BINNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. 18(53, titans fe er slechts een half millicfen meer op hetzelfde tijdstipi-icTan liet meerdere in 1864, dgs 'Mk%er)ikgq.ng. Waarlijk men behoeft geen groft financieS^e zijn om te begrijpen, dat het vreemd is'yan achteruitgang te spreken, wanneer r\ea, wèdqt eehÉhalf milliöen meer dan in een viiöi^ftq^J^.ontvangen lieeft, of welke illusien moet men zich maken, als er jaarlijks een voor uitgang van mïllioenen verwacht wordt. De oppositie is wel ver in het goochelen met cijfers, maar hier heeft de kunstgreep zoo zigtbaar plaats, dat men de orgaan-redactie met de firma Davonport gelijk kan stellen. Dingsdag heeft de Eerste Kamer eene zitting gehouden waarin de heer Philip seweder als president benoemd, zijne betrekking heeft aan vaard met eene korte rede. De leden op nieuw benoemd of voor de eerste maal gekozen en tegenwoordig, hebben zitting genomen nadat zij vooraf den gebruikelijken eed hadden afge legd. Vervolgens zijn de afdeelingen geconsti tueerd ên hebben de leden zich naar hunne vertrekken begeven tot het kiezen van voorzit ters en onder-voorzitters en het benoemen eener commissie voor het opstellen van een antwoord op de troonrede. In de zitting der Tweede Kamer van Dings dag is het voorzitterschap waargenomen door den heer Jespersals oudste in jaren. Onmid dellijk is overgegaan tot het opmaken eener nominatie voor de keuze van eenen president gedurende dit zittingjaar. Bij eerste stemming zijn daarop gebragt de heeren van Reenen met 41 van de 61, Dullert met 37 en Jespers met 32 stemmen, waarna eene commissie benoemd werd om deze nominatie den koning aan te biedenten einde daaruit eene keuze te doen. (Per telegraaf). Z. M. heeft den heer van Reenen weder benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Bij den raad van state is een ontwerp van wet aanhangig houdende maatregelen in ver band met de ziekte onder het rundvee. De aanbieding daarvan aan de tweede kamer wordt spoedig verwacht. Het concept antwoord der Eerste Kamer op de troonrede is gereed en bevat meerendeels een weerklank op de koninklijke aanspraak. Daarin wordt de hoop uitgedrukt op eene spoe dige regeling van het hooger onderwijs. Het antwoord eindigt met de vermelding der vele redenen van dankbaarheid en de verwachting van gemeenschappelijk overleg. (Per telegraaf.) De heer van Reenen heeft het voorzitterschap aanvaard. Onder de vele ingekomen wetten en stukken zijn: regeling van het beheer en de verantwoording van de fondsen voor staatsspoorwegen; de heffing der grondbelasting in Limburg; afkoopbaarsteiling der tienden van het Kroondomein, begrooting O.Indie 1864; credietwet, voor kosten ter af wering van het gevaar voor den veestapel en tot schadeloosstelling bij onteigeningwaarvoor 100,000 wordt aangevraagd; het onafgedane Wetboek van strafvordering en de compta biliteitswetten. Tot voorzitters der afdeeling zijn gekozen de heeren DullertPoortman, van der Linden, van Bosse en van Heemskerk. De commissie voor het adres van antwoord bestaat uit de heeren van ZuijlenKappeyne van Muiken, van Voortliuijzen en van Limburg Brouwer. De kamer heeft besloten het ontwerp omtrent den veestapel dadelijk in behandeling- te nemen. De kamer zou ten half vier uur de zitting hervatten. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der registratie van burgerlijke akten en successie regten te Middelburg de heer G. B. Visscher, thans ontvanger vau de registratie en domeinen te Gorinchem. De veeziekte die zich nog altijd in Zuid- Holland blijft uitbreiden, heeft zich ook in de provincie Utrecht geopenbaard. Door het hoofd-bestuur der maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zee land is eene circulaire gerigt aan de verschil lende afdeelingen, met verzoek, datgene aante- geven en uittevoeren wat dienstig mogt bevon den worden om de verspreiding der veeziekte in deze provincie tegentegaan. De zevende afdeeling hield daartoe gisteren eene vergaderingwaarop de schorsing dei- veemarkten en het verbod tot invoer, algemeen werd aanbevolen en besloten aan het gemeente bestuur van Goes te verzoeken 1°. Om dit jaar de gewone veemarkten niet te doen plaats hebben. 2°. Om den invoer van vee van buiten het eiland te verbieden. Door een en ander kan misschien veel voor gekomen worden, deels omdat Zuid-Beveland alzoo geheel afgesloten zoude zijn nu de aan voer te Bath ook verboden is deels omdat er dan geen gevaar bestaat, dat vreemde kooplie den, uit besmette streken komende de smet stof overbrengen. Uit Hansweert schrijft men ons heden: De werkzaamheden aan het kanaal worden hier dagelijks ijverig voortgezet. Het aaneenklinken der sasdeuren gaat goed vooruit. Een is er gereed en met het inhan- gen een aanvang gemaaktdat echter niet zoo heel voorspoedig gaat. Men is hier niet aan de fabriek te Seraingwaar men met zulke ijzeren gevaarten te werk gaat als of 'teen potlood was. Van den Zanddijk tot den zeedijk heeft het kanaal de diepte die met graven bereikt kan worden.1?'Het overige moet uitgebaggerd woraen. CJ Du Met het bouwen der sluiswachters- en sluis- knechts woning, is een goed begin gemaakt. De werkman Ph. Pikaar Cz., viel gister och tend van den top van een der heistellingen, en werd aan zijn hoofd en op verschillende andere plaatsen zoo zwaar verwonddat men zeer voor het behoud van zijn leven vreest. Mogt men bij dit en bij de dagelijks van dien aard voor komende gevallen iets voor de nu en veelal behoeftige vrouwen en kinderen afzonderen aanvankelijk liever dan voor de verwoesting door de spinkhanen in het verre Syrië. Wij vernemen, dat in de volgende week een huisgezin uit Waarde naar Amerika vertrekt en in het voorjaar nog door een gevolgd zal worden, in de hoop daar onder de palmen van den zoeten vrede een beter bestaan te vinden dan in het Vaderland. De nijverheids-vereeniging die ten vorigen jare te Middelburg werd opgerigt, telt thans 289 leden. Zij hield deze week hare eerste jaarvergadering, waarin over zeer belangrijke zaken gesproken werddie allen door de ver- eeniging reeds behartigd waren of verder door haar zouden ter hand genomen worden. Als nieuwe onderneming sprak men over het inrig- ten van eene geregelde markt voor versche visch terwijl een plan aanhangig is tot oprig- ting van eene wasch- en bad-inrigting. ALGEMEEN OVERZIGT. Volgens sommige berigten zou de oproerige beweging in Ierland meer beteekenis hebben dan in den aanvang werd gedacht. Talrijke arrestatien zijn gedaan en over het geheel is de bevolking tegen de beweging gestemd. H'et schijntdat de oorzaak gezocht moet worden in een dwaas denkbeeld om Ierland een zelf standig bestaan te geven, een denkbeeld meest gerijpt in de hersenen van eenige Ieren, die in Amerika deelgenomen hebben aan den oorlog en die om den vrede tusschen het Noorden en het Zuiden den strijd op hunnen geboortegrond zouden willen voortzetten. Bereids waren dan ook reeds wapenen uit Amerika gezondenmaar het is niet waarschijnlijk, dat de zaak groote gevolgen hebben zal De zaak der Elve-her- togdommen blijft nog altijd een belangrijk hoofdmoment uitmaken van de politiek van het lieden. De generaal Manteuffel die Slees- wijk voor Pruissen in bezit nam deed dit op de wijze van zijnen meester Bismarck, op een brutalen toon; de generaal von Goblenz gaf de Holsteiners een beter denkbeeld van de Oostenrijksche regering. Maar de zaak is nog lang niet aan het einde. Nu de andere groote mogendheden hun ongenoegen daarover deden blijken, schijnt de koning door Gods genade niet meer zoo gerust te zijn en men zegt zelfs, dat hij zou beloofd hebben Noord-Sleeswijk aail Denemarken terug te geven, indien maar het overige bezit hem niet werd betwist. Om dit waarheid te maken zou von Bismarck eene ontmoeting hebben met keizer Napoleon te Biaritz. Zeker is hetdat de eerste minister door zijnen principaal in den Gravenstand is verheven en dwaas genoeg, is de koning, zoo als de dagbladen meldende eerste geweest die hem daarmede kwam geluk wenschen. Men zou dus bijna zeggen, dat de Pruissische majesteit, ten einde zich eene uitspanning te verschaffen zijnen trouwen staatsdienaar die onderscheiding heeft toegekend. Zoo het wapen van den nieu wen graaf wijziging ondergaan heeft zal het deugd adelt er wel niet bijgevoegd wezen. De Belgische regering heeft met den heer Rogeard doorgetast en hem, daar liij niet vrij willig ging, laten arresteren, waarna hij onder militaire geleide over de grenzen naar Duitscli- land is gebragt. Het heeft hem niet ontbroken aan bewijzen van sympathie van de zijde der Belgische liberalen en schoon men den onwel- komen gast verwijderd heeft, zal zijn invloed niet ophouden te werken, daar liij voornemens schijnt aan de Belgische grenzen te blijven, ten einde voortdurend medetewerken aan het dagbladdat met zijue medewerking uitgegeven wordt. Uit Florence wordt berigt, dat de betrek kingen tusschen den koning van Italië en de koningin van Spanje thans voor goed gevestigd zijn. De Spaansche gezant heeft eene audiëntie bij koning Victor gehad en men is wederzijds zeer hoffelijk geweest. In Italië is overigens de aandacht uitsluitend op de verkiezingen ge vestigd, alleen houdt men zich in sommige kringen bezig, met de finantiele gesteldheid des lands, die niet zeer gunstig schijnt te zijn. Men verwachtte dat de minister van finantien al spoedig weder een bedrag van 200 milliöen zou moeten aanvragen, om in de behoefte te kunnen voorzien. Den lOden is bij Wiener Neustadt een magazijn met schietkatoen gevuldongeveer 1600 vaten bevattende, in de lucht gesprongen. Waarschijnlijk is dit aan zelfontploffing toe te schrijven, daar sinds geruimen tijd niemand in het gebouw was geweest. Het magazijn is op genomen zonderals het ware een spoor na te laten van de plaats waar het gestaan heeft. De schildwacht die, bij het vernemen van eenig gedruisch in het gebouw in zijn schilderhuis gevlugt waswerd slechts omvergeworpen en ligt gekneusd, daar alles in de tegenovergestelde rigting werd geslingerd. De slag was zoo hevig dat te Wiener Neustadt, op anderhalf uur af stand gelegen, duizende ruiten zijn gebroken. Bij gelegenheid der begrafenis van prins Jozef Bonaparte is een gebruik bekend gewor den, dat van oudsher te Rome bij de ter aarde bestelling van hooge personen bestaat. Nadat de overledene in zijne laatste rustplaats is ne-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2