BUITENLAND. dat door de' veepe^OM^^^|,ch|e schade te lijden; het geldt dejtiitiYitÊA ffiifrsÖiteit en het belang van regering' éh .ya^rlaigf. Wij passen er de woorden op. toe van-iléur^ieer van Zuijlen, dat men üiet'schromen moet alles aan het licht te brengen,wat de waarheid kan doen zegevieren, dat de publieke openie (die hier zeer tegen de sergeants wordt ingenomen) geëerbiedigd worden moet; wanneer de sergeants geen invloed uit oefenen op het weren van de ziekte, dan moeten ze bepaald losgelaten worden, maar eerst dient onderzocht, of zij al dan niet te veel door de vingers zien en op ongeoorloofde wijze door de jenever geïnfluenceerd worden. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken zijn ontvangen de volgende opgaven, betreffende den veetyphusin de provincie Z. Holland, over de week beginnende den 26 November en ein digende den 2 December 1865, waaruit blijkt dat in die week zijn aangetast 1399 stuks gestorven 102, afgemaakt 331hersteld 102 aan het einde der week nog ziek gebleven 864. Sedert het begin der veeziekte zijn in het ge heel aangetast 11348 stuks, waarvan gestorven 3343, afgemaakt 3174, en hersteld 3205. De namen der gemeenten die in deze week voor het eerst vermeld worden zijn: Brielle en 's Gra vendeel terwijl 31 gemeenten worden opge geven, waar de ziekte zich sedert de vorige week of vroeger niet meer vertoonde. Dingsdag a.s. zal, naar wij vernemen, de rede- rijkers-kamer Vondel hare eerste openbare op voering geven. Zij heeft bij de keus der op te voeren stukken de wenken behartigd, haal bij de laatste opvoering gegeven, want be driegen wij ons nietdan bewegen beiden zich op het gebied des gewonen levens en behoort het eene geheel in onzen tijd te huis. Ook daarin meenen wij, dat de keuze allen lof verdient, omdat zij het hoogere blijspel ten gehoore brengt, omdat zij een blijspel opvoert, dat ook uit poëtisch oogpunt steeds met lof wordt vermeld. Indien de leden der kamer waaraan wij trouwens niet twijfelen hunne bekende talenten aan de zorgvuldige studie van dit stuk hebben gewijd, dan wacht den kunstlievende leden een bijzonder genot, en mag de avond der opvoering met belangstellend verlangen worden te gemoet gezien. Naar wij vernemen, zal op den eersten Kerstdag, door de Harmonie de Volharding al hier, eene muziekale uitvoering plaats hebben ter eere hunner begunstigers. Tengevolge eener onwillekeurige omissie in ons vorig berigtherhalen wij hierdat bij kon. besluit, op zijn verzoek, eervol als officier bij de rustende schutterij in Zeeland ontslagen is, de heer J. Soutendam. Op beden had alhier de beproeving der nieuwe gesmeed ijzeren draaibrug, onder leiding van den heer R. van Diggeleningenieur der fabriek de prins van Oranje van de HH. de wed. A. Sterkman 8)- Zoon te 's Gravenhage in wier werkplaatsen deze brug vervaardigd is, in te genwoordigheid van HH. burgemeester en wet houders, den heer J. Soutendam opzigter der ge meente werken, benevens vele belangstellenden plaats.-*. De brug, welke bij eene breedte op het dek gemeten van 3.90 el, eene lengte heeft van 17.90 el,is beproefd met 20.774N.pd. gelijkmatig op dezelve verdeeld. De doorbuiging bij deze beproeving was nog geen streep, terwijl daarvoor bij contract, bij eene belasting van 20.000 N. pd. 10 streep was toegestaan. Nadat deze belasting gedurende ruim twee uren op de brug aanwezig is geweest, is de zelve weggenomen en werd bevonden er hoe genaamd geene blijvende doorbuiging bestond, zoodat de brug geheel in den toestand, waarin dezelve voor de belasting was, terugkeerde. Het openen der brug en het wederom slui ten derzeive geschiede door één man in den tijd van 1minuut, met gemak, terwijl hiervoor bij contract bepaald was 2 minuten. Deze uitkomsten getuigen van eene soliede en naauwkeurige uitvoering der brug, en handhaven de reeds gevestigde renommée van genoemde fabriek; terwijl de burgerij met blijschap de voltooijing ziet van dezen arbeid, die niet alleen tot verfraaijing strekt, maar inderdaad nuttig is, zoodat de gelukkige uitslag ons bestuur eene aangename zelfvoldoening geeft en wij burge meester en wethouders erkentelijk zijn ook voor dit gelukkig volbragte werk. Bath 12 Dec. Ter vervulling der vacature van een raadslid in deze gemeente zijn door de 19 daartoe bevoegde kiezers 18 stemmen uit- gebragtwaarvan op Christiaan Zandee, 12 C. G. van Wijk Werneke 4, C. Kok en li7. G. van Baaien ieder eene stem. De gemeenteraad van Vlissingen heeft be sloten ook eene belasting te heffen bij wijze van hoofdelijken omslag, ten bedrage van 5000. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft eene aanbevelingslijst opgemaakt en aan den minister van justitie verzonden, voor de be trekking van raadsheer in genoemd hof. Op die lijst komen voor: de heeren mr. J. Spoor, officier van justitie te Middelburg; mr. L. W. A. Schuurbecque Boeije kantonregter aldaar; mr. L. F. van Panhuisregter in de arrondisse- ments-regtbank te Zierikzeemr. C. J. Pické, kantonregter te Tholen; mr. P. J. Callenfels kantonregter te Vlissingen; mr. A. W. Hart man substituut-griffier bij het hof in Zeeland. Wij hebben van het ministerie van finantien ontvangen de staten van in-, uit- en doorge voerde handels-artikelen, gedurende de maand October 11.en stellen deze, als gewoonlijk, ter inzage van belanghebbenden, aan het bureau dezer courant. De gemeenteraad van Zierikzee heeft het verbod tot invoer van schapen, varkens enz. in zooverre opgeheven, dat men weder biggen aan de kade der haven aldaar, onder inacht neming van zekere bepalingen, kan invoeren. Hierdoor wordt aan den wensch van velen vol daan; vooral bestond daaraan bij de spekslagers dringend behoefte. Ook aan de haven te Brou wershaven enBruinisse kan die invoer geschieden. De arrondissements-regtbank te Leijden heeft den 5 dezer uitspraak gedaan in eene zaak die sints eeuwen in geschil was. Het betrof de vraagten wiens laste het onderhoud komt van de duinen langs het grootste gedeelte van de kust van Holland. Gedep. Staten van Noord holland hadden laatstelijk dit onderhoud bevolen aan Rijnland. Dit hoogheemraadschap kwam hiertegen in verzet. Nadat de zaak gedurende twee dagen was bepleit voor Rijnland door mr. G. M. van der Linden en voor Noordholland door mr. A. S. van Nierop besliste, de regt- bank overeenkomstig de conclusie van het O. M.ten voordeele van Noordholland en wees het verzet van Rijnland af, met veroordeeling in de kosten. Bij het overnemen van dit berigt, komt ons onwillekeurig voor den geest het proces, thans aanhangig gemaakt over de al of niet verpligte medewerking aan het onderhoud der calamiteuse polders, door de achterliggende polders, in Zee land. Wij hopen niet, dat eerst het late nage slacht zal kunnen zeggen, dat de procedure geëindigd is, maar het is toch goed, dat men uit voorbeelden moed scheppe bij een te ver wachten langdurig proces. Men verzekertdat aan den heer van der Maaden concessie verleend is voor een spoorweg, van Amsterdam naar Rotterdam langs Alphen, en dat de voor dien aanleg benoodigde kapita len bereids in Engeland bijeen zijn gebragt. Het toenemend stijgen der olie- en koeken- prijzen is voornamelijk toe te schrijven aan de windstilte, die er geruimen tijd reeds bestaat. De voorraad dier artikelen is te Zaandam dan ook zoo gering, dat de hoop op een stevigen aanhoudenden wind algemeen levendig blijft. Bij het lager onderwijs zijn 44 betrekkingen vakant, onder welke enkele zeer goedegelijk te Amsterdam welke volgens globale bereke ning weinig minder dan 3000 voordeel aan brengt. Eene betrekking met dezelfde eischen te Gouda geeft 12 a 1300. Belangrijk is het verschil in de getallen sollicitanten naar hoofd onderwijzers-betrekkingen. Te Hilvarenbeek b. v. was van drie mededingers één opgekomen. Te Engelbert in Groningen gaven zich aan voor een postje van 300, benevens woning en tuin36 concurrentenvan welke 27 tot het examen zijn opgekomen. Uit het laatste nummer van de Amstelstem blijkt hetdat behalve de burgemeesterook verscheidene wethouders van Amsterdam zullen bedanken, gedwongen door den geest van óirtëiiy die zich tegen hen daar ter stede bij de bur gerij meer en meer openbaart. In de Staats-Courant van Woensdag is het koninklijk besluit opgenomenhoudende bepa lingen omtrent verzendingen van geld door middel van postzegelstusschen Nederland en Belgie. ALGEMEEN OVERZIGT. Ofschoon de dood van koning Leopold sedert eenigen tijd verwacht was, houdt toch deze ge beurtenis, nu zij eenmaal waarheid is geworden, allen bezig en de dagbladen van alle natiën bespreken haar, zoowel als de vermoedelijke ge volgen. Een fransch dagblad is reeds zoover gegaan dat het Belgie heeft verdeeldmaar verreweg de meesten stemmen daarin overeen, dat er voorshands niets te vreezen is van de plannen, die men aan keizer Napoleon en aan anderen toedicht. Ontegenzeggelijk is de dood van koning Leopold een groot verlies, althans met het oog op hetgeen hij was in zijne kracht volle dagen. Hij heeft Belgie groote diensten bewezen en als eerste koning dier gewesten de onmiskenbare verdiensten, dat bij den nieuwen troon ongeschokt heeft bewaard en zijn volk tot een hoogen trap van bloei heeft helpen brengen. Teregt zegt dan ook het officieele Belgische blad: «Belgie zal het geleden verlies lang betreurenhet zal altijd den koning in herinnering blijven houdendie voor het land een getrouw vriendeen onvermoeide steun is geweest." Maar evenzeer teregt voegt het daarbij«de regtmatige droefheid mag de hoop, die men voor de toekomst mag koesteren niet doen vergeten." Het verdient verder bijzondere vermelding, dat het klerikale hoofdorgaan ver kondigt, dat, te midden van den rouw, waarin het land is gedompeldde strijd der partijen moet worden geschorst en de bevolking zich behoort te vereenigen in een eendragtig gevoel van vaderlandsliefde, bij de bewustheid dat het land vóór alles gaat. Het klerikale blad wordt deswegens zeer geprezen door de liberale bladen, ofschoon deze er bijvoegen, dat zij van de ka tholieken niet anders hadden verwacht. Wij kunnen ons dus voorstellendat gedurende eenigen tijd de parlementaire strijd rusten zaly maar misschien om met te grooter hevigheid te worden hervat. En indien er waarheid is in het vermoedendat de klerikalen gunstige verwachting hebben van den nieuwen koning, dan laat het zich begrijpen dat zij, bemoedigd voor de toekomstthans gaarne de wapenen laten rusten. Uit Engeland blijven de berigten ongunstig luiden wat de veeziekte betreft, en ook daar strijdt men over het al of niet noodzakelijke, om de veemarkten afteschaffen. Omtrent de gezondheid van koning Christiaan van Denemarken zijn ongunstige berigten in omloop. De ziekte zou van ernstiger aard zijn, dan die zich in den beginne liet aanzien. Er heeft zich namelijk eene ontsteking in het rugge- merg vertoond. Men vleit zich echter dat het krachtig geste 1 van den koning en zijn leeftijd,

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2