Vs Benoemingen. BUITENLAND. ,a^- V.r - --"'C van finantiën, «p dtis oj) grondin eigendom aan het rijk toebehoort'pile, beschikbaar is. De kosten van aanbouw worden voorloopig geraamd 'j-JÖp ƒ8000 a ƒ9000. Het voornemen bestaat om, behalve de thans in gebruik zijnde postzegels van 5 10 en 15 cents, andere van een liooger bedrag in omloop te brengen en tevens om O postzegels ter frankering van drukwerken voor het publiek krijgbaar te stellen. Door het gemeente bestuur van 's Heer Abts- kerke is jl. Vrijdag vastgesteld en onmiddellijk afgekondigd eene verordening op het bezoeken van rundveehoudende onder meerderen de verbodsbepalingen om zonder schriftelijke ver gunning der eigenaars het rundvee in weiland, schuren, stallen of afgesloten gronden waar het graast of zich bevindtte bezoekente betas ten of aanteraken ook zelfs op openbare we gen en voetpaden. Verder om iets te doen of te verrigten waardoor middellijk of onmid dellijk de besmetting op het vee kan worden overgebragt; alles op straffe eener geldboete van f 25,en gevangenisstraf van drie dagen; terwijl de schottersopzigters en bewaarders van het vee de vee-artsen en zij die zich in dienst van den eigenaar bevinden, geacht wor den in het bezit te zijn der schriftelijke ver gunning hierboven bedoeld. Door een groot aantal veehouders in Schou wen en Duiveland is eene waarschuwing bekend gemaaktdat zij naauwlettend zullen doen toe zien dat niemand zonder schriftelijke vergun ning hunne weilanden bezoeJce. De gemeenteraad te Zierikzee heeft in de laatst gehouden vergadering tot stedelijk mu ziekdirecteur benoemd de heer Pick van Hamburg. Verl. Zaturdag had te Zierikzee de instal latie plaats van jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije als president der arr. regtbank aldaar. Vroeger werd abusief medegedeeld, dat de laat ste voordragt was opgemaakt ter voorziening- in de vacature veroorzaakt door het overlijden van jhr. van Boomin welke vacature was voorzien door de benoeming van mr. P. van dar Meer Mohr. Deze laatste vacature is ontstaan door de benoeming van jhr. Boeije (vroeger regter) tot president der regtbank, ter vervan ging van mr. Egterop verzoek gepensioneerd. Men schrijft uit LemmerMet leedwezen moeten wij berigtendat de paalworm zich weder aan onze kusten heeft vertoond. Eenige in zee uitstekende palenwaaraan een klein vaartuig was bevestigd, bleek geheel door deze dieren te zijn doorgeknaagd. Men berigt uit Schoonhoven dd. 27 Sept Als overtuigend bewijsdat de heerschende veeziekte op kapitalisten hypotheek-houders noch landbouwers overwegenden ontmoedigenden invloed uitoefent, kan strekken, dat eene eer gisteren in publieke veiling te Haastrecht ver kochte hofstede met 22 bunders wei- en hooiland, met inbegrip der kosten de enorme som van 37000 opbragt. De nieuw benoemde hoogleeraar in de lette ren aan het Athenaeum te Amsterdam de heer Th. T. H. Jorissen, aanvaardde Maandag 1.1. zijn ambt, door het houden eener inwijdingsrede in het kerkgebouw der Remonstrantsch Gerefor meerde gemeente. De redenaar had tot onder werp: het begriphetwelk aan de benaming al- gemeene geschiedenis moet worden gehecht. In een rede, waarin diepe ernst en humor afwis selden, bestreed hij de meening, dat de alge- meene geschiedenis tot die der Europesche be volking hoofdzakelijk bepaald moet worden, ter wijl hij van oordeel was, dat zij het geheele men- schelijk geslacht moest omvatten, waarna hij het dwaze uiteenzette van de zienswijze die de ge schiedenis in drie tijdperken verdeelt, die van de jeugd, van den middelbaren leeftijd en van den ouderdom. De hoofdvragen, welke de toe komst beheerschen, zijn, zijns inziens, deze: Zullen eigenbelang en materialistisch streven de grondslag uitmaken, of zullen de beginselen van waarheid en regt de volken tot volledige ontwikkeling leidenV' Geschiedt het eerste en worden de kleurlingen door de blanke rassen onvatbaar voor hoogere ontwikkeling en al leen tot exploitatie voor de blanken nuttig geacht, dan zal het steeds een oorlog tussehen de verschillende rassen blijven. Geschied het laatste, dan alleen kan de geheele wereld een maal de ware hoogere beschaving deelachtig en alzoo de goddelijke wet der ontwikkeling ver werkelijkt worden. Hierna volgden de ge bruikelijke toespraken. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der re gistratie (burgerlijke akten) no. 2 te Amster dam, den heer Q. C. Collardthans directeur der registratie en domeinen voor Zeeland, en tot directeur van de registratie en domeinen voor deze provincieden heer E. R. T. W. Matthonthans inspecteur der registratie en domeinen le kl. Tot ontvanger der directe bel. in- en uit gaande regten en acc. te Putte de heer W. C. Smits, thans in dezelfde betrekking te Over slag c. a. Te Overslag c. a.de heer J. L. de Weille, thans lioofd-comm. bij 's rijks bel. te Maastricht. ALGEMEEN OVERZIGT. Volgens de laatste berigten uit Engeland be hoeft men zich over de oproerigheden in Ierland niet ongerust te maken. De in hechtenis ne mingen worden nog wel voortgezetmaar de regterlijke instructie zal toch reeds spoedig aan vangen. Het bevestigt zich meer en meer, dat er aan geene inmenging der Amerikanen moet worden gedacht. De wapenendie van deze gezonden zijn, zoo men zegt, waren waarschijnlijk afkomstig van leverantien, die tijdens den oorlog in Amerika daar afgekeurd werden. In ieder geval is de zaak niet van die beteekenis, dat men zou moeten vreezen, dat de krachtige handelingen van het Engelsclie gouvernement ongenoegzaam zou den zijn, om verdere botsingen te onderdrukken. Het gerucht dat de cholera in Southampton zou uitgebroken zijn is gelukkig niet bevestigd. In Frankrijk heeft de vrees voor die ziekte alle andere gedachten verdrongen. Te Marseille en te Toulon schijnt die ziekte nog altijd hevig te woeden en verlaten velen hunne woonplaats om den vijand te ontgaan. Verder zijn het meest zaken van ondergeschikt belang waarmede men zich bezighoudt. Het meest belangrijke is het berigt, dat er toenadering zoude zijn tussehen Frankrijk en Pruissen, met het oog op de mo gelijke verdeeling van de kaart van Europa. Aan den anderen kant verzekert men, dat het fransche gouvernement blijft volhouden in zijn afkeurend oordeel over de Gasteiner overeen komst. De koning van Pruissen heeft zich geamu seerd met zich als hertog van Lauenburg te laten huldigen. Hij heeft die bezitting uit eigen fondsen gekocht en schijnt het dus te beschouwen als eene fantasie zooals andere kanarievogels koopen om zich mede te vermaken. Het schijnt den koning bij de gratie minder te smaken dat Rusland met Oostenrijk er op aandringt om Noord-Sleeswijk aan Denemarken terug te geven. Daardoor zou niet alleen een klein deel van het aangedaan onregt worden hersteld, maar ook voldaan worden aan de begeerte der inwoners van die streken. De Duitsche middenstaten vooral Beijeren, laten zich voortdurend gelden en kunnen nog maar geen vrede vinden bij de handelingen der twee eerlijke mogendheden, die de Denen verjoegen om zich zeiven op het kussen te plaatsen. Omtrent de leening door Oostenrijk, na alle de vorige leeningen aangegaanloopen hier onderscheiden geruchten. Sommigen beweren dat de vereischte goedkeuring niet volgen zal, maar zeker is het, dat ook al wordt die goedgekeurd Oostenrijk wel voor het oogenblik geholpen maar niet gered en misschen nog in grooter bezwaren zal gewikkeld zijn. De paus heeft weder eene allocutie gehouden waarin echter niets over de politiek maar veel over de vrijmetselarij gesproken is. Algemeen is de aandacht gerigt op de vraag, of nu wer kelijk de fransche troepen Rome's grondgebied zullen verlaten. Volgens schrijven uit Amerika schijnt men meer en meer verzoenend jegens den voorma- ligen president Jefferson Davis. Er wordt weinig meer van gesproken en algemeen houdt men zich verzekerd, dat hij geheel onschuldig is aan den moord van Lincoln en aan de han delingen van den bekenden Wirtz. Voor de Zui- delijke-fondsen-houders is de horisont minder helder, want de minister Seward heeft bennis gegeven op officieele wijze, dat de amerikaansche regering zich niet verantwoordelijk stelt voor leeningen der zuidelijke confederatie en eene uitspraak verlangt van de Engelsche regthanken tot teruggave van de daartoe verwaarborgde katoen. Uit een adres in een Amer. dagblad vernemen wij, dat de kerkleeraren in het Zuiden protes teren tegen de inneming der Zuidelijke kerken door de Noordelijke leeraren, en dat zij inge wikkeld de afschaffing der slavernij betreuren. Volgens dat blad zijn de kerkelijke leeraren in het Zuiden niet alleen voorstanders van de sla vernij maar behoorden zij onder de groote hoofdaanvoerders van de rebellie. Aan hen en aan de conservatieve kerken van het Noorden, is de bloedige oorlog te danken, die het land verwoest en honderd duizenden ten grave ge sleept heeft. De Morning Post zegt in staat te zijn te kunnen berigten dat de fransche regering een gewigtig besluit heeft genomen ten aanzien harer troepen te Rome. Binnen kort zal na melijk met de ontruiming dier stad een begin worden gemaakt. Een gedeelte van het garni zoen zal Rome verlaten en zich te Vecchia con centreren, en dit, voegt de M. Post er bij, zal eene veelbeteekenende waarschuwing voor den paus zijn. De omwenteling in Peru blijft aanhouden. De opstandelingen bezetten geheel het zuiden met inbegrip der chincha-eilanden. Eene poging om de regering in Panama omver te werpen is geheel mislukt. In den staat van Nieuw Grenade is men zeer ongerust; men ziet nieuwe opstanden te gemoet. De berigten uit de binnen landen van Centraal-Amerika zijn niet voldoende. Overal barsten revolutionaire bewegingen uit. Volgens tijdingen uit Konstantinopel heerscht daar eene verschrikkelijke ellende. Het gouvernement is verpligt eenige duizende ge zinnen te hulp te komen, die door den brand geruïneerd zijn. Er is tot dat doel een open bare inschrijving geopend. De ambtenaren hebben eene maand tractement ten behoeve der onge- lukkigen afgestaan. De veepest neemt in Engeland toe; zij heerscht thans ook onder de schapen. De tolbeambten te Liverpool hebben aan boord van het uit St. Nazaire gekomen stoom schip Collina, eene hoeveelheid van 120 ton kogels en bommen in beslag genomen, welke niet op de lijst der lading waren vermeld. In de Pruissische geschutfabrieken heerscht eene bijzondere levendigheid. Men vervaardigt een voldoend aantal stukken geschut, om al de Pruisissche vestingen te wapenen. De kosten worden op vele millioenen thaler berekend welke de regering voorloopig uit de schatkist zal nemen. Of het huis der afgevaardigden deze uitgaaf later zal goedkeuren, daarover bekom mert het ministerie zich voorloopig niet. De keizer van Rusland heeft eene gouden medaille van verdienste geschonken aan Pawel Tjurin, soldaat bij het Wolgasche infanterie-re- gement, omdat hij, in een brandend gebouw, op schildwacht staande voor een magazijn, zijn post niet wilde verlaten voor hij was afgelostook aan den korporaal Pergajeff, die, met levens-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2