1866. V. II. DINGSDAG 6 FEBRÜARIJ. 53ste Jaargang, PLAATSELIJK BESTIER TAN GOES. Bokond.n: ak mgeia. VRIJWILLIGERS BIJ DE DE LA2TD- OP 5EBLEAO* GOESSCHE GOIIRAIVT. lie uitgave dezer Courant geschiedt ïlaaiidag en llonderdag avond, uitgezonderd op feestdagen, l'rijs per kwartaal 1,55fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,3© behalve het zegclregt. 11e inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeenteover den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op beden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 3 Eebr. 1866. De Burgemeester voornoemd, M. 'P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen de ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1865, voor de ligting vau 1866 voor de eerste maaldat de LOTING der personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen is bepaald op MAANDAG DEN 19 FEBRÜARIJ 1866, des morgens ten ll'/a ure, te Goes, in de groote geregtszaal op het Raadhuis. En worden diegenen die redenen van vrijstelling hebbenopgeroepenom op Vrijdag den 9 te voren des namiddags ten 1 urete verschijnen ter secre tarie der gemeente, tot opmaking van de getuigschrif ten voor de vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon gevorderdterwijl de lotelingen of derzelver ouders verpligt zijn te gelijkev tijd de bewijzen van broederdienst bij den Burgemeester over te leggen. Gedaan te G'oes den 3 Februarij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat door den raad dier ge meente in zijne vergadering van den 10 April 1865, is genomen het navolgend besluit De Gemeenteraad van Goes, gelet op de art. 232— 236 der wet van den 29 Junij 1851 Staatsblad no. 85) en art. 37 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs van den 2 Mei 1863, (Staatsblad no. 50.) Besluit: Artikel l. Er zal ter tegemoetkoming in de kosten der hoogere burgerschool en burger-avondschool, school geld geheven worden ten bedrage van 40,'s jaars voor iederen leerling van de hoogere burgerschool in de drie laagste klassen 50,'s jaars voor iederen leerling van de hoogere burgerschool in de drie hoogste klassen 4,'s jaars voor iederen leerling der burger avondschool. Artikel 2. Voor iederen leerling der hoogere bur gerschool, die slechts de lessen in een enkel vak wenscht bijtewonen, bedraagt het schoolgeld: 5,'s jaars, indien eenmaal 's weeks. - 8,a n tweemaal - 10,- n I, driemaal - 12,- vier- of meermalen 's weeks in dat vak onderwijs wordt gegeven. Artikel 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen. Dat almede in diezelfde vergadering is vastgesteld de navolgende: VERORDENING regelende de invordering van het schoolgeld op de hoogere burgerschool en burger-avondschool te Goes. Artikel 1. Het schoolgeld wordt voldaan ten kan tore van den gemeente-ontvangerin vier driemaan- delijksche te-mijnen, verschijnende den 1 November, FebruarijMei en Augustus van ieder jaar. Artikel 2. Bij gebreke van voldoening geschiedt de invordering overeenkomstig de bepalingen der arti kelen 258 tot 262 der gemeentewet. En dat dit besluit en die verordening door Zijne Majesteit bij Hooestdeszelfs besluit van den 9 Januarij 1866, no. 73, zijn goedgekeurd. Gedaan te Goes, den 3 Februarij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861, (Staatsblad no. 127). Gelet op de art. 11 en volgende van de wet op de nationale militie van den 19 Augustus 1861, (Staats blad no. 72). Roepen bij deze op al degenen die genegen zijn, om als voor het contigent dezer gemeente optetreden, om zich daartoe in den loop dezer maand, tusschen des voor middags 9 en des namiddags 2 ure ter gemeente secretarie aantegeven waartoe door het gemeente-bestuur 25, als premie voor ieder man wordt uitgeloofd, welke premie dadelijk na de goedkeuring door den militieraad kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt: dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetenen, ligchamelijk voor de dienst geschikt ten minste 1,56 el lang, ten minste 19 en ten hoogste 35 jaren oud; terwijl alleenlijk vroeger gediend heb bende tot het volbrengen van het 40ste jaar kunnen worden toegelaten; zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de inge schrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verpligtingen ten aanzien der mi litie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers overteleggen stukken zijn 1°. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zai worden gevaceerd op Dingsdag den 27 dezer, des namiddags ten een ure; 2°. het bewijs van aan de verpligtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; 3 voor gediend hebbende personenhet bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4". voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd. Gedaan te Goes, den 3 Februarij 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. 3J*.153üirJ1XJ353!T,0:I^. Daar alles wat licht over de geschiedenis kan ver spreiden maar vooral de mededeeling van authentieke bescheiden omtrent locale aangelegenheden en perso nen, kunnen leiden tot eene zuivere beoordeeling en gevolgtrekking der geschiedenismeen ik het pu bliek geen ondienst te doendoor terugtekeeren tot een lang verloopeu tijdperk en onzen meest beroemden Goessenaar Jacob Yalcke, voor wien èn de oudheid kundige Dressel/wisèn de naspeurende dr. Swalue èn dr. S. Ficcardt zich zoo zeer geïnteresseerd hebben op nieuw ter sprake te brengen. Volgens den Zeemoschen Yolks-Almanak yoor 1845, was Valeke te Goes geboren en bad er lang gewoond dr. Ficcardt, stelt het jaar zijner geboorte op om streeks 1540, welke gissing niet uit de lucht gegre pen was, maar berustte op de twee bekende gegevens omtrent Yalcke; ik meen evenwel dat dit reeds vroe ger moet zijn, daar V. reeds in 1557 tot secrs. der stede Goes werd benoemd en aldaar genoemd wordt Mr. Jakob V'aleke; in 1540 geboren zou hij dus op 17jarigen leeftijd reeds Mr. zijn geweest, een denkbeeld dat zich niet laat rijmen met de ge woonten van dien tijd en de politieke ordonnantiën, die als vereischte voor het bekleeden van openbare ambten, de meerderjarigheid stelde, toen ter tijd op 23 jaar bepaald. Men geeft als de vermoedelijke plaats zijner studie Leuven aan, doch prof. Davids tegenwoordig aan die academie geplaatst, heeft de oude archieven doen nazien, en geen Yalcke onder de toen ter tijd studerende jeugd kunnen vinden. Ik zou dus denken dat het geboortejaar meer omstreeks 1530 is te zoeken en Valcke elders in Belgie zijne studiën heeft voibragt. Ik geef hier een paar copien die Kunnen staven, dat Valcke ook door zijne tijdgenooten op den waren prijs werd gesteld, en bewijzen wat hiervoren gezegd is; die stukken zijn letterlijk door mij overgenomen: In een boek ten opschrift hebbende „Regijster van der Stede contracten, mitsgaders „donatier, en andere dergelijcke acten alhijer gepas- seert en nootelsecreet gehouden te werden, begin nen in den Jaere XV<? LXXIIII" vindt men het volgende: Op f'. 1. Op den XXII der maendt Julij a" XVCLXXIIil zoe hebben mijn Heeren Baillu, Burchmrs en Sche penen deser stede tot voordernisse van DeijDst der zelver expeditie van hu eren saecken aengenomen en zijn veraccordeert met mr. Jakob Valcke rar. Henrick Jobse omme te bedijenen de officien van Se- cretatis pensionaris alhijer alsdoen vaceren- gemeene en ongesepareert deen gelijk als dandere té admi nistreren voor den tijt van drije jaereti lang gedue- ren- Ingaen- date van desen mits een jaer te voren opteseggen ofte te vernijeuwen en opte deser gelijcke contract tot optie van beijde parthijen all op zulcker voughen, middelen en- conditiën als hijer naer volcht. Eerst dat iegel- van hen beijden zal getrouwel- en naer zijn beste vermogen volcomen in all der- voorsz. officien bij henl- ten voors- daege ijder bijsonder ge- daen mits oick gehouden zijn- alle beijde h- present te vragente compareren tot alder vierschaeren vergaederingen van voorsz- heeren bailluij, bnvchmrs en schepen-, om te doene alzulcken dijenst van h", naervolgen- de qualiteit der zeiver officien zal be- geeren gedaen te werden en des niet te failleren son- der probabel oirsaeke, hen wettel- somtijts te empe- cheren) Item oick te registreren naerstel- te boucke te stellen alle acten der stadt enichsins aen- gaen- voirts all wes henl- van staetswegen bevolen en bij h1- gedaen sal werden thoebehooren tot de voors. officien. Dijes soe hebben de voors. heeren Bailluij burchmrs en schepen- de voors- aengenomen in vouge en conditie voren verhaelt thoegeseijt belooft voir een jaerl- pensioen de som- van hondert gulden elcx sjaers voors. drije jaeren lang gedue- ren- boven haer tabbartlaecken andereu ordinarisse en extraordinarisse accidenten daerthoe staen- naer constume, mits oiek onbelast gehouden te zijne van

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1