BINNENLANDSCHE BERICTEN. zijn. Wij wij^jL op deze uiting^p^Wiiet^omd'at wij ze van eeïiig belang achten, ïhaar.-OHïd'at er duidelijk uit blijktdat. al het geschrijf der op positie klinkklank isfekveörden die veel geraas maken, maar ook enkel gesproken worden om te razen. Beter is het om af te wachten, wat aan de Kamers zal worden medegedeeld en onpartij dig zooveel dit kanden gang der zaken te beschouwen. Men late zich ook niet vangen door het schrijven van ontevredenen, zooals de beide heeren, onlangs uit Indie verbannen. De aanleiding daartoe en de ervaring daarvan doen gemakkelijk begrijpen, dat zij geene onpartijdige getuigen zijn. Wij willen niets afdingen op de regtschapenheid der beide personenmaar en hunne verhouding tot het gouvernement en de toon door hen aangeslagen, stellen hen buiten den kring der onpartijdige en dus bevoegde be oordeelaars. {Per telegraaf. Heden middag is de zitting- der Staten-Generaal door Z. M. op de gewone wijze geopend. De Koning heeft zich, met den stoet, bij het programma bepaald, naar de ver gaderzaal begeven waar de leden der beide kamers vereenigd waren. Op den troon gezeten, houdt Z. M. de vol gende aanspraak: Mijne Heeren Aangenaam is het mij u te kunnen mede- deelen, dat onze betrekkingen met andere mo gendheden steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn. Aan de belangen van het verkeer, den handel en de scheepvaart met het buiten land wijdt mijne regering steeds hare zorgen. Zee- en landmagt beantwoordenzoo hier te lande als in de Overzeesche bezittingen, loffe lijk aan hare roeping. De door de zeemagt in vereeniging met die van andere mogendheden roemrijk volbragte expeditie in Japan, tegen den vorst van Nagato heeft veel bijgedragen om betrekkingen met dat land op een beteren voet te brengen. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het algemeen gunstig. Ik betreurdat midden-Java door aardbe vingen werd geteisterd. De nieuwe reglementen op het beleid der rege ring moeten ter bevordering van den bloei en de welvaart van Suriname en Cura£ao strekken. In dit zitting jaar zullen u ter overweging worden aangeboden wets-ontwerpen tot regeling zoo der drukpers in Oost-Indie als van onder scheiden onderwerpen, met landbouw- en nijver heidsondernemingen in die gewesten in verband. Het is een verblijdend verschijnsel, dat niet alleen van rijkswege, maar tegelijk door pro vinciën, gemeenten, waterschappen en bijzon dere véreenigingen met grooten ijver voor wer ken van algemeen nut wordt gezorgddie welke aan de hoofdstad een nieuwen, beteren weg naar zee moeten openen zijn in gang; het corps van den waterstaat kwijt zich bij voort during loffelijk van zijne taak. De aanleg der staatsspoorwegen ondervindt geene vertraging, nieuwe baanvakken werden in den loop van dit jaar in dienst gesteld, en binnen kort kan de opening van andere ge deelten, ook voor internationaal verkeer van regtstreeksch belang worden te gemoet ge zien. De uitkomsten der aanvankelijke exploi tatie zijn over het algemeen gunstig. Bijzondere ondernemingen dragen tot uit breiding onzer spoorverbindingen krachtig bij. De opening eener internationale lijnwelke onlangs plaats had, zal weldra door die van andere lijnenwaarmede ons net nieuwe aan sluiting aan vreemde banen zal erlangenwor den gevolgd. De milde bepalingen van het telegraafverdrag te Parijsook met medewerking van Neder land tot stand gebragtzullennaar ik ver wacht tot uitbreiding van het internationaal telegrafisch verkeer in groote mate bijdragen. De oogst is beter geweest dan de strenge winter en de buitengewoon drooge voorzomer lieten vermoeden. Met leedwezen vernam ik het ontstaan eener gevaarlijke ziekte onder het rundvee in eene onzer provinciën. Tot stuiting van haren voort gang zijn maatregelen genomen en zal voor andere, zoo noodig, uwe medewerking ingeroe pen worden. De opbrengst der zee- en rivier-visscherijen was over het algemeen zeer bevredigend. Onze nijverheid blijft zich aanhoudend uit breiden en vooruitgaan. Aan den handel zullen de in een ander we relddeel herstelde vrede en de onlangs door mij gesloten verdragen te stade komen. De verschillende instellingen van onderwijs beantwoorden naar vermogen aan hare gewigtige roepingdoch bij de steeds klimmende eischen, waaraan zij te voldoen hebben, is gestadige ontwikkeling pligt. Aan het middelbaar on derwijs, meer en meer in werking getreden, wordt met ijver deelgenomen. De ontwerpen van wet tot regeling der schut terijen, derinkwartiering en andere zullen u op nieuw worden voorgelegd. De aan het wetboek van burgerlijke regts- vordering nog ontbrekende ontwerpen zullen spoedig de andere volgen. Eene wet tot re geling der rijkspolitie is ontworpen, ten einde in den loop dezer zitting aan u te worden voorgedragen. De toestand van 's Rijks geld middelen is gunstig en laat toe, dat in alle eischen der dienst voorzien en met schulddel ging voortgegaan worde. De afschaffing der plaatselijke accijnsen zal niet vorderen, dat nieuwe lasten ten behoeve der schatkist worden opgelegd. Mijn vurige wensch, Mijne Heeren, is dat onze overleggingenonder koogeren zegen strekken mogen ter bevordering der welvaart van het vaderland. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Zaturdag jl. is de zitting van de Staten Gene raal door den minister van binnenlandsche zaken, op last van Z. M. gesloten. Bij die gelegenheid hield de minister de vol gende aanspraak: Mijne Heeren! »Door den Koning met het sluiten van de Vergadering der Staten-Generaal belast, mag ik erkentelijk geluk wenschen met de verkre gen uitkomsten van een zeer werkzaam jaar. Gij hebt uwe goedkeuring gehecht aan in ternationale verdragen van groot belang voor onzen handel en tot vestiging van een eenpa rig stelsel van suikerbelasting; nieuwe grond slagen voor die overeenstemming op staatkuis- lioudelijk gebied, waarin de voormalige strijd en onderlinge tegenwerking der Staten zich meer en meer oplost; nieuwe bewijzen te gelijk voor het veld winnen der overtuiging, dat een volk niet door afzondering, maar door de meest vrije gemeenschap met andere zijne welvaart bevor dert. Ter regeling van de aangelegenheden onzer koloniën en bezittingen in West en Oost leidde uw wetgevende arbeid tot gewigtige besluiten: vaststelling der reglementen van het beleid der regering onzer West-Indische koloniën, en der tariven van in-, uit- en doorvoer in Neder- landsch-Indië. Gij hebt de voortzetting onzer groote pu blieke werken zoowel door talrijke wetten tot onteigening, als door milde inwilliging van geld middelen ondersteund. Een onderwerp, dat, als een dringende eisch onzer maatschappij, uwe aandacht sedert jaren bezig had gehouden, werd tot rijpheid gebragt: de wetgeving, waaruit eene algemeene, wel in- gerigte gezondheidszorg, voor land, woning en menschen, moet voortvloeijen. »Ik zeg niets van de afschaffing der plaat selijke accijnsen, dan dat ik ons gelukkig reken, een zoo afdoenden, heilzamen, lang gewensch- ten doch naauwelijks gehoopten maatregel te hebben kunnen nemen; een maatregel die aan vankelijk hier en daar plaatselijke moeijelijk- heden zal te overwinnen hebben, doch voor het algemeen arbeid, voortbrenging en verkeer in kooge mate verligten zal. »Van vele andere onderwerpen, bij u aan hangig, moest of de laatste behandeling, of zelfs het eerste onderzoek, op de volgende zitting wachten. »De Koning draagt mij op, u Zijnen dank Mijne Heeren, te betuigen voor uwe ijverige be hartiging van de zaken des lands. »In naam des Konings verklaar ik deze zit ting der Staten-Generaal gesloten." Daarna werd den Minister door de commissie weder uitgeleide gedaan en gaat de Vergade ring uiteen. Bij besluit van Z. M. is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 18651866 benoemd de heer mr. J. A. Philipse. Vrijdag jl. zijn ter teregtzitting alhier breedvoerige pleidooijen gevoerd ter zake der onteigening voor den spoorweg. Het nemen van requisitoir door het O. M. is bepaald op Vrijdag e. k. Heden ontvingen wij van wege het minis terie van financien, de staten van de in-, uit en doorgevoerde voornaamste handels-artikelen in Nederland, gedurende de maand Julij. Gaarne verleenen wij daarvan inzage aan belangstel lenden die zich daartoe aan ons bureau aan melden. De gemeente-raad van Cortgene heeft als wet houder, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemdde heer J. W. Vader. Door den commissaris des konings in deze provincie is de onderstaande circulaire aan de burgemeesters der onderscheidene gemeenten toegezonden Ik heb de eer u kennis te geven, dat aan de ambtenaren van 'srijks ontvangstennamens zijne excellentie den minister van finantien de uitdrukkelijke last is gegeven om, bij bevinding van ziek vee, onverschillig welke de ziekte zij daarvan met den meestmogelijken spoed aan het hoofd van het plaatselijk bestuur kennis te geven. De veeziekte breidt zich nog altijd, schoon dan ook langzaam, uit in de provincie Z.Holland, maar tot nog toe is het aantal der gestorvene runderen in verhouding tot dat der aangetasten betrekkelijk gering. Overal worden door de gemeente-besturen maatregelen genomen en men hoopt daardoor den voortgang van het kwaad te stuiten. Ook aan de mededeeling van ge nees- en voorbehoedmiddelen ontbreekt het niet. Wij gelooven evenwel, dat de landman, wiens vee met de plaag bezocht wordt, verstandig doet met niet naar alle die soms tegenstrijdige raadgevingen te luisteren, en liever den raad van deskundigen interoepen, ten ware door dezen een middel werd aanbevolen dat bij onder vinding gebleken was goed te zijn. Alleen een raad, door allen gegeven, kan zeker niet naauw- keurig genoeg gevolgd worden, het is die, om de stallen zuiver te houden en ook voor het vee, bij het verstrekken van gezond voedsel ook de reinheid zooveel mogelijk in acht te nemen. Het heeft zeker eene bepaalde nuttigheid dat de dagbladen alles mededeelen, wat op deze zaak betrekking heeft, alleen kunnen wij het belang niet inzien van de naauwkeurigheid van zeker dagbladdat gaarne alles wat akelig is breed uitspinnende, ook precies op geeft of de aangetaste os zwartbont of gremelkop of grijs-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2