BUITENLAND. STOOMSCHEPEN SPOORBOOT VAN MIDDELBURG. MARKTBERIGTEN. zich daartoe hebben aangemeld, om behalve ge neesmiddelen ook verfwaren in hun winkel te mogen verkoopen. Voorts is mededeeling gedaan van eene mis sive van den minister van binnenlandsche zaken dd. 8 dezer, waarin kennis wordt gegeven dat professor J. van Geuns te Amsterdam benoemd is als vertegenwoordiger van Nederland op de te Konstantinopel te houden internationale ge zondheids-conferentie. De raad wordt tevens uitgenoodigd zijn gevoelen te willen doen ken nen over het contagieuse der cholera en de qua rantaine daaromtrent, en een uittreksel zijner beschouwingen ten dienste van prof. van Geuns in te zenden. Naar aanleiding dezer missive had eene be spreking plaats der cholera voor zoover dit gewest betreft. De slotsom hiervan was dat de groote meerderheid de ziekte als besmettelijk beschouwde, terwijl ten aanzien der quarantaine, uithoofde van het daaromtrent alom bestaande groot verschil van meeningengeen bepaald oordeel werd uitgesproken. Alvorens tot eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard over te gaansloot de voor zitter de openbare vergadering. Men schrijft uit Groningendat aan den heer Geertsema nieuw benoemd minister van binnen landsche zakenvóór zijn vertrek uit Groningen, door een aantal notabele ingezetenen eene se renade is gebragt. De heer P. J. Haaxman, scheikundige te Rotterdamheeft de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, om voorzigtig te zijn met het gebruik van gist. Bij de leden van een huis gezin te Delfshaven die van zeker gebak had den gegetenvertoonden zich hevige verschijn selen van loodvergiftiging. Op grond van het ingestelde onderzoek en vroegere ervaring meent de heer II. te mogen besluiten, dat men zich bij de vervaardiging van dit gebak bediend heeft van vervalschte gistgelijk die wel meer in den handel schijnt voortekomen. Hij acht het al thans noodzakelijk de bevoegde autoriteit opmerkzaam te makenniet alleen op de steeds onbeschaamd gepleegde vervalsching der gist in het algemeen, maar voornamelijk op deze ver giftigde gist. Jongstleden Zaturdag heeft het groot-oosten van Belgie eene plegtige rouwloge gehouden ter nagedachtenis van koning Leopold I. Het aantal opgekomen vrijmetselaren was zoo groot, dat het gebouw der loge hen niet bevatten kon. Uit Italië, Duitschland, Zwitserland, Nederland, Engeland en zelfs uit Amerika waren vrijmet selaren tot bijwoning dezer plegtigheid over gekomen. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Leidenden heer J. Fichetthans directeur van het postkantoor te Goes. ALGEMEEN OVERZIGT. Wij zijn waarlijk in twijfel of wij zullen zeg gen dat Pruisen vooruit, dan wel of het achter uit gaat. Er loopt' een gerucht dat het n inis- terie von Bismarck naar de gelegenheid uitziet om de zittingen der kamer te sluiten. Dat zou de kroon zijn op den loop der zaken in de laat ste dagen en wil men het achteruitgang noemen, dat zóó de vrijheid des volks op schandelijke wijze verkort worden zou, in één opzigt zouden wij het vooruitgang heeten voor zoover het namelijk een belangrijken invloed hebben kon om de oogen des volks., te doen open gaan en de verontwaardiging luider en krachtiger dan tot hiertoe te laten spreken. In Oostenrijk is de aandacht in de laatste dagen meest bezig gehouden met den vermeen den aanslag op het leven van den keizer. Het schijnt echter een plan te zijn geweest, dat al leen bestond in het ontstemde brein van een policie-chef. De zaak is dus gereeder opgelost dan de Hongaarsche kwestie, die de dagbladen veel stof geeft, de hoofden doet suffen, en toch weinig kans op een gewensclit einde heeft. In het huis der afgevaardigden te Pesth is het reeds zoover gekomen dat de Duitsche leden zich verwijderd hebben om aan de hevige personele aanvallen een eind te maken. De Belgische klerikalen beginnen het hoofd weder optesteken en stouter taal te voeren. De bisschoppelijke mandementen bij gelegenheid der vasten zijn vol van vinnige beschouwingen over de liberalen en laten niet na de bevolking tegen het liberale element in beweging te bren gen, door de godsdienstige hartstogten gaande te maken. De spanning tusschen het hof van Rusland en den Pauselijken stoel is toegenomen door dat de Russische gezant nu slechts zaakgelas tigde is. De schijnbaar kleine muis heeft ook daar een zeer lange staart. In de Fransehe kamer is de behandeling van het adres van antwoord uitgesteld. Men meent, dat zulks geschied is, om nadere berigten uit Amerika af'te wachten. De verstandhouding tus schen den keizer en zijn neef schijnt nog lang niet gunstig te zijnmen brengt daarmede in ver band van prins Napoleon om een villa nabij Parijs te verkoopen, waaruit men afleidt, dat hij geen plan heeft veel te Parijs te vertoeven. In Griekenland weigert de vertegenwoordi gende kamer bijeen te komenomdat de rege ring zich ongezind verklaard heeft, het trakte ment der afgevaardigden te vermeerderen. Uit Petersburg wordt berigt dat in het Russische gedeelte van Noord-Amerika door de ambtenaren, belast met het leggen van de te legraafdraden, eene streek is ontdekt waar nog rijker goudlagen worden aangetroffendan in Californie zijn geëxploiteerd. Le Monde deelt eene correspondentie uit Rome medebehelzende dat er een aautal ver- willigers uit Belgie en Nederland derwaarts komen, om dienst te nemen in het bataljon der zouaven, terwijl er zich veel minder uit Frankrijk opdoen. Dezer dagen is het stoomschip Excelcior, bestemd van Huil naar Hamburg, in de na bijheid van het eiland Juist vergaan. Het aantal passagiers bedroeg 27 terwijl de equipage een twintigtal zielen telde. De lading was voor 30,000 bij Lloyd verzekerd. In den aanvang meende mendat al de passagiers en manschap pen waren vergaan; een later berigt evenwel meldt, dat de kapitein en zijne vrouw met vijf tien andere personen van het wrak werden ge red door de reddingboot van Galstonnadat zij zes dagen in de masten hadden doorgebragt. Verongelukt zijn: de eerste machinist, de tweede stuurman, twee stokers en vijf passagiers. De stoomboot zit nog onder water. Bij gunstig we der zal men trachten zooveel mogelijk te bergen. Het adres van antwoord van den Fran- schen senaat is nog niet door dezen aangeno men. Reeds was bepaald, dat de keizer de commissie belast met het aanbieden er van, zondag zou ontvangen. Men schrijft uit Madrid. De pas geboren infant is overleden. Gemengri© "öeristen. De kroonprins van Pruissen schrijft een boek over den grooten keurvorst van Brandenburg. In den eircus te Berlijn is een werkman die in de na bijheid van een hok, waarin verscheidene leeuwen waren, arbeidde en te digt daarbij kwam door een dezer dieren in den bovenarm gevat. In een oogen- blik was de arm ontvleescht en men wanhoopt aan het behoud van zijn leven. In achter-Pommeren is eene oppervlakte van ruim twee bunders land plotseling in het daaraangrenzende meer verdronken. Men vreest dal het geheele dorp, dat in de onmid dellijke nabijheid ligtdeuzelfden weg zal gaan. Eenige ingezetenen van New-York hebben den presi dent Johnson een rijtuig present gedaan ten blijke van hunne ingenomenheid met zijne staatkunde. Op vastenavond is te Parijs een bal masqué gegeven, dat aan entree niet minder heeft opgebragt dan 14117 frcs. Men berekent dat alleen in Parijs bij den aanvang van dit jaar 800,000 p. st. of circa 10,000,000 gulden aan nieuwjaars cadeaux zijn uit gegeven. Te Hardenberg heerscht het roodvonk in zoodanige mate dat de school sedert 14 dagen gesloten is. Als proeve van bijgeloof in Schotland deelt men het volgende mede: Een schot zal nooit een werk op zaturdag beginnen want hij zou dan meenen niet zoolang te zullen leven als noodig was om het te kunnen voleindenhij trouwt nooit op zaturdag want een der echtgenooten zou het jaar niet uit leven of het huwelijk zou onvruchtbaar zijn liefst trouwt hij op den laatslen dag van het jaar indien die ten minste geen zaturdag is. De meeste huwelijken worden op den laatsten dag van het jaar voltrokken, inaar zoo deze op zaturdag invaltdan geschiedt zulks den 30 December. De directeur van een apen-theater heelt geene vergunning kunnen krijgen om in Belgie te komen, wegens de verbods- wet op den invoer van vee. In Moskou is dezen winter het klimaat zoo zacht, dat men er noch vorst noch sneeuw waarneemt. Men merkt echter op dat die zachtere weersgesteldheid zeer ongunstig op den gezondheids toestand werkt. De heer Frantz, een metaalkep.ner, en de heer Henri Fame, uitgever van de France Medicale, hebben dezer dagen aan de ge leerde wereld bekend gemaaktdat zij het middel meenen gevonden te hebben, om zilver, koper en kwik in goud te veranderen. Dezer dagen is te Lyon een driedubbele bruiloft gevierd in dezelfde familie, vader, zoon en kleindochter stapten gelijktijdig in het huwelijksbootje, en deze drie echtverbintenissen werden door denzelfden geestelijke ingezegend. üorl5.elij ito Zalston. De heer B. A. Overmanpredikant te Heinkens- zand, is door bet provinciaal kerkbestuur van Zeeland, aangewezen als waarnemend secretaris, in de plaats van wijlen den heer A. Slotemaker. rBunjerfpen 8fanÖ. Van 10 tot 17 Februarij 1866. Gehuwd: Ben 12 Antonius Joannes van Krin kelen, oud 24 j.jongm. en Willemina van Cals- terenoud 23 j., joriged. Geboren: Den 4, Barbarad. v. Abraham Corstanje en Dingena Linthout. Martinus z. v. David Gerardus Harinck en Maria Cor nelia Spijk, den 13, Cornelia, d. v. Jacob Peels en Cornelia Warrens, den 14Maatje, d. v. Ar- noldusran Hese en Francina Johanna den Herder, den 16, Laurens, z. v. Willem Duvekot en Cor nelia de Schipper. Jacobus, z. v. Kornélis Rijn en Anna Hermina Stokmans. den 17, Cornelia Magdalena, d. v. Pieter Rijke en Magdalena van der Horst. 33 33 STAD GOES. FEBRUARIJ 1866. van fiOES. ure. van ROTTERDAM, ure. Dingsd. 20 'smorg. 8,30. Donderd. 22 10,30. Zaturdag 24 12, Dingsd. 27 5,30. Woensd. 21'smorg. 6, Vrijdag 23 7, Maandag 26 8,30. Corresponderende op den Staatsspoorweg te bergen-op-zoom. Van Middelburg. Van Tholen. Woensdag 21 te 6 u. m. Vrijdag 23 6 Zaturdag 24 6 Maandag 26 8 Dingsdag 20 te lu. m. Woensdag 21 „1 Vrijdag 23 „1 Zondag 25 „1 Dingsdag 27 „10,, PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 19 Februarij 1866. Nederl. Werk. Schuld 2 Va Spanje, 2'/a Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/j ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2'A Id. Amst, (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 61 >/e. 363/4. 64. 843/4. 92'/i6. 185. 28'/». 753/6. 583A. 62. 373/e. 71Vi. 27,50 28,20 11,77s"

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3