BUITENLAND. O-omonsdo toorigten. aimer .in garnizoen liggend detachementde uitreiking, plaats van de gouden medaille voor BOjarigé trouwe dienst jaain den eoliducteur 2e klasse der artillerie J. G. Opening. Nadat de garnizoens-kommandant laatstgenoemden de medaille op de borst gehecht had, werd er voor den gedecoreerde volgens gewoonte gedefileerd. Verscheidene ingezetenen van het fort woonden deze zeldzame plegtigheid bij. Op het jongste banket in de residentie heeft prins Frederik het verzoek van den heer P. Regout aangenomen, om met de leden der hoofd commissie in het aanstaande vroegjaar eene vergadering te houden in Limburg, ten kasteele van den heer vice-president Regout. Dagblv. Z. H. en 's Gr.) De gemeenteraad te Assen, gevolg gevende aan de gewijzigde bepalingen der gemeentewet, in zake der belastingen, heeft besloten om den hoofdelijken omslag van 9000 tot 16000 te verhoogen. Dat gezondheids-maatregelen gunstig op de sterfteverhouding werken daarvan leverde de engelsche stad Salisbury een sprekend voor beeld. Van 1841 tot 1850 stierven daar, blij kens een verslag van het engelsche bureau van den burgerlijken stand, waarin het een der on gezondste stadjes (met circa 12000 inwoners) van het koningrijk genoemd wordt. 28 van de duizend zielen. In het jaar 1853 werden er maatregelen genomen om de stad te bevrijden van de menigvuldige onreine bestanddeelen die nadeelig op den gezondheidstoestand werken; de open riolen welke tot dusverre de lucht verpest hadden, werden overdekt, een volledig net van onderaardsche afvoerkanalen aangelegd o en de stad ruimschoots van water voorzien. Het gevolg was, dat in het jaar 1863 de sterfte verhouding niet meer 28, maar 15 per duizend bedroeg. ALGEMEEN OVERZIGT. Wanneer wij ditmaal beginnen met onze blik ken naar de nieuwe wereld te rigtendan is het voornamelijkomdat de berigten van daar, hoe kort en schijnbaar van beperkte beteeke- nis, toch de goede verwachtingen bevestigen, die men ook in Europa omtrent den loop der zaken in Amerika, heeft opgevat. Een niet on belangrijke voorraad katoen, is uit Mobile naar Liverpool afgezonden, en alzoo is eene handels operatie weder aangevangen die lang genoeg gestaakt was en die met de belangen van zoo vele Europesche staten in naauw verband staat. Het blijkt daarbij ernst te zijn met de vrede lievende gezindheid van den tegenwoordigen president. Want niet minder dan 47 generaals zijn uit de krijgsdienst ontslagen en in eene conferentie door den president met den Belgi schen gezant gehouden, over de Mexicaansche aangelegenheden, hebben beide partijen even zeer voor het behoud van den vrede zich ver klaard. Minder aangenaam zal het de Ameri- kaansche fondsen-houders in de ooren klinken; dat de geruchten omtrent eene nieuwe leening bevestigd wordenmaar hoe groot ook de schuld van Amerika moge zijnwanneer geen oorlog de bronnen van welvaart komt stremmen en de handel mag zich verlevendigen, zooals dit bereids het geval schijnt te zijn, dan bezit het land der vrijheid middelen genoeg, om de aan gegane verpligtingen natekomen en dan behoe ven de geldmannen zich niet te ontrusten. In het zuiden van Europaworden op twee punten voortdurend groote gebeurtenissen voor bereid, waarvan de ontwikkeling wel langzaam is, maar die misschien door onverwachte om standigheden kunnen verhaast worden. Uit Italië namelijk, verneemt men, dat koning Victor zich naar pausselijk grondgebied begeeft in gezelschap van twee zijner ministers. Het schijnt den koning van Italië ernst te worden, om vrede met het hoofd der kerk te zoeken, en al geschiedt dit ook meer uit persoonlijke inzigten dan uit staatkundige wijsheid, de ge volgen daarvan zouden zich door het geheele koningrijk doen gevoelen. In Spanje woelt en werkt alles door een en gaan de progressisten voort met in aanzien te winnen. Men moge zich daarvan schrikbeelden vormen en gelooven, dat hunne pogingen tot democratie kunnen leiden, wij gelooven dat daar voor in Spanje nog weinig gevaar bestaat en zien er eer terugkeer tot vroegere vormen althans voor een tijd te gemoet, dan dat wij voor dat land eene zoo spoedige triomf van het radicalisme zouden verwachten. Zeker berust- ook daar de toekomst in handen van enkelen. Want over het algemeen is het volk daar nog te weinig ontwikkeld om zelfstandig te kunnen handelen. In dien toestand is het wel zeker wen- schelijk, dat het goede leiders mogen zijn die zich met dat bestuur belasten. Oostenrijk heeft de handen vol met zijne fi- nantien. Men verhaalt reeds dat de hulp van den paus is ingeroepen om de beursen open te krijgen waarvoor Oostenrijk zich in dubbele mate gehoorzaam zou toonen aan de pausselijke stoel. Pruissen gaat rustig voort om zijne aan hechtingsplannen te volvoeren, tot dat het ein delijk weder in de noodzakelijkheid komen zal om de wetgevende magt te ontmoeten, en daar van is wel weinig goeds te wachten. In de hertogdommen neemt de afkeer tegen de over weldigende magten toe, en daar de kleinere staten van Duitschland tegen de handelingen der twee groote rijken protesteren, vinden de Sleeswijk- Holsteiners steun, en worden in hunnen afkeer gesterkt. Napoleon reist nog altijd, terwijl zijne gemalin zieken verpleegt. Slechts eenige daden van inwendig bestuur zijn in de laatste dagen be kend geworden maar deze strekken niet om aan een verhoogden bloei van het keizerrijk te denkenten ware men meende, dat deze mo gelijk was, waar de vrijheid stelselmatig wordt onderdrukt. Uit Engeland hooren wij niets dan de treu rige berigten omtrent de veepest, die daar groote verwoestingen aanrigt. Daar heerscht eene be drijvige rust, de vrucht van wijze instellingen en een verstandig bestuur. De koningin is rei zende op het vaste lahd en mag het van goeder harte doen. omdat zij de bewustheid heeft dat de zaken eenen geregelden maar ook gelukkigen loop hebben. Ook de prins van Wallis is nog op het vaste land, en men laat niet onopgemerkt, dat al de reizende vorsten en vorstinnen als met zorg elke ontmoeting met den Franschen keizer schijnen te mijden. Volgens de laatste berigten uit N.-Anierika geniet de nog altijd gevangene president Jef ferson Davis tegenwoordig meerdere vrijheid, of schoon de maatregelen tegen eene mogelijke ontsnapping verdubbeld zijn. 80 personen zijn daartoe in zijne omgeving waarvan vier dag en nacht in zijne onmiddellijke nabijheid ver blijven. De geschenken die men voor hem zend komen niet tot hem, maar worden teruggezonden. Het eenige boek dat hem verstrekt wordt is de bijbel en het schrijven of ontvangen van brieven is hem verboden. Men ziet dus, dat die meerdere vrijheid nog niet veel te beduiden heeft, en dat er alleen van gesproken kan worden in vergelijking met die eerste woede, toen de behandeling bijna onmenschelijk was. In de laatste zitting van het huis der heeren is de wensch geuit, en de minister-pre sident von Bismarck heeft terstond zijne inge nomenheid daarmede betuigd, dat sommige le den van het huis der afgevaardigden geregtelijk zouden worden vervolgd wegens de redevoerin gen, door hen in het huis gehouden. Hiermede is werkelijk een begin gemaakt door het instellen eener vervolging tegen den heer Ticesten. De aanleiding daartoe is de redevoering door hem op 20 Mei jl. in het huis uitgesproken. De heer Ticesten heeft den regter van instructie geant woord, dat hij aan den regter geene rekenschap daarvan verschuldigd is, op grond van art. 84 der constitutie. Men heeft opgemerkt, dat door toevallige omstandigheden de keizer van Frankrijk in Zwitserland was, toen de Engelsche vloot te Cherburg vertoefdeen dat koningin Victoria zich juist op het vaste land ophield, toen de fransche schepen te Portsmouth waren. Te Leipzig zal eerlang een congres van Duitsehe vrouwen gehouden worden. Reeds zijn in eene voorbereidende vergadering de hoofd punten vastgesteld der vraag betreffende de prak tische emancipatie van het vrouwelijke geslacht en mevr. Louise Otto-Peers en mej. Augusta Schmidt hebben een patriotisch beroep op hare duitsehe zusteren gedaan, om ze te bewegen deel te nemen aan de werkzaamheden van het congres en de rapporten in gereedheid te bren gen, welke zij met betrekking tot genoemd vraagstuk moeten kunnen opstellen. Onderwer pen van beraadslaging o. a. zijn: het openen eener tentoonstelling van door vrouwen ver vaardigde voorwerpen op het gebied van nij verheid en kunst; het oprigten van ondersteu- nings-fondsen en onderlinge hulpkassen; het deelnemen van bekwame vrouwen aan de werk zaamheden in de gehoorzalen der akademiën en universiteiten: het stichten van scholen voor het onderwijs in de staathuishoudkunde en de handels-wetenschappen aan vrouwen, enz. enz. Reeds meer dan vijftig vrouwen uit de voor naamste steden van Duitschland hebben schrif telijk kennis gegeven het congres te zullen bij wonen. Vrijdag werden te Antwerpen met een stoomvaartuig uit Rotterdam 11 stuks rundvee aangebragt. Naar aanleiding der uitgevaardigde bevelen hebben de politiede douane en de veeartsenijkundigen de ontscheping verboden van deze dieren, waaronder twee zieke runderen zijn ontdekt en die naar Rotterdam zijn terug gezonden. In een Weener dagblad worden de zeven nagelaten kinderen van zekeren Leutgeb opgeroepenom binnen één jaar en zes weken te verschijnen tot het in ontvang nemen van eene som van 6 kreutzers, welke som anders aan den staat zal vervallen. Dezer dagen heeft men te Noordwijk een aantal voorwerpen gevonden, die in 1849 aldaar gestolen waren. Zij werdén ge vonden in den grond bij een ouden wilgen boom. Waarschijnlijk had de dief, die bij gebrek aan be wijs ontslagen werden sedert overleed, die voorwer pen aan zijne vrouw ter bewaring gegeven terwijl deze zeer spoedig daarna ongesteld werd en overleed, waardoor zij vermoedelijk de gelegenheid miste om te zeg gen, waar zij de voorwerpen gelaten had. Prins Rapo- leon geeft bewijzen van groote gierigheidhij schijnt den trek der begunstigden door de fortuin niet te willen verloochenen. De laatste Mameluk van het eerste keizerrijk, is dezer dagen overleden. Te Rouaan is eene fabriek van geraffineerde petroleum afgebrand. Te Scheveningen zijn twee jongens daar te huis behoorende met baden verdronken. Op een spoortrein in Hongarije zat een aanzienlijk heer in gezelschap van een hem onbekend reiziger. De onbekende knoopte met hem een gesprek aan deed zich als een uiterst beschaafd mensch voor en noodigde zijn mede-reiziger eindelijk uitom met hem een glas van eene edele wijnsoort te proevendie van een zijner wijnbergen afkomstig was. Spoedig na het gebruik van dien wijn viel de Hongaar in slaap en bij zijn ontwaken was niet alleen de onbe kende reisgenoot verdwenen maar ook beurs, horo- logie en andere voorwerpen van waarde. Het dag blad doet verslag van den zwem-wedstrijddie te 's Hage heeft plaats gehad en geeft de namen op van hen die prijzen wonnen behalve van enkele jonge heeren, die met letters worden aangeduid. Een van beiden moet waar zijnof die G. en P. en B. enz. dragen namen, die niet oorbaar zijn, of het is niet fatsoenlijk om hen onder de eerste zwemmers te laten verschijnen. Maar waarom worden de namen der anderen dan wel genoemd? De beroemde trage dienne Ristorizal in November Nederland weder bezoeken. De bekende pater Bernard van de redemp toristen is overleden. De Oostenrijksche regering denkt eene leening aantegaan van 200 millioen flor. ten einde de bloeijende finantien nog meer te doen bloeijen. De heer en mevrouw Godininwoners van Huij hebben in die stad een weeshuis gesticht, waaraan zij reeds meer dan een millioen franks te koste hebben gelegd. Men vindt te Parijs 846 dag bladen en tijdschriften. Onder dat getal zijn 87 let terkundige en 88 modejournalen. In het Napelsche heeft een zeer jong meisje een roover hoofdman gedood en daarvoor den prijs van 4250 frs. ontvangen, die op zijn hoofd was gesteld. Een geleerd duitscher

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2