1866. V. 5. DINSGDAG 16 JANUARI J. 53°'8 Jaargang. PiiMTSELIJK BESTUUR \K\ GOES. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ■«S3- A J TPv^M <SS3" GOESSCIIE CO 11 A .M. De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,?5fr. p. p. ƒ1,90. Oewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a {,;o, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels ©nciiEri ctlïLÏXig'. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat bet kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, tweede kwartaal van het dienstjaar 1865 1866, bekleed met alle formaliteiten bij de wet ge vorderd op heden ter invordering is gesteld in han den van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Jan. 1866. M. P. BLAAUBEEN. Toen vóór eenige maanden de veeziekte in ons land uitbrakbeweerde de oppositiedat dit een gevolg was van het verzuim des mi nisters van binnenlandsche zakendie niet in tijds maatregelen genomen hadalsof daardoor het ontstaan van de ziekte had kunnen voor gekomen worden. Het gezond verstand kwam daar wel tegen op en van onderscheidene kan ten werd het ongerijmd beweren bestreden toch hield men vol met die hatelijkheidomdat men daardoor den minister hatelijk wilde maken, en nog dikwijls wordt er op gezinspeeldwaar de gelegenheid zich voordoet, om met dat onhoud baar argument, de regering te bestrijden. Maar nn doet zich een ander feit voorwaarvan de oppositie geen gewag maakt en dat, zoo wij meenenvrij wat zekerder en vrij wat erger is. Uit de officieele rapporten der onderscheidene veeartsendie in de Staats- Courant worden me degedeeld, blijkt, dat op menige plaats öf de eigenaars van ziek vee, öf, wat nog erger is, de gemeente-besturen onwillig zijn, om de maat regelen toetepassen, die in het algemeen belang worden aanbevolen. In enkele plaatsen heeft men zich zelfs verzet tegen de uitvoering van wettelijke bepalingen, en in de afgeloopen week zijn op ééne plaats reeds krachtige militaire maatregelen noodig geweest, om het voorschrift der overheid te laten geschieden. Met regt mag men zich verwonderen, dat op datinderdaad treurig verschijnselniet ge wezen wordt, door hen, die zich overigens altijd voordoen als de zorgvuldige en trouwhartige voorstanders onzer belangen. Wij noemen het een treurig verschijnsel, omdat zoodoende de beste wetten en maatregelen zonder vrucht moe ten blijven en het te duchten isdat de ziekte steeds verder zal voortgaan en grooter verwoes tingen maken. Wij kunnen ons hegrijpen, dat de veehouder met leede oogen ziet, dat zijn vee moet afgemaakt wordenmaar ten deele heeft hij vergoeding voor zijn verlies, en voor zoover er opoffering en schade van hem gevor derd worden, is dat in het algemeen belang en dus ook in het zijne. Het valt ligt om te zeg gen dat er vroeger maatregelen hadden geno men moeten worden, maar niet ligt te verde digen dat men de genomen maatregelen te genwerkt, en dat dit uitgaat zelfs van gemeente besturen, die zoodoende hunne gemeenten prijs laten aan de gevreesde ramp, en daarenboven een laakbaar voorbeeld geven, dat door som migen gretig wordt nagevolgd en tot het bo vengenoemde verzet leiden moet. Wij zeggen nietdat die contraminerende hoofden van plaatselijke besturen behoudsman- nen zijn, maar durven toch gerust stellen, dat het in de gedachte van eenen waren liberaal nooit opkomen zal, om tegenstand te bieden, in zulk eene gewigtige zaak, aan de bepalingen, door wetenschap en ervaring als noodzakelijk voorgeschreven. Als wij daarbij nagaan welke houding de behoudsmannen, vooral in den laat- sten tijd hebben aangenomen, hoe zij gedurig worden opgeruid in hun orgaan, om toch tegen alles ingenomen te zijn, wat van het tegenwoor dige ministerie uitgaat, dan ontstaat het ver moeden, dat zooal die tegenwerking niet van de vijanden der regering regtstreeks uitgaat, hun gedrag en hunne oproerige taal daartoe gemak kelijk moeten brengen. Van den aanvang af was het onze meening, als van zoovele anderen, dat men minder moest zoeken naar de plaats van waar de ziekte gekomen was, dan naar het mid del om die te bestri]den en te verwijderen. Daar is niemand, die dit laatste niet vurig wenscht, maar als nu in plaats daarvan het kwaad voort gaat en zich uitbreid, aan wie zullen wij dat het meest te danken hebben? Misschien juist aan hen, die het eerst klaagden, dat men niets deed en die, als het op handelen aankwam, zich ont trokken. Maar ook nog uit een ander oogpunt is dat verzet tegen gewenschte maatregelendat ver zet tegen de wet en de wettige overheid, een even vreemd als bedroevend verschijnsel. Vreemd, omdat het wordt waargenomen bij menschen, die men mogt verwachten, dat anderen ten voorbeeld zouden zijn, in onderdanigheid aan de gestelde magten; bedroevend omdat het weder een bewijs opleverttot welke treurige uitersten het fanatisme leiden kan. Men stelt het afma ken van verdacht vee voorals een vooruitloo- pen op hoogere beschikking'; brengt onkundigen in den waan, dat men zich daardoor gruwelijk bezondigt; dat daardoor Gods oordeelen over het land worden gebragt, en het valt zoodoende maar al te gemakkelijkom zelfs feitelijken we derstand op te wekkenom zich des noods ter eere Gods te laten dooden. Wij beklagen de dweepziekeonkundige menigtedie zich even als de verdachte koeijen, ter slagtbank laten brengen, zonder te weten wat zij doen. Wij beklagen ze in dubbele mateomdat zij de werktuigen zijnwaarvan de oproerige factie zich bedientom hare oogmerken te hereiken. De godsdienst wordt te baat genomenom tegen de regering in het harnas te jagenhet heiligste wordt tot het laagste misbruikt, en die achter de schermen zitten, laten hunne blinde werktuigen den last dragen. Zou misschien de oppositie en haar orgaan, dat elke ministerieele handeling wikt en weegt, elke daad barer tegenpartij uitkraait en ver oordeelt; dat reeds lang getoond heeft de leer voortestaandat alles geoorloofd isals het maar onder het dekkleed van geloof en vader landsliefde gezegd of gedaan wordt; - zon mis schien daaromvragen wijvan de opmerkelijke en treurige feiten gezwegen worden, omdat men ze kennelijk goedkeurt en zich in de te genwerking verheugt Doch wij willen niet oordeelen en gelooven, dat hier dezelfde verblinding in het spel is, die op politiek gebied het vaderland dagelijks aan allerlei onheilen blootstelt, door tweedragt en onrust te zaaijen. Voor de eer der conser vatieve en anti-revolutionaire partijen hopen wij, dat zij het duidelijk zullen verklaren, geene sympathie te hebben, voor die oproermakers, die er nu ook op uit zijnom den nationalen rijkdom te verminderen. Bij algemeene ram pen, zooals de veeziekte, is gemeen overleg en eendragtige zamenwerking vóór alles noodig, en wie de dingen uit een ander oogpunt be schouwt zal het toch niet ontkennen, dat er geene verwachting isdat het kwaad zal wij ken als men de gepaste middelen verzuimt en vergeet, dat allen onderworpen moeten zijn aan de magten, die over hen zijn gesteld. GOES, 15 Januarij 1866. Ten gevolge eener stoornis op de lijn, zijn de telegrammen eerst laat hier ontvangen en zullen welligt enkelen, voor dit nommer bestemd, niet in tijds zijn aangekomen. Volgens de laatste berigten is er eenige gunstige verandering gekomen in den toestand van cfen minister van marine. Algemeen verzekert mendat de heer Geert- sema lid van de Tweede Kamer tot minister van finantien benoemd zal worden. In de laatste dagen zijn hij verschillende departementen van algemeen bestuur bevorde ringen in rang of in geld toegestaan. Onder anderen bjj het departement van binnenlandsche zaken zijn de traktementen van commiezen en adjunct commiezen gebragt op het maximum dat vroeger voor die betrekkingen vastgesteld is. Met den l1* dezer is ook in werking ge treden het besluitwaarbij de traktementen van sommige eerste en tweede luitenants is verhoogd.

Goessche Courant | 1866 | | pagina 1