KLorli.elij li.o Zalmen. STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderscheidene gemeenten in Z.- en NT.-Beveland, op 31 Dec. 1865. 's HEEEAE ENDSKERKE. 's HEERENHOEK. iVIARKTBERIGTEN. beide regeringen van elkander te verwijderen. Maar nu komt er nog bijdatnaar men zegt, de Russische gezant te Rome op Nieuw jaarsdag aan den Paus schijnt gezegd te heb ben: dat het katholicismus in Polen de revolutie is. De H. Vader heeft dat zoo euvel opgeno men dat er sprake is om den gezantop ver zoek van den Paus, terug te roepen. De keizerin van Oostenrijk heeft zeer haar hof gemaakt aan de Hongarendoor dezen aantespreken in hunne eigene taal, die zij zelfs zeer vloeijend moet spreken. Men geeft van deze zaak zeer hoog op, maar het laat zich betwijfelen of de Hongaren gematigder zullen worden in hunne eischenomdat de keizerin hunne taal zoo vlot spreken kan. Het Pruissische ministerie is bezig 0111 eene troonrede zamentestellenwaarmede de zitting der kamers moet worden geopend, ofschoon zich vooraf berekenen laatdat die zitting weder niet veel zal opleveren. Een groot deel der leden van de kamer schijnt wel gezind om de begrootingswetten naauwgezet te onderzoe ken, maar da-.rom niet geneigd, om nu aante- nemen, wat zij vroeger verworpen hebben. Een der leden zit nog altijd in de gevangenis, om dat hij zoo vrij geweest is om naar zijne over tuiging te spreken. Ook in Sleeswijk wil het gouvernement de zegeningen der Pruissische re gering doen smaken en daarom is een rege ringsraad daarhenen gezonden, om den finan- cieelen toestand van het land optenemen en een rapport uittebrengen over het belastbaar vermo gen der ingezetenen. Bij de verkiezingen in Italië heeft de beruchte Mazzini het onderspit gedolven en zijn tegen stander is verkozen. Men mag daaruit wel opmakendat de invloed van den volksleider belangrijk is gedaald. In Portugal begint men nu reeds er aan te denken om de vrijheid van drukpers inte- voeren. De verzoening van prins Napoleon met zijnen keizerlijken oomschijnt thans voor goed tot stand gekomen maar ten koste van den minister van binnenlandsche zaken, die op verzoek van den prins aftreden zal. In zijne troonrede zeide de koning van Portugal omtrent de finantien het volgende: De staat der geldmiddelen eischt van de zijde van het openbaar gezag de ernstigste aandacht. Mijn minister van finantien zal u het budget van ontvangsten en uitgaven voor het volgende jaar voordragen alsmede noodwendige maat regelen ter voldoening aan de behoeften der schatkist, opdat deze als tot dusverre, de ge wone uitgaven en de rente der schuld blijve dekken. De stipste en wel overlegde zuinig heid wordt door de omstandigheden geboden. Het schijnt dus weldat in Portugal de schatkist ook al niet in bloeijende staat ver keert, en dat men zich niet te veel op de finan- tieele magt van dien staat moet verlaten. Grcmciigae toerlgten. Te 's Gravenhage is een Muziek-orgel te koop zie dagllad van 13 Jan. Eenige jaren geleden ver trok een arm man uit Antwerpen naar Engelseh Indie en liet zijn gezin in diepe ellende achter. Sedert 1852 vernam men niets meer van hem en hield hem voor dood. In de vorige week echter kwam hij on verwachts terug met eene bezitting van 4000 frcs. en een pensioen van 800 frcs. jaarlijks. Hij heeft in den strijd wel een oog en een arm verloren maai bij is nu met zijn gezin uit allen nood gered. Eenstoen Patti voor Eossini gezongen had veroor loofde deze zich eenige opmerkingen die door de zangeres euvel werden opgenomen, 't Is welzeide Eossini, ga voort veel geld te winnenals gij rijk genoeg zijn zultkrijgt gij misschien lust om te leeren zingen kom mij dan opzoeken en ik zal u les geven. In de vorige week zou een slagter te Kouanne (Erankrijk) een varken slagten van 330 ponden In de slagtplaats werd het dier woedend en wilde ont- vlugten. De slagter greep liet bij den staart werd mede gesleept in den tuinen vervolgens in een vrij diepe put, waarin beiden onderdompelden. Het dier werd nu de redding van den slagterdie zich daarop plaatste om boven water te blijven. Op zijn geroep kwam er hulpbeide werden uit het water gehaald en het varken uit dankbaarheid door den geredden geslagt. Een bijziende liep te Parijs een ezel tegen het lijf en nam den hoed af zeggende Pardon! Mevrouw. Een oogenb! ik later verwarde hij in de crinoline eener dame en mompeldealweder dat leelijke beest. Gelukkig dat de ezeldrijver er bij kwam, andevs had hij van den geleider der dame nog een pak slagen toe beloopen. Een onderwijzer, die 40 jaren getrouwd isvraagtin de Haarlem mer Courant, waarmede hij zijne dankbaarheid toonen zal. Adres te Leijmuiden. Te Frankfort is dezer dagen een nieuw gebouwd huis ingestort. Men schijnt dus overal zich op soliditeit in het bouwen toe te leggen. Voor de regtbank te Lijon was onlangs een proces aanhangig, ingesteld door een jongman die van zijne vroegere bruid en van haren vader schade loosstelling vraagt van de verteringen die hij heeft moeten maken, tengevolge van zijn ontworpen, maal later mislukt huwelijk. De regtbank veroordeelde de bruid tot betaling eener som van 1609 frcs. met de intressenzijnde het bedrag der door haar aan genomen geschenken. De vader werd niet veroor deeld aangezien de bruid meerderjarig was die bo vendien even als de eischer tot betaling van de helft der proces-kosten werd verwezen. De Fransche kroonprins die lief begint te lezen, heeft met zijnen gouverneur de keizerlijke bibliotheek bezocht en in zonderheid de zaalwaarin de handschriften bewaard worden. Te Modena is een werktuig uitgevonden om de rede eens sprekers in schrift te zettenin den tijd dat zij wordt uitgesproken. Een klap perman in de residentie heeft met zijn klap zooda nig geraas gemaaktdat een vreedzame wandelaar, daardoor verschriktin het water geloopen is. Donderdag heeft het te Londen zoo gesneeuwd dat het verkeer op de straten daardoor belemmerd werd, en dat de telegraafdraden onder het gewigt van den sneeuwlast zijn bezweken. De keizer van Frankrijk lijdt aan rheumatische aandoeningen. De giften voor den paushier te lande ingezameldzijn nu reeds boven de 80/m. geklommen. DeAmerikaan- sche vrouwen willen een adres indienen aan het con gres, om een artikel te laten opnemen in de constitutie waardoor voorgekomen wordt, dat de vrouwen, die de helft der bevolking uitmaken, bij voortduring van elk aandeel aan het stemregt blijven uitgesloten. Uit de jongste berigten van de westkust van Afrika blijkt, dat men daar nog altijd zich met menschen vleesch blijft voeden. Op den 23 Nov. 11. werden bij gelegenheid van een groot overwinningsfeest 37 gevangenen gedood en opgegeten. Elk opperhoofd kreeg daarvan een aandeel, naar evenredigheid van het aantal personen, die door zijne manschappen werden gevangen genomen. Geboren, ra. vr. totaal. 55 60 115 Overleden. Huwelijken, vr. totaal. 23 50 98 In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 49 50 99 Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 54 53 107 Bevolking op 31 Dec. 1865. Totaal. 2474 Verdeeling naar de gezindheden: 1459 N. Herv., 401 Chr. Afgesch., 609 R. K., 5 tot geene godsd. behoorende. Huwelijken. Geboren. Overleden, m. vr. totaal.j m. vr. totaal. 19 23 43 8 18 26 10 Vermeerdering der bevolking. 19 Bevolking op 31 December 1865. m. vr. totaal. 452 478 930 Verdeeling naar de gezindheden: 208 Ned. Herv., 14 Christ. Afgesch., 708 R. Kath. N t- Achtereenvolgens zulle n tijdige inzendingen, oven als vroeger, de opgaven door de verscliillende besturen worden medegedeeld. Dhr. Hahuijs van Bieselinge heeft voor het beroep tot predikant te ICoudekerke in Walcheren bedankt. Dhr. de Wilde van 's Heer Abts- en Sinoutskerke heeft voor het beroep naar Scheveningen bedankt en dat naar Poortvliet aangenomen. Op het twaalftal te IJlst komt voor dhr. J. Brost, predikant te Goes. SestedLingj. Dsn 12 Januarij 1866 is te Middelburg aanbesteedhe t onderhoud van dc ltijks koogere burgerschool te Middelburg, hetwelk is aangenomen door dhr. Abr. de Landmeter, te Mid delburg voor 958, ^unjerfpeu Stanö. Van 613 Januari) 1866. Gehuwd Geene. Geboren: den 6. Leendert Marinus, z.v. Jan Pieter van der Does en Maatje Poelman Goossen. den 8. Huibregt, z. v. Pieter de Pan en Fran- sina Reijnhout. den 9. Adriana Helena, d. v. Dig- nus Pannij en Maatje Adriana Pieternella de Jongh. Anthonius Matheus Maria, z. v. Jo hannes Petrus de Witte en Constantia Maria Fransina Verbeek, den 11. Johanna Pieternella, d. v. Hubregt Schouwenburg en Catharina Geer- truida Stohnans. Helena Margaretha, d. v. Jacobus Petrus Dagevos en Maria Allemekinders. Overleden den 9. Wilhelmus, oud ruim 4jm, z. v. Wilhelmus Schrijver en Pieternella Louisa Sloover. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN maandag, 15 januarij Nederl. Werk. Schuld 2% Spanje, v!i Rusland, 5e serie 5 ld. 1860 4'/, ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoor w. 5 Oostenrijk, Metall. 2% ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 1866. COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 61'/s. 35%. 66 853/4. 94%. 185. 28»/I6. 76%. 59s/16. Ö2i5/is. 39 69%. f 27,05 28,50 11,80 GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 15 Januarij 1866. TARWE en ROGGE 20 et. KANARIEZAAD 25 ct. lager. Puike GERST 10 ct. Witte BOONEN 25 ct. Bruine DITO 50 ct. hooger. Noord-Bi'abantsche BOEKWEIT f 185 MEEKRAP. Aanbiedingen iets matiger,omzet bleef klein, koopers zeer geretireerd. LIVERPOOL, 13 Januarij 1866. Bij dalende prijzen verkeerde de markt van het katoen ia flaauwe stemming. AVIGNON, 10 Jannarij 1866. MEEKRAP. Racine rosé fr. 29 a 30; dito paludstr. 32 a 34; napelsche alizaei 18/m. fr. 33 A dito dito 30 m. fr. 35 a gemalen rosé fr. 39 a 41; dito fr. 44 a 46 de 50 kilo. CORRESPONDENTIE. X. verzoekt ons eene dringende bede te uitendat er zoo spoedig mogelijk, in de nabijheid der nieuwe brug, eenige dreggen disponibel mogen gesteld worden liefst met perso nen die daarmede goed kunnen omgaandaar bij het aan houdende natte weder zich wel spoedig de gevallen zullen voordoen dat men in den modder wegzinkt, en het zou jam mer zijn, als men eerst als het te iaat was, middelen tot red ding beraamde. Wij nemen het verzoek liefst maar over, zooals wij het ont vangen hebben, meenende daarmede aan het uitgedrukt ver langen te voldoen. Door te late inzending hebben wij een paar advertentiën niet kunnen opnemen. «ftfooertentien. Door Gods goedheid zeer voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON, J. P. GUISTMetjleu.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 3