buiteimlamdT^ en voor het 3de perceel de eerste 1320. en de tweede 1830. Zullende de beslissing van burgemeester en wethouders en van den raad kenbaar worden gemaakt, op a. s. Dingsdag, des namiddags ten 2 ure. Dezer dagen had een inwoner dezer gemeente, M. de Dreuhet voorregt zijn 55jarig huwe lijksfeest te vieren met een aantal van 7 kin deren 36 kleinkinderen en 2 achter-kleinkin deren. De dood had hem enkelen ontroofd, anders zou de feestvierende schare nog grooter zijn geweest. Zierikzee, 20 Januari]Heden is de treurige tijding ontvangen, dat de hier te huis behoo- rende schooner Alma, kapitein Boivbijes, gela den met steenkolen, omtrent welken bodem men reeds eenige dagen in ongerustheid verkeerde, den 12den dezer bij Ameland met man en muis is gebleven. De lijken van den kapitein en diens zoon, een jongeling van 17 jaren, zijn aaneen gebonden te Ballum aangespoeld. Yan de overige beman ning, waaronder een matroos en de jongen mede van deze plaats, is niets ontdekt. De kapitein laat eene weduwe na met nog negenkinderen. Naar men verzekert heeft de raad van state zijn rapport uitgebragt aan den koning, over de afschaffing van de doodstraf, en zou de slotsom daarvan zijn, dat gemeld collegie tot de af schaffing adviseert. Men kan alzoo eerlang van regeringswege een wetsontwerp in dien geest te gemoet zien. De gemeente-raad van Rotterdam heeft in beginsel besloten, om aan de ambtenaren en vaste werklieden in de gemeente, pensioen te verleenenwanneer zij voor de dienst niet lan ger geschikt zijn. Maandag 11. werden te O.-Pekela 13400 pon den boter uit Munsterland aangevoerd, die van daar naar Groningen verzonden werden. Zij vertegenwoordigden eene waarde van ƒ12000. Woensdag 11. diende voor de regtbank te Amsterdam de zaak van den heer E. Douwens Dekkerals schrijver hekend onder den naam MuVatuliebeklaagd wegens het moedwillig toebrengen van slagenaan twee personen in den Salon des Variétés te Amsterdam in den avond van 1 Dec. 11. Het talrijk opgekomen publiek, dat gemeend had den beklaagde in persoon zijne zaak te hooren bepleiten, was te leurgesteld omdat hij ter teregtzitting niet verscheen en de zaak bij verstek werd behan deld. Na het hooren van een zestal getuigen eischte de officier van justitie schuldigverklaring en veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en twee geldboeten ieder van 3. Vrijdag heeft de regtbank overeenkom stig dit requisitoir, den beklaagde veroordeeld. Benoemingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij ,de dienst van den rijks-telegraaf benoemd, tot telegrafist 2e klasse, den heer J. C. Pilaar, te Zierikzee. ALGEMEEN OVERZIGT. De zaken in Spanje gaan niet vooruit, al wil de regering, dat ook doen gelooven. Wat wij vroeger daarvan schreven bevestigt zich al meer; de beweging heeft meer te beduiden dan! men zulks laat voorkomen. Bij de onbestemdheid en onderlinge tegenspraak der berigten, is het best ons van breede mededeelingen te onthou den en aftewachten, wat eindelijk zal blijken waarheid te zijn. Zooveel is zeker dat Prirn nog g'eénszins naar Portugal is geweken en dat de rust in de provinciën wel iets te wenschen overlaat. Frankrijk is niet zonder bezwaar op het punt van Mexico, schoon de keizerlijke regering tact heeft om daarvan niet te laten blijken. De pro- gressistisehe bewegingen in het zuiden maken daarenboven den keizer'het ook duidelijk, dat men wel lang een volk in banden kan houden, maar dat de natuur hare regten eens herneemt, al kan ze zich niet aanstonds laten gelden. Belgie vertoont al de voorteekenen van den na derenden strijd. De regering heeft nu aange kondigd dat zij zelve het initiatief wil nemen van verandering in de kieswetmaar het zal dan nog te bezien staan, of deze meer bijval zal vinden dan die welke door een der afge vaardigden :s voorgesteld. De klerikale partij wacht nog veel van den koningde liberale daarentegen verzekert, dat de koning die bere kening zal doen falen. In de Pruissische kamer is het nog rustig, ofschoon de rede van den president genoeg sen satie heeft gemaakt. De onderscheidene fractien der liberale partij hebben zich verstaan en zul len de begrootingswetten onderzoekenmaai de stemming is voor de regering niet gunstiger en de botsing moge; vertraagd wordenmaar uitblijven zal zij niet. De spanning tusschen St. Petersburg en Rome neemt eer toe dan af. Het laatste hof kan geene inmenging in zijne zaken dulden en verkondigt nu, dat keizer Alexander zich ten vijand gesteld heeft aan den pausselijken stoel. Naar men zegt zoude de diplomatieke betrekkingen tus schen de beide hoven verbroken zijn. Ook in Engeland is het in de laatste dagen minder kalm daar men de zaak der Fenians weder ernstiger gaat inzien. Een der laatste te Dublin veroordeelden moet vrij stout verzekerd hebben, dat hij een bijzonder vriend van Stephens wasen toonde door zijne geheele houdingdat er vastberadenheid bij deze partijgangers schijnt te bestaan. Het is ons, dus sprak hij, niette doen, om moord en plundering, maar alleen om het heil van Ierland. Het consistorie der hervormde kerk te Parijs legt eene groote vervolgingszucht aan den dag. Na den jongen Coquerel van zijn ambt ontzet te hebbenheeft liet nu ook den hoogbejaarden geestelijke Martia-Paschoud ont slagen. De zaak zal aan de beslissing van den minister van onderwijs worden onderworpen bij wien eene klagte tegen het consistorie is ingediend op grond, dat het onbevoegd is geestelijkendie onafzetbaar zijnvan hun ambt te berooven. Een Amerikaansch blad schrijft onder het opschrift: President Johnson en zijne democra tische ondersteuners. Bijna al de tegenwoordige democratische bla den en leiders eenige opregte heethoofden uit gezonderd ondersteunen thans, naar hun zeg gen, de administratie van president Johnson verheffen zijne jongste boodschap tot boven de wolken, keuren al zijne handelingen goed en aanbidden bijna zijn herconstructie plan dei- Zuidelijke staten, in hoofdzaak en bijna in elke bijzonderheid hetzelfde, als dat van onzen martelaar President Lincoln, door hen zoo hevig tegengestaan en bestreden. Laat ons eens zien wat president Johnson eischt, en wat eigenlijk zijn herconstructie- plan is, en daarmede vergelijken de vroegere beginselen en handelingen der democratie. De president dringt, als vereischten, ter wederopne ming der rebelstaten in de Unie, aan op de volgende voorwaardenAanneming van het con stitutioneel anti-slavernij amendement, repudie- ring of krachteloos-verklaring der rebel schuld en bescherming der negers in hunne regten, waaronder ook het regt, om als getuigen in de geregtshoven toegelaten te worden. Hebben de democraten ooit getoond, dat zij het eens waren met deze beginselen? Heeft niet elke democratische staats wetgeving Kentucky, New Jersey en Delaware geweigerd het con stitutioneel amendement, waarop president John son zoo veel prijs stelt, goed te keuren? Heeft niet elk democratisch congreslid in het huis en in den senaat, heeft niet elk democraat in de Noordelijke staats wetgeving tegen de goed keuring van dat amendement gestemd? Heeft niet elk decromatisch redenaar zijne stem in oppositie tegen dien maatregel verheven? Zijn zij niet altijd tegen de repudiering der rebel schuld geweest? Hebben voorname democratische bladen het Zuiden niet aangeraden, om de rebel schuld niet te repudieren? Is er een enkel de mocraat, dien het ooit in het hoofd gekomen is om aan negers regten toe te kennen, en die ooit in de verste verte er aan gedacht heeft, om negers als getuigen in geregtshoven toe te laten Nog eene vraag en wij hebben gedaan. Kan er ergens een persoon gevonden worden, die, aanspraak durft maken op een greintje gezond verstand, en die durft beweren dat de democraten, indien zij de meederheia in het congres hadden instemmen zouden met het herconstructie plan van president Johnson Geen enkel persoon is zoo vermetel of onzinnig, om zulk eene ongerijmd heid staande te houden. Zouden zij een enkele Zuidelijke staat vragenom het constitutioneel amendement aan te nemen; de rebel schuld te repudierenen de regten der vrijgemaakten te beschermen? Niemand zou zijne reputatie als man van gezond verstand wagen willen, om zulk eene onzinnigheid staande te houden. Zou den zij zeggen, zoo als president Johnson in zijne boodschap, dat verraders en verraad moe ten en zullen gestraft worden?" Immers, neen. Wat zouden de democraten doen, indien zij de meerderheid in het congres hadden Hunne vroegere handelingen en gezegden geven ons den sleutel hunner tegenwoordige zienswijze en hoe zij handelen zouden, indien zij de magt in handen hadden. Zij zouden het pardon van Jeff. Davis en van al de rebel hoofdaanvoerders, en een algemeen pardon voor al de rebel leiders eischen. Zij zouden den president aanklagen, omdat hij het Zuiden inconstitutionele maatregelen opdringt en regeringsvormenniet door de constitutie gewettigd, ophoudt. Zij zouden de rebelcon gresleden aannemen, zonder eenige voorwaarde zelfs zonder den eed van getrouwheid te doen afleggen, en de terugkeerende Zuidelijke broe deren" in de voorste zitplaatsen zetten. Dit zeker zouden de democraten doen; elk mensch, die niet krankzinnig of willens blind is, weet dit. Zij zeiven durven liet niet looche nen. En evenwel durven zij optreden als de bijzondere aanhangers van president Johnson, als de goedkeurders hij uitnemendheid van zijn her constructie plan en van al zijne maatregelen, en durven de republiekeinen duchtige lessen geven wanneer zij nu en dan in kleinigheden een ver schil van gevoelen met den president hebben. Wie zag ooit grooter onbeschaamdheid Zij hebben koper in het hart en koper eene ont zaggelijke groote hoeveelheid op het voor hoofd. Hun eenig oogmerk is, den president te vleijen, in zijne gunst te geraken en wat van hem te krijgen. Zij werken om de broo- den," waarnaar zij reeds vier a vijf jaren met open monden uitgezien hebben, doch welke zij niet krijgen zullen. Gomengao uerigten. Te Parijs is eene restauratie, waar men zich dage lijks op beerenvleesch vergasten kan. Te Orthen zijn een paar echtelieden, die ten vorigen jare hun ne gouden bruiloft vierden Zaturdag 13 dezer bijna gelijktijdig overleden. Een Engelschmandie zich wilde overtuigen of de weerzin der armen om de toevlugt te nemen tot zekere inrigting, waar aan" behoeftigen nachtverblijf wordt verschaft, gegrond was, kleedde zich zoo slecht mogelijk aan en ging zelf daarhenen om er den nacht doortebrengen. Zijne ervaring was dat de armen volkomen gelijk haddenals zij derwaarts niet wilden gaan want, zoo als hij het uitdrukt, een nacht in de hel van Dantezou daarbij vergelekeneen Eden zijn. In eene der voorsteden van Weenen heeft men eene bende dieven ontdekt en gearresteerd, sterk 10 personen. De oudste van dezen had den leeftijd van 14 jaren bereiktterwijl de jongste ter naauwernood een weinig meer dan de helft dier jaren aan de beoefening der ondeugd had kunnen besteden. Men schrijft uit Rutlanddat de temperatuur al daar allerwege buitengemeen zacht is.De dames-club, die zich te Parijs vormen wil om de overdreven weelde in de dames toiletten tegentegaan zal genaamd wor den club de la sainte mousseline. Te Londen heeft zich eene maatschappij gevormd om eene luchtvaart te organiseren. De Engelschen willen volstrekt naar de maan. Een brander te Monsdie een weinig

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2