BUITENLAND. burger[ij&en StanÖ. - MARKTBERIGTEN. bont was. Het moet zeker dienen oni de zaak aandoenlijker te maken, maar wij betwijfelen of dit middel om kolommen te vullen, bij bet publiek de gewenscbte uitwerking hebben zal. Men meent, uit hetgeen de minister van oor log heeft te kennen gegeven, te moeten opma ken dat de bezetting van Yeere met 1 No vember a. s. zal ophouden. Een gedeelte van het zich daar bevindende garnizoen zou naar Middelburg worden verplaatst, en de overigen verdeeld worden in de onderscheidene garni zoensplaatsen der provincie. ALGEMEEN OVERZIGT. Het vrijzinnige Belgie zoolang een wijk plaats voor menigeen, die in zijn vaderland werd miskend en veroordeeld, heeft krachtens de nieuw aangenomen vreemdelingen wet, den heer Rogeard uitgestoten en hem is bevel gege ven, binnen 24 uren het land te verlaten. De mandie eenen Europeschen naam verworven had en nog zeer onlangs dien nieuwen luister bijzette door zijne krachtvolle gedichten, wordt als een booswicht verwijderd omdat hij het gewaagd heeft de waarheid te doen hooren aan Napoleonen omdat de Belgische regering den keizer naar de oogen ziende, het niet waagt dien in zijne wenschen te wederstreven. Een derge lijke wet als Belgie nu in toepassing brengt, moge uitmuntend zijn als vreemdelingen de rust des lands bedreigenmaar niemand zal er aan den ken, dat Belgie door de tegenwoordigheid van den geleerden eenigen anderen last kan lijden, dan de ongenade van den Franschen keizer. Zeker heeft men ook daar gedachtdat een goede nabuur beter is dan een verre vriend. In Frankrijk daarentegen is men vol hoop, dat de regering er eindelijk aan denken zal, om eens eenen anderen weg inteslaan, maar de laatste dagen en wat zij van gouvernements daden te zien gavenlater weinig grond voor die hoop. De keizer is nog niet beslist zegt men welke partij hij kiezen zal, ten aanzien van de overeenkomst tusschen Pruissen en Oos tenrijk maar zooveel schijnt zekerdat men nog niet gezind is, om zonder slag of stoot in den roof der beide Duitsche mogendheden te berusten. Met eene aanmatiging zonder wederga gaat Pruissen te werk bij de beschikking over het geroofde, en in zijn overmoed beweerd het, dat de inbezitneming plaats heeft overeenkoms tig den wensch der inwoners van Holstein. Nie mand zal er zijne stem tegen durven verheffen, zoolang von Bismarck aan het hoofd is, maar de tijd zal wel komen, waarin het blijkt, dat de grootspraak der hebzuchtige vorsten verre van de waarheid verwijderd was. In Ierland schijnt het niet rustig te zijn. Reeds voor eenige dagen werd geschreven, dat men om versterking der politie te Dublin had gevraagd, thans verneemt men, dat de politie aldaar zich in het bezit zou gesteld hebben van het bureau van de Irish peoples, bij welke ge legenheid 12 a 14 personen in hechtenis wer den genomen. Men zegt dat genoemd bureau eene bewaarplaats was van wapenen en pa pieren, die allen in beslag zouden genomen zijn. Uit Italië is niets nieuws. De onderhande lingen tusschen den paus en koning Victor Ema nuel schijnen nog voort te duren, maar alles is met een digte sluier omhuld. Inmiddels is de pauselijke legermagt versterkt geworden en men meent zekerdat een grooter aantal soldaten indruk maken zal, terwijl men er niet op rekent, dat de stemming in Italië van dien aard is, dat bij mogelijke gebeurtenissen wei nig te rekenen zoude zijn op een leger dat uit Italianen is zamen gesteld. De paus is den 13dente Rome terugge keerd. Er was bij zijne aankomst eene groote menigte volks zamengevloeid, die hem met warmte begroette. In de uitgestrekte bosschen van Castel Romano en Castel-Porriano hebben hevige branden gewoed. De Porte heeft eene gezondheidscommis sie benoemd, zamengesteld uit ottomanische ge- neesheeren en ulema's, ten doel hebbende de godsdienstige gebruiken van de bedevaartgan gers naar Mekka te wijzigen op eene hunne gezondheid bevorderende wijze en in overeen stemming met de voorschriften van den Koran. Deze maatregel is genomen met het oog op de cholera; het gerucht had namelijk geloopen, dat deze ziekte uit Mekka kwam en dat zij ont stond door de besmettelijke verrottingsstof, welke de lucht vervult ten gevolge van de talrijke schapen, die geofferd worden en die men in de zon laat wegrotten, zonder ze te begraven. Eene karavaan van bedevaartgangers, die onlangs te Marseille ontscheepte, is aan eene strenge qua rantaine onderworpen. Gcmci;gcio laerigten. In eene Amerikaansche gevangenis gebruikt men de volgende straf om de onhandelbaren tot hun pligt te brengen. Men plaatst den schuldigen op een stoel in eene soort van kast-en bevestigt zijn nek met een ring tegen den muur, vervolgens laat men water nederkomen, dat gestadig rijst tot dat het de lippen van den patient bereikt. De angst, gedurende de operatie ondervonden, werkt in de meeste gevallen meer uitdan een pak slaag zou doen. Eenigen tijd geleden had iemand te Auxerre door het ver spreiden van een naamloozen brief getracht den goeden naam van twee achtenswaardige jonge meisjes te be zwalken. Men kwam hem op het spoorhij werd van misdrijf overtuigd en de regtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf, 500 fr. boete en 6000 frs. schadeloosstelling. Eene verdiende straf, want naamlooze briefschrijvers zijn doorgaans eerlooze menschen. Bij het laatste ongeluk op den spoorweg nabij Bordeaux vond men, na het opnemen der ver brijzelde wagens, nog een menschelijk ligchaam. Men haalde het te voorschijn, plaatste het op een matras en het bleek nu dat de lijder nog leefde en slechts een been verbrijzeld had. Nadat men hem de eerste hulp bewezen had vroeg hij zeer bedaard om uit zijn zak sigaren te geven en hij ging rooken, als of er niets gebeurd ware. Toen hem eenige uren later het been moest worden afgezet, stond hij de operatie even kalm door en wilde nietdat men gebruik zoude maken van chloroforme. Onder het kinder speelgoed verkoopt men thans ook een soort van slang, die zich in de lucht beweegt en tegelijk een soort van vuurwerk voortbrengt.. Deskundigen achten dit speelgoed zeer gevaarlijk, omdat zich daaruit bij het ontbranden dampen ontwikkelen, die hoogst scha delijk zijn voor de gezondheid.Te Baden-Baden wordt niet alleen veel gespeeld maar ook veel ge stolen. In de laatste dagen werden drie personen in de speelzaal berooid ten bedrage van ongeveer 20000 frs. Men gelooft dat de dief een Engelsehman islid van de Swell mob. Voor het geregtshof van Croydon is een commis-voyageur tot eene boete van 5 ver oordeeld geworden, op grond dat hij pogingen heeft aangewend om, terwijl de trein, waarin hij zich bevond, een tunnel doortrok, aan eene jonge vrouw een kus te geven. INGEZONDEN. aannemen, dat ZEd. Gestr. de onbillijkheid en par tijdigheid zoo ver zou drijven, om iemand die door ZEd. Gestr. reeds méér dan een jaar wederregtelijJc en onwettig, (zoo als ook vroeger in dit blad is aan getoond) van de dienst werd vrijgelaten, nog langer daarvan te verschoonen, terwijl intusschen wordt voort gegaan om aan arme arbeiders of handwerksgezellen, die om de bijwoning der oefeningen een gedeelte van hun daggeld moeten missen, die vrijstelling te wei geren en hen bij niet verschijning te doen vervolgen en tot betrekkelijk aanzienlijke geldboeten te doen veroordeelen. Is de heer de Quertenmont eigendunkelijk bij de verschillende oefeningen achterwege gebleven? Geldige redenen van ziekte of afwezigheid, (andere dan mis schien juist Zaturdag namiddag), bestaan er niet en is of wordt ZEd. Achtb. nu ook voor den schutters raad gedaagd en veroordeeld tot de straffen bij de wet bedreigd Of zal men het maar lijdelijk aan zien en toelaten dat ook dit tweede oefenings saisoen van ZEd. Achtb. diensttijd verstrijke zonder dat hij zich bij eene enkele oefening of wapenschouwing heeft vertoond? De tijd zal dit leerenmaar hoe dit ook zij, ik acht mij verpligt, daar een ieder gelijk is voor de wetde genoemde willekeurige handelwijze bij eerbiedig adres aan Z. M. den koning kenbaar te maken en verzoek intusschen U Mijnheer de Redac teur deze regelen in het eerstvolgend nommer van uw blad te willen opnemen, opdat een ieder die deze schandelijke zaak drijft of daarin de hand mogt leenen, inmiddels aan de veroordeelende uitspraak der publieke meening worde onderworpen. Goes, 18 Sept. 1865. C. YAN DE VEN, Schutter. Scstcciiiig. Den 15 September jl. is te Middelburg herbesteed: Het 3e perceel der buitengewone werken aan de calami- teuse polders in Zeeland, waarvan aannemer is dhr. H. Ringelberg te Duivendijke voor f 29800. Van den 9 tot den 16 September 1865.. Gehuwd Den 14 Jan van der Rhijt, oud 31 jaren, jongm. en Adriana Moerland, oud 37 jaren wede van Hubregt Mange. Geboren Den 10Philippina, d. v. Jacob Bil en Jannetje Vroegop. den 11, Adriana, d. v. Adriaan de Nooijer en Jacoba Goeman, den 15, Jannetje Antoniad. v. Lieven Nonnekes en Pie- ternella Cornelia Nagelkerke. Overleden Den 9, Cornells, oud 10/m., z. v. Marijn Bakker en Tannetje Maria Goossen. den 10 Lena Koomanoud 45 jaren huisvr. van Adriaan Wagenaar. den 14, Jacobus Johannes, oud S/w. d. v. Johannes Mange en Elisabeth Cornelia Robijn, den 15, Pieternella Elisabeth, oud bijna 3 jarend. v. Pieter de Wilde en Catharina Hendriks. In het no. 43 dezer Courant van den 8 Junijjl, komt de mededeeling voordatten aanzien der schutterij], hier ter stede de wet der gelijkheid slecht wordt toegepast en dat deswege eene klagt was in gezonden aan bevoegde autoriteit. Op het hier bedoelde bezwaarschrift hetwelk door mij aan den heer commissaris des konings werd in gezonden en dat mijne grieven bevatte tegen de vrij lating van den heer mr. J. W. Quertenmont van de schutterlijke dienst, is mij als beschikking geworden een extract uit de notulen yan het verhandelde bij heeren burgemeester en wethouders van Goes, in de vergadering van 1 Julij daaraanvolgende, waarin, na voorafgaande uiteenzetting waarom dat collegie zich niet kan vereenigen met het voorstel van den h kapitein-commandant der schutterijom den heer de Quertenmont tot 2e luitenant voortedragen ook dit besluit voorkomt „Van dat gevoelen mededeeling te doen aan den „heer kommandant der schutterij en ZEd. Gestr. uit- „tenoodigen den heer J. Tfr. de Quertenmont onver wijld bij zijne compagnie intelijven en van wapens „te voorzien indien hij daarvan nog niet in het bezit is." Ten spijt van alle aangewende middelen, is de heer de Quertenmont dan ook als schutter ingelijfd al thans is zijn naam opgeroepen bij het appel op de 5 of 6 laatst gehouden oefeningen der schutterij waarop als eenig antwoord volgde een gelach van een aantal schutters daar de heer de Quertenmont nimmer tegenwoordig was. Is de kommanderende officier bevoegd een' schutter voordurend van de bijwoning der oefeningen en in spectiën vrij te stellenzelfs een' die nimmer aan ééne enkele deelnam Bepaald, neen! Doch al was dit ook al het gevaldan kan ik toch bezwaarlijk PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COURANT DER EEEECTEN Maandag, 18 september 1865 Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje, V/% Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/-2 Id. a 1000,1864, 5 Id. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 '/2 Id. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Binn. Oblig. 6 N.-Amerika, 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. Div. in 61°/„. 39'/2. 69. 86Ve. 94Vi«. 190 V», 29'/8. 79'/,. 623/s. 67 47s/s. 71. 26,325. 28,22s. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 18 September 1865. Tarwe 25 ct. Nieuwe Rogge 10 et. Bruine Boonen 50 ct Erwten 20 ct. lager. Winter Gerst 30 ct. hooger. Koolzaad. Zeeuwsch 63—75 Overmaasch 70'/2 72. Meekrap. Aanbieding kleinweinig kooplust, omzet onbe langrijk. AMSTERDAM, 18 September 1865. Rogge f 161. Koolzaad JL 78. Raapolie 45'/2 op 6/w. f 463/.. Lijnolie 40 41V4. LONDEN, 18 September 1865 Graanmarkt. Stil. Verlaten.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3