UITTREKSEL VAN HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER PROVIN CIE ZEELAND OVER 1864. MARKTBERICTEN. heeft zich de moeite gegeven om de haren te tellen van vier vrouwenhoofden, en wel van onderscheiden kleur van haar, waaruit hij eenige praktische gevolg trekkingen heeft afgeleid. Op het hoofd der blonde telde hij 140,419, op dat der brunette 102,962 haren; het zwarte hoofddeksel bestond uit 188,440 en het roode uit 83,740 haren. Voorts bevond hij, dat hoe zeer ook het getal verschildehet gewigt der on derscheidene haarsoorten bijna gelijk was en dat het haar der minst bedeelden dikker was. Gemiddeld was het gewigt van het haar op een vrouwenhoofd 14 oneen. De oudste inwoner van Rotterdam, welligt ook van ons land, de bekende Jacob Former, is vrijdag over leden, in 1757 geboren, had hij den ouderdom van 108 jaren bereikt. Twee Parijsche advocaten occu peerden onlangs in een proces, waarbij het den ei gendom van een wel gold. Advocaat C. viel vrij hef tig uit. De president der regtbank merkte hem op, dat de zaak toch van zooveel belang niet was; „het betreft maar wat water." „En toch, antwoorde de advo caat, is de zaak van onberekenbaar gewigt; het geldt, 7ooals u weet, een waterwel; en onze beider cliënten, denk daaraan, zijn wijnhandelaars!" De heer T gelogeerd in het hotel Bellevue te Arnhem, gelastte dezer dagen zijn bediende PI...een geladen revolver op zijne kamer te brengen. Deze ontmoette op weg derwaarts in een der gangen de dienstbode A. P. die aldaar aan haar werk was. Schertsend legde hij het wapen op haar aan, met het ongelukkig gevolg dat een der schoten afging en de kogel ter regterzijde in haar hoofd drong. Onmiddellijk is door den heer med. doctor Thijssen, die zich in de nabijheid bevond, de eerste hulp verleend, terwijl de verwonde later naar het stads-ziekenhuis is overgebragt. Kort na het voorgevallene is de dader door de politie in hechtenis genomen. De verwonde verkeert in levensgevaar. Men verzekert dat de verpleging der 4 gekwetste personen van het gevolg der keizerin van Frankrijk, te Neuchatel, 30,000 frs. daags beloopt. Te Weenen is dezer dagen iemand overleden, die bij testament bepaald heeft, dat de renten van een kapitaal van 20,000 fl. jaarlijks zullen worden verdeeld onder drie tooneelspelers. OPENBARE VERGABERING van dun GEMEENTE-RAAD te GOES, den 5 September 1865. Tegenwoordig al de leden. De 'notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en gearresteerd. De Voorzitter stelt aan de orde de beëediging en installatie der nieuw benoemde raadsleden O. Verhagen en C. C. van den Bosch en verzoekt den secretaris die heeren binnen te leiden. Daaraan voldaan zijnde noodigt de Voorzitter die heeren uit in zijne handen de eeden afteleggen voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewetwaaraan door die heeren successivelijk wordt voldaan; en zij hunne plaatsen innemen. De heer Verhagen het woord gevraagd en bekomen hebbende vangt aan met zijn leedwezen te betuigen over de demonstratie van de zijde des heeren van Kerkwijk die officieel verklaard heeft zijn lidmaat schap van den raad neder te leggen om sprekers wil. Hij legt een afdruk over van een open schrijven opgenomen in de Goessche Courant van 11 Aug. j l., met verzoek dit in het archief te deponeren opdat hetgeen hij gedaan heeft na die demonstratie even zeer een officieel karakter erlangen moge, en zegt het te betreuren dat daaromtrent het stilzwijgen is be waard omdat daardoor alle toenadering of ophel dering is afgesneden gewordenen schrijft aan al het gebeurde, dat niet anders dan een onaangenaam gevoel bij den Voorzitter en de overige leden van den raad kan opwekken het toedat hem geen enkel woord van verwelkoming is toegesproken. Hij zegt van deze gelegenheid echter gebruik te willen maken om opentlijk hulde te brengen aan de beginselen welke sedert het optreden van den Voor zitter aan het hoofd dezer gemeente bij de meerderheid van dezen raad hebben gepraedomineerden gaarne te willen medewerken om de vruchten daarvan meer en meer te doen afvloeijen voor de burgerij. Hij verklaart verder dat zij, die tot zijne benoeming mogten hebben medegewerkt in de veronderstelling dat zij in hem eenen opposant zouden hebben gevonden tegen de hoofdbeginselen van het tegenwoordig be stuur, dat dezen zich in hem zullen bedrogen vinden. Hij toch zegt dat in zijn oog Goes in vele opzigten een voorbeeld geworden is voor vele plaatsen in ons vaderland, en dankt den Voorzitter voor zijnen ijver en vasten wil om in tijds gebrekkige toestanden te hervormen en te verbeteren tevens als zijne overtui ging mededeelendedat Goes daardoor in bloei is toegenomen niet dat er nog niet veel te doen zou zijn overgeblevenwie zou dat willen ontkennen hij zal trachten daartoe mede te werken. In verband met het door hem overgelegde stuk licht hij eene daarin voorkomende zinsnede toe, waarin gesproken wordt van het opofferen der gemeentebe langen in 1856 aan persoonlijke antipathien, en zegt daarmede te hebben bedoeld, het weigeren van burg. en weth. om een onderhoud te hebben met hen die als leden vau de kamer van koophandel op eigen kosten buitenlandsche mogendheden hadden weten over te halen om langs diplomatieke;; weg mede te werken tot het verkrijgen eener andere rigting van het Zuid- Bevelandsch kanaalhet weigeren destijds van een bloot onderhoud aan die commissie tot gemeenschap pelijk overleg was in zijn oog eene daad door niets te verschoonen. Hij maakt daarvan echter geen verwijt tegen den Voorzitterdie destijds alles gedaan heeft wat mogelijk was als particulier persoon, hetgeen hem verhinderd werd te doen als hoofd der gemeente. Hij zegt verder ten slotte te weten dat zijne optre- diug verschillende verwachtingen heeft opgewekt zoo in als buiten den raad en dat hij het tegenwoordig oogenblik het meest geschikt oordeelt om te verklaren dat men van hem geene kleingeestige vitterijen of bemoeijelijkingen in het bestuur te verwachten heeft, maar veeleer medewerking in alles u-at strekken kan om de belangen dezer gemeente te helpen bevorderen in denzelfden geest die tot hiertoe bij de meerderheid van den raad heeft geheersclit. Hij zegt verder te zullen bestrijden allen die eenen terugtred zouden willen doen wat de constitutionele beginselen betreftneergelegd in de zoo even door hem bezworen grondweten voor zooveel de moge lijkheid mogt bestaan dat sommigen in ons midden vreemd vuur zouden willen ontsteken, waardoor twist en tweedracht mogt kunnen worden gezaaid in den boezem onzer vreedzame burgerijzoo zegt hij dat men op zijne ondersteuning mag rekenen om dit te bestrijden met alles wat in hem iswederkeerig re kenende op gelijke ondersteuning bij zijne medeleden. Hij hoopt langs dien weg het zijne te zullen kunnen bijdragen ter bevordering van den bloei dezer ge meente, en beveelt zich daartoe aan in de welwillend heid zijner medeleden. De Voorzitter zegt den vorigen spreker dank voor de welwillende woorden ten zijnen opzigte geuit en voegt daarbij dat niets hem aangenamer zal zijn dan in den heer Verhagen een steun te vindenom de gemeente in welvaart te doen toenemenmaar moet opmerken dat het nimmer zijne gewoonte is geweest de leden van den raad met een welkomstgroet te installeren en hij het daarom ook nu niet gedaan heeft. De Voorzitter deelt mede; dat bij de jongste her stemming tusschen de heeren A. Nortier en dr. K. Broes van Dortde laatste is gekozen en zich bereid heeft verklaard die betrekking te aanvaarden, en stelt voor tot het onderzoek der geloofsbrieven van dien heer over te gaan. Dit voorstel aangenomen zijnde, wijst de Voorzitter tot leden der commissie van on derzoek aan de beeren mr. Saaijmans Vader, rar. de Laat de Kanter en C. Pilaardie zich verwijderen. Na eenige oogenblikken afwezig te zijn geweest rap porteert die commissie bij monde van den heer mr. Saaijmans Vader, dat de stukken van den heer dr. K. Broes van Dort in orde zijn bevonden en zij alzoo adviseert tot toelating. De Voorzitter brengt die conclusie in omvraag en is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog deelt de Voorzitter mede; dat de heer F. S. Faeseljj zijne beroeping tot leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool alhier heeft aangenomen, en dat de heer J. W. van Kerkwijk zich zijne benoe ming tot lid der commissie van toezigt voor die schoolheeft laten welgevallen. Daarna is de vergadering gesloten. Vervolg). Geldmiddelen der gemeenten. Ofschoon de plaatselijke geldmiddelen door de uit gaven voor het lager onderwijs bijzonder worden ge drukt is de toestand daarvan nogtansover het al gemeen in 1863, gunstiger geweest dan in 1862. Het beheer dier geldmiddelen heeft in het afgeloo- pen jaar tot geene opmerkingen geleid en mag als bevredigend beschouwd worden. Volgens bijgevoegden staat hebben de inkomsten der gemeenten, met uitzondering van die wegens ontvangs ten van vroegere diensten, ad j 137882,74, en we gens bijzondere belastingen, ad 43,40, over 1863 65609,96 meer bedragen dan over 1862. De uitgaven daarentegen hebben 14298,75min der bedragen. De meerdere ontvang van 11902,71, wegens be lastingen op voorwerpen van verbruik, is veroorzaakt, door de verhooging van de belasting op het gedistil leerd, die in 1863 bijna algemeen heeft plaatsgehad. Het meerder rendement van 3178,84, wegens heffingen voor het gebruik of genot van gemeente wegen, werken en inrigtingen bepaalt zich uitsluitend tot de gemeenten Middelburg, Goes, Heinkenszand KrabbendijkeNieuwlandNisse Sluis Tholen en Zierikzeewaarvan in eerstgenoemde gemeente alleen 2058,58. De meerdere inkomsten wegens opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen en bezittingen ten bedrage van 7282,90', bepalen zich uitsluitend tot de gemeenten AardenburgArnemuiden Goes Middelburg, Tholen en Veere, en wel in laatstge noemde gemeente alleen tot een bedrag van 7041,73, wegens verkochte inschrijving op het grootboek dei- nationale schuld, tot bestrijding der kosten voor de verbetering der haven van die gemeente. Ofschoon, zoo als hiervoren is vermeld de gezament- lijke uitgaven der gemeenten over 1863 minder hebben bedragen, hebben nogtans de uitgaven voor jaarwedden van gemeente ambtenaren, bedienden en schrijfloonen 7959,35s, en die voor kunsten en wetenschappen 28371,28s meer bedragen; de eerstbedoelde meer dere uitgaaf bepaalt zich tot twintig gemeenten en is hoofdzakelijk het gevolg van de verhooging van jaarwedden van onderwijzers, terwijl de andere meer dere uitgaaf, uitsluitend ten behoeve van het onder wijs in zes gemeenten heeft plaats gehad, De rekeningen der gemeenten over 1863 zijn door ons allen voor den laatsten December 1864 gesloten. Het onderzoek dier rekeningen heeft tot geene bij zondere opmerkingen geleid, alleen is omtrent 34 ver betering van bewijsstukken of nadere toelichting ver- eischt geworden. Op daartoe ontvangen uitnoodiging van den minis ter van binnenlandsche zaken, zijn door ons in 1864 aan de algemeene rekenkamer gezonden de rekeningen over 1862 van de gemeenten Goes, Boschkapelle Dreischor en 's Heer Abtskerke, welke door die kamer, op grond van art. 59 der wet van den 5 October 1841, (Staatsblad n°. 40), zijn gevraagd. Die rekeningen hebben wij zonder eenige aanmerkingen terug ontvangen. Het beheer der geldmiddelen van de gemeenten heeft in het afgeloopen jaar tot geene opmerkingen geleid en mag over het algemeen als goed beschouwd worden. De heffing der plaatselijke belastingenheeft voor zoo veel ons bekend isgeene bijzondere bezwaren ondervonden. "Van de 24 bij ons ingekomen bezwaarschriften tegen de aanslagen op de kohieren van hoofdelijken omslag, zijn er slechfs 2 gegrond bevonden, drie daarvan kon den niet in overweging worden genomenals te laat ingediend. Op 385 besluiten, die tot de geldelijke en andere belangen der gemeenten betrekking hadden werd in het afgeloopen jaar onze goedkeuring gevraagdvan die besluiten hadden er 146 betrekking tot wijziging der gemeente-begrootingenzoo door af- en over schrijving als op andere wijze, waarvan aan 1, als na de sluiting van het dienstjaar genomen, onze goed keuring werd onthouden119 tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgavenwaarvan 4 voor geene goedkeuring vatbaar werden geoordeeld23 tot het doen van geldleeningenwaarvan 2 niet kon den worden goedgekeurd; 21 tot verkoop van eigen dommen der gemeenteneen gelijk getal tot uitgifte van grond der gemeenten in erfpacht of regt van opstal; 17 tot onderhandsche verhuring waarvan aan een onze goedkeuring is onthoudenop grond dat het niet voldoende bleek, dat zoodanige verhuring in het belang der gemeente kon worden geacht6 tot ver koop van boomen2 tot geldbelegging en wijders 1 besluit tot verlenging van erfpacht, tot ruiling, tot verkoop van inschrijving op het grootboek der natio nale schuldtot het instellen van een regtsgeding tot het in erfpacht nemen van grond, tot het aangaan eener dadingen tot aanvaarding van eene schenking. Wordt vervolgd.) 23estedliiTg:cn. De besteding van het derde perceel van het maken van buitengewone verdedigings werken aan de oevers der cala- initeuse polders in Zeeland afgekeurd zijnde» is eene herbesteding van dat werk bepaald op Yrijdag 15 Sept. a. s. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beües. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. donderdag, 7 september Nederl. Werk. Schuld 2'A Spanje, 2 'A Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/a Id. a 1000, 1864, 5 Id. Spoor w. 5 Oostenrijk, Metall. 2 '/2 Id. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Binn. Oblig. 6 N.-Amerika, 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in 1865. 62'/,». 39%. 70'/, 87'%». 96%. 192'A. 30%, 79%. 62%. 68. 46%». 71'/4- 26,275. 28,12s.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3