UITTREKSEL VAN HET VEESLAG VAN DEN TOESTAND DEE PEOV1N- C1E ZEELAND OVEE 1864. «ISurgerftjfteii Stanö. STOOMSCHEPEN MARKTBERICTEN. heden, het laatst nog met pinksteren te Eise nach, is geopperd. Het schijnt echter dat de duitsche universiteiten daartoe nog niet beslui ten kunnen; tusschen de verschillende fractien van de studentenkorpsen bestaat daaromtrent verschil van inzigt. De cholera vertoont zich in verschillende steden van Italië en overal neemt men maatregelen om de besmetting zooveel mogelijk tegen te gaan. Napels is in wijken verdeeld, die elk on der eene geneeskundige commissie staan. Het onderzoek door de commissien ingesteld heeft tot de ontdekking van toestanden geleid, die zelfs de overgroote meerderheid der Napolitanen niet kenden. Zoo heeft men in het »wonder- liof" in grotten en spelonken onder den grond gevonden, geene gezinnen, maar gansche stam men, die daar in een half verwilderden staat leefden en waar zelfs de maatschappelijke in stelling van het huwelijk niet bekend scheen. Vroeger is melding gemaakt van ver schillende aanhoudingen die hadden plaats ge had van personen, welke onder de verdenking liggen valsche russiche bankbilletten te hebben vervaardigd. Men verneemt thans, dat de aangehoudenen voor het meerendeel poolsche uitgewekenen zijn. De valsche in hun bezit gevonden bankbilletten bedroegen 8 a 10 mil- lioen. De politie heeft bovendien al de werk tuigen magtig kunnen worden. De fabriek schijnt reeds sedert 3 of 4 jaren te hebben bestaan. Gcmoxigdo toeristen. Men schrijft uit Deventer, dat bij menschen geheu- genis nooit zoo veel gras in die streken geweest is, ais thans, zoodat de prijs van het hooi, daardoor dan ook belangrijk gedaald is. Als middel tegen de jicht wordt opgegeven het gebruik van Indische kas tanjes. Deze moeten geschild, gedroogd en tot poeder gewreven worden waarna het poeder in de kous wordt gestrooid of tusschen linnen om de vingers wordt ge wonden. Lijders aan deze kwaal hebben het middel beproefd bevonden-, -- Te Weenen wil men eene ver- eeriiging oprigten van ongehuwde heerenmet oog- merkt om hun aanwijzing te doen van zoodanige dames die aan de tegenwoordige weelde geen deel nemen, die zich onderscheiden door hare ingetogenheid, hare bedrevenheid in huisselijke zaken den eenvoud barer kleedingen en andere gelukkige eigenschappen. De oprigter van deze vereeniging hoopt er in te slagen eene gelijke vereeniging van ongehuwde dames in het leven te roepen ten einde elkander in de bereiking van een goed doel behulpzaam te zijn. De lucht reiziger Nadar is met zijne ballon te Frankfort niet kunnen opstijgenomdat de gasfabriek zooveel niet leveren kon, als er noodig was, om de ballon te vullen Eenige dames te Londen hebben eene inrigting in het leven geroepen, bestemd om zieke kinderen van arme ouders eeten te verschaffen. De kinderen worden aan ééne tafel ontvangen en door de dames zelve bediend. Een Amerikaan heeft uitgevonden om uit het slijk der straten eene olie te bereidendie helder licht geeft, zonder onaangename lucht te ver spreiden. Een hoedenmaker te Londen heeft een nieuw model van heeren-hoeden te koop gesteld, die van licht kunnen voorzien worden, zoodat zij het dubbele voordeel hebbendat zij de gebruikers voorlichten en eene besparing van de straatverlichting zullen kun nen aanbrengen. Onlangs viel te Weeuen een drie jarig meisje uit een venster der tweede verdieping op de steenen eener binnenplaats, op een oogenblik waarin hare bonne haar alleen gelaten had. De per sonen, die den val zagen, meenden niet anders dan dat het kind onmiddellijk dood zoude zijn maar tot hunne verbazing zagen zij het opstaan en wegloopen of er niets gebeurd was. Te gelijker tijd hoorden zij een hond janken en nu bleek, dat het kind op het tamelijk groote dier gevallen was, waardoor het on gedeerd gebleven was, terwijl van den hond een poot gebroken werd. Een jongeling te Colombesdie overigens een zeer geregeld leven leiddehad zich eenmaal laten medeslepen door zijne makkers en was ongelukkig in het spel, zoodat hij eene betrekkelijk groote som betalen moest. Toen de schuldenaar op den bepaalden tijd het geld niet ontving, schreef hij daarover aan den vader van den jongeling. Deze vreezende voor den toorn zijns vadersverwijderde zich snel van de ouderlijke woning en de volgende morgen vond men hem hangende. Hij had in z'jn angst een einde aan zijn leven gemaakt. Een be delaar in de omstreken van Toulon verzocht aan een buurman, om terwijl hij ging bedelen, iets te her stellen aan het dak zijner schamele woning. Deze deed zulks en vond toen in een ijzeren bus eene me nigte goudstukken van 10 frcs. die hij echter eerlijk aan den gewaanden arme terug gaf. De bedelaar wil nu eene eisch tot schadevergoeding tegen zijn buur man instellen omdat deze een geheim bekend gemaakt heeft, waardoor hij in zijne industrie benadeeld wordt. Voor eenigen tijd stierf de rentmeester van den hertog van Buocleuckofschoon hij eene weduwe achterliet, maakte hij zijn geheele vermogen, ten be drage van 32000 aan zijnen heer waarschijnlijk om het kapitaal tot deszelfs oorsprong te doen terug keeren. De edele hertog zorgde echter voor de we duwe en verzekerde haar een inkomen van 500 Vervolg). n O O 1' DS TVK II. Eegeling en bestuur van het provinciaal hu i sho udcfi. Naar aanleiding van de wet van 22 April 1864, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten, heeft bij besluit van den minister van binnenl. zaken eene nadere aanwijzing van kiesdistricten plaits gehad, volgens welke iedere gemeente een onderkiesdistrict uitmaakt met uitzondering van St. Anna ter Muiden en Heille welke met Sluis en Sint Kruis en Eede welke met Aardeuburg' een onderkiesdistrict formeren. Bij de in 1864 plaats gehad hebbende verkiezing, werd de heer mr. D. van Eek, bij de eerste stem ming, met 901 van de 1367 geldig uitgebragte stem men, tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofd- kiesdistrict Middelburg herkozen. In het hoofd-kies- district Goes, voor 't welke de heer B. B. G. van Diggelen zitting had, werd de heer mr. J. H. de Laat de Kanter gekozen en wel met 527 van de 1028 geldig uitgebragte stemmen. Op den 7 April 1864 overleed de heer D. üit- tenliooven, welke voor het hoofdkiesdistrict Middelburg in Uwe vergadering zitting had. Bij de op den 24 Mei daaraanvolgende plaats gehad hebbende herstem ming, als hebbende bij de eerste stemming niemand de volstrekte meerderheid van stemmen op zich ver- eenigd, werd de heer II. P. Winkelman gekozenen wel met 244 van de 468 geldig uitgebragte stemmen. Buitengewone vergaderingen hadden er in 1864 niet plaats. Gedurende de zomer-vergadering werden drie open bare zittingen gehouden, waarin o. a. de na te melden zaken werden behandeld. De begrooting der kosten van het provinciaal be stuur voor zoo veel het Eijks-bestuur is, en die dei- enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1865 werden vastgesteld. Daarbij werd besloten om in 1865, ter bestrijding van de op laatstgemelde begrooting voorkomende uit gaven een gelijk getal opcenten op de grond- en personele belasting te heffen als in 1864. Naar aanleiding van het door het gemeentebestuur van Dreischor ingediend bezwaarwerd behoudens zijner Majesteits goedkeuringeene nadere wijziging vastgesteld van art. 64 van het provinciale reglement op de buurtwegen en voetpaden, ten opzigte van het droogen van vlas. Almede werden behoudens des konings goedkeu ring een reglement van politie voor de polders in Zeeland en eene wijziging van artt. 28 en 29 der instructie voor gedeputeerde staten vastgesteld. Tot buitengewoon lid van ons collegie naar het voorgesehrevene bij art. 89 der provinciale wet, werd benoemd de heer mr. B. C. Cau. In de drie openbare zittingenwelke gedurende Uwe najaars-vergadering werden gehoudenwerden o. a. de volgende zaken behandeld. Rentelooze voorschotten, tot verbetering van wegen, werden verleend: aan het gemeentebestuur van Biervliet, ten bedrage van 9000 aan dat van Ossenisse, ten bedrage van/6000; en aan het dijksbestuur van de watering Oud-Wolp- haavtsdijk, ten bedrage van 7490 alsmede aan de besturen van Zierikzee en van tien andere gemeenten in Schouwen de tweede termijn van het in 1863 toegezegde voorschot van 50000, en alzoo ten bedrage van 12500. Op het vernieuwde verzoek van de directie der spoorboot-maatschappij te Middelburg om een sub sidie uit de provinciale fondsen tot instandhouding harer onderneming, is besloten aan die directie, voor één jaar, een subsidie van 4000 te verleenen, voor de eerste helft te betalen uit den post voor onvoor ziene uitgaven in de provinciale begrooting voor 1864 uitgetrokken, en voor de wederhelft uit de middelen daartoe in Uwe eerstvolgende zomer vergadering aan te wijzen. Eindelijk werden aan Uwe vergadering medegedeeld, het koninklijk besluit van den 23 September 1864 no. 33, waarbij zijner Majesteits goedkeuring is ont houden aan Uw besluit houdende vaststelling van eenige wijzigingen van het reglement van admini stratie der polders in Zeelanden de door ons col legie dienaangaande gevoerde briefwisseling, alsmede de brief van zijne excellentie den minister van bin- nenlandsehe zaken van den 14 September 1864 no. 171, en de verdere tot de heffing van opcenten ten behoeve der calamiteuse polders betrekkelijke stukken; wordende, naar aanleiding daarvan, besloten lo. te verklaren datzoo lang de zaken der ca lamiteuse polders op den tot dus ver gevolgden voet zijn geregelden het onderling overleg tusschen de regering en het gewestelijk bestuur daarin niet de gewenschte verandering heeft gebragt, er geene termen bestaan om de opcententen behoeve dier polders op de begrooting van de enkel provinciale inkomsten en uitgaven uit te trekkeD en 2o. bij adres aan zijne majesteit te verzoeken, om te willen bevorderen dat er eene schikking tot stand kome en door de wet bekrachtigd worde, welke leiden kan tot eene regeling der zaken van de calamiteuse polders. Wordt vervolgd.) K.erls.elijls.e ZSaKoii. Op het 12tal van predikanten, opgemaakt door den kerkeraad van Overschie, ter vervulling der vakature aldaar, komt voor dhr. Neuman, predikant te Baarland. Ter voorziening in de vakature te Cats (N.-Bevel.) is tot predikant beroepen de heer J. G. Geertsema Beckeringhkandidaat tot de II. dienst bij het pro vinciaal kerkbestuur van Groningen. Met dezen had de kerkeraad genomineerd de heeren W. J. Ramaker, J. 11. Themmen de Lang, A. ten Have en B. Hoornsma Cannegieter, alle kandidaten tot de H. dienst. Van den 12 tot den 19 Angnstns 1865. Gehuwd: Den 17, Kornelis Rijnoud 22 j., jongm. en Anna Hermina Stokmansoud 30 j., jonged. Geboren: Den 13, Adriaanz. v. Daniel Touw en Kornelia Snoep, den 15 Pieternella d. v. Jillis van de Rafelaar en Johanna Katlia- rina van Rossum. den 18 Nicolaasz. v. Ma- rinus Zandee en Adriana Geense. den 19, Maria Elisabeth d. v. Jacob van Liere en Katharina Barbier. Maatjed. v. Francois van Hoorn en Johanna van Loo. Jacobus, z. v. Dingenis Dirkse en Maria Sanderse. Levenloos: Den 16, een zoon van Bartholo mew Knieriem en Alida Schmidt. Overleden Geene. ZDIES SS'-!? -A.GOES. AUGUSTUS 1865. van GOES Woensd. 23 'smorg. Vrijdag 25 Maand. 28 ure. 5,- vauROTTERDAH. ure. Dingsd. 22 'smorg. 7,45. Donderd.24 9, Zaturdag 26 10, Dingsd. 29 11, a5TJXX3-ssi<vssXfAJDsrx>. van ROTTESÏDASI, ure. Woensd. 23 'smorg. Vrijdag 25 Maand. 28 7-. 8,15. 9,15. van GOES. ure. Dingsd. 22'smorg.11,30. Donderd.24 'snam. 12,30. Zaturdag 26 1,30. Dingsd. 29'smorg. 5,30. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJS-COUEANT DEE EFFECTEN. maandag, 21 augustus 1865. Nederl. Werk. Schuld 2% Spanje, 2'/2 Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/2 Id. a 1000,1864, 5 Id. Spoor w. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst, (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije Binn. Oblig. 6 N.-Amerika, 1882 6 COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld. üiv. in 61%. 39 70%. 873A. 96. 191'Via '30%. 803/i. 63'V, 6. 68%. 46%. 71%- 26,22s 28,12s 11.83s

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3