BUITENLAND. geworden: hoe sedert dien tijd dat beginsel onafgebroken had voortgeleefd, bq alle groote denkers, die de verhouding tusschen den niensch en zijnen oorsprong tot het onderwerp hunner beschouwingen hadden gemaakthoe dat be ginsel echter van den beginne af tegengewerkt, onderdrukt en zooveel mogelijk vernietigd is geworden door hen die, meestal uit lage zelf zucht, de oorspronkelijke godsvereering verlaagd hadden tot eene vormelijke godsdienst; om, speculerende op de weinige ontwikkeling van de groote massa, op de vrees voor straf en de hoop op belooning diezelfde zoogenaamde godsdienst te kunnen gebruiken als een soort van politieom het volk in bedwang en in den mensch vernederende, banden te houden tot bereiking van eigen oogmerken. Hoe de Hervorming een heilzame stoot had gegeven aan de vrije ontwikkeling, en door het opheffen van een alles onderdrukkend gezag oorzaak reweest was van de verspreiding van verlich- ing, en even daardoor de meer algemeene ver- preiding eener ware opvatting van humaniteit m humanisme had bevorderd en in de hand ;ewerkt. Zóó gekomen tot den tegenwoordigen tijd en ot de hedendaagsche maatschappij, deelde de preker mede welke, volgens zijne opvatting, e weg, db vorm en het doel van het huma- i3me in onze dagen en voor de toekomst kan ■n moet zijn. De ruime blik en het open hart lat elke waarachtige humanist voor het nenschdom heeft, moet er, volgens ZEd., ïoodwendig toe leiden dat alle afscheidingen velke dien ruimen blik zouden belemmeren, noeten wegvallen; dat alle vormen, welke den nhoud van elke Godsvereering slechts kunnen omsluieren en Gode onwaardig zijnmoeten weggenomen worden: dat oprechte broederzin en innige overtuiging van het grootsche eind doel der pienschheidde maatschappij er toe ',al brengen om eendrachtig zamen te werken o o ;ot de voorbereiding van dien toekomstigen r.ij het nog zeer verwijderden toestand, waarin tlle afscheidingen en zoogenaamde geloofsver- leeldheden geen plaats meer kunnen vinden, waar Ie eene mensch in den anderen alleen een' iroeder zietkortom aan dién toestandwaar- ran onberispelijke schoonheid de vormrein- leid het kenmerk, en liefde de allen vereeni- ■jende band zal zijn. Het groote middel om tot dat, door allen ;ewenscht doel te geraken is om steeds met ille kracht die in ons is te trachten aan het ;roote voorschrift van het humanisme te beant- voorden, waarachtig mensch te zijn." Wij eindigen! met den wensch dat de in gespannen aandacht en de blijkbaar hooge in genomenheid waarmede het publiek de laatste lezing van dr. Piccardt heeft gevolgdZEd. er toe zal brengenom bij eene volgende gele genheid wederom een dergelijk ernstig en ge wichtig onderwerp te behandelen. Heden morgen, terwijl de beurtman op Zie- rikzee de brug wilde passerenstruikelde bij het boomeH'Zijn zoon en viel kop onder water, vlug als een eend zwom hij het schip in zijne vaart na, had even spoedig lagchende het boord bereikt en bragt het schip eerst behoorlijk bui ten de brug, voor hij aan een droog pak klêe- ren dacht. Nog kort bij huis was ook dit spoe dig hersteld, zoodat hij van het hem gunstige tij nog gebruik kon maken. Sas-van-Gent20 Januarij. Yerkeeren onder scheidene gemeenten nopens hunnen finantiëlen toestand in moeijelijke omstandigheden, door de wijziging van het plaatselijke belasting- en accijnsstelsel, alhier heeft men daarmede niet te kampen; hier leeft men onder betere ver wachting, alzoo de tegenwoordige raad goed gevonden heeft, met 1866 den hoofdelijken om slag en de 5 25 opcenten op de rijks per sonele belasting af te schaffen. Nu trachten sommigen te beweren, dat zulks op de grond belasting gebragt isook dat is het geval niet, de gemeente-opcenten zijn dezelfde gebleven als in 1865van de toegestane verhooging met 25 opcenten is geen gebruik gemaaktzoodat ook deswegens 20 opcenten minder betaald zal worden. In de l.'elftsche Courant leest men Het volgende wordt aanbevolen als een voor behoedmiddel tegen de runderpest: Men laat de koe bloed at door middel van een schuin- sche snede ter grootte van vier Nederl. duimen en ter diepte van het been in den staartzoo dat men het vlies mede raakt. Men doet dit acht nieuwe duimen van af de klink. Laat de koe uur bloeden. Brengt alsdan een verband om den staartdoor een goed sluitende zwach teldie met een rolletje bevestigd wordt, zoo dat ze goed aandringt en sluit. De koe wordt daarna zorgvuldig bewaakt om, mogt het ver band losgaandit op nieuw te bevestigen. N verloop van 8 dagen is de wond genezen en krapt men er de roof af, zoodat die dragende of etterende blijft. Door deze afleiding blijven alle slechte sappenbrand enz. zich ontlasten. Men zorge .altijd de wond, vcoral in den win- terstaltijd, open te houden. In plaats van eeni- gen hinder aan het rand toe te brengen is het veel tieriger en geeft meer melk dan vroeger. Men heeft dezelfde kunstbewerking ook bij ziek vee aangewend, maar niet immer met een goed gevolg. Benoomingen. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arron- dissements regtbank te Zierikzeemr. G. L. Schorer, thans subsituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Middelburg. Bij Z. M. besluit is eervol ontslagen als ont vanger der belastingen enz. te Sas van Gent P. Graaf van Iloogendorp en benoemd tot be taalmeester aldaar. Tot ontvanger-penningmeester van het am bacht 's Heer Arendskerke, is benoemd mr. J. G. de Witt Hamer. ALGEMEEN OVERZIGT. Het wordt inderdaad mo fijelijk iets te zeg gen, met betrekking tot de zaken in Spanje. Telegrafische berigten verzekeren dat Prim O O 7 naar Portugal zou geweken zijn, dat hij daar paarden en wapens zou overgegeven hebben en dat alzoo de opstand iials. geëindigd kon wor den beschouwd, maar naauwelijks heeft men zulks gehoord, of het wordt weder in twijfel getrokken, terwijl gelijktijdig gezegd wordt, dat de opstand in de provincie verre van ge dempt zou zijn. Wij dienen dus te wachten tot de tijd eenig licht verspreidt over al die tegenstrijdige geruchten maar constateren al leen dat de rust in Spanje nog niet is her steld, dat er nog al wat moeite zal zijn om daartoe te geraken en dat de beginselendie tot deze beweging geleid hebbendiepe worte len geschoten hebbenzoodat men al de Prims uit den weg cijferen kanmaar dat er dan nog wel andere personen zullen zijn, die zich aan het hoofd van eene progressistische beweging kunnen en willen stellen. Een der belangrijkste feiten van den dag is, de opening der Fransche wetgevende kamers en de openingsrede door den keizer gehouden. Zooals te verwachten was wordt alles daarin zeer schoon voorgesteld en is er niets dat eenige zorg voor de toekomst kan baren. Omtrent Mexico zegt de keizer, dat het gezag, door den wil des volks daar gevestigd, vaster wordt. De Fransche troepen zullen van daar terug keeren, als de Fransche belangen daardoor niet in de waagschaal gesteld worden. Het finantieel even- wigt is gewaarborgd, door een batig saldo en de stoffelijke belangen van het keizerrijk zijn dus in bloeijenden staat. Voorts zegt de keizer, dat zijn volk door onderwijs en opvoeding van dwaze theorien moet terug gebragt worden en hij schijnt allezins geneigd om te gelooven dat zijn troon vaster dan ooit gevestigd is en dat het volk reden heeft, om tevreden te wezen, ja dankbaar voor eenen voorspoed, zoo als het schaarscli te voren heeft gekend. De verbete ringen, die in het bestuur nog te maken zijn, zullen het uitvloeisel moeten wezen van het bedaren der hartstogten en niet van ontijdige wijzigingen in de organieke wetten. De totaal indruk door de keizerlijke rede gewekt zal wel zijn, dat er niets anders noodig is om het schoone tafereel te verwezenlijken dan dat alles juist zoo gebeure als Napoleon wil dat gebeuren zal. De verwikkelingen tusschen Rusland en Rome zijn nog lang niet uit den weg geruimd. De pausselijke regering slaat eenen hoogen toon aan. maar de omstandigheden waarin zij ver keert, wettigt het vermoeden, dat er wel vele nota's zullen gewisseld wordenmaar dat Rome zich niet in ernstigen strijd met Rusland be geven zal. Berigten uit Amerika zeggen, dat de toestand van de Zuidelijke Staten over het algemeen vrij gunstig te noemen is. Ook in de Noordelijke verklaart men zich vrij algemeen ten voordeele van de staatkunde tot herstel der Unie. De radikalen zijn zeer gebelgd geweest over het gedrag van den president Johnsonop nieuw jaarsdag daar hij toen in strijd met de ge woonte door president Lincoln gevolgd, alleen de blanken tot zich heeft toegelaten en de ne gers in de koude heeft laten staan. De Pruissische kamer heeft haar onderzoek van het budget begonnen en zal dit weder doen op vorige wijzezoodat eerst eene commissie dit onderzoek instelt,terwijl later de openbare discus- sien volgen. De president der kamer heeft te kennen gegeven, dat, ingevolge het verzoek der kamer, de afgevaardigde von Leedendie ook al om zijne te groote openhartigheid gevangen zat, op vrije voeten is gesteld. G-omensde Taerlgten. De keizer der Fransehen heeft aan zijn tandmeester het legioen van eer geschonken, uit tevredenheid over de wijze, waarop deze de tandjes van den kroonprins geregeld heeft. Als een bewijs van de voor dit saizoen ongewoon zachte weersgesteldheid, wordt door een Arasterdammer megedeeld: „dat een egel welke sedert geruimen tijd in. den tuin achter een huis te Amsterdam gehouden wordt en vrij rondloopt, en die na des zomers door het verdrijven van muizen enz. trouw zijn pligt als egel te hebben vervuld, gere geld met October zich te slapen legt, om eerst legen Maart zich weder te vertoonen, reeds op den 15 dezer is voor den dag gekomen, en (al moge Buffon zeggen: les herissons approchent rarement des habitations) des avonds naar gewoonte aan de tuindeur is komen krab belen, tot dat hem zijn zomerrantsoen van brood en melk was verstrekt." In het Belgisch nieuwsblad le Journal des détenus, een blad, 1 Januarij j 1. op- gerigt door heerendie zich voor schulden in gijze ling bevinden, leest men deze advertentie„Een jong mensch van een goed uiterlijk, zacht humeur28 jaar oud, wenscht in het huwelijk te treden, ten einde zijne schulden te kunnen betalen. Adres, onder letter F, aan de gevangenis voor schulden." Uit Ame rika wordt gemeld, dat de Mississippi zóó sterk is bevroren dat men er met paard en rijtuigen overrijdt. De Amsterdamsche aansprekers, wier aantal drie dui zend bedraagt, worden ten gevolge der concurrentie, onrustig en hebben gemeend zich te moeten beroepen op hunne kennis van het vak, daarbij voegende, dat zij in de meeste familien als het ware ingewikkeld zijn. Te Parijs heerschen de pokken in vrij hevige mate. Op de keizerlijke drukkerij is de inënting en revaecinatie verpligtend gemaakt en het geheele per soneel van mannen en vrouwen wordt op rijks kosten gevaccineerd. Te New-York heeft zich eene veree- niging geconstitueerd tot het vervaardigen van kag- chelswaarin petroleum gebrand wordt, zoowel tot verwarming van vertrekken als tot keukengebruik. Men brandt de petroleum daarin alleeu zonder pit en de genomen proeven hebben bewezendat der gelijke kagchels volkomen aan het oogmerk voldoen. Een meisje te Verviers is deerlijk gebrand en zal waarschijnlijk sterven ten gevolge harer onvoorzigtig- heid, om petroleum op het vuur te gietendat niet spoedig genoeg wilde branden. Tri Belgie worden thans 380 dagbladen uitgegeven, waarvan 100 alleen in Vlaanderen. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RA AD te GOES, den 22 Januarij 1865. Afwezig dhr. mr. de Kanterongesteld. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. Worden medegedeeld als ingekomen stukken 1. Brief van Heeren gedep. staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot verkoop van boomen. 2. Gelijke brief omtrent het beschikken over 150 uit de onvoorziene uitgaven. 3. Gelijke brief goedkeurende de wijziging der geroeente begrooting voor 1865. 4. Naar aanleiding van hetgeen ter voorgaande

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2