m j*. 7 BINNENLANDSCHE 8ERICTEN. BU!TEf\ILAND. -Sfa, -o ös\ h* i»"*u «i v,' *^A :-vVV argete^^ft het Dagblad gö^ebi'eveii^ (>fts niet onbelangrijk voor. Het karakteriseert' de oppo sitiepartij en haar streven en is als zoodanig eene waarschuwing, die helaas! reeds in menige ervaring vergeefs gegeven werd, om eene partij niet te vertrouwendie altijd de eerlijkheid harer bedoelingen op den voorgrond stelt, maar toch reeds vooraf zegt, dat het oogenblik komen kan waarin zij niet bestand is tegen de verlei ding om irrationeele middelen te gebruiken. Het is dan niet onduidelijk wat men van die partij, zij noeme zich conservatief of anti-revo lutionair te wachten heeft. Tot eiken prijs slooping van het tegenwoordig staatsgebouw vernietiging van alles wat sedert 1848 werd verrigt, ziet daar wat zij in hare banier schrijft. Zij maakt daartoe de onkundigen wijs dat het verledene beter was, dat men naar den heelen ouden tijd terug moet; zij hult zich daarbij in een vroom kleed waardoor het oog der eenvou- digen wordt verblind. Eens, wij staan vast in dat geloof, zal het ligtgeloovige deel der natie tot de bewustheid komen, dat het zich liet mis leiden maar wie weet, wat daaraan nog moet voorafgaan en wie heeft geen medelijden met zoovelen die onder dat alles lijden en zuchten. Er kan intusschen niet genoeg op gewezen worden dat elke concessie ook de kleinste aan de oppositiepartij gedaan ver strekkende gevolgen hebben kan en dat zij onder haar blinkend kleed den domper verbergtdie zij over het licht werpen wil, zoodra men onhan dig genoeg is om haar te digt bij dat licht te brengen. UITSLAG DER STEMMING VOOR RAADS LEDEN IN DE GEMEENTE GOES Kiezers 389. Gestemd 251. Ingeleverd 251. Blanco 1. Rest 250. Volstrekte meerderheid 126. Verkozen dhr. C. C. v. d. Bosch met 138 st. Herstemming tusschen dhr11. A. Nortier met 103 en K. Broes van Dort met 76 stemmen. Voorts bekwamen de heeren M. J. Harinck 51 J. J. B. Wiecking 27J. W. van Kerkwijk 14dr. L. C. de Peval 10 H. K. D. v. d. Bussche 9J. Kooman Az. 8 P. S. A. Knitel 8, mr. J. L. H. Liebert 3, S. J. de Jonge 3, mr. J. G. de Backer 2, dr. C. A. v. Renterghem 2mr. P. J. A. v. Dam 2 stemmen, en P. P. de Jonge, dr. N. J. F. Verschoor, A. RijserP. H. TimansS. de Jonge Mulock HouwerM. A. EmanuelJ. J. v. d. Broeke, J. G. Risseeuw, J. Wabeke, J. K. v. Baaien en mr. J. G. de Witt Hamer ieder een stem. In sommige streken van Z.-Holland heerscht eene ziekte onder het rundvee die veel over eenkomst heeft met die welke in Engeland wordt waargenomen. Aan een der leeraren aan 's Rijks veeartsenijschool is daarom opgedragen een plaatselijk onderzoek intestellen naar den aard der ziekte. De gemeentebesturen zijn dringend uitgenoodigd de hand te houden aan de stipte naleving der artt. 459, 460, 461 en 462 van het wetboek van strafregt en in zeer dringende gevallen te handelen naar art. 69 der onteigeningswet van 1851. De minister van Marine heeft ter kennis ge- bragt van de daarbij belanghebbenden, dat in de maand October bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongeliedendie als stuurmans leerling wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan zes bedragen. Voor of uiterlijk op den laatsten September aanstaande, moet een op zegel geschreven verzoekschrift zijn inge diend aan den minister van marine. Jongstleden Vrijdag had hier een bedroevend ongeluk plaats. Een reeds bejaard man C. v. Z. had het ongeluk, dat bij het stroosnijden de vingers van zijne regterhand door het rad ge vat werden waardoor eenige vingers zoodanig werden verwond, dat eene amputatie onvermii- delijk was. De man zal bij eene gunstige gene zing grootendeels het gebruik zijner hand moe ten missen. Naar wij vernemen is het tweede en laatste zomer-concert door de mannen zangvereeniging gisteren gegeven, wederom met den besten uit slag bekroond. Was de opkomst, het ongunstige weder in aanmerking genomen, goed te noemen, niemand der toehoorders gins onvoldaan henen, terwijl sommige nommers bijzonderen bijval uit lokten en de solo's met algemeen applaus werden begroet. Niet alleen de medewerkenden kunnen dus met genoegen op het volbragte werk terug zien, maar de ijverige directeur vooral mag zich verzekerd houden, dat zoowel zijne onvermoeide inspanning als zijne groote talenten dankbaar worden gewaardeerd. Voor de nog vakante betrekkingen bij het cel lulaire huis van arrest alhier, hebben zich 82 sollicitanten aangemeld. De nog te vervullen betrekkingen zijn die van adjuntc-cipier tevens schrijver, bewaarder en bewaarster. Men schrijft uit Wemeldinge: Jl. vrijdag had alhier de uitreiking plaats van het eereteeken, door Z. M. ten behoeve der strijders van 1813-1815 ingesteld. De Heer G. Verburg alhier was de gelukkige, die in eene zitting des gemeenteraads door den hr. Burgemeester, onder eene regt hartelijke toe spraak, namens Z. M. op plegtige wijze met het eeremetaal versierd werd. Blijkens het officieel verslag omtrent de ver wachtingen van den oogst in Z.-Holland be dreigt de ziekte onder de aardappelen, die zich sedert korten iijd weder heeft vertoont, dit be langrijk voedingsmiddel met een totaal bederf; ook van de boomvruchten verwacht men eenen zeer schralen oogst. In een nommer van de Leeuwarder Courant worden niet minder dan 34 volksvermaken ge annonceerd, als 18 harddraverijen, 6 billardpar- tijen, 3 kaatspartijen, 4 hardzeilpartijen, 2 hard- looperijen door mannen en 1 ringrijderij. Er schijnt dus in die streken, waar veel welvaren heerscht, ook veel levenslust te zijn en de gelegen heid tot gepast vermaak, aan het volk aangebo den, behoort tot die middelen van volksopvoe ding, die te veel worden verzuimd maar steeds een gunstig resultaat opleveren. ALGEMEEN OVERZIGT. Nog voor weinige dagen sprak men van een mogelijke vredebreuk tusschen Oostenrijk en Pruissen, als of er werkelijk vrees bestond, dat de beide mogendheden, die ieder binnen hare eigen grenzen de handen vol en de schatkist ledig hebben, bepaald er aan dachten, om over het bezit der geroofde hertogdommen elkander te bestrijden. Het onrustbarend gerucht, dat misschien deszelfs meesten grond had in de dag bladen die behoefte hadden aan een en ander dat de aandacht kon wëkkën, ging echter ge paard niet de bijvoeging, dat er nog één kans op het behoud van den vrede bestond, wan neer namelijk de beide vorsten elkander ontmoet ten en tot een verbond van vernieuwde vriend schap besloten. De zamenkomst heeft plaats gehad; over hetgeen er tusschen de beide ge kroonde hoofden behandeld werd ligtzegt men, een digte sluijer; maar genoeg, de zaak is gered, er zal geen oorlog zijn. Sommige berigtgevers gaan zelfs nog verder en zeggen, dat reeds te Gastein tusschen de beide rijken eene conventie gesloten is, krachtens welke Pruissen in het bezit zou geraken van Lauen- burg, terwijl Oostenrijk hiervoor eene vergoe ding bekomen zou, die voor dat rijk wel de meest gewenschte is, namelijk, eene vergoeding in geld. Voorts zou Pruissen voorloopig Slees- wijk besturen en Oostenrijk Holstein. Uit deze laatste bijvoeging blijkt op nieuw, wat trouwens ook reeds uit dezen geheelen loop der zaak is gebleken, dat er van geene regten van eenig pretendent meer sprake is, maar dat de kwestie eenvoudig blijftwie van de twee rijken zich die regten zal toeëigenen. De Duitsche groote mogendheden zouden het verder eens geworden zijn omtrent een bondsvoorstel, betreffende de definitieve organisatie der hertogdommen, waar bij men zich vooraf van de adhaesie der meer derheid des Bonds verzekerd had. Oostenrijk dreigt al verder in moeijelijkhe- den te komen met betrekking tot Venetie. Het ziet van verre den storm naderen, die lang ge noeg gewaarschuwd heeft, en wil dien bezweren door preventieve maatregelen; maar geene con cessie zal de Venetianen verzoenen met de Oos- tenrijksche opperheerschappij en vroeg of laat barst het onweder losdat ouder den Italiaan- schen hemel wordt gevoed. Tot de droomen eener Italiaansche eenheid behoort natuurlijk ook de aansluiting van Venetie, en hoe meer het denkbeeld schijnt verwezenlijkt te worden, destemeer wordt de begeerte der Venetianen geprikkeld. Een enkele vonk zal voldoende zijn om het vuur van den opstand te doen ontbran den. En zoo deze niet door de Italianen zelve, al thans door een of anderen leider geworpen wordt, 't kan ligt zijn, dat de staatkunde van eene of andere mogendheid medebrengt, om nog eens van Italië zich te bedienen als van een afleider bij gevaren op eigen grond. In Frankrijk gaat de oppositie voort zich te doen gelden en bij verkiezingen lijt de rege ring herhaaldelijk eene nederlaag. Het feit is niet zonder beteekenis nu het zich gedurig herhaald en het kan dan ook niet anders of de keizerlijke regering moet er langzamerhand meer gewigt aan hechten. Nog dezer dagen viel eene stemming ten nadeele van den regerings-kan- didaat uit en zou nog sterker daarvan getuigd hebben, indien niet de oppositie verdeeld ware geweest. Ook daar deed zich het treurig ver schijnsel voor, dat men tegenover de partij die getroffen moest worden, verdeeld was en de noodlottige naijver tusschen twee kandidaten die geen van beiden wijken wilden, bevestigde ook daar wederom de fabel van de twee honden met het been. Spanje is en blijft onrustig. Men wil voor waarts en eene magtige hand houd den stroom terug, immers tot hiertoe. Het ministerie hand haaft zich nog en weet inderdaad belangrijke eischen vervuld te krijgen, maar tot hoelangV Telkens moet het dreigen met zijn ontslag om de pogingen den hof-camarilla te verijdelen en deze vindt steun bij de nog altijd magtige geestelijkheid, zoodat het te vreezen is, dat het ministerie op den duur de strijd niet zal kunnen volhouden en dat er nog wel eens donkere dagen voor Spanje zullen aanbreken, alvorens het licht opgaat, waaraan in dat land eene zoo dringende behoefte bestaat en meer en meer gevoeld wordt. Volgens een te Londen in omloop zijnde verhaal mag de keizerlijke prins slechts vol genderwij ze biechten. Een zeker aantal vragen door Z. M. zeiven opgesteld, worden door den biechtvader gedaan, en beantwoord door den prins, ten aanhoore van een derde. Verdere vragen zijn niet veroorloofd. Op den zuidwestelijken spoorweg is thans een stelsel in werking gebragt tot eene elec- trische communicatie tusschen de passagiers en conducteurs. Dit geschiedt met een toestel, uit gevonden door den heer Preece, hoofdopzigter der telegrafische dienst langs die spoorwegli nie. Met dien toestel heeft de passagier slechts aan een schelknop te trekken, waarop als dan dadelijk bij eiken conducteur en ook bij den machinist eene schel luidt. Tevens zijn er regels vastgesteld ter bepaling in hoeverre de con ducteurs, bij zoodanige waarschuwing, de ma chine al of niet onmiddellijk moeten doen stop pen. Uit Berlijn is het voorstel gedaan om de duels af te schaffen, een denkbeeld dat reeds vroeger bij verschillende andere gelegen-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2