d aar[tlindere klassen eene onmo- gelijkhefd Wórdt. Wanneer hier of daar onrus tige bewegingen worden waargenomen dan zal de geheele verantwoordelijkheid daarvan op de oppositie en op haar orgaan nederkomen, en een kwaad, erger nog dan veepest, schoon door haar niet geschroomd, zou wel eens te spader ure het oog kunnen openen van zoo velendie zich door het laster-orgaan lieten medeslepen. Zeker deed dat orgaan beter, als het aanspoordeom met de noodige maatregelen medetewerken, om niet moedwillig en stijfhoofdig oorzaak te zijn, dat het kwaad verder voortgaat. Dan werd de natie werkelijk eene dienst bewezen, terwijl nu alles nederkomt op het vuige eigenbelang, dat zich een weg banen wil, des noods over besmette en zieke runderenjaover de puin- hoopen van het misdadig verwoest volksgeluk. B5NNENLANDSCHE BERIGTEN. Het wetsontwerp tot regeling van de pen sioenen der Protestantsche predikanten en pre- dikants-weduwen is wederom, gewijzigd, aan de Tweede Kamer aangeboden. Het ontwerp berust op deze grondslagen: Veertigjarige dienst, eervol volbragt, bij 65jarigen leeftijd, geeft aanspraak op het volle pensioen. Dat pensioen staat gelijk aan het bedrag van het aan de standplaats vast verbonden tractement, doch gaat de som van 1800 niet te boven. Zoo aan de standplaats geen rijkstractement is ver bonden of wanneer dat minder dan 800 bedraagt, wordt het volle pensioen op 800 gesteld. De weduwen van predikanten, die tot hun overlijden in dienst waren, zoo mede de weduwen van gepensioneerde predikanten voor zooveel haar huwelijk vóór het ingaan van het emeritaat gesloten isgenieten als pensioen 1/4 gedeelte van het volle predikants pensioen dat aan de laatste standplaats van den overledene verbonden was. Uit de Middelburgsche Courant nemen wij over: De gemeenteraad alhier heeft lieden namid dag besloten tot de goedkeuring der gewijzigde concept-magtiging van den minister van bin- nenlandsehe zaken tot het sluiten eener over eenkomst tusschen burgemeester en wethouders en den heer M. Simon Pz., eerstaanwezend in genieurder staatsspoorwegen te Bergen op Zoom. Deze overeenkomst betreft de toegezegde en reeds meermalen genoemde bijdragen dezer ge meente, voor het geval dat de regering mogt besluiten tot het graven van rijkswege van een kanaal door Waleheren langs of door Middel burg. De gemaakte wijzigingen betreffen hoofd zakelijk den tijd en regeling der uitkeering enz. en schijnen voor de gemeente zoo gunstig mo gelijk te zijn. De voorzitter betuigde dan ook zijn genoegen over de eenparigheid waarmede de raad de magtiging heeft verleend en gaf de hoop te kennen dat de te sluiten overeen komst zal mogen leiden tot het algemeen wel zijn der ingezetenen en den beteren toestand der gemeente Middelburg. Yan de vonnissen, verleden Vrijdag door de Goesche regtbank gewezen in de onteigenings zaken tegen den heer A. Kakebeekevrouwe A. M. BijleveldVersluis, en den heer J. P. Glerum. heeft geen der belanghebbenden zich in cassatie voorzien zoodat die vonnissen kracht van gewijsde hebben bekomen. Wij vestigen bijzonder de aandacht der vee houders op het, dezer dagen bij den boekhan delaar G. B. van Goor te Gouda verschenen werkje afkomstig van den gunstig bekenden rijks-veearts le klasse J. Alers over de runder pest. Wel zijn wij nog gelukkig verschoond toch verdient het boekje, van geringen omvang eenvoudig,duidelijk en min kostbaar, aanbeveling; het bevat belangrijke bijzonderheden nuttige wenken en verstandige raadgevingenwier opvolging van het uiterste belang is; wij twij felen niet of elk die zijn belang wel begrijpt zal er gaarne mede kennis maken. Zevenaar, 8 Oct. Een der onlangs door Pruis- sen genomen maatregelen, tot wering der vee ziekte, werd gister hier streng toegepast. Een aanzienlijk persoon, men zegt de voormalige Groothertog van Toskane, keerde met zijne ge malin over Nederland naar Weenen terug. De dame had een fraai schoothondje bij zich, dat zij met zich wilde medenemen, maar de Pruis- sische ambtenaren hielden zich aan hunne in structie. De invoer van alle dieren is verboden, en of de hooge reiziger en vooral zijne dame ook alle waarborgen aanboden en verklaarden, dat geen geldelijk offer hun te hoog was, de ambtenaren kenden alleen hun pligt. Maar il est avec le viel des accommodements; zelfs met het Pruissische Gouvernement kon men in schik kingen tredener werd geseind naar Berlijn en van daar moet toestemming zijn gegeven om ten gunste van het schoothondje der prinses een uitzondering te maken op de wet tot we ring van de veeziekte. (Amh Ct.) Beaoemisigen- Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeesters der gemeenten 's HeerAbtskerke B. Vermande 's HeerArendskerke en Heinkenszand, mr. C. van Citters's Heerenhoek W. B. Remijn. Tot hoofdonderwijzer is door den gemeente raad benoemd, op de openbare lagere school te Colijnsplaat A. Cense hulponderwijzer te Middelburg. -Op het viertal stonden 1 de benoemde en voorts de hoofdonderwijzer C. Snijder van Cats en de hulponderwijzers Kar- reman en van Noppenrespectivelijk te Overschie en Goes. Benoemd tot aspirant-ingenieur de ter be schikking van de Indische regering gestelde civiel-ingenieur A. J. P. Saaymans Vader, om dienst te doen te Samarang. BUjTENLAE^D. ALGEMEEN OVERZIGT. De president der vereenigde staten heeft weder een bewijs van zijn verzoeningszucht gegeven, daar hij verklaard heeft geen bezwaar er in te vinden om een zuidelijke in het ministerie te plaatsen, opdat ook daardoor de band tus schen Noord en Zuid zou worden versterkt. Maar aan den anderen kant wil hij van geene concessie weten. Het negerstemregt is hem een gruwel en stellig heeft hij herhaald nimmer daaraan zijne toestemming te zullen geven. Het zou dus wel eens kunnen zijn, dat later nieuwe moeijelijkheden ontstonden, want behalve dat de neger bevolking zelve zich wil doen gelden, zal deze altijd hare vrienden en voorstanders vinden, die de zaak opnemen, zij het al niet ten haren behoeve, dan toch om er andere oog merken mede te bereiken. Het bevestigt zich verder ook, dat de Fenians uit Amerika worden gesteund. Het schip dat dezer dagen voor Queenstown verscheen en plot seling verdween, heeft een brief afgegeven waarin eene belangrijke geldswaarde zich bevond. Men heeft dien brief onderschept en onmiddellijk is een schip vertrokken om den onbekenden kruiser optesporen. Oostenrijk heeft zich stellig verklaard, dat het in de Italiaansclie kwestie niet wil intervenieren. Het heeft daarbij het oog op eigen belangen en begrijpt, dat wanneer het zich onvoorzigtig in de zaak mengde het met betrekking tot Venetie in groote moeijelijkheden zou kunnen komen. Voor een rijk dat uit zoo verschillende bestanddeelen bestaat is liet moeijelijker dan voor anderen om deel te nemen aan het netelige vraagstuk. Oostenrijk heeft in eigen boezem de handen vol en nnantieële nood waarin het voortdurend verkeert, houdt de handen gebonden. De laatste maanden waarin het zich door Pruissen liet medeslepen en de Bismarcksche voorwaarden onderschreef, hebben duidelijk genoeg doen zien dat het niet die zelfstandigheid bezit, die het als eene der groote mogendheden moest toonen. Men zegt dat Pruissen vast besloten heeft om Sleeswijk en Holstein in te lijven en dus langzamerhand het doel te bereikenwaarmede het den ongelijken en onredelijken strijd tegen Denemarken heeft ondernomen. Misschien komt er nog wel eens een oogenblik, waarin de an dere mogendheden zich ook laten gelden indien de Bismarcksche politiek hare uiterste consequentien bereikt. In Zwitserland wil men meer vrijgevige be palingen in de constitutie brengen. De sten- den-vergadering is daarmede reeds verder gegaan dan de nationale-vergaderingen het laat zich aanzien, dat de groote beginselen van onzen tijd ook daar de overhand zullen behouden. Garibaldi heeft geweigerd om zich met de Italiaansclie verkiezingen in te laten en een voudig geantwoord op het verzoek om zich daarin te mengen, dat het hem spijten zou voor het volk als het eene ongelukkige keuze deedmaar dat hij die keus toch in geen op- zigt wilde belemmeren of zelfs maar besturen. In Belgie ontrust men zich zeer over de de sertie bij het leger, en volgens zekere corres- pendentenzou daar te lande eene min gunstige stemming lieerschen, die echter door het gou vernement kunstmatig wordt bedekt. In menig opzigt kan men waarnemen dat koning Leopold niet meer de man is van vroegere dagen en dat .zijn ligchamelijke toestand hem verhindert de zaken krachtig te leiden. Door een en ander echter is zeker het vooruitzigt voor Belgie niet bemoedigend. De hertogdommen zijn niet door Pruissen ingelijfd en officieel bewaart het een diep stil zwijgen omtrent zijne plannen. Het verwaardigt zich zelfs niet te antwoorden op de vermoedens, die daaromtrent door andere mogendheden of in buitenlandsche dagbladen meer of minder bewimpeld worden uitgesproken. Maar spreekt Pruissen niet, het handelt toch en geleidelijk openbaren zich alle verschijnselen die eene inlijving aankondigen. Zoo bij voorbeeld ziet men de sleeswijk-holsteinsche schepen al meer en meer de pruissische vlag aannemenomdat in de Oostzeehavens aan deze bijzondere voor- regten worden toegekend. Pruissen veroorlooft het en de handel verlangt niets liever; waar de beurs in gemoeid is, verstompt het natio naal gevoel. Ook de correspondentiën uit Noord-Duitsch- land worden meer en meer in den geest eener inlijving geschreven. Zonder deze is, zegt men. geen duurzame rust in de hertogdommen to verkrijgen en blijft men blootgesteld aan de gevaren van een veroveringskrijg door De nemarken. Het armeverminkteonmagtige Denemarken wordt nu als een veroveraar voorgesteld en de inlijving aanbevolen alleen om tegen de gevaren van die zijde te worden beschermd. Men leest dan ook in de Stardat Pruissen vast besloten heeft Sleeswijk en Holstein in te lijven en reeds eene uitvoerige verdediging dier handelwijze gereed wordt gemaaktom aan de europesche kabinetten te worden gezonden. De Italia gelooft dat er belangrijke ge beurtenissen op til zijn. Het blad acht namelijk de erkenning van het koningrijk Italië door de duitsche staten van den tweeden rang zeer waarschijnlijk en verwacht voorts eene beslis sende tussclienkomst van de bevriende mogend hedenwaaronder ook Pruissen begrepen is ter regeling van de venetiaansche kwestie. Te Madrid heerscht de cholera vrij hevig. Vooral in de eerste dagen van October heeft de ziekte zich krachtiger geopenbaard. Een der inrigtingen van hooger onderwijsmeer bepaaldelijk voor geneeskundige opleiding be stemd, werd den 5 gesloten, omdat de direc teur verscheidene professoren en tien studenten bezweken waren. In de bureaux der militaire administratie is ook het aantal slagtoffers zeer aanzienlijk. Men verlaat de stad bij duizenden. De tegenwoordigheid van vier IJslanders op de visscherij-tentoonstelling te Bergen in Noorwegen heeft, volgens een berigt uit Chris- tiania aanleiding gegeven tot demonstrationdie in Denemarken kwaad bloed kunnen zetten. Men weet dat eenige IJslanders vurig eene ver- eeniging van hun eiland met Noorwegen wen- schen, daar Noorwegen eigenlijk hun land van afkomst is. Met een toespraak waarin bedoelde

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2