BUITENLANP. vloeden aan te wijzendie storend op vele oorden van Zeeland werken. De gemeente Middelburg is, zooals onlangs berigt werdopgenomen onder diewaar bij uitzondering verbruiks-belastingen zullen kun nen gelieven worden. Door eenige ingezetenen is een adres opgesteld aan de tweede kamer der staten-generaal-waarbij verzocht wordt dat aan de voordragt voor Middelburg geen gevolg zal gegeven wordendat adres was Za- turdag reeds voorzien van 122 handteekeningen. De heer II. J. Doorman te 'sGravenhage heeft een adres ingediend aan den gemeente raad en dat gedrukt doen verspreiden, wraarbij hij wijst op het voorbeeld van Haarlem, waai de gelden die ongebruikt in de gemeentekas liggen, op prolongatie worden uitgezet en daar door niet onaanzienlijke renten afwerpen. Het schijnt in de bedoeling van den adressant te liggen om ook andere gemeenten daarop op merkzaam te makenten einde men zonder eenige risico de gemeentefondsen bevoordeele. De metselaarsknechts te Gouda zijn onlangs za- mengekomen en hebben gezamentlijk besloten tot het indienen van een beleefd en bescheiden verzoek tot het bekomen van eene verhooging van 20 c. per dag., Tot aandrang van hun verzoek voerden zij o. a. aan, de steeds toenemende duurte van bijna alle levensbehoeften en de verhooging der overige benoodigdhedenals huishuur kleeding, enz.; zoodat het den ijverigenwerk man onmogelijk is geworden ook met de meeste spaarzaamheid te voorzien, in de dringende behoeften van zijn huisgezin. Wij vernemen tevens, dat het verzoek gunstig is opgenomen door de metselaarsbazendie de billijkheid der klagt toestemmende besloten hebben daaraan te gemoet te komen, doch eenparig overeengekomen zijnom aan iederen knechtdie zijn vak verstaateene verhooging van 20 centen daags toetekennenonder voor waarde dat die verhooging wekelijks zal op- geteekend worden in een boekje dat den werk man door zijn baas zal afgeleverd worden en dat het bedrag dezer verhooging telkens met 1 November den knecht zal uitgereikt worden, om ook, gedurende den winter, in eigen behoef ten te kunnen voorzien. De N. Utrechtsche Courantsprekende van den tegenstanddie de maatregelen tot wering- der veeziekte bij sommigen ondervinden, voegt daarbij Dat de natie het toch goed wetedat zulke handelingen door een tal van orthodoxe predi kanten aangevuurd worden b. v. in de Heraut handelingen waartegen de wetenschap en de verlichting gerust mogen opkomen. Dat zij alleen het uitvloeisel zijn van het steileon beredeneerde geheel en al onwetenschappelijk orthodoxisme, mogen wij gerust aannemen, als wij daarmede vergelijken de woorden door den ontwikkelden orthodoxen predikant Beetste Utrecht, in een der laatste bidstonden gespro ken, die als wij ons wel herinneren, ongeveer hier op neder komen. »Wij hebben om zegen te bidden over de maatregelen en middelen, die de Almagtige tot beperking matiging en bestrijding der plaag, in de hand en voor de verantwoording van men- schelijke wetenschap en wijsheid stelten die daar zij zijne gav,n zijnniet kunnen worden verwaarloosdtegengewerkt of in minachting gebragt, zonder dat men in de schromelijke zonde vervaltwelke geoordeeld wordt door de woorden: Den Heere uioen God zult gij niet verzoeken Wij weten stelligdat wij de woorden van den bekwamen predikant bijna woordelijk we dergeven. Dat de overige dagbladen ze overne men want ze kunnen veel goed doen. vooral de boodschap, waarmede de president der Vereenigde Staten Johnsonde zitting van het congres geopend heeft. Met genoegen heeft men opgemerkt, dat daarin op zeer ver zoenenden toon van het Zuiden gesproken wordt, maar daarentegen maakt het een minder gun- stigen indruk, dat de president in afkeurende bewoordingen gewaagt van de handelingen van Engeland. Hij drukte verder het vertrou wen der regering uit, dat de buitenlandsche mogendheden het stelsel van non-interventie zouden blijven eerbiedigen. Algemeen is het opgemerkt en wordt niet zonder onaangename gewaarwordingen gecon stateerd, dat geen enkel afgevaardigde van het Zuiden op het congres is toegelaten. Ook de finantieele berigten uit het land der vrijheid zijn niet bemoedigend. De publieke schuld bedroeg op 30 Nov. 2714 millioenen en toch wil men het aanzienlijk tekort in de staatskas door leeningen dekken. Het lot van den ex-president Jefferson Davis blijft nog altijd onbeslist; sommigen meenen dat men met opzet temporiseert, om daardoor voortekomen, dat zijne in vrijheidstelling tot onaangenaamheden leidezooals dit te wachten was gedurende den tijd, dat de gemoederen nog hevig opgewonden waren. Het proces der Fenians in Ierland wordt ijverig voortgezet, en nu laatstelijk is weder een dei- belhamels voor de regtbank geweest die zijne regters, door vreeselijk lange redevoeringen vermoeide. Het blijkt, naar men zegt, dat zeer vele lieden uit de geringe klasse in Ier land zooal niet betrokken in de zamenzwering, dan toch met het plan daarvan bekend en ingenomen waren. Uit Parijs schrijft mendat er eene verkoe ling zoude zijn tussclien den keizer van Mexico en van Frankrijk. De laatste wil zijne troe pen uit Mexico laten terugkomen en iedereen begrijpt, da'- de Mexicaansche vorst daarmede zeer slecht gediend zoude zijnomdat hij zich zonder vreemde hulp niet kan staande houden. Ondertusschen is de publieke opinie in Frank rijk alles behalve gunstig voor de interventie in Mexico gestemd en het schijntdat de keizer de noodzakelijkheid gevoelt, om althans eeni- germate daaraan toetegeven en liever zijnen collega aan de overzijde in den steek te laten. Ook wil men, dat van wege Frankrijk aan den koning van Italië voorslagen zijn gedaan met oogmerk om bij de ontruiming van Rome door de Fransche troepen den paus te vrij waren voor de gevaren, die daaruit zouden kunnen voortvloeijen en die men genoeg voor zien kan om er vooraf de noodige afwending voor te beramen. In Griekenland blijft het er treurig uitzien, het ministerie is alweder afgetreden en de ver warring neemt er geen einde. De berigten uit Belgie loopen natuurlijk al leen over den dood des konings en de plegtig- lieden zijner begrafenis, voorts over de eedsaf legging door den nieuwen vorst. Spoedig zeker zal daar de strijd in de kamer hervat worden, en liet zal dan misschien even spoedig blijken welken invloed het optreden van de-n nieuwen vorst op de houding der partijen heeft. Er zijn er, die den jongen koning zeer prijzen, hem populair noemen en gunstige verwachtin gen koesterenmaar anderen zijn van een ge heel tegengesteld gevoelen. Het laat zich be grijpen, dat ieder nu den vorst vleit, in de hoop hem voor zijne partij te winnen, maar al aanstonds laat zich dit met zekerheid zeg gen dat hem eene hoogstmoeijelijke taak wacht, om de opvolger te zijn van zulk eenen voor ganger. Brussel hulde zich in rouw op den dag dei- ter aardebestelling van Leopold Ihet is te hopen, dat de vreugdebewijzen bij de troons beklimming van Leopold II, de voorboden mo gen zijn van eene regering, die eenmaal even zeer geroemd en betreurd zal worden. der taal, ^anif/le'pffesters dezer kunst indruk ken en getvaa^vördjngens kunnen weergeven dia. men fc' vétgeefk in wporden zal trachten te vertolken|iWfryinvlb/ddie de muzijk heeft om den men^Ttót^e wékken tot al wat schoon, goed en edel is," eh niet het minst op de schep pende krachtwaardoor zoovele harer beoefe naren werken hebben geleverd, wier onvergan kelijke schoonheden daar schitteren, als onmis kenbare bewijzen van haren verheven oorsprong. Met fijne tact gekozene episodes uit het leven van groote meesters, werden door den spreker daar tussclien gevlochten en wel zóó dat zij, terwijl de eene of andere stelling er nader mede werd toegelicht, tevens de belangstel ling der hoorders zoodanig boeiden dat er menig oogenblik was, waarop het publiek dooi de levendige en gevoelvolle voordracht als weg gesleept werd. Aan het slot zijner rede wekte de spreker zijne hoorders op, om allen, zooveel in hen was, medetewerken tot bevordering der harmonie van de groote wereld-symfonie waarin allen eene partij hebben te vervullen overtuigd als zij moesten zijndat alleen door eendrachtige zamenwerking de humaniteit der toekomst kan worden voorbereid. Die slotwoorden deden bij menig hoorder den wensch levendig worden, dat de begaafde rede naar bij eene volgende gelegenheid, ons eens de uitwerking mocht ten beste geven van die, nu slechts in de verte aangewezenetoekomst onzer maatschappij. Schooner onderwerp dan eene ontwikkeling van het groote einddoel der menschheidde spreker zelf zal de eerste zijn om het ons toetegevenzal wel niet kunnen gevonden worden en het moge waar zijn, dat de behandeling van een dergelijk ern stig onderwerp hare eigenaardige moeijelijkheden heeft, even zeker is 1 •et ook dat, zoo iemand, dr. Piccardt de man is om ze allen te over winnen. De wensch van zoovelen om, wat in eigen gemoed meestal vrij onbestemd zich doet hoorendoor een welsprekend redenaar in woorden te hooren brengen, kan voor den ge- achten spreker misschien eene krachtige opwek king zijn om dat verlangen te bevredigen. Moge het bij een volgende keer blijkendat die wensch niet te vergeefs is geuit Wij vernemen, dat morgen de nieuwe draai brug voor voetgangers zal opengesteld worden. Volgens berigt heeft de kollekte voor de nieuw- c? O 'jaars-bedeeling ruim 442,- opgebragt. Iets meer dan in 't vorig jaar. Naar wij van goederhand vernemenheeft de heer P. A. R. van 1 loten, aan den gemeen teraad van Kattendijke c. a., tegen 1 Januari) 1866 zijn ontslag ingediend, als secretaris en ontvanger. Sedert de invoering der gemeente wet is dit nu reeds de derde titularis, die zijn ontslag neemt, hetgeen men grootelijks toe schrijft aan de geringe bezoldiging, in evenre digheid van het voornamelijk in die gemeente daaraan verbonden werk. Men schrijft aan de Arnhemsehe Courant. In de zeeuwsche gemeente Baarland was in vier jaren tijds (18591862) geene enkele vac cinatie verrigt en had men ook in 1863 en 1864 op 654 inwoners, 147 pokzieken. En toch, zóó groot was onder die omstandigheden liet vooroordeel tegen de koepok-inenting dat er gedurende dien tijd slechts 31 vaccin atien plaats hadden! Ook te Oudelande in genoemde pro vincie had in vier jaren geene enkele vaccinatie plaats en daar werden in 1863, gedurende de epidemiemede slechts 31 ingeënt. Van do 571 inwoners in genoemde gemeente had men in 1863 en 1864 ongeveer 130 poklijders. In de gemeente Yerseke verwaarloosde men ge durende vijf jaren alle vaccine! Op eene be volking van 929 personen werden dan ook in 1864 waargenomen 143 ziektegevallen. Uit de medische statistieke tabellen tracht men in Zeeland bouwstoffen te verzamelen ten einde de oorzaken van de zeer uiteenloopende sterfte-cijfers der verschillende gemeenten te yinden en dan, zoo mogelijk, de nadeelige in ALGEMEEN OVERZIGT. Tot het voornaamste, dat de laatste dagen op politiek gebied hebben opgeleverd, behoort Bij gelegenheid der trouwplegtigheden droeg prinses Alexandrine diamanten sieraden ter waarde van ls millioen th. Hieronder waren eenige versierselenbehoorende tot de kroonjuweelen, als eene prinsessenkroon, welke

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2