BUITENLAND. eene korte discussie oyer de paragrafen onderwijs en grondbelasting in Limburg.inet algemeene stemmen onverandèrd.,aangenomen. Yolgens het pan de kamer ingedïënd ontwerp, wordt op het 'gedeelte der opbrengst van de rijks-belasting \%P bet-personeel, waarover de gemeente-besturen zulion beschikken, een wets-artikel van 21 Dec. 1852* toegepaster zal dus eene vergoeding- moeten betaald worden aau het rijk van twee en een half percent. Ter zitting van de arrond-regtbank alhier,, heeft jl. vrijdag het O. M. bij monde van mr. de Knokke van der Meulenzijne conclusien ge nomen in de bekende zaken van den Staat der Nederlanden, tegen dhrn. A. KaJcebeeJce Jz. mr, J. F. Bijleveld van Serooskerke n. u. en J. Pieterse Glerumbetreffende de onteigening ten algemeenen nutte ten behoeve van den staats spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Goes, welke conclusien strekken, dat het der regtbank moge behagende onteigening van de betrokken per- ceelen uit te spreken en de schadeloosstelling vast te stellen als volgtvoor dhr». NAMEN. Kakelieeke. mr. Bijleveld Glerum. Grootte. B. R. E. 5 29 84 5 36 34 2 05 44 Aangeboden. 19,182 - 13,023 - 4,372 /12,703,39 - 8,708,34. - 3,281,— Bedrag conclusie. ƒ12,878,46 - 8,745,49 - 3,492,88 en voorts de gedaagden te veroordeelen in de kosten der respective procedures. De regtbank heeft hare uitspraken bepaald op vrijdag 6 Oct. e. k. Heden zijn de lessen der Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool geopend met een geza menlijk getal van 49 leerlingen. Volgens de op 22 en 23 dezer te Borssele en Ovezand gehouden stemmingen voor raads leden, moet op 6 October a. s. eene herstem ming plaats hebben te Borssele tusschen Jan Rottier Lz. 14 st. en Cornelis Pover 11 st. te Ovezand tusschen Jacob A. Rijk 14 st. Jan de Lijster en Dingenis P. de Jonge ieder 11 st. Verleden Donderdag viel, bij het doorsteken van den hulpweg, bij de brug in den Schoörschen Zoutewegeen der arbeiders in het kanaal. Daar het water, door die doorgraving, met kracht te zamenvloeidewas het niet mogelijk hem te redden, en hij vond er zijn einde. Hij be hoorde in Braband te huis en laat eene vrouw met vier kinderen na. In de van wege de christelijk afgescheidene gemeente van Kruiningen en Yerseke, te Yerseke gebouwde kerk, werd gisteren voor het eerst gepredikt. Eene groote schare getuigde van belangstelling. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een lid in de arrondissements regtbank te Zierikzee ter vervulling der valcature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. J. TL F. van Doorn, door de regtbank opgemaakt, zijn ge plaatst, 1°. jhr. mr. G. L. Sckorer, substituut griffier bij de arrondissements-regtbank te Mid delburg 2°. mr. J. W. A. Schneiders van Greijf- fenswerth, kantonregter te Hulst, 3°. mr. J. C. E. baron van Lijnden, advokaat te Middelburg. ALGEMEEN OVERZIGT. De hoop, waarmede men zich eenigen tijd ge vleid had, dat de keizer van Frankrijk meer li berale beginselen in toepassing zoude brengen, is niet alleen niet verwezenlijkt maar geheel verdwenen. Men had zich voorgesteld dat de keizer op 14 October het woord vrijheid zoude uitspreken, maar thans verkondigt de Moniteur, dat alle geruchten daaromtrent ten eenenmale ongegrond zijn en zelfs, dat zij door kwaadwil ligen zijn uitgedacht. De tijd zal moeten leeren of Napoleonoverigens bedachtzaam in zijne plannen en besluiten in deze eene wijze partij gekozen heeft, daar toch de verkiezingen in den laatsten tijd den volksgeest duidelijk genoeg hebben doen kennen en hij op den duur geen wederstand zal kunnen bieden, aan het verlan gen dat telkens meer in krachten wint. Ook de geruchten van eenen mogelijken oor log tusschen Frankrijk en Oostenrijk of Pruissen zijn slechts beursspeculatien, die geenerlei grond hebben, daar Frankrijk even als Engeland er zich toe bepalen wil, om vrijmoedig zijn oordeel uittespreken over de Gasteiner overeenkomst zonder daarvan eene oorlogskwestie te maken. De cholera blijft in het zuiden van Frankrijk woeden en ofschoon men het regte cijfer der slaglfóffers voor de menigte tracht te verbergen, is dit maar al te goed bekend en wordt het zelfs, juist door gemis van officiële opgaven over dreven. De koning van Pruissen gaat zijne nieuwe onderdanen, de Lauenburgers, bezoeken en alzoo bezit nemen van zijn gekocht land. De vorst bij de gratie Gods, zeer gehecht aan uitwendige en zalvende plegtigheden, zal zich, naar men zegt, laten huldigen als hertog van Lauenburg, doch deze vertooning zal eerst later plaats hebben. Om de oordeelvellingen der overige mogend heden bekommert men zich in Berlijn niet, maar ze worden terzijde gelegd, even als de besluiten der kamer, daar noch de koning noch von Bis marck eenige roeping gevoelen om naar anderen te hooren. De keizer van Oostenrijk heeft een manifest uitgevaardigd, dat vooral in Hongarije zeer veel sensatie heeft gemaakt en daar met hooge in genomenheid is ontvangen. Intusschen zijn de politieke zaken daar te lande niet minder ver wikkeld, en kan men een groote strijd te gemoet zien tusschen de verschillende partijen. Men voege daarbij de finantiele moeijelijkheden waar in Oostenrijk voortdurend verkeert en het laat zich begrijpen, dat men althans van deze zijde geen oorlog te wachten heeft, immers indien de nood daartoe niet dwingt. De Oostenrijksche fondsenhouders mogen wel vóór allen om den vrece bidden. De onlusten in Ierland hebben gelukkig geene verdere gevolgen en worden door het geheele Brittannische rijk hoogelijk afgekeurd. De po gingen van war- en heethoofden zijn afgestuit op het gezond verstand en Engeland kan door dergelijke voorbijgaande wolken niet verschrikt worden op den weg, dien het met vasten gang betreedt. In Spanje smeult nog altijd het vuur, dat dooi de ontevredenen in het geheim wordt aange blazen. Omwenteling is daar vroeg of laat weder te wachten, want het schijnt wel dat men daar niet rusten kan. Indien de Spaansche natie meerdere werkzaamheid ontwikkelde en op de baan der industrie zocht voorttegaan er zou O geen tijd zijn voor de dwaze ondernemingen waaraan men zich nu maar al te veel overgeeft en het stoffelijk welvaren, zoowel als het crediet des lands zou er belangrijk door winnen. Uit Athene meldt men, dat eene wijzi ging van het ministerie wordt verwacht, zoo dra de koning uit Corfu zal zijn teruggekeerd hetgeen reikhalzend wordt te gemoet gezien uithoofde van de heerschende verwarring. In het gemeentelijk bestuur heersclit niet minder schromelijk misbruik van gezag. Athene b. v. heeft een inkomen van een half millioen drach men. Niettegenstaande dat, zijn de straten der hoofdstad schier ongeplaveid, is er geen drink water, geene straatverlichting enz. omdat de burgemeester en de leden der stedelijke kas ten hunnen bate gebruiken en niemand der leden van den raad de stem daartegen verheft, om dat ook zij op hunne beurt voordeelen uit dien toestand trekken. De gezondheidstoestand der bevolking is zeer slecht, zoowel in de stad als op het platteland. De gemeenteraads-verkiezingen in Italië zijn, zoo als wij reeds gemeld hebben, ten voor- deele der liberalen uitgevallen. Nogtans zijn er klericalen gekozen, te Florence onder anderen drie, en de liberalen maken teregt de opmer king, dat zelfs dit getal van drie op de zestig leden van den gemeenteraad te veel is, omdat het hier niet geldt verschil van meening of beginselen, maar omdat de klericalen zijn de erkende vijanden van den staat, die niet anders beoogen dan Italië weder in zijn vorigen toe stand te brengen. Het is zoo goed of men Oos tenrijkers koos, zegt een correspondent. De Pruisische regering heeft in Florence kennis doen geven, dat de staatsraad Delbrück benoemd is tot de gevolmagtigde om over een Italiaansch-Pruisisch handelsverdrag te onder handelen. In het schrijven van de koningin van Spanje aan den koning van Italië, hetwelk de nieuw benoemde gezant te Florence dezen overhan digde, moet hare katholieke majesteit verklaard hebbendat zij zeer verheugd is, dat koning Victor Emanuel den titel van koning van Italië heeft aangenomen. De officiële Spaansche bladen bevatten de mededeeling, dat koningin Isabella zich weder in gezegende omstandigheden bevindt. Zij ver wacht thans haar zesde kind. Er zullen drie da gen lang volksfeesten gehouden worden tot vie ring van deze gebeurtenis. De gemeenteraad van San Sebastian heeft besloten de zaal, waarin keizer Napoleon en de koningin van Spanje hunne bijeenkomst gehou den hebben, niet meer tot gewoon gebruik te bezigen en er een opschrift te doen plaatsen, ter eeuwige herinnering aan de gedenkwaar dige gebeurtenis, 't Is jammer dat men er niet aan gedacht heeft, om de zaal dadelijk herme tisch te sluiten, ten einde de vorstelijke adem- togt daarin te laten blijven. Uit Matanzas is berigt ontvangen dat aldaar eene tot nog toe onbekende ziekte is uit gebroken, die vele slagtoffers maakt en waar omtrent de geneeskundigen onderzoek doen. De hooggeroemde minister von Bismarck wordt verdacht van bijzonder intieme omgang met eene bekende opera-zangeres van Berlijn mej. Lucca. Men heeft zich het genoegen ge geven, den minister met zijne schoone op visite kaartjes af te beelden, door middel der photo- graphie. De politie heeft terstond al die afbeel dingen in beslag genomen, en het is onzeker of zulks geschiedde, omdat de minister er prijs op stelde zijne beeldtenis te bezitten dan wel of hij die ongaarne in andere handen zag. Toen de koning van Denemarken zich in Jutland bevondwerd hem als eene bijzondere gunst gevraagd, dat hij een gedeelte van het jaar, daar zoude komen doorbrengen. De koning ant woordde daarop dat hij dien wensch gaarne wilde vervullen indien de kamers slechts de daaraan verbonden uitgaven wilden betalen. In eene der voorsteden van Toulon, was de schrik voor de cholera zoo groot, dat al de bakkers de vlugt namen en men genoodzaakt was een transport met levensmiddelen uit Mar seille te laten komen. Omtrent de Oostenrijksche leening ver neemt men nog niets zekers. De heer Beke heeft Nederland weder verlaten, zonder dat hij zijn doel heeft kunnen bereiken. De daling der Oos tenrijksche fondsen aan de Amsterdamsche beurs moet het gevolg zijn van het mislukken dier zending. De heer Beke is nu naar Parijs ver trokken om daar te beproeven of hij slagen kan. Intusschen zet de minister van finantien zijne onderhandelingen voort met de chefs van eenige groote huizen te Frankfort, die met dat oogmerk te Weenen zijn gekomen. De cholera is thans in een hevigen graad te Aleppo uitgebroken; dagelijks sterven er meer dan 100 menschen aan. De pacha heeft de stad verlaten en zijn voorbeeld wordt door de bemid delde klassen gevolgd- De ziekte vertoonde zich te Aleppo, sedert den dag dat verscheidene dui zenden terugkeerende Perzische bedevaartgan gers, die 40 lijken van aan de cholera gestorven pelgrims in zakken genaaid medevoerden, waar door een ondragelijke stank verspreid werd, on danks den tegenstand der bevolking in de stad waren doorgedrongen.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2