1865. 6». VRIJDAG 8 SEPTEMBER. 53ste Jaargang. PLAATSELIJK BESTUUR TAN GOES. BINNENLAND SC HE BERIGTEINL €«as*- <$22*— -+»S2ö G0ESSC1IE GOI'RA.W. De uitgave dezer Courant gesebledt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwastaal ƒ1,75, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiëii worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodbcrigten van 1-0 regels a 1,3© behalve het zegelregt. De Inzending van adverteiitiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Boli.endmals.lng:. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs in deze gemeente op MAANDAG DEN 11 SEP TEMBER 1865 des middags ten 12 urein een der localen van het Stadhuiseene zitting zal hou den tot het inschrijven van Jongelieden, die als leerlingen wenschen te worden toegelaten tot de hoogere Burgerschool of tot de Burger-avondschool voor aanstaande ambachtslieden, waarbij van die leerlingendie buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kin derziekte zal worden gevorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Woensdag den 20 September 1865, des voormiddags ten 9 ure, mede ten Stadhuizeen dat de lessen op de beide Scholen zullen aanvan gen op Maandag den 25 September 1865 in de lo- ealen van de voormalige Pransche Jongensschool in de Lange Kerkstraat. Gedaan te Goes, den 26 Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Wij zijn reeds te veel gewoon aan den beeld rijken stijl van het oppositie-orgaan, om bijzon der gewag te maken van een of ander schoon of juist gekozen beeld, zoo als het die dagelijks te bewonderen geeft. Maar toch bijzonder treffend en daarom waardig nog eens onder de aandacht gebragt te worden is eene zinbeeldige voorstelling van de natie, zooals zij zich eer lang vertoonen zal. Men verbeelde zich Neder lands volk als één eenig man geschaard om eene put, die dienstig blijkt te zijn, om er de tranen in optevangen van de geheele natie, in rouwe over hare verloren rijkdommen. Men kan zich daarbij naar verkiezing denken, dat die massa tranen door buizen uit de weenende oogen regtstreeks naar den kollossalen put worden henen geleid, of dat ze eerst in reser voirs opgevangen door één hoofdbuis hunne bestemming bereiken. Die putdie gedempt had kunnen worden, is echter niet alleen voor het zilte vocht bestemd. Al de kalvers, koeijen, ossen en stieren misschien ook wel varkens (doch deze zijn ditmaal niet genoemd om de aandoeningen niet te veel opteweklcen) die op Nederlands grond leefden, zijn in die put verdronken of liever begraven, nadat ze aan de veepest gestorven waren, en het laat zich dus gemakkelijk begrijpen, dat de natie al had ze geene andere oorzaak om te weenen, de tranen over de wangen moeten loopen waar zij, zeker digt op een gepakt, om een put met zulk een inhoud staat. Op die schoone en kiesche beeldspraak volgt, dat de natie dan eerst het gevaar zal beseffen waarvoor zij ge waarschuwd werd. Uit een oogpunt van hygiëne zouden wij echter de natie beleefdelijk raden om zich aan die ervaring niet bloottestellen, ten einde een ander gevaarte voorkomen, indien soms de hoeveelheid of de aard der tranen niet vol doende was om de uitdamping van dat putje onschadelijk te maken, ook al neemt men aan, dat de natie met het gehoor en het gezigt nog een ander orgaan verloren heeft. Dochin ieder geval bewondere men den gekuischten smaak en het rein genie, dat ons met zulke beeldspraak tot tranen roert. In hetzelfde orgaan vinden wij eene karakter schildering van een deel der natie, die de zaak zonder beeldspraak voorstelt, en daarom even zeer verdient in ruimer kring bekend te worden. Eeuige staatkundige vrienden van dr. Jonckbloet hebben dezen een souper aangeboden, als bewijs van hunne symphatie en hoogachting. Bij de vermelding daarvan zegt het orgaan: Opmer kelijk is het dat de zoogenaamde liberalen in het aanrigten van partijen hunne innige ver knochtheid en adoration mutuelle aan den dag leggen." Indien volgens deze verzekering het aanrigten van partijen tot zulk doel eigen is aan de liberalen, mogen wij het er dan ook voor houden, dat de leden der hoofdcommissie voor het monument 1813 liberalen zijn in den hoogsten graad. Men denke slechts aan de partijen nog onlangs door de naaldridders van Scheveningen gegeven, die nog voortduurden toen de opge togen schaar reeds weder door heel het land verspreid was, om van de schoone naald en de genoegens van een togtje naar Scheveningen te getuigen. De zoogenaamde liberalen geven een enkele maal een diner of souper, om hunne innige verknochtheid te bewijzen, maar welk een monster vriendschap moet er dan niet zijn tusschen die achtbare mannen, die dagen achtereen elkander partijen aanbieden, en welk eene echte liberaliteit vindt men bij hen, die op het laatste banket reeds eene afspraak heb ben gemaaktom in het aanstaande vroegjaar elkander in Limburg aan een diner te komen adoreren. Op verzoek eervol ontslagen als ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen en van waarborg der gouden en zilveren werken, benevens entreposeur te Middelburgde heer S. Hemeryk Tak. Omtrent de veeziekte wordt uit verschillende plaatsen het volgende medegedeeld. Te Naald wijk en te 's Gravezande heeft zij zich vertoond, en ook de varkensziekte neemt daartoe. Onder Giervliet zijn zeven koeijen daaraan bezweken, maar wat de varkens betreft heeft men opge merkt dat die der arbeiders wel en die der boeren daardoor niet worden aangetast. In den Alblasserwaard zijn nog slechts een tweetal run deren aangetast en bezweken. Te Numansdorp heeft men een vijftal besmette runderen afge maakt. In de provincie Drenthe is de veestapel nog gezond en ook van de varkensziekte is men daar verschoond gebleven. Uit de omstreken van Harlingen schrijft men, dat daar nog geene sporen van veeziekte voorgekomen zijn, maar de veehouders klagen veel over het aanhouden der schaapspokken. De N. Rott. Courant van gisteren geeft nog een aantal gemeenten in Z.-Holland op, waar sedert bovenstaande opgave de ziekte is waar genomen. Dingsdag werden te Amsterdam ver dachte runderen langs den spoorweg van Rot terdam aangevoerd maar door 'keurmeesters de quarantaine bevolen. Het is te wenschen, dat op het vervoer van vee met gestrengheid worde gelet, daar dit het eenige middel is om de verspreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. Met het oog op de thans heerschende vee ziekte heeft de Middelburgsche Maatschappij van stoomvaart besloten, om, in het belang van den veestapel, voorloopig geen vervoer van rund vee te doen plaats hebben met de stoom- en zeilschepen dier maatschappij. Evenzoo heeft de directie der stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam bepaald, dat, tot nadere aankondiging, geen rundvee van Rot terdam naar Ylissingen en tusschen gelegen plaatsen in die dienst zal worden vervoerd. Gelijke maatregel is ook genomen voor de stoombootdienst op de Wester-Schelde, zoodat ook van Breskens en Neuzen naar Vlissingen tijdelijk in die dienst geen vervoer van rund vee zal plaats hebben. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft tot wethouder benoemd, W. van Liere. Verder is besloten van de provincie subsidie aantevra- gen, om de hoofdweg te begrindente beginnen bij de doorsnijding van den spoorweg op den Molenwegbij de dreef van W. van Lieretot bij de dorpstraat en dan het reeds gelegde te vervolgen tot bij het hotelLuxemburgalwaar de hoofdweg van Kruiningen begint. Naar wij vernemen zal door de gemeente raad van Kruiningen besloten worden, het over schietende gedeelte van p. m. 200 el, ook te begrinden en alzoo zal wanneer dit plaats heeft gegrepen, grindweg zijn van deweg van v. Liere tot Biezelinge. Het overschietende gedeelte van het no"1 te begrindene van Krabbendijke en Rilland, be draagt dan nog p. m. 4000 ellen. Men schrijft uit Bath van 2 Sept.: Heden morgen 10 uur had voor het front van het

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1