UITTREKSEL VAN HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER PROVIN CIE ZEELAND OVER 1864. 'Xr' r? t'f:^-V\ BINIVEIMLANDSCH£ BERIGTEN De 25Ve verjaring van rAt H/Ie jnuns van Oranje.jvordt heden op de gehrniketpke wijze alhier gevierd.' Van onderscheidene kanten zegt men ons, dat zeer ten onregte dezer dagen door een der dagbladen is verzekerd, dat de minister van Justitie zijn voorstel tot afschaffing van de dood straf zou hebben ingetrokken. De minister heeft daar geen oogenblik aan gedacht en de aan bieding van bedoeld voorstel aan de Tweede Kamer mag met den aanvang van het zitting jaar 1865 66 worden te gemoet gezien. Dat dit voorstel ook wet zal worden wordt bijna door niemand betwijfeld. Het getal van hen die de doodstraf behouden willen, is uiterst ge ring. Zelfs de voornaamste leden der magistra tuur en regtsgeleerden van grooten invloed staan thans aan de zijde van hen, die jaren lang voor de afschaffing der straf gestreden hebben. Wat er voor in de plaats moet komen, daar over loopen de zienswijzen uiteen. Aan de door de K. Handboog Sociëteit Jacoba van Beijeren te Goesop Donderdag jl. uitge- schrevene vogelschieting, bij gelegenheid der kermisnamen de navolgende schutterijen deel, als de drie Korenbloemkensvan Kruiningen St. Andries, van Wemeldinge Victoria en St. Sebastiaanvan Ovezande La Confrérievan KrabbendijkeSt. Barbara en St. Sebastiaan van 's Heerenhoek St. Sebastiaanvan Osse- nisseVictoria en St. Sebastiaan van Kwaden- dannne Willem Teil en de Arendvan Goes; St. Sebastiaan en Soranusvan Heinkenszand de Edele Handboogvan Kapellede Kruis vaarders, van Rapenburg; benevens de feestge vende sociëteit, gezamenlijk vertegenwoordigd door 85 schutters. De hoofdvogél werd gescho ten door J. Peels, lid der sociëteit Willem Teil, terwijl de zijvogels ten deel vielen aan P. B. Kint, lid van St. Sebastiaan van Ossenisse en C. Kerkaat, lid vap. de Kruisvaarders van Rapen burg.--De medailles uitgeloofd voor de verst- afkomende, en voor de met het grootste getal schutters opgekomene sociëteit, werden toege kend aan St. Sebastiaan van Ossenisse en La Confrérie van Krabbendijke. Tot onderling genoegen waren de schutters- leden regt broederlijk bijeen en vierden te za- men hartelijk en eensgezind feest. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben vastgesteld en doen publiceren dat de bepa lingen van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in deze provincie, ook op de besmettelijke ziekte die thans heerscht van toepassing zijn; voorts dat alle bijzondere vergunningen door hen ver leend, krachtens art. 18 van het reglement, wor den ingetrokken, zoodanig dat de in- en aanvoer van rundvee alleen en uitsluitend zal mogen plaats hebben aan de kaaijen der havens van Middelburg, Ylissingen, Zierikzee, Tholen, St. Philipsland, Goes, Fort Bath, Colijnsplaat, Bres- kens Neuzen en Walzoorden alsmede voor zooveel het uit Belgie ingevoerde rundvee be treft, langs al de door den koning aangewezen kantoren tot den invoer van accijns-vrije goe deren in de regterlijke kantons SluisOost burg, Axel en Hulst. Te Biervliet weigerden onlangs de twee var kens eener weduwe, elk bij de 100 Ned. pd. zwaar, voeder en drinken, het gewone voortee ken der ziekte. Op raad van een reiziger gaf zij aan de dieren eenige stukken haring of zij zoo doende mogelijk aan liet drinken zouden komen. Zij bleven door dat middel behouden. De gemeenteraad van Cortgeen heeft besloten voortaan te heffen 10 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor ongebouwde eigendommen 40 op die van de gebouwde eigendommen, 25 op de hoofdsom der personele belasting, eene be lasting op de honden ad 1,50 per hond te beschikken over het 4/5 der personele belasting en een hoofdelijken omslag te heffen van 550 over 1866, welke laatste over dit jaar/1240 bedroeg. BUITENLAND. algemeejTöverzigt. Er is op het gebied der algemeene politiek rust en zoo men wil ook groote beweging. De laatste wordt in onderscheidene landen waar genomen, of in diplomatieke onderhandelingen, die niet altijd even zuiver zijn, of in het komen ■en gaan van andere staatslieden aan wie de leiding van gewigtige aangelegenheden wordt toevertrouwd. Zoo is eindelijk door keizer Na poleon weder een president voor het wetgevend ligchaam benoemd en de graaf Walewski in de plaats van den hertog de Morny getreden. Die benoeming was lang gewacht en vindt hare grootste beteekenis in de omstandigheid dat Napoleon met de uiterste zorg waakt, dat elke betrekking, waaraan hij bijzonder gewigt heent of hechten moet, aan zijne verklaarde aanhangers wordt toevertrouwd. In Portugal is een nieuw ministerie opgetreden. Men verzekert dat de nieuwe ministers in de politieke wereld maar weinig bekendheid hebben en aldus is weinig te zeggen van den weg die zij zullen in slaan. Het laat zich echter be grijpen, dat zoodanig een minister of eene ge heel onverwachte energie ontwikkelen moet of dat het nieuwe kabinet even spoedig ver dwijnen zal als het ongedacht werd geboren. In Italië is ook een nieuw ministerie opgetreden, om misschien even snel als zijn voorganger te verdwijnen. De partijen en in- zigten loopen daar te veel uiteen om iets duurzaams te kunnen verwachten. De katho lieke partij intuschen treedt sterker op den voorgrond, laat de verkiezingen niet onopgemerkt, maar neemt deel daaraan en volgens sommigen zou dit zijn, omdat het denkbeeld eener over eenstemming met Rome meer bijval bij hen vindt. Maar al werd ook die overeenstemming spoedig verkregen dan zouden weder andere wenschen zich doen gelden, dan zou het bezit van Venetie misschen aanstonds de nieuwe twist appel worden. Niet onaardig heeft men dezer dagen opgemerkt, dat wanneer Oostenrijk om zijne finantien te verbeteren Lauenburg aan Pruis- sen verkoopt, het Venetie wel aan Italië zou kunnen verkoopen. Die onderhandsche verkoo- pingen mogen gewensclit zijn voor eene geld verlegenheid als die waarin Oostenrijk voort durend verkeert, maar zij doen de verkoopers niet in de schatting van het publiek rijzen. Alleen een Bismarck trekt zich dergelijke dingen niet aan. Door zijne zorg is de schikking met Oostenrijk omtrent de hertogdommen aan de vreemde hoven bekend gemaakt en over het algemeen zeer koel ontvangen. De minister heeft de schikking voorgesteld als volstrekt niet ingrijpende in de regten van derden, alsof de hertogdommen zelve geene regten hadden en over hen naar willekeur kan worden beslist. Deze aangelegenheid zal nog wel lang een onderwerp van ernstige behandeling blijven want eenmaal zullen de onderscheiden kabinetten toch een oordeel moeten geven. Wel is niet waarschijnlijk dat er eenige botsing door ont staan zalomdat de mogendheden ieder hare eigene zaken te behartigen hebben, maar zeker zal de wijze waarop Oostenrijk en Pruissen handelden een anticedent daarstellen, waarop anderen zich later zullen kunnen beroepen. Van over de zee zijn de' berigten uiteen loopende. In Mexico schijnt krachtiger Verzet tegen de regering zich te organiseren en in de Vereenigde Staten keert men langzamerhand tot de oude gesteldheid terug. Maar in beide landen kost het rust bewaren moeite en op offering, en de stof, die daar reeds zoo groote beroeringen heeft aangebragt, is nog niet uit gegist, zoo dat ook daar nog het einde niet is, dat op kalme voortgang en ontwikkeling kan doen hopen. Wanneer de stad van den profeet, zoo schrijft een Indisch blad, eenmaal des jaars vol pelgrims is, dan breekt daar gewoonlijk eene of andere ziekte uit. Dit jaar is zulks erger dan gewoonlijk. De cholera woedt er in het land hevig; niet minder dan 5000 menschen sterven er, volgens geloofwaardige berigten eiken dag binnen den omtrek der stad en liggen dan in de straten te rotten. Men schrijft uit Londen, de lieerschende veeziekte wordt eiken dag meer verspreid en rigt op sommige plaatsen verwoestingen aan. Geheele stallen zijn hier en daar uitgestorven. Onder de middelen die tot genezing aan de hand worden gedaan, behoort ook dit, om het dier bij de eerste verschijnselen zooveel mogelijk water te geven, waarin vele ijzerdeelen zijn vermengd. De consul generaal Manifdd te War schau geeft dezen raad, en zegt, dat hiermede in 1857 in Polen de beste resultaten zijn ver kregen. Het zou daartoe voldoende zijn in de drinkbakken eenige stukken oud roestig ijzer te leggen. Berigten uit Bern deelen mededat de zittingen van het internationale congres zeer belangrijk zijnen dat de Nederlanders, die daaraan deelnemen zich zeer dapper kwijten van de taak om de eer van hun land onder de vreemde lingen van allerlei natiën op te houden. Bereids is daar gesproken over het cellulair gevangenis stelsel, de autonomie der gemeenten, de inrig- ting van het onderwijs, en over zoovele andere belangrijke onderwerpen. De inwoners van Bern en de lokale commissie doen al het mogelijke, om den congres leden het verblijf zoo aange naam mogelijk te maken, maar het weder schijnt het verblijf der vreemdelingen niet te begunstigen. Gfomensdo toeristen. Bij gelegenheid der kunstoefeningen in het paar denspel van den heer Loissette Kijsselheeft een paard, dat zijne kunst vertoonde, zich plotseling ge worpen op de vrouw, die het die kunsten liet doen. Zij werd niet alleen door het paard getraptmaar ook in de hand gebeten. Gelukkig zijn hare wonden niet gevaarlijk. Dezer dagen zag men te Antwer pen des avonds een man zitten op het dak van een gebouw en men meende, dat hij zich daar met. kwade bedoeling had geplaatst. De policie heeft moeite ge daan om hem meester te worden, maar het terrein was niet gunstig voor hunne nasporingen en zij keer den onverrigter zake terug. Bij de laatste her stemming voor een lid van den gemeente-raad te Goes op jl. donderdag, werd eeu biljet in de bus gevonden van den volgenden inhoud „Ai is mijn hoofd van draaijen vol, Toch stem ik Broes van Dort Want met Nortier dat was te dol, Dan gingen wij naar Dort Of wel op reis als Pieter Spa Met Dirk en Piet van Dalia." In Indie, waar gelukkig ook eindelijk de ondrage lijke hitte door regen vervangen werd, had de droogte zoolang geduurd, dat de verschillende godsdienstsecten de toevlugt namen tot openbare gebeden. Toen dat niet baatte togen de vrouwen uit onderscheidene dor pen der Rijots tegen den avond, naar oud gebruik, geheel naakt naar een naburig riviertje om den ver toornden hemel tot regen te bewegen. Gelijk te den ken was hielp ook dit niet en kwam eenigen tijd later de regen van zelf. Op het congres te Bern heeft eene Èransche dame mej. Roijer, een betoog geleverd, dat de weelde noodzakelijk is. Te Parijs zal een congres plaats hebben van schaakspelers uit alle oor den der wereld. Te Havre zijn een menigte haai- jen op de kust. Een onlangs binnen gekomen schip had er 17 binnen twee a drie uren gevangen. Onder de badgasten heersehte een panische schrik, zoodat zij zich niet alleen uit het water, maar zelfs van de bad plaats hebben verwijderd. (Vervolg). Dienst 1864. Het is voor het tegenwoordige niet doenlijk het verschil tusschen raming en werkelijk bedrag, zoo der ontvangsten als der uitgaven, over de dienst 1864 juist op te geven, omdat wegens de inkomsten nog ontvangsten en wegens de uitgaven nog beta lingen te doen zijn, waarvan het bedrag voor alsnog niet bekend is. Evenwel kan nu reeds met zekerheid gezegd worden, datal ware het dat de genoemde opcenten niet meer dan het geraamd bedrag opleverden, en de nog te doene uitgaven, het geheele beloop der daarvoor geraamde sommen vereischten, de dienst 1864 toch een goed slot, en wel van 2604,97s zal opleveren, blijkens het volgende overzigt: b. Begrooting. Dienst 1865. De begrooting van de enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven van de dienst 1865,

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2