ontwikkelt witte dampen, die eene sterke zwavellucht verspreiden. Ten westen van het eiland sloegen vijf ellen hoog de vlammen uit den grond, terwijl de geheele bodem van het eiland reeds aanmerkelijk verzakt is. De sche pen, die in de nabijheid ten anker lagen, hebben zich reeds naar elders begeven, terwijl eene stoomboot is afgezonden, om de bevolking van het eiland af te iialen. Dagelijks komen thans uit het buiten land vrijwilligers voor het pauselijk leger aan. Elke paketboot uit Marseille brengt er 2 a 300 mede, in verschillende landen van Europa aan geworven. In de vereenigde staten hebben twee ont zettende stoomboot-ontploffingen plaats gehad. De Miami, op de Arkansas-rivierhad onge veer 250 passagiers aan boord, toen het ongeluk gebeurde. De ontploffing geschiedde ten zeven ure des avonds, nadat men het avondeten had genuttigd en rondom den kachel in gesprek was; zij had zulk eene geweldige kracht, dat de vloer van de kajuit door midden brak. Yelen der ongelukkigen sprongen in het wateren men schat het getal doöden op 150. Onder de passagiers bevonden zich een aan tal officieren en soldaten, die zich bijeen op het dek bevonden, toen de ontploffing plaats had. Het dek zonk daardoor onder de voeten dier ongelukkigen weg, die allen nederploften als het ware in een brandend fornuis. Wat niet verbrandde, werd door den gloeijend heeten stoom verzengd. Slechts twee van al de op varenden hebben deze ontzettende ramp over leefd namelijk de majoor Rankin en de genees heer Jenkins. Zij verhalen bijzonderheden, die de haren te berge doen rijzen. Zoo hebben zij gezien hoe een korporaal en een der passagiers, voor wie geene andere keuze overbleef dan om levend te verbranden of te verdrinken, hunne revolvers grepen, die zij elkander wederkeerig op het voorhoofd plaatsen. De korporaal telde Een Twee Drie! en op hetzelfde oogenblik stortten beide mannen met verbrijzelde hersenen in den vuurgloed neder! Het deficit van het pauselijke budget be draagt thans ruim 6 millioen scudid. i. 15,360,000. Als Italië het aandeel in de schuld overneemt, bedraagt het nog altijd ruim 5 mil lioen gulden 's jaars, en wanneer de paus wer kelijk een leger onderhouden wil, zooals hij nu voornemens schijnt, dan zal het al spoedig weder 15 millioen bedragen. In dien toestand is het ligt te begrijpen, dat er niet gemakkelijk bankiers worden gevonden, die eene leening willen sluiten. De vrijwillige bijdragen der ka tholieken, hoe aanzienlijk ook in sommige lan den, kunnen dus weinig baten. De pauselijke finantiën worden er niet door gered. De Wanderer bevestigd het herigt van sommige Berlijnsche dagbladen, dat Pruissen het voornemen heeft, om onderhandelingen met Oostenrijk aan te knoopen wegens eene defini tieve regeling der kwestie betreffende de Elbe- hertogdommen. Het Memorial Diplomatique verzekertdat de keizer van Oostenrijk bereid isaan keizer Maximiliaan zooveel troepen te geven als deze mogt vragen, doch onder voorwaarde dat deze troepen bij het Mexicaansche leger ingelijfd en door Mexico onderhouden zullen worden. De beschermende mogendheden zullen in de Grieksche zaken tusschen beiden treden. Zij hebben eene collective nota aan het Atheensche kabinet gerigt, waarin zij verb laren dat, zoo er geene eendragt heerscht tusschen de partijen, ten einde de finantiën des rijks te regelen en de uitvoering der wetten te verzekerende drie mogendheden tot ernstiger maatregelen zullen moeten overgaan. Volgens de Indépendancezou er Zatur dag te Berlijn eene meeting zijn gehouden, jnet het doel, om een adres van adhaesie aap dp kamer aan te bieden; de politie had die ver gadering doen uiteengaan. Uit Dublin is onder dagteekening van 17 Februari) het berigt ontvangen, dat een twin tigtal personen is gearresteerd. De commissie van het congres der ver eenigde staten, belast met hetrapport aan gaande de inkomsten des lands, doet in dit stuk een voorstel tot de heffing van een regt op de aldaar te lande geproduceerde katoen, ten bedrage van 5 cents per pond, te beginnen 1 Julij aanstaande. De commissie grondt zich hierbij op eene berekening, volgens welke de oogst voor dit jaar is begroot op niet min der dan 2 millioen balen, tengevolge waarvan het gouvernement, in het eerstvolgend finan ciële jaar, eindigende 30 Junij 1867 op eene opbrengst van minstens 40 millioen dollars zon kunnen rekenen. Gemengae Toorigton. Te Breda is een jongman met zijn meisje, dat bij dezer dagen 't huis bragt, verdronken. Zij gleed on gelukkig uit en viel in het water: hij sprong haar na, maar verdronk met haar. Men schrijft uit Belgie, dat nog nimmer de visch zoo hoog in prijs was als tegenwoordig; men betaalt er thans o. a. voor kleine roggen 7 a 8 frs. per stuk, voor ka- beljaauvven van middelmatige grootte 18 en 20 frs. per stuk en voor groote en kleine tongen door el kaar 3 a 4 frs. het paar. De schaarschte van visch wordt toegeschreven aan de weersgesteldheid van dén laatsten tijd. In de Parijsche salons maakt een jeugdige Mexicaan, die onverbeterlijk fluit en piano te gelijk speelt, veel opgang; hij houdt zijn lange en zware zilveren fluit met de linkerhand vast en accompagneert zich op de piano met den regter. In het hotel Frémont hebben onlangs te Boston vier officieren een partij billard gemaakt, die alle vier in den Amerikaanschen oorlog hur. reg.terarm hadden verloren. Ofschoon zij dus alleen met den linkerarm konden spelenhebben zij allen van buitengewone vaardigheid blijk gegeven. In de buurtschap Ton geren gemeente Wijhe, heerscht de typhus in he vige mate. Twee doctoren zijn reeds de slagtoffers van die epidemie, om welke te bestrijden zij zoovele menschlievende pogingen hadden aangewend, bezweken. Aan de hoogeschool te Zurich studeren twee jonge dames in de medicijnen- en te Edinburg wil men eene regtsgeleerde fakulteit voor de vrouwen inrigten. Te Weenen stierf onlangs een orgel speler dié aait zijne drie kinderen een vermogen nalaat van 24000 florijnen, dat hij met het bespelen van zijn orgel ver diend heeft. Een couranten-looper te New-York wer<I ziek en zijn zoon zou zijne plaats vervullen. Deze wist echter niet alle plaatsen, waar zijn vader gewoon was couranten te bezorgen. Hij nam daarom het kleine hondjedat zijn vader steeds vergezelde en het bleef overal staan waar de jongen de couranten afge ven moest. Een jongman van Praag, 23 jaren ouddie deel zal uitmaken van de Oostenrijksche expeditie in oostelijk Azië heeft onlangs een examen ondergaan en daarbij bewezen dat hij dertig talen spreekt waaronder de Chinesche, Japanesche, Maleische enz. De Purmerendsche Courant vermeldt dat op 16 Pebr. 11. twee echtparen, te Berkhout en Span broek, hun zestigjarig huwelijksfeest hebben gevierd. Reeds op den 15 Febr. zijn te Straatsburg de eerste ooijevaars gezien. In het Britsche rijk worden 1257 dagbladen uitgegeven waarvan in Engeland hl- leen 9.33. Iu het groothertogdom Finland heerscht

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3