STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderscheidene gemeenten in Z.- en N.-Beveland, op 31 Dec. 1865. NISSE. ra. OVEZAND. 18 STOOMSCHEPEN SPOORBOOT YA\ MIDDELBURG. MARKTBERIGTEN. der geformuleerde beginselen van 89 en de kiezers van 48 er wel ooit aan gedacht hebben, om iemand te weigeren over Corneille voor lezingen te houden? In het begin van het jaar 1864 beston den in Rusland 481 boekdrukkerijen (waarvan 150 op staatskosten) en 256 boekhandelszaken (waarvan 81 in Petersburg en 59 in Moskou). In het jaar 1863 verschenen in Rusland 94 pe riodieke geschr ften onder de algemeene censuur (doch onder toezicht der regering) en 26 onder kerkelijke censuur, in het geheel 195, waarvan 17 dagelijks, 86 wekelijks, 47 maandelijks en 45 op onbepaalde termijnen. In den loop des jaars werd vergunning verleend voor de uitgave van 33 nieuwe perodieke bladen, waarvan er 15 wegens gebrek aan deelneming weder op hielden te verschijnen, terwijl er twee door de regering verboden werden. Het aantal periodieke tijdschriften is met 33 toegenomen, terwijl dat der verschenen boeken en brochures met 201 is verminderd. Van de 497 leerstoelen der 6 Russische universiteiten, Petersburg, Moskou, Kasan, Charkow, Kiew en Odessa, zijn er thans niet minder dan 241 vacant. Volgens mededeelingen uit Petersburg heerscht in een aanmerkelijk gedeelte van het grootvorstendom Finland een verschrikkelijke hongersnood. Vooral is dit het geval in het gouvernement Kuopio. Van regeringswege ge schiedt al het mogelijke om den nood der be volking te lenigen. De gouverneur is door den senaat gemagtigd om de gelden, in de open bare kassen voorhanden, te bezigen, tot het doen uitvoeren van verschillende werken. Buitendien zijn woningen aangewezen, waar de behoefti- gen van regeringswege worden gevoed en ge huisvest. Ook van de zijde der gegoeden onder de bevolking wordt zeer veel gedaan om de ramp te verminderen. In den Belgischen senaat zijn den 7 de discussien begonnen over de door de regering voorgestelde wijzigingen in den Code-Pénal. Bij die gelegenheid heeft een der leden, de senator Forgeureen warm pleidooi geleverd ten gunste der afschaffing van de doodstraf. Onder de bewijzen die hij bijbragt, dat die straf best gemist kan wordenciteerde hij ook het feit, dat in de provincie Luik sedert 1827 geen doodvonnis voltrokken is. De rede van den heer Forgeur is door de meerderheid met veel welgevallen aangehoordwaaruit men opmaakt dat zij het in beginsel met hem eens is. Men weet voorts dat de vereeniging tot bevordering van de afschaffing der doodstraf eene petitie bij den raad heeft ingediend. Volgens berigten uit Madrid, is de officier Pedro Espinosadie deelgenomen heeft aan de poging om Alcala in opstand te brengen, op last van O'Donnell gefusileerd. Te Madrid heeft dit eene algemeene verontwaardiging verwekt. Espinosa was eerst 28 jaarhad twee kinderen en zijne vrouw was zwanger. Een smeekschrift, van Ö000 onderteekeningen voorzienwerd door den koning zelf aan de koningin aangeboden. Deze wilde gratie verleenen, maar O'Donnell dreigde met zijn ontslagen de doodstraf werd aan Espinosa voltrokken. Er zullen nog meer executiën plaats hebben. O'Donnell meent thans, dat hij zich nog alleen door schrik 'te verspreiden kan staande houden. Gemongcio 'oorigton. Op den berg Atbos, waarop 20 kloosters gebouwd zijn is dezer dagen het rijkste van die verbrand. Men begroot de schade op 10 millioer. piasters. Een Fransch regtsgeleerde heeft zijne vrouw in den spoortrein verworgd, omdat hij haar in ongeoorloofde verstandhouding met een zijner vrienden had betrapt. Voor degenen, die thans in het Pausselijk leger willen dienstnemen, is het niet onbelangrijk te weten, dat bij de Romeinsche soldatende straf van stok slagen nog gebruikelijk is. Het art. van bet militaire reglementdie straf voorschrijvendeluidt aldus Na het bezoek van den dienstdoende officier van ge zondheid en zijn rapport over den physieken toestand van den patientzullen de stokslagen toegebragt worden op het gewone achterdeel, met een onderbroek bedekt. I)e patient zal horizontaal op eene plank worden gelegd. De slagen zullen bij afwisseling wor den toegebragt door twee aan weerszijde staande kor poraals. De stokken zullen zijn van groen hout en ter dikte van den diameter van den loop van een infanterie geweer. Het aantal slagen zal zijn van 10 tot 40. Te Curacao is de eerste steen gelegd van de nieuwe Nederlandsche hervormde synagoge Dezer dagen vergaderden voor den kantonregter te Harlingende leden eener familie, om te bespreken hetgeen noodig was voor het voorgenomen huwelijk eener jonge weduwe en den broeder van haar over leden echtgenoot. Niemand had tegen deze verbindt- tenis iets in te brengen dan een ander broeder des afgestorvenen, die bij herhaling als reden van het weigeren zijner toestemming opgaf: Leviticus 18 vs. 16. Dit protest hield werkelijk het huwelijk eenigen tijd op, doch verhinderde het niet. In het cirque Renz te Berlijn is een dierentemmer in de manege, in tegenwoordigheid van het publiek verscheurd ge worden door de wilde dieren, waarmede hij werk zaam was. Zijne menagerie bestond uit vier leeuwen en eene leeuwin. Terwijl bij bezig was deze laatste te noodzaken den muil te openen, werd hij in de hand gebeten. Het gezigt en de reuk van het bloed, dat uit de wond vloeide, wekten bij de dieren het instinct weder op, dat langen tijd door den temmer was on derdrukt gewordenzij wierpen zich allen te gelijk op den ongelukkige en verscheurden hem in een oogwenk tijds, zonder dat het mogelijk was hem te hulp te komen. Voor eenige dagen werd in de nabijheid van Brugge, een pasgeboren kind door petev, meter en vroedvrouw naar de kerk ter. doop gebragt. Bij het terugkeeren naar huis hadden de doopgetuigen hier en daar eens aangelegd en toen zij bij de moe der terug kwamen overhandigden zij deze het pak waarin het kind gewikkeld was geweestmaar het kind was verdwenen. Bij onderzoek vond men het naakt aan den weg liggen. Om den kortsten weg te nemen was men door een doornhaag gekropen, de hulsels van het kind waren afgestroopt en het kind ter aarde gevallen, zonder dat de eenigzins opgewon den doopgetuigen het hadden bemerkt. Nadat Z. M. bij de gratie Gods koning van Pruisenonlangs eenen hofschoorsteenveger had benoemd, bevat thans het regeringsblad het ailergewigtigst besluit, waarbij de heer J. Maner te Keulen benoemd wordt tot hofschoonmaker. Te Parijs worden reeds doperwten, aspersies en nieuwe aardappelen verkocht. Men telt te Parijs 11,314 koffijhuizen met 29,711 billar- den, zonder de 3127 billarden in particuliere wo ningen te rekenen. Men berekentdat ieder billard voor het publiek toegankelijk, gemiddeld 10 frcs. per dag opbrengt, zoodat allen te zamen 277,110 frcs. of 101,145,150 frcs. per jaar aan de koffijhuis- houders opbrengen. K.orls.clij li_e Zals_en. De kerkeraad der Hervormde Gemeente te Koude- kerke in Walcherenheeft tot predikant beroepen den heer H. van Strienthans te Bennekom. De kerkeraad van 's Heer Abts- en Sinoutskerke, heeft besloten om in de plaats van den heer O. de Wilde, die in April van daar vertrekken zal, tot predikant te benoemen den kandidaat C. W. Schoorel. 13 Geboren, vr. totaal. 21 34 Overleden, vr. totaal 8 14 Huwelijken. Vermeerdering der bevolking. 13 Verdeeling naar de gezindheden: 498 Ned. Hervormden, 19 Chr. Afgesch.. 76 R. Kath, Bevolking op 31 December 1865. m. vr. totaal. 312 281 593 m. 11 3STJ3. Geboren, vr. totaal. 25 36 Overleden, m. vr. totaal. 10 9 19 Huwelijken. Bevolking op 31 December 1865. m. vr. totaal. 428 434 Vermeerdering der bevolking. Verdeeling naar de gezindheden: 217 Ned. Herv., 4 Chr. Afgesch., 641 R. Kath, Achtereenvolgens zullen bij tijdige inzendingeneven als vroeger, de opgaven door de verschillende bestnren worden medegedeeld. Van dit besluit aan den gekozenen kennis gegeven zijndeheeft deze zich bereid verklaardom de be roepingwanneer die op hem zal zijn uitgebragt, aantenemen. Tot medewerking aan de beroeping daar ter plaatse, moeten door ambachtsheeren van 's Heer Abts- en Sinoutskerke gecommitteerden worden be noemd. BcstedLing. Den 9 Febr. 1866 is te Middelburg aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het gebouw in gebruik bij het provinciaal geregtshof te Middelburg, 't welk is aangenomen door dhr. ff. Jeras, te Middelburg, voor 1010, ^urgerfijÊen Stanö, Van 3 tot 10 Februari) 1866. Gehuwd Den 8, Wouter Bierstekeroud 24 j., jongm. en Neeltje Pieternella Dronkers, oud 2,6 j., jonged. Andries Marijnus Elveoud 29 j. jongm. en Martina Hendrika de Langeoud 20 j- jonged. Geboren Den 4, Pieter Anthoniez. v. Pieter Anthonie de Witte en Anna Maria Moerland, den 5, Johannes ,-z. v. Pieter van der Does en Johanna Douw. Pieter Anthonie z. v. Jo hannes Antonius de Witte en Wilhelmina de Kievit, den 6Neeltjed. v. Janus Reijnhout en Maria Lief broer, den 8, Johannes Jacobusz. v. Johan nes Warrens en Neeltje Rijk. den 9 Dorothea Elisabethd. v. Jacobus Eranciscus Pol/liet en Anna Mol. Johannesz. v. Johannes Clement en Maria Johanna Boet. Overleden Den 5, Francina van Kleijnputte, oud 62 jareneerst wed" van Hermanus Jacobus Verhoeff, daarna van Pieter Izack Somer. den 6, Maria Bal, oud 74 jaren, wedvan Jan Zoute- welle. den 8 Maria oud 21/m.d. v. Jacob van Riet en Adriana Catharina Helena Poljliet. DB STAD GOES. FEBRUARIJ 1866. van «OES. ure. van ROTTERDAM, ure. Dingsd. 13'smorg. 5,30. Donderd.15 6,30. Zaturdagl7 7,30. Dingsd. 20 8,30. Woensd. 14'smorg. 9,30. Vrijdag 16 11,30. Maandag 19 6, Corresponderende op den Staatsspoorweg te bergen-OP-zoom. Van Middelburg. Van Tholen. Woensdag 14 te 9 u. m. Vrijdag 16 5 Zaturdag 17 5 30 Maandag 19 6 Dingsdag 13 telOu.m. Donderdag] 5 10 Vrijdag 16 „1 Zondag 18 „1 Dingsdag 20 1 PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. maandag, 12 februarij 1866. Nederl. Werk. Schuld 2% Spanje, 2% Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4V2 ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2V2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 61'/s. 35%. 85%. 9 3 Vs. 186. 28»/,,. 75'/,». 59 Vs. 625/ie. 37%. 70 COUPONS. Oude Metalliek27,50 Nationale ld28,40 Div. in 11,77s GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 12 Februarij 1866. .Tarige TARWE 20 c.Nieuwe DITO 10 c., ROGGE en PAARDENBOONEN 10 cent lager. MEEKRAP. Aanbiedingen niet groot, prijzen geheel on veranderd weinig handel AVIGNON, 3 Februarij 1866. MEEKRAP. Racine rosé fr. 28 A 30; dito palud fr. 31 a 33; napelsche alizam 18/m. fr. 33 A 33,50. dito 80 m. fr. 34,50 a 35. Gemalen rosé fr. 38 a 40, dito palud fr. 42 A 4-5, de 50 kilo. CORRESPONDENTIE. Over het ingezondene door X nader. De berigten uit Hansweert en 'sHage kwamen te laat voor dit nommertengevolge der late aankomst van de post.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3