BUITENLAND. UITTREKSEL VAN HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER PROVIN CIE ZEELAND OVER 1864. f 75,000. In verband hiermede werd voor 1800 een subsidie van 275,000 uitgetrokken. Mgn schrijft uifr-'s-Hagedat al de ingeko- tantwoorden op de prijsvraag omtrent het bouwenitan een paleis voor de Staten-Generaal, i'P door de.'tjommissie van beoordeeling als onvol- l 1 Cdêfende f®jn ter zijde gelegd. 's Jm de berigten omtrent de runderziekte riaauwkeurig nagaandan meenen wij te mogen opmerken, dat die ziekte in de laatste dagen geene groote vorderingen heeft gemaakt. Het orgaan, dat gaarne alle koepen ziek zoude zien, om zeker doel te bereiken, telt wel naauwkeu- rig op, waar er een zwart bonte boe of een vaal bonte os is aangetastmaar het kan zijn doel niet bereiken om zoovele zwart- en vaalbonten te kunnen opsommendat de plaag daardoor grooter schijnen zou. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bekend gemaaktdat bij koninklijke besluit van den 21 September jl., no 52, de zilveren eerepenning voor de kostelooze koepokinenting van minvermogenden, voor zooveel dit gewest betreft, is toegekend aan de heeren C van de Watering, te Brouwershaven; K. H. Snoep, te Wolphaarsdijk; dr. W. J. Janssen, te Kruinin- gen; C. A. van de Watering, te Haamstede L. C. P. Boogaert te Driewegen. Sedert eenigen tijd schijnt de Arnhemsche Courant een correspondent hier ter stede te hebben, die er zich op toelegt om berigten uit den voortijd medetedeelen, als of Goes slechts een verleden en geen heden had. Zoo vonden wij Woensdag in die courant een berigt omtrent de uitbreiding van eene onzer scholen voor ge woon lager onderwijs, die voor meer dan één jaar plaats greep. Wij begrijpen de strekking niet dier mededeelingen van zaken die reeds lang verleden zijn, en die, zoo als onlangs het berigt omtrent de gevangenis dan nog onjuist worden gegeven, Beter zou het geweest zijn indien bijv. de berigtgever vermeld had dat deze week hier eene hoogere burgerschool ge opend is, die in eene dringende behoefte voorziet, die eene schoone toekomst belooft en het bewijs oplevert, dat wij hier niet blijven staan bij het goede, dat vroegere jaren hebben opgeleverd maar dat wij op den weg der ontwikkeling medegaan en, zonder ophef te maken, de eischen des tijds zoeken te vervullen. In den nacht van Zondag is in een steen kolen pakhuis te Zierikzee bijna brand door broeijing ontstaan. Niet alleen vond men bij de ontruiming geheel verbrande stukken maar ook de houten vloer was grootendeels verkoold. Men heeft het pakhuis leeg gehaald om verdere ge volgen te voorkomen. Door de arrondissements-regtbank te Zierik zee is voor de betrekking van procureur bij die regtbank opgemaakt eene voordragt waarop ge plaatst zijnde heeren mr. J. van der Lek de Clerq en mr. J. M. Isebree Moens, beiden advokaten aldaar. ALGEMEEN OVERZIGT. De zucht naar wat nieuws op politiek gebied vindt nog geenerlei bevredigingwant bijzon dere gebeurtenissen vallen er niet voor en wat er belangrijks geschiedt, dat schijnt voor het oogenblik nog zoo locaaldat men daar buiten er geene aandacht aan schenkt. Het belang rijkste wat de laatste dagen opleverdenwas zeker wel de agitatie die in Oostenrijk werd opgewekt door de laatste regeringsdadendie bij velen de bezorgdheid hebben opgewekt, dat men den weg van vrijzinnige vooruitgang geheel zou willen verlaten, om tot de oude en door de meerderheid verworpen toestand terug te kee- ren. Men zegtdat de regering voornemens is op eene of andere wijze te verklarendat zij aan zoo iets niet denkt, maar waar handelin gen het vermoeden van teruggang deden rijzen, zullen geene woorden aan vooruitgang doen ge- toovbn. Pruissen wordt steeds overmoediger en Bis- mark meent aanleg te hebben om nog eens een wereld-beheerscher te worden, natuurlijk altijd bij de gratie Gods. Maar terwijl liij openlijk voortgaat zijne heerschzuchtige plannen te open baren en zooveel hij kan ten uitvoer te leggen, groeit in het verborgen bij de andere staten van Duitschland en niet het minst in Pruissen zelf de tegenstand aan en schoon de worste lingen van democratische heethoofden weinig zullen kunnen uitwerken, zal toch de reactie niet altijd uitblijven, die door zooveel aanmati ging en onderdrukking der vrijheid moet wor den opgewekt. Men blijft ook bij de andere groote mogendheden de zaak der Elve-kertog- dommen levendig houden, en al leveren zij geene protesten indie dadelijk den vrede in gevaar brengen, wij gelooven tochdat de onregtvaar- dige handeling van Pruissen en Oostenrijk een antecedent heeft daargesteld waarop men zich later beroepen zal en dat welligt in het vervolg groote moeite en onrust kan verwekken. In Belgie worden de Sèptember-feesten met op gewektheid gevierd. De koning is voor het oogen blik vrij wel, de politieke driften schijnen ingeslui merd, de groote toevloed van vreemdelingen ver hoogt de levendigheid en eene heldere zonne schijn werpt over de feestdagen een vrolijk licht. In verband daarmede begroeten velen in Belgie dan ook met blijdschap een geheel nieuw ver schijnsel. Bij gelegenheid der feesten worden jaarlijks velen gedecoreerdthans voor het eerst treft men daaronder een groot aantal onderwij zers op lagere scholen aan. In verband vooral met den strijd, die in Belgie zoo hevig over het on derwijs gevoerd wordtis dit een gelukkig ver schijnsel dat welkom is ookomdat men de gezindheid der regering voor de toekomst daar naar beoordeelen mag. Onder de Amerikaansche berigten komt het volgende voorDe president zalverge zeld van verscheidene leden der regering en van eene menigte hooge officier en, eene reis door eenige der zuidelijke staten ondernemen." Men spreekt van een oorlog tusschen Noord-Amerika en China, omdat dit rijk ge weigerd heeft, den generaal Burgovine, Ameri- kaansch onderdaan, die bij de rebellen diende, in vrijheid te stellen. In finantiele kringen te Frankfort ver neemt mendat de Oostenrijksche regering eene leening heeft gesloten met de bankiers Hope te Amsterdam, Baring Brothers te Lon den en Rotschild te Weenen. Omtrent het be drag der leening is men het niet geheel eens, volgens sommigen is het 60 millioen florijnen, volgens anderen is het een hooger bedrag rentende 5 pet.zonder aan eenige reductie wegens belasting, enz.onderhevig te zijn. Bin nen 40 jaren zal de leening worden afgelost! Het stadje Seine, in de nabijheid van Toulon gelegen, dat allerhevigst door de cho lera werd geteisterd, is thans geheel door de bevolking verlaten; geen levende ziel houdt zich er meer in op. Onlangs is eene dame naar het krank zinnigengesticht te Marseille gebragt, en, na twee maanden, in vrijheid gesteld omdat zij zoo goed bij het verstand was als iemand an ders, beter misschien dan de wetgever die het regt aan de overheid toekende. Zij heeft eene vervolging ingesteld tegen de geneesheeren maar deze zijn vrijgesproken; toen tegen den prefect de Maupas, op wiens bevel zij in het gesticht was geplaatst, en deze werd eveneens vrijgesproken. Zij wendde zich nu tot den staats raad, en in het besluit van dezen wordt het wel betreurd dat zij het slagtoffer der onjuiste toe passing van de wet is geweest, maar tevens ver klaard dat de prefect zijne bevoegdheid niet was te buiten gegaan. In Nassau heeft de tweede kamer gewei gerd de gelden toe te staan voor een kamp ge durende den herfst. Er hebben nu herfstma- noeuvres bij Hadamar plaats, waarbij de troepen ingekwartierd worden in de omliggende dorpen. Daarbij heeft men gezorgddat de liberalen ruim hun aandeel in dezen last droegen. De afgevaardigde Munch kreeg 25 man inkwartie ring. De oppositie tegen de regering wint door zulke handelingen meer en meer veld en men spreekt er nu van, dat de kamer alle noode- looze uitgaven zal weigeren, met name de kos ten voor de diplomatieke zendingen te Parijs, Weenen en Berlijn. Na eene zitting van' veertien dagen heeft de commissie uit den nationalen raadaan welke het ontwerpen van een voorstel betreffen de de herziening van de bondsconstitutie op gedragen was, haar ontwerp gereed gemaakt. Daarbij is elk staatkundig onderscheid tusschen de belijders van verschillende godsdiensten weg genomen. Prins Napoleon moet in den laatsten tijd op zeer slechten voet staan met zijn schoon vader. Er zijn vele bewijzen voorhanden, dat zijn huwelijk met prinses Clotilde verre, van ge lukkig voor deze laatste is en koning Victor Emanuel moet hem daarover ernstig onderhouden hebben. Men mag het niet onopgemerkt laten hoe, terwijl in Frankrijk en Duitschland om de nie tigste voorwendsels dagbladen in beslag geno men, geschorst en opgeheven worden, Engeland, zelfs ten aanzien van het te Dublin verschijnende blad, The Irish People, zulk een maatregel niet heeft toegepast. Het heeft alleen de redacteurs en eenige andere personen aan de uitgave van dat blad verbondenin hechtenis genomen wegens pogingen tot oproer, en als agenten van een geheim genootschap, dat de veiligheid van den staat in gevaar bragt. Tegen het blad zelf is echter niet de minste maatregel geno men; zoo het niet meer verschijnt is dit niet krachtens een verbod, maar omdat de redactie in hechtenis genomen isuithoofde van andere redenen, dan de uitgave van het dagblad. Gremenga© toeristen. Eene zes-en-zeventig jarige vronw te Póitiers heeft zich van eenen hoogen toren naar beneden geworpen, na zich eerst geblinddoekt en de kleederen bij een ge bonden te hebben. Men had geene sporen van krank zinnigheid bij haar ontdekt en kent de-aanleiding tot deze zelfmoord niet. Te Napels is den 19 September des morgens ten 10 ure door het kanon verkondigd, dat het wonder van den H. Januarius weder had plaats gehad. Bij het diner door koningin Isabella aan de keizev en de keizerin van Frankrijk te San- Sebastiaan aangeboden werd gebruik gemaakt van een massief gouden servieshetwelk in de vorige eeuw door de bevolking van Mexico aan Karei III geschonken is. Men beweert, dat de heer Arenson, een scheikundige, de oorzaak der cholera en de wijze om haar te genezen heeft ontdekt. De ziekte ontstaat volgens hem door overmaat van zuringzuur in de spijsverteringsorganen: hij neutraliseerd dat zuur door middel van loogzouten en dient den lijder dubbel- koolzuurzout toe. Naar men mededeelt is de heer Aremon te Marseille aangekomen, waar zijne genees wijze goede vruchten draagt. Bij de aankomst van een sterk bezetten trein te Brussel is eene dame die hare parasol wilde oprapen, gevallen en heeft men haar eerst kunnen oprigtennadat in het gedrang onderscheidene personen haar over het lijf geloopen waren. Zij ontving daardoor ernstige verwondingen. In het gedrang is het dus maar beter, om niet te bukken en liever een parasol dan zich zeiven te laten vertrappen. In de gemeente Monicia werd dezer dagen weder een vree9elijke moord gepleegd. Een landbouwer, die door jaloesie eenigzins. verward in het hoofd was, heeft zijne vrouw dood geschoten,en te gelijk het driejarig kind dat zjj op den schoot had gewond. Daarna heeft hij zich met hetzelfde ge weer van het leven beroofd. De ongelukkige vronw telde slechts zeven-en-twintig jaren terwijl de man. twee-en-dertig jaren was. Bij gelegenheid van het concours van scherpschutters te Brussel is een officier ongelukkig gewond en gedood. Hij was vader van drie kinderen en ontving het doodelijk schotdoor dat een schutter, die achter hem stond, aan den arm gestoten werd, waardoor bet geweer ontijdig afging. {Vervolg). Opleiding van ondertcijsers. In het vierde schooldistrict. De oefenschool te Goes werd bezocht door 14 kweekelingen, waarvan 1 acte

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2