Benoemingen, BUITENLAND. - uangevuugen en iwm^^^xBol^dene sprekers daarover het woor#j|fi$(^fö. -De voornaamste punten, waarover dV^sdLj^ie liep, waren: de veeziekte, de quarantaine, de calamiteuse pol ders in Zeeland, enz. Omtrent het laatste punt heeft de heer Fransen van (h Putte het woord gevoerd en bij den minister aangedrongen op regeling van deze zaakdaarbij andermaal den wensch uitendedat er eene speciale commissie mogt benoemd worden, om tot eene eindrege- ling te geraken. De zitting is daarop gesloten tot na het kersfeest en de minister zou Woens dag, de onderscheidene sprekers beantwoorden. Voorst heeft de kamer bepaald, dat de nog aanhangige wetsontwerpen en ook dat op de Limburgsche grondbelasting, zullen worden be handeld, onmiddellijk nadat de behandeling der begrootingswetten geëindigd zal zijn. Nadat, in de zitting van Woensdag, de mi nister van binnenlandsche zaken geantwoord had aan de sprekers van Zaturdag, en nog andere sprekers met den minister van gedachten hadden gewisseld, is hoofdstuk V der staatsbegrooting aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. (Per telegraaj). In de zitting van heden heeft de Eerste Kamer hoofdstuk Marine aangeno men met 24 tegen 11 stemmen eveneens Nationale Schuld en Departementfinantien. Oorlog met 28 tegen 7 stemmen. Morgen aan de orde Koloniën. Heden avond eenige kleine wetten. Da commissaris des konings in deze provin- cie heeft bekend gemaakt, dat de sluiting der jagt op klein wild, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Zaturdag den 30 December aanstaande, met zons-ondergangen dat het tijdstip van de sluiting der jagt op de houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Uit de stukken, dezer dagfen tusschen den minister van oorlog en de eerste kamer gewis seld, blijkt, dat de minister van plan is, de opruimingen van vestingen voorshands niet ver- der uit te strekken dan tot die van Veere, Ber- gen-op-Zoom en Bath. De officier van justitie te Goes berigtdat er onlangs bij de burgemeesters der gemeenten Wissenkerke en 's Gravenpolder, gefrankeerde brieven zijn ontvangen uit Frankfort a/M.on derteekend voor C. F. Mullerhoudende uitnoo- diging tot deelneming in eene geldverloting verbonden aan de Groot-Hertoglijke Badensche spoorweg-leening van 1846 groot 14 mihoen florijnen betaalbaar met prijzen tot een bedrag van ruim 80 millioen florijnengenegotieerd, door het huis M. A. von Rotschild en zoon aldaarwaarbij gevoegd wareneen verlotings plan, zes bewijzen van deelneming ad 20 flo rijnen, en een controle briefje voor die zes loten tevens wordt daarin verzocht de som van 20 florijnen in Nederlandsche muntbiljetten of cou pons over te maken, en daarbij over te geven een lijstje der gegoedste inwoners van die ge meenten en omstreken. Naar aanleiding waar van genaemde officier van justitie waarschuwt tegen de bevordering van deze en andere vreemde loterijen, waartegen straffen zijn bedreigd bij het' souverein besluit van den 22 Julij 1814 (stbl. -no. 86.) Volgens bij de directie ontvangen berigt heeft de stoomboot Stad Goes, Woensdag morgen om 7 ure van hier gevaren, ten gevolge van de mist moeten stoppen en is heden middag 12 uren te Rotterdam aangekomen. Naar wij vernemen zal zij aanstaande Zaturdag in plaats van he den "de reis van Rotterdam naar hier doen. De dag van 24 Decemberzoo schrijft men ons uit Driewegen, was voor deze gemeente een ware feestdag. De EdelAchtbare heer M. Nijssehad het zeldzame voorregt dien dag zijn 80sten jaardag en gelijkertijd zijn 25jarig jubilé als burgemeester dier gemeente te vieren. Uit bijna elke woning zag men dan ook, als blijk van belangstelling, de nationale drie kleur wapperen. Omstreeks vier ure in den namiddag werd zijn ZEd. Achtb.onder daverende hoera's der menigtedoor eene commissie uit de burgerij van zijne woning afgehaald en naar het gemeente huis geleid, alwaar hem onder gepasteen hartelijke toesprakennamens de burgerij een zeer prach tige voltaire met inscriptie op zilveren plaat werd aangeboden.Voorts vielen den jubilaris on derscheidene feestgeschenken van bloedverwan ten en vrienden ten deel. Des avonds zag men aan onderscheidene woningen illuminatie aan- gebragt, hier en daar vuurwerk ontsteken en was men tot laat in den nacht vrolijk bijeen. Als bijzonderheid mag nog vermeld worden, dat de jubilarisdie nog krachtvol van lig- chaam en helder van hoofd isnog vier broeders heeft, wier gezamenlijken ouderdom (met inbegrip van den jubilaris) ruim driehon derd zeven-en-vijftig jaren bedraagt. De redactie van de Tijd deelt mededat bij haar, aan giften voor den paus, thans inge komen is tot een bedrag van 32,196,05 Z. M. heeft den militie-commissaris in de provincie Zeeland J. Muschartals zoodanig overgeplaatst naar het le militie-district der provincie Gelderland en tot militie-commissa ris in de provincie Zeeland benoemd den lui- tenant-koloriel C. F. Schartèn, thans provincialen adjudant in N.-Holland. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad in Zeeland dr. C. P. Pous Koolhaas. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Sas-van-Gent, den heer M. A. P. F. Nahuijs, thans ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Hazerswoude. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der in fanterie, tot 2e luitenant, den heer G. J. van Deinse van het 4e reg. ALGEMEEN OYERZIGT. Frankrijk is tegenwoordig enkel cijfers. De minister Fould heeft zijn verslag omtrent den toestand der geldmiddelen openbaar gemaakt en alle dagbladen bespreken het stuk, dat de een met toejuiching begroet, terwijl de ander meent, dat er op de gunstige schildering van de finan- tieele toestand nog al wat valt af te dingen. De minister spreekt van een overschot van mil- lioenen, dat binnen weinige jaren zal verkregen worden, maar voegt er zeer verstandig bij, «zoo geene onvoorziene omstandigheden de kans doen keeren." Volgens den minister was er,in 1864, nog een deficit van 50 millioenen en zal met dit jaar het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven hersteld zijn. Omtrent de vriendschappelijke verhouding tusschen den keizer en zijn neef, loopen de berigten ook nog uiteen. Volgens sommigen is de vrede tusschen de hooge personen zoo hersteld, dat men op alle mogelijke wijze daar van naar buiten wil laten blijken. Maar anderen beweren, dat er eene nieuwe oorzaak van ver wijdering ontstaan isfdoordien de prins, zeer in strijd met de denkbeelden van den keizer de begrafenis van den heer Bixio heeft bijge woond. Deze toch had den bijstand der kerk geweigerd en is dus zonder kerkelijke plegtig- heden begraven. De geestelijkheid is daarom zeer gebeten op den prinsdie door het bij wonen der begrafenis de kerk beleedigd heeft. En de keizer, die nog altijd, en niet ten onregte, begrijpt, dat hij de geestelijkheid niet voor het hoofd moet stoten, zou daarom naar men zegt, zijnen neef niet ligt diens onbetamelijk gedrag vergeven. In Belgie is men met den nieuwen koning en met den ouden paus in de weer. De kamer en de senaat hebben de civiele lijst van Leopold TT verhoogd met bijna 600,000 frcs. en daaren boven nog een crediet toegestaan van 700,000 voor de inwendige vernieuwing der paleizen en van het ameublement. In Italië is het weder onrustig op politiek gebied. Het kabinet van Florence is afgetre den tengevolge der stemming in de kamer die zich met de voorgestelde maatregelen van den minister van finantien niet wilde vereeni gen. Aan den generaal Lamarmorais de vor ming van een nieuw kabinet opgedragen, maar, gelijk overallijden alle belangen door de ge durige verwisselingen in de regering. Men ver zekert, dat een voornaam lid der geestelijkheid den koning van Italië eene som van 600 mil lioen zou hebben aangeboden, onder voorwaarde, dat zou worden afgezien van des-amortisatie der geestelijke goederen. De koning, zou echter op aanraden van zijn ministerie het aanbod hebben afgeslagen en wel op gronddat de des amortisatie maatregel het land niet 600 maar 2000 millioenen zal opleveren. De berigten uit Amerika blijven zeer vijan dig aan de vestiging van het Mexicaansche .kei zerrijk. Aan het congres is eene resolutie voor gesteld, waarin gezegd wordt, dat de vestiging eener monarchie op het vaste land van Amerika in strijd is met de bekende staatkunde van het Bonds-gouvernement en waarbij de president uitgenoodigd wordt, om de noodige stappen te doen tot handhaving der traditioneele politiek. Men zegt, dat generaal Grant zich zou hebben uitgelaten, dat het oogenblik nu bijzonder guns tig was, om keizer Maximiliaan uit Mexico te verjagen. De Belgische ministers hebben alle hunne portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld. Deze echter heeft hun ontslag niet aangenomen, daar, zooals men weet, deze aan bieding van ontslag slechts een vorm was, in dergelijke omstandigheden gebruikelijk. De jonge koning heeft ook den heer van Praet minister van het huis des konings in zijne be trekking bevestigd. Men weet, dat deze een bijzonder vriend was van koning Leopold I. Gromcngao 'oorlgten. De burgemeester van Nijmegen heeft onlangs ge zegd, dat bet zeer onbillijk zon zijn, wanneer ouders, die door toevallige omstandigheden buiten de plaats hunner woning gestorven warenzich verstoken zagen van hunne kinderen in de weeshuizen hunner woon plaats te zien verplegen. Te Middelburg liestaat eene christelijke jongelings-vereeniging, die bidston den houdt, in gemeenschap met het H'ereldverbond der jongelings-vereenigingen. Een politie-agent te Brussel is bijna het slagtoffer geworden van eene crinoline. Hij wilde eene dame ontwijken, die de geheele breedte der trottoir innamcn maakte daar door een misstapdie hem den arm uit het lid liet vallen. In Mecklenburg heeft iemand beweerd, dat een handwerksman de beste onderwijzer der jeugd is, en dat in geen geval een onderwijzer meer dan een handwerksman behoort te verdienen. De Haag- sche straatjongens hebben zich bij de oppositie aan gesloten en zetten des avonds met vuisten voort wat anderen den ganschen dag met letters doen. De zes hoogescholen in Rusland komen maar 111 pro fessoren te kort. De Pruissische politie heeft het zoo druk naar het schijnt, met in vreemde landen misdadigers op te sporendat zij in haar eigen land geen tijd vindt om te waken. Ten minste bij gele genheid van het diné aan het hof, na het huwelijk der prinses Alexandrine, zijn onderscheidene zilvereu- schotels, lepels en vorken gestolen. Bij gelegen heid dat de keizer van Oostenrijk de stad Pésih bezocht, vroeg hij aan den voorzitter van het ge nootschap der geneesheeren aldaarhoe het met den gezondheidstoestand der inwoners gesteld was. De tegenwoordigheid van uwe majesteitzoo luidde het antwoord van den doctor, maakt ons zoo gelukkig, dat allen zich volmaakt wel gevoelen. Bij gele genheid van het Kersfeest is te Londen een kunste naar in het glazen paleis geweest, die elk ander overtreft. Hij klimt naar den top van eene inast, die 40 ellen hoog is, langs planken die spiraalsge wijze rondom de mast zijn aangebragt, zoodanig, dat men zich nergens kan vasthouden. Bij het op klimmen heeft hij daarenboven een kogel onder de voeten. Een vijftien jarig meisje te Parijs had eene iamp in orde gebragt en hare hand, waaraan olie wasaan haar hoofdhaar afgedroogd. Eenige oogenblikken daarna kwam zij met bet hoofd digt bij de vlam van een ander lichthet haar vloog terstond in brand en zij is na eenige uren, onder bittere smarten, overleden. Een handelsreiziger te Parijs is dezer dagen zeer onverwachts in het bezit gekomen van eene erfenis van vijf millioen. Een

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2