BUITENLAND. De minist^Miran marine heeft^voógÈ&opig-ter kennis vaiift^laöghebbenden eit in den loop van bet'jaar 1866 A'tifvergelijkend examen zal plaats hebben Itweé -plaatsen van adspirant-ingenieur bij de dm'ine, aan welke betrekking verbonden is eene,jaar wedde van f 1000. De vereischte kundigheden ter mede dinging bij dat examen zijn opgegeven in het programma, voorkomende in de Staats-Courant van 24 Nov. Uit het officieel rapport omtrent de runder ziekte, voorkomende in de Staats-Courant, blijkt, dat sedert het begin der ziektein het geheel zijn aangetast 8784, aan de ziekte gestorven 3728, afgemaakt 2203, hersteld 2478. Sejaoemin,©. Z. M. heeft aan jhr. rnr. S. Schuurbecque Boeijeop zijn verzoek, met 1 Januarij e. k. eervol ontslag verleend, uit zijne betrekking van raadsheer in het provinciaal geregtskof van Zeeland. Aan den heer S. Ilemerijk Tak, ontvanger der in- en uitgaande regten en acc. en van den waarborg en belasting der gouden en zilveren werkentevens entreposeurte Middelburgis een pensioen verleend van 1412, ALGEMEEN OVERZIGT. Omtrent de Pruissische regering zijn een paar geruchten in omloop dieal werden ze niet door velen tegengesproken, toch slechts bij wei nigen geloof zouden vinden. Het eene zegt dat er gedacht wordt aan inkrimping van het leger in navolging van Frankrijk. Maar eene regeringdie meest op geweld rusten zich weinig bekommert om constitutioneele vormen of nationale wenschen en belangendie er toe gedrongen kan worden om hare inzigten met kracht van bajonetten door te drijven zal er niet zoo ligt toe overgaanom hare militaire krachten te verminderen. Het andere gerucht hield in dat er eene verandering in het mi nisterie ophanden zoude zijn. Ook dat drukt wel een algemeenen wensch uitmaar is alles behalve waarschijnlijk. De tijd der ontbinding van het ministerie Bismarck is nog niet daar, en men heeft zich veeleer op nieuwe daden van aanmatiging en geweld te wachten. Volgens sommigen zouden Oostenrijk en Pruissen gezind zijn om de Sleeswijk-Holstein- sche stenden bijeen te roepenindien maar de hertog van Augustenburg de Sleeswijk-ÏIolstei- ners wilde ontslaan van den eed aan hem ge zworen. Men schijnt dus in Pruissen nog aan eeden te hechten. Jammer maar dat zulks alleen geschiedt, als men er belang bij heeft om die eeden te eerbiedigen. Indien men een voor Pruissen gewenscht resultaat van de bijeen roeping der kamers verwachtte, dan zou er zeker niet getalmd worden, om daartoe over te gaan. Nu is er weinig kans datal had het ontslag van den eed plaats de bijeenroeping zoude volgen. Met de nieuwe Oostenrijksche leening schijnt het zeer voorspoedig te gaan. De lust om in Oostenrijksche fondsen te speculeren is dus nog niet bekoeld, maar als de schuldenaar eens min der voorspoedig is, om zich te ontdoen van den nieuwen last, zullen dan de naweeën niet volgen? De keizer van Frankrijk wil ingrijpende her vormingen invoeren en onder anderen het adres van antwoord der kamer doen vervallen, ten einde een tijdroovende discussie te voorkomen. Indien de hervormingen niet anders bedoelen, dan minder te laten spreken, dan zullen zij wei nig welkom zijn aan eene menigte, die zich zoo gaarne uiten zou, als het haar vrijstond. In Algerie schijnt het leger ontevreden en de op perbevelhebber zou zijn ontslag hebben gevraagd. Voor Frankrijk steken dus ook stormen op, die de regering niet mag gering achten. De zamenzwering cler Fenians in Ierland wordt thans voorgesteld als eene zaak van gering be lang. Het zou gebleken zijn eene loutere spe culatie te zijn, waarover men zich in het minst niet heeft te bekommeren. De berigten uit Zuid-Amerika zeggen, dat de vrijgemaakte slaven weigeren te werken en dat de verbittering tusschen blanken en negers toe neemt. Het schijnt dus wel, dat men daar nog niet zoo rijp is voor vrijheid, dat zij zonder schade kon worden toegekend. De Nazione meldt, dat Garibaldi zich nog op Caprera bevindt en dat hij immers tot dusverhet voornemen niet heeft om zich naar Florence te begevenhoe sterk daarop ook bij hem wordt aangedrongen door zijne politieke vriendendie wenschendat hij zich aan het hoofd zal stellen van de uiterste lin kerzijde in het parlement. In een brief aan den heer Dolfi moet de edele patriot geschre ven hebbendat hij Caprera zal verlatenwan neer het belang des volks hem roept, maar niet om de redevoeringen der heeren gedepu teerden aan te hooren. Omtrent zijne gezond heid geeft de generaal in dien brief de beste berigten. Op de Saint John, passagiersboot tusschen Albany en New-York, is de ketel gesprongen op het moment dat de boot met 250 passa giers de stad New-York bereiktebehalve een aantal zwaar en ligt gekwetstentelde men dadelijk elf dooden; van de gekwetsten zijn later nog verscheidene overleden. De zonderlinge omstandighedendat een passagiers trein voor schuld werd aangehouden, heeft dezer dagen op den Noorder-Spaanschen spoorweg aan het station Hendaye bij Bayonne plaats gehad. Het blijktdat op eisch van de heeren Ernest Gouin en Comp. onlangs een vonnis tegen voornoemde maatschappij voor de som van 100,000 francs werd uitgesproken, met regt van dadelijke ten uitvoer legging. Daar nu de commissarissen dier maatschappij te Parijs gevestigd, de betaling weigerden, en er geene goederenin de bureaux der admi nistratie aanwezig waren, waarop men beslag kon leggenbesloot men een trein der Maat schappij aan te houdenzoodra hij zich op Fransch grondgebied bevond. Een locomotief en tender met zes passagierswagens werden dien ten gevolge te Hendaye in beslag geno men en vast gelegdterwijl eene wacht van regterlijke beambten er bij werd geplaatst. Den volgenden dag zonden de agenten te Parijs de 100,000 francs en toen mogt de trein naar Spanje terugkeeren.. Voor de passagiers zeker eene aangename reisontmoeting. Alexander Dumas hield den 20sten zijne eerste voordragt te Weenen. Hij liet een voor de Weeners zeer vleijende toespraak vooraf gaan; daarna volgde eene verheerlijking van Schakespeare. In zijne eigenlijke voordragt verhaalde Dumas de geschiedenis van zijn huis, zijn vader en zijne eigene jeugd. Het publiek werd vervolgens op eene reeks van bonte ta- fereelen en anecdoten vergast; behalve histo rische schetsen uit het leven van Napoleon enz. droeg hij anecdoten voor, b. v. hoe Du mas bij Palmerston gedineerd had enz. Dit alles werd door Dumas met zulk een opge ruimd en lagchend gelaat verhaald, dat het publiek door een daverend applaudissement van zijne tevredenheid deed blijken. Uit Rome wórdt van 18 dezer gemeld, dat de zouaven te Velletri, waar zij in garni zoen kwamenzoo als te verwachten was zeer slecht ontvangen zijn. Zoodra zij in koffijhuizen of op andere openbare plaatsen verschenen, wer den deze lokalen terstond door de aanwezigen ontruimd, even als men vroeger in Lomhar- dije tegenover de oostenrijksche soldaten han delde. De laatste zouaven, die Frascatie ver lieten, werden mishandeld. Een serjant werd door een burger gewond en de vrouwen, die met hem in betrekking hadden gestaan, wer den door de bevolking beleedigd. De Times bespreekt het door de ameri- kaansche dagbladen openbaar gemaakte re glement van de broederschap der Fenians. De amerikaansche Fenians, meent het blad, zullen hunne nederlaag overleven. Hij die met de uitvoering van het plan eener iersche republiek belast was, is gelijk te stellen met dien kleinen jongen, dien de dieven door een in den muur gebroken gat laten kruipen om hun de deur te ontsluiten en binnen te laten. De kleine jongen is gevangen genomen en zit in arrest, maar' de •dieven zijn over zee en op vrije voeten. Zij zullen nog later wel eens trachten binnen te dringen. Mogelijk komen echter de regering en de burgerij van Amerika eens, doch te laat, tot de overtuigingdat een openlijk plan om tegen een vreemd land oorlog te voerenniet is overeen te brengen met de internationale vriendschap en het volkenregt, maar hun zelf evenzeer schade berokkent. <Qrox3a.©ï2.sc3.e Toeristen. Voor de regtbank te New-York, is een proces tot echtscheiding aanhangigdat zeker om de omstan digheden curieus is. Een man vraagt scheiding van zijne vrouw, omdat zij bij haar huwelijk met hem reeds getrouwd was en haar man nog leeft. De vrouw op hare beurt beweert, dat dit huwelijk onwettig was, omdat de man, met wien zij het eerst huwde, reeds getrouwd wastoen hij haar tot vrouw nam. De vrouw van den Amerikaan Wirtzdie onlangs ter dood veroordeeld werd, heeft getracht haren man van het schavot te redden, door hem bij het geven van een afscheidskus een sterk vergiftigde pil in den tuond te werken. Een der nabij staande officieren had er echter iets van gemerkt en het gelukte hem de reeds doorgebeten pil den gevangene uit den mond te wringen. Ten bewijze van de groote kosten veroorzaakt door de verfraaijng van Parijs, verhaalt men, dat onlangs door de Jury aan 16 personen eene som van 1,270,000 frcs. werd toegewezen, alleen als vergoeding voor de schade welke hunne verhuizing geacht kan worden na zich te slepen. Het paard van den hertog de Mouchy den bruidegom van de prinses Murat, heeft zijnen meester, door plotseling den kop op te heffen het voorhoofdbeen gebroken, Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de landbouwer B. Jndringa te Wijnjeterp, een monster-os heeft ge mest, die zóó groot en zwaar is, dat wanneer twee mannen aan weêrskanten van hem staan, zij elkander zien noch de hand geven kunnen. Hij is reeds on derscheiden malen bekroond en thans voor de slagt- bank bestemd; een slagter te Smikle is voor de som van 800 eigenaar geworden. Het dier wordt op meer dan 2000 pd. geschat. Een speculant te Zurich die eene hoeveelheid gekochten wijn op den bepaalden dag betalen moest, doch het geld daartoe niet had kunnen beschikbaar krijgenplaatste dien dag voor de deur zijner woning een groot bord, waarop te lezen stond „Hier heerscht de cholera." De scliuld- eischers, boeren uit den omtrek, verschenen voor het huis, zagen het hord, waagden het, uit vrees voor de choleraniet den drempel te overschrijden en trokken af. Den volgenden dag was het bord weg genomen De hoogste schoorsteen in gansch Duitsch- land wordt gevonden te Essen, aan de fabriek van gegoten staal van de heeren Brink en Schenenberg. De hoogte boven den beganen grond is 332 voet liet foudement is 14^h voet diep naar beneden zoodat daardoor eene totale hoogte verkregen wordt 346 '/2 voet. De vorm is cirkelrond, de grootste middellijn is 30 voet ouder aan de funderingde kleinste voet aan den top alwaar het muurwerk nog eene dikte heeft van 15 duim. Keizer Napoleon geeft aan prinses Murrat een huwelijks geschenk, bestaande uit een parelsnoer ter waarde van 500,000 frcs. Wat men met zulk een kapitaal al goed zou kunnen doen, ais het niet aan den hals hing van één persoon. Dezer dagen heeft weder voor de faeulteit van Mont- pellier, een meisje met de grootste onderscheiding het examen voor kandidaat in de letteren afgelegd. Een doctor te Parijs, geroepen om een cholera lijder te behandelen, nam dezen in zijn huis, toen bij beloofde, bij eventuele genezing de helft van zijn vermogen aan den doctor te zuilen geven. Bij zijne herstelling hield hij woord en reikte den geneesheer een 3 frcs. stuk toeonder verzekeringdat zijne gansche be zitting in 4 franken bestond. Lord Dudleydie dezer dagen in bet huwelijk trad, gaf zijne bruid een diadeem ten geschenke, die te Parijs voor 30,000 360,000) was gekocht. INGEZONDEN. SOMÜ 37TSRIJ. In de openbare vergadering van den gemeenteraad, van den 21 dezer, is door den heer Voorzitter mede- deeling gedaan van de rapporten van den schutters raad, betrekkelijk een door mij aan Z. M. den Koning gerigt adres over de niet in dienst stelling bij de schutterij, van den heer mr. J. W. de Quertemont de inhoud van de ter tafel gebragte stukken is gedeel telijk opgenomen in liet verslag van de bovengenoemde vergadering, voorkomende in het nummer dezer courant van laatstleden Vrijdag Is de schandelijke zaak], waarover ik mij heb be-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2