1865. N\89. VRIJDAG 17 NOVEMBER. 53"" Jaargang. At* GOESSCHE «JIIA\T. D« uitgave dezer Courant geschiedt Haandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Drys per kwartaal 1,95, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels i, f 1,20 behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Dikwijls reeds is de wensch geuit, dat de inhoud der discussien in de tweede kamer, spoediger op officieele wijze ter kennis van het publiek mogt worden gebragt. Wie be lang stelt in den gang der parlementaire debat ten en vooral in het oordeel van de kamer ever de handelingen en voordragten der regering, deelt zeker dien wensch. Maar vooral wordt het verlangen daarnaar opgewektals men telkens verslagen leest van de zittingen der kamer, die het kenmerk dragen der partijdig heid van de stellers. In sommige verslagen tochzooals die door de oppositie partij ge geven en verspreid worden, vindt men eene breede vermelding van de redevoeringen dei- vrienden, terwijl van die van anderen of ter loops gesproken wordt, öf gezegd, dat zij on verstaanbaar waren. Zoo worden wij ook al aanstonds weder vergast op de herhaalde aan- teekening, dat de kamer zich over een of ander gezegde vrolijk heeft gemaakt. Wanneer men echter de zittingen nu en dan heeft bij gewoond, weet men wat daarvan te denken en wordt het zekerheid, dat die hilariteit zich bepaalt tot een grijnslach van eenen of anderen •opposant, die wel zorgt dat deze opgemerkt wordt door zekere verslaggeversom daarvan gebruikof liever misbruik te maken. Wij wijzen op een en ander, om bij den aanvang der gewigtige discussien er op bedacht te maken, dat men het lezend publiek misleidt door onjuiste en eenzijdige opgavendat het doel daarvan geen ander is, dan wantrouwen te zaaijen tegen de regering, en dat men toch nooit uit het oog moet vèrliezen, dat zij die het wel meenen met het vaderland zich altijd daardoor onderscheiden, dat zij niet hun oordeel aan het volk opdringen, maar het volk in staat stellen om zelf oordeel te vellen. Het laat zich al dadelijk aanzien, dat de parlementaire strijd warm zal zijnen dat de ministers van finantien en koloniën vooral de mikpunten der anti-ministerieelen zullen we zen. Bij de oppositie is voorlang hun vonnis geveld even als dat van de andere ministers (die van oorlog misschien uitgezonderd) maar vreemd is het wapen door den heer Wintgens •aangegrepen, dat hij den minister Thorbecke wilde dwingen om eene verklaring af te leggen, dat de cultuurwet de uitdrukking is van de overtuiging van het kabinet. Wij zouden ons die vraag kunnen begrijpenals de cultuurwet in behandeling- was, maar thans meenen wij is het de tijd nog niet om die vraag te stel len. Doch het raadsel wordt ons verklaard, als wij van eene zekere zijde hooren beweren, dat de cultuurwet ontijdig is en ongerijmd en rampzalig in de gevolgen, alle welke eigenschappen zonder eenig beivijs daarvoor te geven aan die wet worden toegekend. Daarop volgt dandat een minister die zulk eene wet geeft, geen dag langer aan het bestuur mag blijven. De begrooting van koloniën moet dus worden afgestemd om de reden daar buiten gelegen dat de minister zulk eene cultuurwet gaf. Had men nu vooraf eene verklaring dat die wet de overtuiging van het kabinet uitdrukte dan zou met de afstemming van het hoofdstuk koloniën, het gehecle mi nisterie moeten heengaan en men behoefde geen dag langer met een ministerie Wintgens c. s. te wachten. Maar de ministers kennen hunne vijanden en de kamer is nu wakker, zoo als de oppositie zegtwij zijn dus gerustdat de krijgslist niet slagen zal en gunnen aan ze kere partij hare woorden te verspillen. B5NNENLANDSCHE BERIGTEfo!. GOES16 November 1865. Maandag jl. zijn in de tweede kamer de de batten aangevangen over de begrootingswetten. Aan de algemeene beschouwingen hebben on derscheidene leden en ministers deelgenomen. De oude heer J. K. van Goltstein heeft de discussie geopend en is begonnen te zeggen dat hij geene oude koeijen uit den sloot zoude halenmaar toch geëindigd met één rund nog eens voor den dag te brengen, door de aar digheid dat als de ministers zich over de oppervlakte der aarde verspreiden er eigenlijk geene regering isDe heer van Bosse heeft zich bij finantieele beschouwingen bepaald; de heer Rochussen was meer de koloniale man; de heer van Zuijlen representeerde de christe lijke rigting; de lieeren HeijdenrijckGodefroi en van der Maesen bragten de Limburgsche zaak op het tapijt en de heer van Kerkwijk bereed zijn oud paard, de wet op het perso neel. De heeren van Nispen en van Ileukelom debatteerden onderling ook over dit laatste onderwerp en namen alzoo hun 1/5 aandeel aan de algemeene beschouwingen. Ten slotte heeft de heer Wintgensditmaal zoover wij konden nagaanzonder citaten behalve van eenige ministerieele gezegdenalles zamen gevat in een geveld stormram en den minister Thor becke uitgedaagd om zich te verklaren omtrent de verhouding van het geheele kabinet tot de kultuurwet. De beraadslagingen werden daarop tot Dings- dag verdaagd. Dingsdag zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting ten einde gebragt en is hoofdstuk I met algemeene stemmen aangenomen. De heer Thorbecke heeft de geruchten gelogen straft nopens een verschil van gevoelen dat tusschen hem en den heer Fransen van de Putte zou ontstaan zijn over het koloniaal regerings beleid. Hij verklaarde, dat laatstgenoemde steeds zijne volle sympathie heeft gehad en nog heeft en dat hij zich verheugd heeft over de indiening der cultuur wet. Over de grondbelasting in Limburg sprekende heeft de heer Thorbecke de oppositie uitgenoodigd om de beweerde brieven over de verkiezingen te laten drukken; als dan zal liij ze in de Staats-Courant overnemen. Nooit zijn de verkiezingen vrijer geweest dan tegenwoordig. In de zitting van Woensdag is hoofdstuk II (hooge collegien) met algemeene stemmen aangenomen. De algemeene beschouwingen over het budget van buitenlandsche zaken hebben daarna een aanvang genomen en werden heden voortgezet. De discussie liep hoofdzakelijk over den wensch tot verhooging van de bezoldigingen der diplomatie; over eventueele wijziging van het tractaat met Pruissen tot wering van sluik handel; over de beurzenstichtingen; de schade loosstelling van Japan en de regelen die het regt van neutraliteit beheerscken in verband tot het zeeregt. (Per telegraaf.) De discussien over de be grooting voor buitenlandsche zaken zijn heden afgelocpen, doch de stemming zal eerst morgen plaats hebbenomdat over een amendement tot wegneming der voorgestelde verhooging van het tractement van den Washingtonschen gezant de stemmen staakten, zoodat morgen eene her stemming moet plaats hebben. Administratie Roouisch Katholijke Eeredienst aangenomen met 46 tegen 19, en die voor Hervormde Eeredienst met 47 tegen 18 stemmen. (Per telegraaf.) Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistrict Leeuwarden zijn uitgebragt 1349 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Andreae die 354 en A. van Assen die 3.59 stemmen verkregen. Op den heer Brouwer waren 284 stemmen uitgebragt. Met genoegen maken wij melding van de opening onzer wintereoncertenmet genoegen vooralomdat die opening in meer dan een opzigt verblijdend was. Nog steeds' leverden die concerten aan ons muziekaal publiek" een veelzijdig genot op en zag dit reikhalzend daar naar uit zoo als de goede opkomst getuigde. Was dus daarom de eerste avond reeds de ver vulling van eenen algemeeneü wensch, wij hoorden en overtuigden ons met niét minder genoegen dat de Goessche Zar.gvereeniging in allen deele in kracht heeft gewonnen. De aanwinst van stemmen als zich in de obliga ten voor -sopraan en tenor zoo voortreffelijk deden hooren, belooft voor dezen winter een rijk genot, dat zeker door het publiek op hoogen prijs zal gesteld worden, nu reeds eene eerste kennismaking naar meer deed Ver langen. Bij de uitmuntende elementen die wij in onze vereeniging bezitten, wordt die aldus tot een schoon geheel gevormd en wij verblijden ons in alles wat tot uitbreiding en volmaking kan leiden. Waar onze ijverige directeur onder zulke voorteekenen den nieu wen togt begint, durven wij hem een goed succes voorspellen en houden ons verzekerd

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1