STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderscheidene gemeenten in Z.- en N.-Beveland, op 31 Dec. 1865. WEMELDIN GEE. OUDELANEE. vergadering door den heer Broe9 van Dort is in het midden gebragtomtrent de opheffing en vervanging der plaatselijke geneeskundige commissiedeelt de Voorzitter de daaromtrent gevoerde correspondentie met den heer inspecteur met het staatstoezigt belast, medeuit wiens laatste schrijven blijkt, dat dit punt onder meerdere in eene te 's Hage te houden verga dering zou worden behandeld en van den uitslag mededeeling zal geschieden. Hetgeen mitsdien zal worden afgewacht. 6. Berigt van het armbestuur, dat de herbenoemde leden en regentes voor bet weeshuis zijn geïnstalleerd. 6. Van het raadslid den heer van den Bosch, voor stellen tot wijziging der besluiten tot heffing van schoolgelden en verhooging van die tarieven. Bond te zenden bij de leden en te behandelen in de volgende vergadering. 7. Brief van den heer J. Koomankennisgevende dat hij ingevolge het raadsbesluit van 29 December jl. de heelkundige behandeling der afgescheidene armen op zich neemtonder voorbehoud om wanneer hem de omvang der te presteren diensten bekend zal zijn, op de rémunératie daarvoor terugtekomen, als ver- meenende daartoe volgens zijne instructie anders on gehouden te zijn. De Voorzitter stelt voor dat schrijven voor alsnog aantenemen voor notificatie. Dhr. Verhagen geeft in bedenking om de instructie der gemeente genees- heel- en verloskundigen te her zien tot voorkoming van dergelijke reclames. De Voorzitter zegt dat bij burg. en weth. het plan bestaat een daartoe strekkend voorstel te doen, wan neer de invloed van den genomen maatregel op de diensten dier ambtenaren zal bekend wezen. Dhr. Verhagen had meer op het oog om art. 1 der instructie in verband te brengen met het raadsbesluit, door bij de opnoeming der BurgerlijkeHervormde en Koomsch-Katholieke armen ook te voegen: deChris- telijk afgescheidene. De Voorzitter geeft als zijne meening te kennen dat het raadsbesluit reeds facto eene wijziging der instructie bevat, hetgeen hem aanvankelijk voldoende toeschijnt. Dhr. mr. de Knokke van der Heulen is met den heer Verhagen van oordeel dat eene wijziging der instructie een noodzakelijk gevolg moet zijn van het raadsbesluit. Dhr. van den Bosch acht dit integendeel niet noodig, terwijl dhr. mr. Saaijmans Vader zich voor de wijzi ging verklaart. De Voorzitter neemt op zich daaromtrent in de volgende vergadering een voorstel te doen. Waarmede genoegen genomen wordt. 8. De staat van veranderingen in de gemeente-eigen dommen. Die in afschrift is gezonden aan Heeren gedepu teerde staten en ter inzage der leden wordt gedeponeerd. Wordt gelezen eene missive van Z. E. den minister van justitie, daarbij, op het dezerzijds gedaan aan zoek om vergoeding voor het gebruik der localen van de regtbank en het kantongeregt, mededeelende, dat hij geen bezwaar heeft dit verzoek intewilligen, doch vermeent dat eene vergoeding van 700,'sjaars voldoende ismet uitnoodiging daaromtrent eene overeenkomst aantegaan en een ontwerp intezenden. Dhr. Verhagen zegt dit voorstel aannemelijk te vin den en herinnert aan gelijke opmerking omtrent het ijkkantoor gemaakt. Op voorstel van den Voorzitter verklaren al de .eden zich voor de aanneming van het voorstel des ministers. Verzoeken om kwijtschelding van hoofdelijken om slag over 1865 van de heeren mr. van Voorst Vader, Nieuwenhoven en anderen worden bij de overige ge voegd en aangehouden. Eenige staatsbladen worden overgelegd en de open bare zitting gesloten. (Slot in een volgend nommer.) INGEZONDEN. Middelburg, 20 Januarij 1866. Mijnheer de Bedacteur Ik veroorloof mij bij deze U te verzoeken eenige bedenkingen in uw blad optenemenbij mij gerezen naar aanleiding van eene kritiek voorkomende in de Middelburgsche Courant van den 18 Januarij over de uitvoering van eenige zangstukken den 16 te voren door de Zangvereenigingtot oefening en uit spanning alhier. De reden waarom ik met dat verzoek tot U kom is ligt te gissen. Vooreerst toch ontbreekt hier ter stede een onpartijdig nieuwsblad en ten anderen meen ;k, dat het publiek, dat uwe courant in de eerste plaats -eestnamelijk uwe stadgenooten onder welke zoo veel kennis lust en liefde van en voor de toonkunst bestaat, niet zonder belangstelling iets zullen lezen, wat den verkeerden indruk kan wegnemen, dien de kritiek der Middelburgsche Courant vermoedelijk heeft 13 weeg gebragt. Om dan ter zake te komen. De zangvereeniging: tot oefening en uitspanning gaf den 16 dezer een harer gewone soirees aan hare donateurs met hunne dames waarop de volgende stukken werden ten gehoore gebragt1. Gesang dér Geister über den Wassern, F. lliller; 2. Zigettner Leben, li. Schumann; 3. Rêverie, Adagio voor viool? II. Vieuxtemps; 4. Koren uit het oratorium „die Schöpfung", J. Haydn; 5. Koor uit:hel oratorium „Elias", F. Mendelssohn Bartholdy; 6. Aria voor sopraan uit „der Ereischütz", C. M. v. Weber; 7. Lieder ohne Worte, voor piano, F. Men delssohn Bartholdy8. LoreleiF. Hitler. Daar opvoeringen als deze niet vallen in de termen van publieke beoordeeling, als zijnde geheel huishou delijk en in besloten kring, zoo zou ik mij aan zoo danige indiscretie niet schuldig maken, ware het niet, dat de Middelburgsche Courant, naar 'l schijnt minder kiesch in dat opzigtgoedgevonden heeft, met veel vertoon van wijsheid een hard en onverdiend oordeel te vellen over de uitvoering. Eene openbare vermelding van uitvoeringen als deze kan dan alleen onschadelijk en geoorloofd zijn, wan neer zij de strekking heeft om daardoor te toonen, dat volhardende studie en inspanning worden op prijs gesteld en om kunstkennis en kdnstzin te bevorderen. Blijkbaar is dit het doel van de kritiek der Mid delburgsche Courant niet geweest. Zij heeft met laatdunkende vitzucht naar feilen gezocht en natuurlijk feilen gevonden (waar of wanneer is dit het geval nietmaar waartoe was het noodig die feilen openbaar te maken Heeft waarlijk de Mid delburgsche Courant zoo een hoogen dunk van haren invloed op kunst en knnstbeoefenaren, dat zij meent dat hare kritiek (en dan nog zulk eene kritiek eenig tegenwigt geeft tegen de algemeene goedkeuring en toejuiching, die der zangvereeniging op genoemden avond ten deele viel Ik wil niet beweeren dat de uitvoering in allen deele onberispelijk is geweestmaar tegen enkele nummers van het programma die min gelukkig slaag den was het grootste deel der uitgevoerde stukken goedsommige zelfs voortreffelijk te noemen. Dit laatste epitheton past ouder anderen volkomen op de solo's. Goed opgevatkeurig, met smaak en gevoel voorgedragen, maakten zij een onbesehrijflijken indruk, die zich in luide toejuichingen openbaarde. Zoo werd ook het beroemde air uit „der Ereischütz" Wie nahte mir der Sehiummer, door eene jeugdige dilettante aller- verdienstelijkst voorgedragen en zij heeft allerminst verdiend, om in eene courant, die in de stad harer inwoning algemeen gelezen wordt, tot meerdere oefe ning te worden aangemaand. Dat het jammer was, dat het instrumentaal accom pagnement zich tot de piano mogt beperken, zal ieder toestemmen maar nu datom bekende redenen niet anders konware het beter geweest het zeer voor treffelijke piano spel van Mevr. Anschutz te prijzen, dan over het gemis van quartet-begeleiding wijsheid te schaffen die zuiver in het water valt. Zie hierMijn Heer de Redacteurwat ik door middel van uw blad wensch medetedeelen aan allen die het hooren willen. Gun mij nu nog drie regels, om den wensch uit te spreken, dat de zangvereeniging moge voortgaan door vlijtige studiegoeden smaak en de hooggewaardeerde welwillendheid harer dames leden aan een groot getal harer stadgenooten van tijd tot tijd een kunstgenot te verschaffen zoo als zij nu pas gedaan heeft en dat zij onder de leiding van haren verdienstelijken directeur den heer W. B. Geulenmeer en meer moge toenemen zoo wel in ledental als in kunstliefdeonbewogen door eene kritiek die door niets allerminst door degelijkheid en waarheidsliefde, wordt gebillijkt. Ik heb de eer te zijn Uw Dw. Dienaar, J. J. d. K. DE KERKHERVORMING IN VLAAN DEREN, historisch geschetst, door H. Q. JANSSEN, uittegeven bij J. W. C. F. Swaan te Arnhem, in 2 deelen, bij inteekening, hoogstens voor/7,50. Uit het prospectus, dezer dagen ontvangen, blijkt, dat wij de uitgave mogen te gemoet zien van een kerkhistorisch werk, onder bovenstaanden titel, voort gevloeid uit de keurige pen van eenen verdienste lijken schrijver, die zich door zijne veelvuldige hoogst belangrijke schriften bereids eenen welverdienden naam verworven heeft. Oppervlakkig moge het schijnen, dat dit werk voor de kerkelijke geschiedenis van ons vaderland weinig of geene bijzondere waarde zou kunnen hebben; maar, wie slechts eenigszins weet, welk een naauw verband er bestaat tusschen de kerk hervorming in Nederland met die in Vlaanderen, en hoe de eerste als uit de laatste is voortgevloeid dermatedat, bij het woeden der vervolging, de val der kerken in Vlaanderen de opkomst geweest is van de gemeenten in Holland en Zeeland die zal wel in het minste niet twijfelen of het aangekondigde werk moet een helder licht verspreiden over Neêr- lands Reformatie. Men meene ook niet, dat een werk, waarin gehandeld wordt over 161 te niet gegane Herv. gemeenten in Vlaanderen en over 27 meerendeels nog bestaande in Zeeuwsch-Vlaanderen mitsgaders over ruim 200 Predikers van de Herv. leer uit het laatste tijdperk der 16e eeuw weinig belangwekkends kan opleveren voor hen die op deze landstreken thans minder gehechtheid gevoeleneene bloote inzage van het prospectus zal echter terstond eene tegenover gestelde overtuiging opwekken. En wanneer daaruit dan tevens blijkthoe de schrijver zijne bouwstoffen heeft mogen ontleenen uit bronnen, welke tot dusverre meerendeels verborgen zijn gebleven, en hoe hij almede uit die onschatbare bronnen een tal van bijzonder heden heeft kunnen puttenwelke .allerbelangrijkst mogen heeten voor de geschiedenis der kerkhervor ming, dan durven wij gerustelijk verklaren, dat het aangekondigde werk in niet een kerkelijk archief, in niet eene belangrijke boekverzameling, ja, bij niet een, maar eenigszins gegoed lid der Hervormde kerk in Nederland mag gemist worden. Door belangstelling, daartoe als gedrongen, meenen wij dan ook volle vrijheid te hebbenom door deze onze aankondiging de aandacht te vestigen op een werk waaraan de naauwkeurige schrijver jaren lang met onvermoeiden ijver heeft gearbeid op een werk, dat blijvende waarde bezit voor de geschiedenis; op een werk, eindelijk, dat door zijnen rijkdom van tot nog toe onbekende zaken en door de nieuwheid van zijn onderwerp eene krachtvolle ondersteuning verdient van alle letterkundigen die de kerkhervorming op waren prijs welen te schatten. Wolfaartsdijk. J. van der Baan. Overleden, m. vr. totaal. 29 20 49 Geboren, m. vr. totaal. 36 28 64 daaronder waren 6 levenl., waarvan 1 onecht. Verdeeling naar de gezindheden Huwelijken. 15 Vermeerdering der bevolking. 6L Bevolking op 31 December 1865. m. vr. totaal. 656 613 1269 m. 26 Geboren, vr. totaal. 9 35 Overleden, m. vr. totaal. 12 5 17 1213 N. Herv., 1 Evang. Luth., 15 Chr. Afgesch., 40 R. Kath. Huwelijken. Vermeerdering der bevolking. Bevolking op 31 December 1865. m. vr. totaal. 304 285 589 Verdeeling naar de gezindheden: 481 Ned. Herv., 60 Chr. Afgesch., 58 R. Kath. nb. .a-Chtereen volgens zullen bij tijdige inzendingen, even als vroeger, de opgaven door de verschillende besturen worden medegedeeld. Bestedingen. Den 28 Februarij, in het gemeente huis te Yerseke; den 1 Maart te Kruin in gen en den 2 Maart a. s. te Kapelle van het begrinden en verbeteren der wegen in die gemeenten vol gens de daarvan gereed gemaakte en nog onderhanden bestekken. Door burgemeester en wethouders te Goes is aaude inschrijvers voor het houwen der hoogere burgerschool kennis gegevendat door den raad het le perceel: het bouwen der school en directeurs woning, is toegewezen aan den heer Willem de Jongevoor ƒ82,000, en het ameublement aan den heer W. J. van de Weert beide timmermans te Goes, voor f 4451 terwijl nog voor rnim f 6100,00boveudien op tarief zal worden gemaakt. EC.orli.cllj li.© Zalion. Het drietaldoor den kerkeraad der Herv. Gem. te Utrecht opgemaakt, ter vervulling der voortdurende vakante predikantsplaats aldaar bestaat uit de heeren Steinfort te Bloemendaal, Gewin te IJsselstein en Drost te Goes. Tot leeraar bij de Herv. Gem. te Neuzen is beroe pen de heer J. fVestrikpredikant te Driebergen.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3