BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer, over het wetsontwerp tot vaststelling der be grooting van uitgaven voor den aanleg van staats-spoorwegenblijktdat algemeen aange drongen is op de bespoediging van den aanleg der sectien GoesVlissingeü. Er komen daarin zoovele groote kunstwerken voor, dat indien men zich niet haast, deze lijn zeer lang na de andere gereed zal komenMen hoopte dan ook, dat het toegezegde wetsontwerp wegens den overgang van het Sloe, spoedig bij de kamer zou inkomen. De minister van binnenl. zaken in aanmer king nemende, dat de uitbreiding der rijks- telegraafclienst spoedig vermeerdering van per soneel zal vorderen, heeft ter kennis van be langhebbenden gebragt, dat eerlang een aantal van twintig leerlingen na vergelijkend onderzoek zal worden toegelaten. Men moet zich daartoe uiterlijk voor den 28 Febr. 1866 bij het depar tement aanmelden. Volgens de Landbouiv Courant zullen eerlang crediet-banken voor den landman tot stand ko men waartoe het denkbeeld op het landhuis- houdknndig congres, dezen zomer gehouden, aan de hand werd gegeven. De agenda voor de najaarszitting der provin ciale staten van Zeeland, zijn dezer dagen rond gezonden. Onderscheidene koninklijke besluiten zullen daarin worden overgelegdbetrekkelijk zaken vroeger door de staten behandeld. Voorts zullen in behandeling komen, o. a. een nader voorstel van gedep. statentot wijziging van het reglement van politie voor de polders in Zeelandeen voorstel van gedep. staten omtrent de rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; een ten aanzien van de stoombootdienst op de Wester-Schelde en een tot nadere wij ziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst in 1865 en 1866. Ook zal mededee- ling gedaan worden van eene briefwisseling, met den minister van binnenlandsche zaken, omtrent de regeling van de zaken der calamiteuse polders. Toen de veeziekte hier te lande uitbrak waaromtrent de berigten, in den aanvang sterk overdreven werden behoorde het ook tot de schrikbeelden, waarmede men de menigte zocht op te winden, dat het vleesclieten nu wel ge heel gedaan zoude zijn. Opmerkelijk is het daarom, dat het vleesch, waarvoor men geruimen tijd 30 a 35 ct. per 'A IC betalen moest, nu in zeer goede kwaliteit, tot den prijs van 25 ct. wordt aangeboden. Te Vlissingen had Vrijdag nacht een brutale diefstal met buitenbraak plaats; begunstigd door het stormweder hebben de dief of dieven door het openen der luiken aan de straatzijde en inklimming bij den herbergier Wallastzich meester gemaakt van een kistje waarin zich bevond voor ruim 300 aan geld en bijna 2700 aan bank- en ander papier van waarde. Het vreemdste der zaak isdat zulks heeft plaats gehad 25 passen verwijderd van de po litiewacht der bomvrije kazerne, door de in fanterie bewoond; tot nog toe is het de po litie niet gelukt den dader of daders op het spoor te komen. Volgens een heden bij ons ontvangen berigt, zal de eerste sectie der spoorbaan GentTer- Neuzen (van Gent tot Selzaete), naar alle waar schijnlijkheid eenige dagen vóór of na 15 No vember a. s. geopend worden, zoo althans het weder nog eenige dagen gunstig blijft. A. N. en A. voor Z. VI. Op den door het ministerie van koloniën medegedeelden staat van nalatenschappen, af komstig van militairen behoord hebbende tot de landmagt in Nederl. Indiekomen voor: Johannes Hofmanlaatst woonachtig te Neu zen, zoon van Dirk en Jannigje de Bree, den 6 Dec. 1858 vertr. en den 11 Aug. 1862 overl. mét 4,72. Marinus Kooman van Wolf aartsdijk zoon van Izaak en Katharina Verhulst, den 6 Januarij 1860 vertr. en den 16 Jan. 1864overl. met ƒ1,52. Antonius Vermeirévan de Koewachtzoon van Johannes Baptista en Anna Catharina van Brusselvertr. 13 Mei 1857 overl. 19 Dec. 1863 met 3, Jacob Weyermansvan Axel, zoon van Dirk en Antje van Damme, vertr. 15 Mei 1861 en overl. 2 Mei 1864 met 3,72. ALGEMEEN"0VERZIGT. De plaats in het Engelsche ministerie, dooi den dood van Lord Palmerston opengekomen is zoo als men verwachtte door Lord Russell ingenomenen men verzekert dat hij het volko men vertrouwen heeft van al zijne ambtgenooten en op hunne ondersteuning rekenen kan. Lord Clarendon is benoemd tot minister van buiten- landsche zaken. Natuurlijk houden de Engelsche dagbladen zich druk bezig met die verkiezingen, die door sommigen worden afgekeurd omdat men Lord Russell reeds te oud acht voor de be trekking die hij aanvaardde, en anderen bewe ren, dat zijne antecedenten in de buitenlandsche politiek alles behalve geruststellend zijn. Met belangstelling ziet men thans de opening van het Parlement te gemoet en behelpt zich intus- schen met het regtsgeding tegen de Fenians dat nog lang niet is afgeloopen. De keizer van Frankrijk schijnt al zijne aan dacht aan de choleralijders te wijden en maakt zich daardoor zeer populair. Herhaaldelijk heeft hij. zoowel als de keizerin, de cholerahospitalen bezocht en zijn vertrek naar Compiegne is on bepaald uitgesteld. De Fransche minister van finantien heeft plan om eene bezuiniging van niet minder dan 10 millioen intevoeren, door administratieve her vorming. Hij wil namelijk de functien van ont vanger-generaal afschaffen, die door 86 titula rissen worden vervuld. De Fransche schatkist heeft ook wel eenige bezuiniging van noode maar om de zaken daar in geregelder toestand te brengen zal het niet bij eene bezuiniging- van enkele millioenen moeten blijven. Men spreekt ook van het uitrusten eener ex peditie naar Madagascardie noodig zou zijn, om den Franschen invloed op dat eiland te handhaven. De Engelschen schijnen zich daar te willen doen gelden en dat kan Frankrijk na tuurlijk niet lijden. Indien echter zoodanige onderneming in den weg kon staan aan de goede verstandhouding tusschen de beide gouverne menten zal er wel eerst ernstig over gedacht worden alvorens men daartoe besluit. In Italië schijnt de zaak der verkiezingen niet alleen eenen gewenscliten maar ook eenen ge- regelden loop te hebben. Over het algemeen komt men getrouw ter stembus op en wat men nu reeds van den uitslag weet, doet vermoeden, dat de keuze in zeer gematigden zin is geschied. Ook in Spanje zijn de verkiezingen naar wensch uitgevallen en heeft het liberale element in de kamers gewonnen. Men rekene er echter nog niet op, dat daardoor de loop der zaken zal verzekerd wezen, want aan den anderen kant zit de ho (camarilla niet stil en men heeft reeds verhaald dat de koningin haren voormaligen biechtvader weder zou hebben aangenomen, die nog maar onlangs verwijderd was, omdat men zijnen invloed voor het tegenwoordig gouver nement verderfelijk achtte. De nota van Pruissen en Oostenrijk aan den Senaat te Frankfort gezondenblijkt meer en meer eene slechte uitwerking te hebben. Die Senaat heeft zich rond en ruiterlijk verklaard, niet onder den dwang van vreemden invloed te willen bukken en gelijk te verwachten was, vindt zijn protest overal weerklank. Men is ook van gevoelen, dat de maatregel der beide aanmati gende gouvernementen onstaatkundig is, omdat zij door hunnen tegenstand beteekenis geven aan eene zaak, die men eigenlijk weinig telde. Het is te voorzien, dat de overmoed van die heerschzuchtigen heneerder dan zij vermoe den tot den val brengen zal. Ofschoon Palmerston zelf verlangd heeft dat hij in Hampshire zou worden begraven heeft men, uit aanmerking van de groote diensten door hem aan zijn vaderland bewezen, besloten zijn lijk naar de Westminster-abdij over te brengen, waar Engelands groote mannen be graven liggen. Den 23sten heeftmet toe stemming der familie, die overbrenging reeds plaats gehad. Ctemengöte periston. Uit Almelo schrijft men, dat de koeijen daar aan oogziekte lijden. Aan het spoorweg-station te Amersfoortzijn in den nacht van Zondag eenige wagens, door den wind voortgedreven, weggespoord tot aan Nijkerk. De togt kostte geen geld, maar had ligt gevaarlijk kunnen worden, zoo het niet in den nacht ware geschied. Te Berlijn hebben op één dag drie instortingen van gebouwen plaats gehad. Als de mi nister von Bismarck aan voorteekens gelooft, dan is hij vast niet op zijn gemak omtrent zijne minislerieële woning. In een gewoon nomrner van het Engelsche dagblad de Times, komen gemiddeld 2500 annoncen voor. Men noemt een huis te Londen, dat jaarlijks een millioen eu drie anderen die ieder 250,000 fres. per jaar daarvoor uitgeven. De berigtgever der Britsche Encyclopedie heeft 75000 fr. gegeven om de acht ver schillende uitgaven van dit werk te annonceren. Keeds meermalen heeft men gezien, dat oude en geaccredi teerde huizenondernemingen en inrigtingen die daarenboven ruim van kapitaal voorzien waren, plaats hebben moeten maken voor nieuwe en onbekende alleen omdat de laatsten onophoudelijk zich in de dagbladen lieten annonceren. Sedert de oproerige bewegingen in Galicie bedwongen zijn, hebben voor ééae regtbank niet minder dan 25000 zaken gediend, voortspruitende uit geprotesteerde wissels en meer dan 2000 verkoopingen van vaste goederen hebben op reg- terlijk gezag ten gevolge daarvan plaats gehad. lu Parijs drinkt men rum als middel tegen de cholera. Het gebruik van bier heeft geheel opgehouden. De bierbrouwers hebben daarom in de couranten ge annonceerd dat het bier veel beter voorbehoedmiddel is dan de rum. Een eenvoudige boer in Zwolle- kerspel heeft een zonderling middel tot wering van de veeziekte aangewend. Op raad van eene oude vrouw heeft hij een vleugel van een kraai aan de post van zijn staldeur gespijkerd waardoor, volgens de stellige verzekering der oude vrouwde duivel geen magt zou hebben om zijn vee te bezoeken. OPENBARE VERGADERING VAN DUN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 23 October 1865. Afwezig de heeren C. Pilaar met en mrs. Saaijmans Vader en van Voorst Vader zonder kennisgeving. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gearresteerd. De Voorzitter herinnert, dat toen ter vorige ver gadering berigt is, dat voor de hoogere burgerschool en burger-avondschool eene rijks-subsidie is verleend van 7000,sjaarsdhr. de Kanter uiet tegen woordig was. Thans aanwezig zijndemaakt hij van (leze gelegenheid gebruik aan dien heer zijnen warmen dank te betuigen voor zijne onvermoeide pogingen, die tot zoodanige gelukkige uitkomst hebben geleid, waardoor deze gemeente in het bezit is eener inrigting, waardoor verlichting, beschaving, veredeling van geest zoo zeer kunnen bevorderd worden. Hij vertrouwt dat de raad dit gevoelen deelen zal en doet dit dus ook in zijnen naam. (Applaus.) Dhr. de Kanter bedankt den voorzitter voor zijne welwillende toespraak en antwoordt, dat zoo hij al een gedeelte van den hem toegezwaaiden lof mag aannemen, evenwel een groot deel der goede uitkomst alleen is kunnen verkregen worden door de volhar dende medewerking van den Voorzitter,'het dagelijksch bestuur,en vooral ook aan de krachtdadige ondersteuning der plaatselijke schoolcommissie, die ofschoon uit haren aard tot minder werkkring bestemd, in dezen hulde verdient voor haren steun in die zaak aan spreker bewezen. Wordt gelezen eene missive van Z. E. den minister van binnenlandsche zaken om daarbij aangegeven redenen in bedenking gevende het telegraafbureau dat anders toch zou moeten vergroot wordenten dienste des bandels meer in het midden der stad te verplaatsen waartoe Z. E. geinformeerd is dat ge legenheid zou bestaan, door het overbrengen daarvan in het ontruimde gebouw bij de policiewacht, waarvan de inrigting wel niet meer kosten zal dan de ver grooting van 't nn bestaande. De Voorzitter zegt, dat burg. en weth. bereids zijn werkzaam geweest en met den heer ingenieur van den waterstaat het locaal hebben opgenomen en geschikt bevonden doch de plannen nog niet tot rijpheid zijn gekomen om in dezen eeuig voorstel te doen; hij zou echter wenschen aan de inwilliging van het denkbeeld des ministers de voorwaarde te verbinden dat het kantoor voortaan niet met beperkte dagdienst zon

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2