BUITENLAND. De gemeenteraad te Midjelburg-fieeft ten aan- zien (Jer in het belastingstelsel te brên^n- wijzi- gingeh, volgens dnffvet {an. ü7 Julg jh^Jhasloten: aan dft,yewering'{è/YerzöÖ&r^<mV:te #5men op- genom«^,M^'zonderëW^ïenjtöt afwijking der bij art'i'Ör en 254, 1 ^sansgedff, gestelde regels, en vergunning te vragen tot de heffing eener belasting van 6 per vat op het gedis tilleerd en likeuren, en tot het behoud eener plaatselijke belasting op het gemaal van ƒ250 per 100 Ned. pond tarwe en 60 cent per 100 Ned. pond rogge. Voorts zal in het tekort worden te gernoet gekomen door beschikking over 4/5 van de op brengst der rijks belasting op het personeel; de opvoering der opcenten op de grond belastin gen tot het maximum, d. i. 40 voor de gebouwde en 10 voor de ongebouwde eigendommende heffing van 25 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, met inbegrip van de door het rijk geheven wordendei opcenten; en ein delijk door verhooging van den hoofdelijken om slag van ƒ23.000 (zuiver) tot 46,000 (zuiver), met dien verstande dat zij wier inkomen min der dan ƒ900 bedraagt niet in den hoofde lijken omslag zullen worden aangeslagen. De Tijd berigt, dat de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zwijseneen edict heeft uitge vaardigd, waarbij hij de geestelijkheid oproept tot een provinciaal concilie, te houden in de kathedraal van St. Jan, te 's Hertogenbosch, op zondag den 24 September e. k. en volgende dagen. Tot deze kerkvergadering zijn opge roepen de bisschoppen van Roermond, Breda, en Haarlem; de bisschoppen coadjutoren van Breda, 's Hertogenbosch en Utrecht; de kapit tels der kathedrale kerken, te vertegenwoor digen elk door twee kanunnikende abten de reguliere oversten, de voorzitters der semi- nariën en al die geestelijken, die regtens of volgens gebruik de provinciale kerkvergaderin gen moeten bijwonen. Het concilie zal te 5 ure in den morgen geopend worden. Na de plegtige geloofsbelijdenis welke in de eerste zitting door ieder der aanwezige geestelijken zal worden afgelegd, zal uit de katholieke leer datgene behandeld worden wat tot de geopen baarde godsdienst en de kerk van Christus betrekking heeft tegen de dwalingen van on zen tijd; de hiërarchie en het bestuur der kerk, de functiën der priesters enz, en eindelijk de middelen om de kerkelijke en katholieke in stelling te verheffen en over andere zaken welke de kerkelijke tucht aangaan. De geloo- vigen in Nederland zullen hieromtrent door hunne herders worden onderrigt. Ingevolge gunstige beschikking van den paus zal ieder katholiek die den laatsten dag van het concilie de kathedraal-kerk bezoekt, een vollen aflaat verdienen. ALGEMEEN OVERZIGT. Maanden en jaren heeft men overal gezucht en niet het minst in Amerika zelf, dat de burger-oorlog daar geen einde nammaar nu de vrede werkelijk geconsolideerd isneemt het klagen nog geen einde. In het Noorden zou men de gevolgen van den oorlog spoediger te boven willen zijn en den handel aanstonds zien herleven, maar men gevoelt wel de pijnlijke wondedie aan de schatkist is toegebragt, doch vindt het geneesmiddel niet. De aanvoeren van buiten nemen toe en overvoeren de marktter wijl de uitvoer van geringe beteekenis is. In het Zuiden wordt men iederen dag meer ge waar dat in het land der vrijheidwaar men de slavernij nu totaal afschafte, toch nog beper kingen bestaan, die men daar niet wachten zou. Bij de verkiezing van een lokaal bestuur te Richmond viel de keus op personendie aan het gouvernement van Washington niet wel gevallig waren en aanstonds werd bevel gege ven om die keus te vernietigen. De gemoede ren worden daardoor in het Zuiden niet tot rust gebragt en men ziet gedurig meerderen het land verlatenom zich in Brazilië en elders te gaan vestigen. De prijs der landerijen daalt daardoor met iederen dag en men ziet het dui delijk, dat wel uiterlijk de band weder gelegd is, die de Amerikaansche staten allen omstren gelde, maar dat de secessionnistische geest lang niet geweken is. Voor de reizende vorsten van Europa is het ook niet altijd vakantieal houden zij zich in de badplaatsen op. De koning van Pruissen althans zoekt geen rust of men laat hem die nietterwijl hij van de eene naar de andere trekt. Volgens sommigen zal hij nu eene bij eenkomst hebben met den keizer van Oosten rijk, anderen meenen, dat de verstandhouding tusschen de beide vorsten nog niet zoodanig is, dat men aan zoodanig gerucht geloof mag slaan. Altijd is de kwestie over de Elbe-hertogdom- mendie Pruissen niet wil loslaten en die Oos tenrijk niet aan Pruissen wil toestaan. In de hertogdommen zelve laat men de vorsten strij den en hecht men zich meer aan den hertog van Augustenburg, die eenmaal er henen gezon den werd, om een bolwerk optewerpen tegen den Deenschen invloed en die men er nu even gaarne uit verwijderen zou, omdat hij een te- genwigt tegen den Pruissischen invloed is ge worden. Men zegt, dat hij vrij stellig verklaard heeft, slechts voor geweld te zullen wijken en dat deze verklaring de bevolking; zeer welkom O O is geweest. Zp is dan ook volkomen overtuigd, dat van Pruissen geen heil te wachten isen waarlijk als men ziet wat de regering daar op eigen grond doet, dan maakt men zich geene illusien meer van de zegeningendie onder zoo- 1 o 7 danig bestuur kunnen gemaakt worden. De toestand van koning Leopold is eenigzins verbeterd. Ook hij reist ten minste al is het maar in zijn eigen land. Maar in dat land woelen evenzeer partijen, die alles behalve aan het algemeen belang bevorderlijk zijn en die de grijze en lijdende vorst niet meer bij magte is te bestrijden. Jaren lang had Leopold den wel verdienden naam dat hij buiten en binnen zijn land menige verdeeldheid wist te voorkomen of wegtenemen, maar het is thans niet meer in zijne magt. Men meene evenwel niet, dat dit alleen aan zijnen ouderdom en daardoor verminderde kracht zon te wijten zijn want het is veel meer de magt der zich ontwikke lende omstandigheden, waartegen zijn doorzigt en beleid, zijne verzoenings-politiek niet meer baat. In Antwerpen vooral zijn de gemoederen zeer opgewonden. De raad heeft daar een for mele aauklagt wegens laster ingediend tegen een zijner leden die echter rustig voortgaat, om zonder omwegen zijne opinie te zeggen en thans in dubbelen getale de bladen ver spreiden laat, waarin zijne beschuldigingen tegen het gemeente-bestuur zijn nedergelegd. Frankrijk ontwaakt al meer en meer uit zijn droom en de regering begint hier en daar stemmen te hoorendie zijwelligt te voorbarigmeende, dat zich niet zouden durven verheffen. Ook te Ajaccio zijn de verkiezingen in den geest der oppositie geschied en het mag wel opgemerkt wordendat ook Corsika zich tegen den wensch van eenen Napoleon durft verklaren. De keizer is thans nog in het kamp van Chalons, maar schoon ook daar de politiek hem misschien meer bezig houdt, dan de militaire manoeuvres, zou het ons niet verwonderen als een en ander hem drongom spoedig weder naar de hoofd stad te vertrekken. Een Amerikaansch blad geeft het volgende overzigt over het verlies van mensclxenlevens in den jongsten strijd geleden. Officiële bereke ningen in het departement schatten het aan tal sterfgevallen in de Unie legers, sedert het uitbreken des oorlogs, waaronder de uitgehon gerde gevangenen, op 325,000. Ongetwijfeld zijn er minstens 200,000 Zuidelijke soldaten die hun leven op het slagveld en in de hospi talen verloren hebben, zoodat er niet minder dan 525,000 menschenlevens opgeofferd zijn in den onheiligen strijd, begonnen en voortgezet door het Zuiden, om het gouvernement omver te werpen en de slavenmagt op sterken grond slag te vestigen. Ons grootste verlies in eenige veldtogt was te Gettysburg, waar 23,260 Unie soldaten ge- gedood, gewond en gevangen genomen werden. Ofschoon onze verliezen in velen der veld- togten zwaar zijn, kunnen zij op verre na niet opwegen tegen de verliezen geleden in eenige der Europesche oorlogen. Dit is grootelijks te danken aan de werkdadigheid van het medicale departement en de overvloedige voorraad ver- verschingen en levensbehoeften minstens een derde grooter dan ooit in eenig Europeesch le ger uitgedeeld werd. De straatvegers en vuilnislieden te Nieuw- York hebben hun arbeid eenige dagen gestaakt omdat zij hooger loon bedongen. Zij verdienen maar 20 a J 25 's weeks, eene som die in de groote steden van Amerika volstrekt ontoerei kend is om er zelfs in armoede met zijn gezin van te leven. De nood heeft evenwel spoedig een aantal van hen gedwongen het werk te her vatten, terwijl ook de politie er zich mede be moeide, want de straten kregen het voorkomen van mesthoopen, waaruit verpestende dampen oprezen. Zij die het werk niet wilden hervatten raakten zoowel met hunne vroegere kameraden als met de politie handgemeen en dagen lang werd er in de straten van Nieuw-York slag geleverd, waarbij velen gekwetst of gedood wer den. Thans echter is de rust hersteld en de straat vegers moeten trachten met hun geld rond te komen. In de ellendigste wijken wonen er thans van tien tot twintig gezinnen in kleine huizen, en besmettelijke ziekten lieerschen daar in zoo hooge mate dat de sterfte 40 percent van de inwoners bedraagt. Op de beurs te Parijs was eergisteren een gerucht, dat Jefferson Davies overleden zou zijn. Wel wist men dat hij ernstig ongesteld was maar bij het gezantschap was van zijnen dood geen berigt ontvangen. O O O De Moniteur bevat eene correspondentie uit Florence, waarin te verstaan wordt gegeven, dat de Italiaansche regering waarschijnlijk de bisschoppen voortaan van den eed van trouw aan den koning en de grondwet zal ontheffen en de goederen der geestelijkheid niet tot bezit tingen van den staat verklaren, maar ze be stemmen zal voor het openbaar onderwijs en voor inrigtingen van liefdadigheid. Het Jour nal des Dêbats vraagt of dit programma ook de grondslag zal worden van nieuwe onderhan delingen met Rome. Het blad denkt echter, dat de regering in elk geval eerst de zamenstelling der nieuwe kamer van afgevaardigden zal af wachten. In het ldein Randazzo in het Napolitaan- sche werden voor eenigen tijd op een helderen Julijnacht spoken gezien. Drie witte gedaanten zweefden door de straten met toortsen, die eene sterke zwavelgeur verspreidden. De gansche be volking was vol angst en vrees en grendelde deu ren en vensters en riep al de heiligen van het paradijs aan. Gelukkig durfde een commissaris van politie, een ongeloovige waarschijnlijk, de spoken te gemoet gaan en deze slaagden er niet in om op geheimzinnige wijze te verdwijnen. Het bleek nu dat het drie mannen waren, die dit middel het meest geschikt achtten om in dezen tijd van ongeloof de heilzame vrees voor een leven hier namaals gaande te houden. De justitie doet thans onderzoek en het proces zal nog al belangstelling wekken, daar bij de wet tegen dit misdrijf niet is voorzien. Sommigen beweren .dat het agenten der clericalen Óf Bour bons zijn, die zwavel brandden om te doen ge- looven aan het wezenlijk bestaan van giftmen gers, aan wie men de besmettelijke ziekten toe schrijft. Waarschijnlijk is dit maar eene een voudige gissing. Men kent thans het aantal slagtoffers door de cholera in Egypte gemaakt. In Alexandrie, dat 200,000 inwoners telt, stierven 12,000 men- schen; in Kairo met eene bevolking 400,000 in woners 30,000 en in het overige Egypte 40,000, in het geheel dus 82,000 menschen binnen veer tig dagen. Te Marseille heeft de cholera tot dusver weinig onheil aangerigt, daar volgens de dagbladen uit die stad sedert de laatste we ken niet meer dan drie, vier, vijf a tien per sonen per dag daaraan zijn bezweken. Tot nu toe heeft men tegengesproken dat de cholera

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2