1865. IN0. 98. VRIJDAG 22 DECEMBER. 52ste Jaargang. Bij deze Courant behoort een bij voegsel houdende bekendmakingen van het Gemeente-bestuur te Goes- -V <SSa» 60ESSCHE ill RIM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95fr. p. p. ƒ1,90. |^t Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op aanstaanden Maandag eerste Kerstdag zal de GOESSCHE COURANT niet worden uit gegeven. De Middelburgsche Courant vermeldde deze weekdat door het hof van. Zeeland een vonnis, door de arrondissements-regtbank uitgesproken, verbeterd was; het hof had namelijk de straf veranderd en in plaats van zes maanden een zame opsluiting, zes maanden gevangenisstraf opgelegd. Die verbetering geschiedde omdat er noch in de gepleegde daad, noch in de gesteldheid van den dader, eenige aanleiding was om hem eenzaam optesluiten. Wij hebben allen eerbied voor de uitspraak van het ge- regtshof, maar de motieven daarbij opgegeven, konden ons niet overtuigen, dat het achtbaar collegie hier eene verbetering heeft aangebragt, althans niet met het oog op de zedelijke be hoefte van den veroordeelden, die thans mis schien dubbele straf lijdt, als hij met misdadi gers van allerlei, misschien van de ergste, soort, wordt opgesloten en zijne schande dragen moet onder menschendie of daarmede spotten, of dat niet gevoelendie zelve alle gevoel van schaamte hebben uitgeschud. Wij vermeten ons niet te beslissen tusschen de voorstanders en bestrijders van het stelsel van eenzame opsluitingwij weten dat daar tegen zeer gegronde bedenkingen intebrengen zijnde ervaring leertdat over het algemeen die eenzame opsluiting als eene geduchte straf wordt aangemerkt, door wie ze ondergaat; maar niettemin houden wij het er voor, dat de on- gelukkigen, die hunne misdrijven in de gevan genis moeten boetenhun vonnishun lot zien verbeteren als zij van de gemeenschappelijke tot de eenzame opsluiting kunnen overgaan. Wij spreken niet van langdurige straffen, maar kunnen verzekeren, dat reeds menigeen zich gelukkig heeft geacht, als hij zijne straf in eenzaamheid kon ondergaan. Voor den onge- lukkigen, bij wien niet alle eergevoel is uit gedoofd is het eene weldaadals hij zich niet aan anderen vertoonen moet, al deelen die ook in hetzelfde lot. Waar van het betere gevoel nog slechts enkele spranken overig zijnwor den die niet uitgebluscht door eene vaak zede- looze omgeving. Het is waar, in de eenzame cel drukt de straf hem dubbel ter nederom dat alles hem daaraan herinnert, maar ook dat is, in de meeste gevallen, gelukkigdaar de pogingen die gemeenschappelijk gevangenen vaak aanwenden, om elkander het leed te doen vergeten ook al medewerken om de cor rectieve beteekenis der straf weg te nemen. En de cellulaire gevangene heeft voor het vaak misdadige gezelschap, dat hem onthouden wordtandere voordeelendie daartegen rijke lijk opwegen. Aan bezoek en toespraak ont breekt het hem nieten waar hij die ontvangt, alleen met zijnen bezoeker, daar opent zich zijn gemoed te eerder voor een goed woord en niets weerhoudt hem, om van de gewaar wordingen die hem daarbij vervullen te doen blijken. Zet hij zich neder om te lezen, geene storende gesprekken daar rondom hembe lemmeren de indrukken die hij door goede boeken ontvangen kan. En hij zit buitendien daar niet ledig, hij arbeidt ook in het eng bestek, gedeeltelijk tot zijn eigen voordeel. Juist de eenzaamheid en behoefte aan afleiding vuren zijnen ijver aan. Slechts een enkele maal doet zich een individu voor, dat de lui heid niet overwint, door de zucht naar ver- strooijing. Ook dat werk vordert beterwordt naauwkeuriger verrigt en is dus meer produc tief, dan waar het in het gezelschap met an deren verrigt moet worden. De bezwaren, die aan het cellulair stelsel verbonden zijn, waarop men vaak wijst, met het oog op zoovele zwaar moedige geesten, die door zulk eene strenge af zondering van de menschenwereldzulk eene O aanhoudende eenzaamheid geheel verstompt of gekrenkt wordenkunnen zooveel worden ge wijzigd of weggenomen, door de verstandige toepassing van het stelsel. Eene zekere mild heid in de toepassing van het beginsel, komt oneindig veel kwaad voor, terwijl de gestrengheid, waarmede het kan volgehouden worden, in som mige gevallen, een heilzaam middel aan de hand geeft omals het noodig isden gevangene tot meerdere handelbaarheid te stemmen. Men moet de zaak van nabij gadeslaan en de personen, wie het geldt, in den onderscheiden toestand zien om het weldadige der eenzame opsluiting te begrijpen. Gëene poging tot zede lijke verbetering kan vrucht dragen, als telkens vreemde en slechte invloed het onkruid strooit tusschen het goede zaad. Voor zoo ver het cellulaire systeem een afschrik is voor hen die in gevangenissen meermalen burgers waren, is het wederom een hulpmiddel, om ook van de misdaad afteschrikken. Als zoodanig achten wij het niet in de eerste plaats aanbevelenswaardig, maar tegenover de vele bezwaren, die men soms inbrengt, mag het toch niet verzwegen worden. O 7 O Over de bezwaren zelve spreken wij thans niet, maar komen er misschien nader op terug. Wij schreven dit naar aanleiding van het boven ver melde feit, uit een ander blad ons gebleken, en schoon erkennendedat het hof van Zeeland wel zeker het vonnis zal verbeterd hebben, door de regtbank gewezen, als het den veroordeel de aan meerder schande, grooter strijd, zwaar der leed en minder uitzigt op goede werking der straf overgafzoo meenen wij toch dat de conditie van den patient veel erger geworden is, toen men hem aan eenzame opsluiting onttrok. Maar hij zal toch voor het genadige regt moe ten danken. BINNENLANDSCHE BERICTEN. GOES, 21 December 1865. In de laatste zitting der Tweede Kamer, Maandag gehouden, zijn eenige kleine wets ontwerpen behandeld en aangenomen zonder langdurige discussie. Op het ontwerp tot regeling van het loods- en bakenwezen op eenige rivieren, heeft de graaf van Zuijlen een amendement voorgesteld, de bepaling inhou dende dat bij het verzetten van de bakens op de gronden van particulieren deze voor afzon dering gewaarschuwd moeten worden. De mi nister bestreed en de kamer verwierp het amen dement. Ook over het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, is een oogenblik gediscussieerd, maar verder heeft de zitting niets bijzonders opgeleverd. {Per telegraaf.) De Eerste Kamer heeft he den met algemeene stemmen de aan de orde gestelde wets-ontwerpen aangenomenwaar onder de afkoopbaarstelling der tienden van het kroondomein en de provinciale belastingen. Wij nemen gaarne het navolgende berigt op, omtrent de opvoering door de kamer Vondel gegeven, zooals ons dat werd toegezonden: Met groot genoegen hebben wij weder de opvoering, door Vondel gegeven, bijgewoond. De keuze der stukken was in allen deele ge lukkig te noemen. De rollen waren allen goed bezet. De vertooners hebben zich hoogst lof felijk van hunne taak gekweten, v Al zijn de gaven en krachten ongelijk verdeeld, door de ijverige zam en werking van het meerdere met het mindere, wordt de schoonheid van het ge heel bevorderd. Ongaarne zouden wij jegens een lid van Vondel onbillijk zijndaarom noe men wij geene namen en zeggen wij liever, dat allen toonden het karakter, waarin zij optra den, te begrijpendat allen bewijzen gaven van ontwikkeling en vooruitgang in de kunst. Daardoor hebben.de kunstlievende leden dan ook een regt genoegelij ken avond doorgebragt en zichin den voortgaanden bloei van Vondel verblijd. Zij brengen gaarne hunnen dank aan de werkende leden, die zich zooveel studie- hebben getroost, die hunne gaven zoo gelukkig wisten aantewen- den. De teleurstelling, dat het nastukje zoo ras geëindigd was, gaf getuigenis, dat het wel in den smaak was gevallen. Gaarne zien wij ons in dezen winter nog eens zulk een avond bereid. Vondel moge blijven bloeijen, onder de medewerking van zoovele geoèfende leden, onder die ook van hen, wier aanleg en talenten-doen hopen, dat de toekomst niet minder schoon zal zijn dan het verleden.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1