Benoemingen BUITENLAND. werkte de ziekte mede, om het vooroordeel tegen de vaccine wegtenemendaar de meestendie vrij bleven, juist ge vaccineerden waren. Als een beproefd middel om ijzervlekken uit linnen te verwijderen, wordt het zwavel-ammo- nium opgegeven. Men neemt een 1/2 pond ge distilleerd waterlosse er 2 lood zoutzuur in op en late het doek 1/4 uur daarin liggen. Daarna wordt het linnen in schoon water gewasschen en de vochtige vlek begoten met zwavel-ammo- niuin met gelijke hoeveelheid gedistilleerd water verdund. Men late dit 510 minuten werken, spoele het linnen weder af, begiete nog eens met 1 deel zoutzuur, opgelost in 15 deelen ge- distill. water en spoele ten slotte nog eens het linnen uit. Een geneesheer te 's Hertogenbosch heeft ge weigerd bij het overlijden van een patient de bij de nieuwe wet gevorderde verklaring afte leggen omtrent den aard der ziekte, waaraan deze vermoedelijk overleden was, en wel op gronddat hij bij het ontvangen van zijn doc toraal diploma den eed heeft afgelegd, om aan niemand dan aan den competenten regter de kwalen der door hem behandelde lijders, bekend te maken. In den aanstaanden zomer zal te Boulogne sur Mer eene tentoonstelling gehouden worden van visscherij-gereedscliappen en producten. Die daaromtrent inlichtingen verlangenkun nen zich aanmelden bij het collegie voor de zeevisscherij in Nederland. Te Rotterdam heeft zich eene vereeniging gevestigd met het doel, om in korten tijd en voor zeer geringen prijs, copiën te vervaardi gen van photographien (het Dagblad schrijft van bestaande photographien alsof er van niet bestaande ook copiëen konden worden gemaakt.) Tot hiertoe had dit alleen in het buitenland plaats. De Nieuwe Utrechtsche Courant deelt uit de Revue Britannique het onderstaande staaltje mede van juiste oordeelvelling over ons land. Een vreemdeling, die het dorp Broek-inWater- land bezochtschrijft Bij mijn terugkeer door het dorpkwam ik langs het huis van den Dominé, eene lieve woning, die mij gunstig deed denken omtrent den toestand van liet godsdienstige leven in dit plaatsje. Op mijne vraag er naar, werd mij ge antwoord, dat de inwoners langen tijd zeer on verschillig op dat punt waren geweest, dat de Dominé's langen tijd te vergeefs getracht had den, hen aan een volgend leven te doen denken, maar dat de toestand van dat leven zooals hun die geschetst werd, hun weinig naar den zin was. Eindelijk kwam er een Dominé, die de juiste snaar wist aan te raken. Hij beschreef het nieuwe Jeruzalem als een platte, vlakke streek met fraaije dijken, met slooten en grach ten en huizen die blonken met schitterende kleurenverguldsel en veelkleurige dakpannen eene plaats waar nooit een paard, een ezel, hond of kat, een aap of een eend zou mogen binnen komen niets dat de rust of stilte zou kunnen storen, of de straten vuil zou kunnen maken, eene plaats eindelijk waar men niets anders zou te doen hebbendan schoonmaken poetsen, wasschen, plassen, opschilderen, vergulden en vernissen. Sints dien tijd houden de Broek- sche vrouwen steeds hare blikken op het Sion daarboven gevestigd. De heer G. J. Tamsonhulponderwijzer aan de openbare school te Kadzandis als zoodanig benoemd te Kruiningen. De officier van gezondheid C. Steendijkis geplaatst op Z. M. wachtschip te Willemsoord. ALGEMEEN OVERZIGT. Niet alleen dat de berigten uit Amerika steeds vredelievend luidenmaar men begint ook on- geduldig te wordenomdat het proces van den ex-president Jefferson Davis geen einde neemt. Van onderscheidene kanten gaan stemmen op, die eischen, dat men den staatsgevangenen niet langer opgesloten zal houden, en indien het doel geweest is, om eerst de gemoederen te laten bedaren en dan den president de vrijheid we der te gevendan zal men weldra op de hoogte zijn, om dit te laten gebeuren. De Fransche bladen bevatten niet veel anders dan dat de vreemde gezanten den keizer en de keizer de vreemde gezanten elkander complimen ten hebben gemaakt op dennieuwjaarsdag. Het schijnt dat al de redevoeringen zich onderscheiden hebben door onbeduidendheid. Prins Napoleon blijkt weder in genade aangenomen te zijn, althans hij heeft de officieele receptie op den nieuwjaarsdag bijgewoond. Het proces der Fenians in Engeland is tij delijk gestaakt. Na eene veroordeeling van een van hen tot tienjarige tuchthuisstraf zijn de overige gevangenen onder borgtogtontslagen. Wel een bewijs, dat men van de zaak, die zich zoo men meendeernstig liet aanziengeene belangrijke gevolgen ducht. Uit een der graafschappen, waar de veeziekte groote verwoestingen aanrigt, is eene deputatie gezonden naar den minister, met verzoek het parlement bijeenteroepen, om onmiddellijk maat regelen te beramendaar anders al het vee zal uitgestorven zijn, alvorens de noodige beslui ten genomen zijn. De Pruissische kamers zullen 15 dezer bijeen komen en door den lieer Bismarck (koning in de daad) in plaats van door den koning in naam ge- geopend worden. Men verwacht hierop eene belangrijke zitting, ofschoon de ondervinding ge leerd heeft, dat die verwachting reeds meermalen teleurgesteld werd. Waarschijnlijk zal men van geene zijde toegeven en zoodoende zal de zitting misschien weder eene vertooning zijndie niet veel anders oplevert, dan verbittering. Wij willen hopen voor Pruissen, dat eindelijk de geestkracht eens zal ontwaken. Volgens berigten uit Italië wil het ministerie de geestelijke corporatien afschaffen en zal daar toe spoedig eene wet worden ingediend. Of de regering zich daardoor populair zal maken laat zich betwijfelen, want zij is van zoovele dui- zende leden van dergelijke corporatien omringd, dat zij alom op eenen heftigen tegenstand zal stuiten. Intusschen kan de poging dienen om het nadenken optewekken. In Italië worden politieke horologie-kettingen verkochtwaarvan de eene het symbool is van de slavernij van Rome en van Venetie, de an dere het facsimile van den keten van den II. Petrus, die in eene der kerken te Rome wordt bewaard. De opbrengst van de laatste is be stemd, om een monument opterigten ter eere der ketenen vanPetrus, terwijl de kettingen zelve in aanraking zijn gebragt met den oorspron- kelijken Petrus-ketting tengevolge waarvan zooals het Parijssche dagblad le Monde schrijft, reeds gewag gemaakt is van een geval van wonderdadige genezing, door enkele aanraking met het facsimile verkregen. Het schijnt nu zeker, dat prinses Dagmar van Denemarken, die met den overleden troon opvolger van Rusland verloofd was, met den tegenwoordigen troonopvolger in dat rijk in het huwelijk zal treden, en dat deze plegtigheid in de maand Julij aanstaande te Moskou zal plaats hebben. Een zeker Belgisch correspondent schrijft, dat Leopold II wel zeer voorkomend is voor zijne ministersmaar dat deze toch nog niet regt wetenwaar Z. M. eigenlijk henen wil. Ook schrijft hij, dat de koning zich niet alleen bezig houdt met de politiekmaar ook met de restauratie en het meubileren van zijne paleizen. Volgens de laatste berigten uit Guade- lope rigt daar de cholera de vreesselijkste verwoestingen aan. In Basse-terre waren 15 pCt., in andere streken des lands 10 pCt., van de bevolking bezweken. Verscheidene kleinere plaatsen waren geheel uitgestorven. Alle nering en bedrijf stond stilde ellende was onbe- schrijffelijk zelfs het brood begon te ontbreken. In Engeland is de beweging die zich eene parlementaire hervorming voorstelt weder in vollen gang. Aan het hoof'd er van staat Bright die op een meting te Rochdale de beginselen dier partij op nieuw heeft ontwikkeld. Fords theater, waarin president Lincoln vermoord werd, zal tot archief worden ingerigt voor alle stukken die betrekking hebben op sol daten, die in den oorlog met de zuidelijken ge wond of ziek werden, benevens al wat betrek king heeft op de geneeskundige dienst van dien tijd. De minister van oorlog heeft voor dit doel eene som van 100,000 dollars beschikbaar ge steld. Aan de Russische troepen in Polen is bekend gemaakt dat het leger niet meer beschouwd wordt op voet van oorlog te zijn. Daardoor verliezen de soldaten de buitengewone gagedie thans juist tot de helft is terug- gebragt. Men verhaalt dat bij gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie de keizer tot den rus- sischen gezant zeideik hoop dat uwe regering dit jaar gelukkiger zal wezen dan het afge- loopene", waarop hijzonder het antwoord van den diplomaat af te wachten die trouwens ook zoo niet terstond woorden vinden kon verder ging. In Spanje is een opstand uitgebarsten, waaromtrent echter de berigten nog uiteenloo- penzoodat omtrent de aard en de bedoeling daarvan weinig te zeggen valt. Het is zeker, dat de progressistische partijdie sedert lang het hoofd opstakde hand daarin heeften men schrijft, dat de generaal Prim zich aan het hoofd heeft gesteldterwijl de opstande lingen ook de kreetleve Espartero doen hoo- ren. In Madrid zelf is het nog rustig, maar het vuur smeult overal en de ontwikkeling is misschien nader dan velen denken. De beweging is, blijkens een ontvangen telegram, begonnen in Aranjuez en Ocana die niet ver van elkander verwijderd liggen en waar, gedurende de zomerhitte, gewoonlijk de troepen liggen, op wie men het meest vertrouwen kan en aan wier bescherming daarom het hof is opgedragen. Het gebergte van Cuen^a op de oostzijde van Nieuw Kastilie vormt eene uit nemende basis van operatie tot het bijeenbrengen van troepen uit Nieuw Kastilie, Murcia, Va lencia, Arragon en Katalonie. Volgens de eerst ontvangen berigten trokken de opstandelingen in wanorde terug, en heerschte er in Madrid en in de provinciën rust. Maar particuliere brie ven van 4 Januarij uit Madriddie te Bayonne ontvangen zijn, maken gewag van militaire pronumciamento's in verschillende provincieste den. In Madrid waren de troepen in de kazernen geconsigneerd, wat even goed kan beteekenen dat men het niet vertrouwt, als dat men in de hoofd stad voor een opstand beducht is en zich voor bereidt om dien te onderdrukken. De voornaamste dames van den edelen faubourg St. Germainde zetelplaats van den ouden franschen adelhebben volgens het Journal des Débats een reform-club opgerigt, die een kruistogt tegen de bespottelijkheden der modes zal beginnen en voornamelijk de overdreven weelde in toiletten tegenwerken. Aan het hoofd dezer vereeniging staat eene hertogin van den oudsten adelen de daar onder behoorende dames zullen, door de een voudigheid harer kleeding, den alle perken te buiten gaande opschik der dames van de beurs- aristocratie tegenwerken. Deze club heeft een soort edict voor alle dames der elegante wereld uitgegeven. In het edict worden de diamanten, de versierselende kanten en duizenderlei an dere kostbare kleinigheden waarmede men zich belaadtniet onbepaald veroordeelddeze nieu we ordonnantie verbiedt alleen dat men zich er eiken dag mede opschikkemen moet ze

Goessche Courant | 1866 | | pagina 2