binnenlandschFbërTgItnT" "buitenland. de menigte sprak. Al heeft de zaak bij ons haar beslag, zoo meenen wij toch op dit feit te moeten wijzen, niet omdat wij gelooven dat de oppositie mannen tot andere gedachten zullen komenmaar omdat zijdie aan die redeneringen waarde hebben gehecht, zien zoudendat men hen op een dwaalspoor wilde brengenj waarvan ook de zoogenaamdë voorstan ders in andere landen geheel terugkomen. GOES5 December 1865. Per telegraaf. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden tegen Dingsdag 12 dezer. Gelijk wij reeds mededeelden in ons vorig n0., is de begrooting voor Marine, na korte discussieaangenomen zonder dat daarop eenig amendement is voorgesteld en terstond daarop is Woensdag met de behandeling van het hoofdstuk Oorlog begonnen, en is deze Don derdag voortgezet. De voornaamste onderwer pen die ter sprake werden gebragt waren de vestingen en de verhooging der tractementen. Bij zijn antwoord op de gemaakte bedenkingen heeft de minister vooral gewezen op de nood zakelijkheid om Vlissingen als vesting te be houden. Hij gelooftdatzoo hij toe gaf om Zeeland los te latende Zeeuwen spoedig zou den zeggen: wij willen niet losgelaten zijn, Zeeland zou zijne weerbare mannen niet los laten, wanneer vrouwen en kinderen daar onverdedigd moesten blijven. Hij beschouwde ook Vlissingen als de sleutel van de Schelde, en deed bij herhaling uitkomendat dit zijne gevestigde overtuiging was, zoodat men zich niet behoefde te vleijendat hij op dat denk beeld zoude terugkomen. De amendementen, voorgesteld door de heeren van Muiken en Storm, tot verhooging van tractementen, zijn beiden afgestemd. Eveneens een amendement van den heer van Bosse om de door den minister voor gestelde verhooging uit de begrooting weg te nemen. Vrijdag is de discussie over het hoofdstuk Oorlog voortgezet. De onderscheidene artikelen zijn allen goedgekeurd en het geheele hoofdstuk is aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Terstond daarop is de discussie geopend over hoofdstuk IX Koloniën. De Indische speciali teiten Meijer en Rochussen hebben het debat geopend en dezelfde punten ter sprake gebragt, die vroegerhij onderscheidene gelegenheden behandeld waren. De minister heeft beide sprekers beantwoord. Nadat de beide aanval lers nog eens gerepliceerd hadden, mengden zich ook de heeren W. van Goltstein en Schim- melpenninck in het debat, terwijl de heeren van Bossevan Swietenvan Nierop en van der Linden of enkele vragen aan den minister de den, of zijne argumenten ondersteunden. De heer Storm bragt de Indische spoorweg ter sprake. De geheele discussie liep echter in zeer korten tijd af. In afwachting van de be handeling der cultuurwetwilde men nu geene gerekte behandeling van dit hoofdstuk der be grooting. En, wat zeker zelden geschiedde en in de laatste jaren althans nimmer plaats vond, was nu het gevalnog in dezelfde zitting werd het hoofdstuk aangenomen met 47 tegen 20 stemmen. De zitting werd daarop gesloten, nadat be paald was om Zaturdag te behandelen het ko loniaal batig slot. In de zitting der tweede kamer van Zaturdag is het wets-ontwerp betreffende het koloniaal batig slot met algemeene stemmen aangenomen. Voorts zijn ingekomen crediet wetten voor de hoofdstukken VII A en B, der staats-begrooting waarvan de indiening noodzakelijk was door de waarneming van het departement van fi- nantien ad interim. De interpellatie van den heer W. van Goltstein over het al of niet intrekken van het ontwerp op de Limburgsche gondbe- lasting is op aanstaanden Dingsdag bepaald. De regtbank te Leiden heeft een persoon, die onder de gemeente Alphen eene koe van den Rijnoever door middel van eene lijn, door het water naar den linkeroever had getrokken en overgebragt op den koogen Rijndijk, die de be waakte lijn van afsluiting uitmaakt tot wering der veeziekte, veroordeeld tot eene gevangenis straf van twee maanden, met verbeurd verkla ring van de in beslag genomen koe. Men schrijft uit Engeland, dat de veeziekte daar onrustbarend toeneemt. Vroeger stierven er 700 per weekthans is dat getal tot het viervoud geklommen en zoo de winter geene beterschap aanbrengt, zal de sterfte voor kers mis 5000 a 6000 per week bedragen. Men schrijft uit de provincie Overijssel, dat deze tot hiertoe van de veeziekte geheel ver schoond is gebleven. De handel behield daar door altijd vrijheid tot ouderlingen afzet en voor uitvoer naar Engeland. Uit het zuid-oosten van Drenthe wordt geschreven dat van daar vette varkenskoeijenkippen enz. konden worden verzonden. Men schrijft uit de Smilde: Dat de afschaf fing van de belasting op de brandstoffen den prijs van den turf zou doen dalen, werd voor speld en die voorspelling is ook bewaarheid maar ieder verveener, die eene eerlijke rekening hield met het gouvernementis verheugd over de vrijheid die hij door afschaffing van de be lasting verkreeg en verklaart openlijk dat die vrijheid in de exploitatie zijner veenen hem het verlies, dat hij door prijsverlaging van den turf ondervindtrijkelijk vergoedt. ALGEMEEN OYERZIGT. De politieke wereld levert tegenwoordig niet veel bijzonders op en het ontbreekt de dagbladen dan ook ten eenenmale aan belangrijk nieuws. Men houdt zich dus met ondergeschikte zaken bezig, in afwachting van eene of andere gebeur tenis die misschien aanstaande is en die in den gang der zaken van meerdere of mindere be- teekenis kan wezen. Toch komen zoo van hier en van daar berig- ten in die ons doen ziendatal hebben er ook geene groote dingen plaats, de rust daarom geen bewijs is, dat men zich alles in rozenkleur moet voorstellen. Zoo bijv. komen er geene bemoedigende tijdingen uit de zuidelijke staten van Noord-Amerika. Een correspondent van de Times die daar rond reistschetst de toestand aldaar somber af. De Unie, zoo verzekert hij, bloeit ten koste van het Zuiden, terwijl de weder zij dsche verbittering even groot is als vroeger. Hem werd verzekerd dat er in Noord-Carolina veel katoen voorhanden was maar dat geen planter aan een handelaar van het Noorden ver kocht zoo hij er eenigzins buiten kan. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den koning der Belgen luiden hoogst on gunstig. Reeds meermalen is het gezegd, dat zijn einde naderde en het bleek een loos alarm te wezen, maar nu toch hebben zich verschijn selen voorgedaan, die zeer onrustbarend zijn en indien ze ook al overdreven worden laat zich toch een treurige afloop als aanstaande ver wachten. Inmiddels gaat men in de kamers voort om den nieuwen minister van justitie, den steen des aanstoots der klerikalen te bestrijden, terwijl deze op zijne beurt geen hand breed toe geeft, maar rond uit verklaart, dat hij het kwaad bestrijden wil, al waren er ook de bisschoppen zelve mede gemoeid. De Paus heeft brieven doen schrijven aan verschillende mogendhedenwaarbij hij zegt zich aan alle verantwoordelijkheid te onttrekken ten aanzien van den toestand die uit de Sep- tember-conventie zal geboren worden. De Paus acht zich niet bij magte om de zaken goed te regelen en wil nu vooraf waarschuwen, dat hij als wereldlijk vorst niet op zich zei ven kan staan. De heer von Bismarck laat weder van zich hooren met een plan om Oostenrijk het regt van bezit op Sleeswijk te doen afstaan. De edele Pruis kan niet rusten, voor hij de hertogdom men, die van de overheersching der Denen ver lost moesten worden, heeft ingeslokt. Oosten rijk is echter weinig gezind om in zijne plannen te treden en von Bismarck schijnt ook wat al te ligtvaardig te denken, dat de hertogdommen met zijn plan ingenomen zouden zijn. Om te beginnen zou de minister willen, dat de Oos- tenrijksche troepen werden teruggeroepen. Hij zou zoo doende meester zijn van het terrein en door Pruissische wapenen zoeken te verkrijgen, wat geen titel van regt hem verzekeren kan. De verkiezingen in Italië leveren nog stof tot nadenken. Bij het bekend worden van den uitslag gaf men hoog daar ran op, maar thans blijkt, dat reeds twaalf verkiezingen vernietigd zijn en dat de beslissing omtrent twee andere is uitgesteldomtrent anderen heeft men een geregtelijk onderzoek noodig geacht en het schijnt dus weldat daarbij een en ander plaats gehad heeftdat den toets niet kan doorstaan. Te Murcia, eene der aanzienlijkste steden van het spaansche schiereiland, heeft eene daad van dweepzucht en onverdraagzaamheid plaats gehaddie ongeloofelijk schijnt. Een prote- stantsch Engelschman werd dezer dagen door de cholera aangetastaan welke hij bezweek. Gedurende zijne ziekte werd hij als besmettelijk verlaten, en de geringste liefdezorg werd hem geweigerd. De geestelijkheid verzette zich ver volgens uitdrukkelijk tegen de begrafenis van het lijk. Niet slechts werd den ketter geene plaats op het kerkhof vergund, maar niemand in den omtrek wilde daartoe een duim gronds afstaan. Eindelijk is het lijk in stroo gepakt en naar den engelschen consul te Carthagena verzonden. Het zal eene aangename verrassing voor den engelschen consul zijn geweesttoen hij het lijk van zijnen mishandelden landgenoot ont ving. Of het engelsche volk met het gebeurde ingenomen wezen zal is eene vraag die voor Spanje niet van belang is ontbloot. In Portugal zal men thans ook overgaan om het huwelijk tot eene zuiver burgerlijke verbindtenis te maken. De publieke meening is zeer ten gunste gestemd van de wet waarbij die maatregel wordt tot stand gebragt. De hertog van Saldanha en de clericale bladen zijn er evenwel tegen. Het proces tegenLuij?y,een der Fenians,wordt te Dublin voortgezet; vele getuigen, en onder hen worden verscheidene agenten van politie aange troffen, zijn reeds verhoord. Nagle die de rol van spion heeft vervuld, is insgelijks verhoord; hij verklaart door Stephens naar Engeland te zijn gezonden om zich te verstaan met Mahoney. Gedurende 15 maanden heeft hij rapporten be treffende de Fenians aan het gouvernement ge zonden. Toen de jury verklaarde, dat er geldende redenen bestonden om Stephens te vervolgen begon een groot gedeelte van het publiek te lagchen. Ocmongclo Toeristen. Bij gelegenheid dat men uit Frankrijk schrijft, dat de chirurgijn van keizer Napoleon door krankzinnig heid is aangetast, deelt men mede, dat de doctoren Nelaton en liicord, waarvan de eerste waarschijnlijk keizerlijk chirurgijn zal worden de rijkste genees kundigen in Frankrijk zijn. Zij zijn drie of viermaal millionnair en verdienen met de praktijk circa 500,000 frcs. per jaar, behalve de geschenken, die hun toevloeijen. Zoo kreeg de heer Nelaton van den keizer van Rus land voor zijne consulten, tijdens de ziekte van den grootvorst troonopvolger te Nizza, de som van 400,000 frcs. Te Jamaica zijn 2000 negers te gelijk op gehangen. De gemeenteraad te Weeneu ontving dezer dagen een verzoek, waarbij de petitionaris vroeg om het burgerregtdewijl hij zijne echtgenoot met eene gunstige dispositie op zijn verzoek ter gelegen heid van haren geboortedag wilde verrassen. De maatschappij Zekerheid, geeft rustverzekert niet alleen tegen schade maar tegen brand. Waarlijk dat geeft rust als men verzekerd wordt, dat er geen brand kan komen. Yan een enkel niet staatkundig dag blad in Frankrijk, lepetit journalworden niet minder dan 287000 exemplaren gedrukt. Een handelaar in antiquiteiten te Weenen heeft uit Egypte een beeld medegebragt, dat de echtgenoot van Fotiphar voor stelt. De Engelsche graaf van Portarlington voor spelt een winter zoo streng als er in langen tijd geen geweest is. In het begin van den zomer voor spelde dezelfde profeet eene reeks van schoone dagen

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2