1865. N". 61. VRIJDAG 1 SEPTEMBER. 52ste Jaargang. \.TO PLAATSELIJK BESTUUR VAN COES. BINNEiMLANDSCHE BERIGTEN. V -422^**" €-««4* ««ESSOIIE CO I KIM. De uitgave dezer t'ouraut geschiedt Maandag en Honderdag avond, nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95fr. p. p. ƒ1,90. A >W>- 1 De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Newone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Ceboorte huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a f 1,5© behalve het zegelregt. Bels.oiaclmali.lns, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar, ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming, ter benoeming bij herstemming van een lid vooe den Gemeente-Raad van Goes, gehouden den 30 en 31 dezer maand; zijnde uit het proces-verbaal van laastgemelde dagteekening gebleken, dat tot lid van den Raad met meerderheid van stemmen benoemd is de heer K. BROES van DORT, met 138 stemmen en de heer A. NORTIER, 119 stemmen heeft bekomen. Brengen overeenkomstig art. 96 der kieswet van den 4 Julij 1850(Staatsblad No. 37) ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de afschriften var, genoemde processen verbaal, ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke afsehrifteu ter inzage voor ieder, ter secretaiie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgezonderd des Zondags) van des voor middags van 9 tot des namiddags 2 ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 Aug. 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. G. PILAAR. BelteiicliiialsJiis;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente: Dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1866, door hen, ter vol doening aan art. 203 der gemeente-wet aan den ge meente-raad, in deszelfs openbare vergadering van heden is aangeboden; dat dezelve daarna op de se cretarie dezer gemeente is nedergelegd en aldaar van heden af tot den 16 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn en dat een afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar is gesteld. En opdat zulks algemeen bekend zij, geschiedt daar van deze openbare kennisgeving, dewelke zal worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de GoesscJie Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 Aug. 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs in deze gemeente op MAANDAG DEN 11 SEP TEMBER 1865 des middags ten 12 urein een der localen van het Stadhuiseene zitting zal hou den tot het inschrijven van Jongelieden, die als leerlingen wenschen te worden toegelaten tot de hoogere Burgerschool of tot de Burger-avondschool voor aanstaande ambachtslieden, waarbij van die leerlingendie buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kin derziekte zal worden gevorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Woensdag den 20 September 1865 des voormiddags ten 9 ure, mede ten Stadhuizeen dat de lessen op de beide Scholen zullen aanvan gen op Maandag den 25 September 1865 in de lo calen van de voormalige Fransche Jongensschool in de Lange Kerkstraat. Gedaan te Goes, den 26 Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Ofschoon het onmiskenbaar isdat op elk gebied vooruitgang waargenomen wordt en men alzoo den toestand van ons land gunstig noe men mag, in vergelijking met andere landen en andere tijden, gaat men voort, om bij de natie eene kunstmatige agitatie optewekken, waardoor, in bet belang eener party, die driftig er naar haakt om op bet kussen te komenhet tegen woordig bewind, zoo mogelijk, ten val moet worden gebragt. Daartoe worden allerlei mid delen aangegrepenonverschillig of ze laag of goed zijn en bet is natuurlijk, dat bier en daar, vooral bij de minkundige menigte het doel wordt bereikt. Wij spreken niet van de belagchelijke pogingen, als daar zijnbet verwijt aan de mi nisters, dat zij voor eenigen tijd de stad ver laten de klagtdat bij de naald-onthulling geene ministers tegenwoordig waren, niettegen staande men er vier onder de aanwezigen telde; de grief, dat op dien dag geene vlaggen waaiden van de ministerieele bureaux, en dergelijken maar wij wijzen op de telkens en ook nu weder herbaalde verzekering, dat de finantien van bet rijk achteruitgaaneene verzekeringdie bet meest van allen de gemoederen onthutst en die men voor de eenvoudigen zoo weet voortestellen, dat deze inderdaad daaraan gelooven. Zoo heeft men nu weder daarvoor een bewijs willen leveren, door uit de Staats-Courant opgaven te constateren, dat in de zeven eerste maanden van dit jaar de middelen zooveel min der hebben opgebragt, dan geraamd was. Al aanstonds moet echter daarbij in aanmerking genomen worden, wat ook de oppositie erkent, dat de laatste maanden gewoonlijk meer ople veren dan de eerste, en dat men dus eerst aan bet einde des jaars een billijk en volledig oor deel vellen kan. Maar wat het voornaamste is, als men over voor- of achteruitgang spreken zaldan moet men de inkomsten niet met de raming vergelijken, maar met de cijfers, die andere jaren over gelijk tijdperk vertoonen, en dan zien wij uit de opgave in bet dagblad overgenomen, dat de middelen van 1861 af, telken jare meerder hebben opgebragt, dat daar in een gestadige aanwas is waartenemen, en dat eerst dit jaar met bet naastvoorgaande eene minder gunstige verhouding toont. Het behoeft echter wel niet herinnerd te worden, dat bier bijzondere omstandigheden in aanmerking te nemen zijn, dat, gelijk wij boven zeiden, eerst met bet einde des jaars zal kunnen beslist wor den, en dat er in geen geval van achteruitgang sprake kan zijnwaar men een zoo gunstig verschil waarneemt met vroegere jaren. Het klinkt zeker zeer treurig als men boortdat bij dat einde een vreesselijk tekort zal ontdekt wor den, van niet meer of minder dan zeven ton nen gouds, maar men houde daarbij op bet oog, dat dan eerst nog alle die als dit en als datdie de oppositie reeds als bewezen aanneemt, werke lijk gebeuren moeten, en dat er dus voorsbands nog geene reden van bekommering is, al aclit ook eene zekere partij bet vaderland reeds ver loren. Hetzelfde geldt ook van de sombere voor stellingen, die van bet koloniaal beheer worden gegeven. Terwijl er nog geenerlei berekening te maken valt, van hetgeen de Indische baten zullen opleveren, heet het toch, dat de sloopers maatregelen van den tegenwoordigen minister eenen ruineusen invloed hebben. Het is scher men met woorden zonder eenig bewijs te leveren, waarbij men dan ook nog voorbij ziet, dat in die klagt eene groote inconsequentie schuilt. Op andere tijden wil men, dat onze begrootingen zooveel mogelijk los gemaakt zullen worden van de Indische baten, men zegt althans dat men dat wil, en dan wil men weer, dat ze al milder zullen vloeijen en dat de regering, bet daarop aanleggen moet, al ware bet door maatregelen waar voor het gevoel van menschelijkheid, van regt en billijkheid terugdeinst. Kortom, als men alles te zamen neemt, dan geeft juist de rede nering der oppositie den meesten grond van ge rustheid en behoeft men zich niet te agiteren over bezwaren in bet brein van den dagblad schrijver uitgebroeid. Deprecieert deze alles wat groote en kleine ministerieele bladen schrijven omdat het eenzijdig zoude wezen, waarlijk het oppositie orgaan rnogt wel bedenken, dat bet juist daarom zijne bestendige lezers beeft, omdat bet altijd alles wat ministerieel is van eene verkeerde zijde weet voortestellenen dat het wel bet minst van allen regt heeft, om over eenzijdigheid van anderen te klagen. In de raadsvergadering van beden zijn: eenige stukken medegedeeld, de rekening en begrooting der schutterij vastgesteld, benoemd tot leden der Commissie van toezigt voor de lioogere burgerschoolde Heeren J. IV. van Kerkwijk en K. Broes van Dort en de overige zaken aangehouden.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1