1865. N». 63. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. 52ste Jaargang. «=3- -SS*» ze.** GOESSCHE I KAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, nitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,55fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden 'a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte huwelijks- eu doodberigten van 1-0 regels a ƒ1,30, behalve het zegeiregt. De Inzending van advertentiën kan gesehieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De redactie heeft met leedwezen geziendat men een ongeteekendvan den naam van uitge ver of drukker niet voorzienstrooibillet onder de menigte heeft verspreidwaarin gezegd wordt dat eene advertentie door haar geweigerd werd omdat zij eenige minuten te laat was gekomen. Het feit is bepaald onwaar, daar de advertentie werd aangeboden circa drie kwart uur na den be paalden tijd. De redactie meent steeds vrijgevig te zijn ook op dit puntzelfs ten aanzien van hen die doorgaans daarop rekenen en hunne adver- tentien na den bepaalden tijd inzenden. Zij wil daarom de kiezers, die zeggen, dat zij in alles naar Gods woord wenschen te handelen, maar in dezen hetspreekt de waarheid een iegelijk met zijnen naaste, niet betrachtten, herinnerendat zij zich slechts gehouden heeft aan het woord laat alle dingen eerlijk welvoegelijken met orde geschieden. Boliondmalting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze, naar aanleiding van het provinciaalblad n>. 70, circulaire van den heer com missaris des konings in Zeeland, van 29 jnlij 11. A n». 8265, 3de afdeelfng, ter kennis van de be langhebbenden: Dat bij genoegzame inteekening, een werk het licht zal zien, getiteld: De mestwinning in de verschillende gemeenten van Ne derland, optemaken door Dr. L. MULDER, lid en secretaris eener commissie benoemd door het Ne- derlandsch landhuishoudkundig congresonder me dewerking van die commissie. De inteekening geschiedt op de volgende voor waarden. Het werk zal verschijnen in één deel, ingenaaid, in groot octavo formaat en met dezelfde letter ge drukt als het tijdschrift voor staathuishoudkunde en statistiek. De omvang wordt geraamd op 20 a 25 vellen druks van 16 bladzijden. De prijs per vel druks, compressen druk en goed papier, zal bedragen 16 cents. Titel en inhoud wor den gratis geleverd. Indien er zich vóór 1 September aanstaande geene 250 inteekenaren hebben aangemeld, gaat de uitgave niet door. Men teekent in bij eiken boekhandelaar en bij den uitgever H. E. J. TJEENK WILLINK te Zwolle. En wordt de inteekening op dit in het belang van landbouw en industrie niet slechts, maar ook voor de bevordering der gezondheid, nuttig werk, met aandrang aanbevolen. Gedaan te Goes den 14 Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Bol-cendmalsLing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN der tappers, slijters, kroeg houders, leurders, debitanten van loterij-briefjes, scha renslijpers, ketelboeters en schippers (voor zoo ver zij niet reeds zijn afgegeven-, over het dienstjaar 1865 (loo- pende van 1 Mei 1866 tot ultimo April 1866 aan gevraagd bij de primitive beschrijving van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden, tot den 31 Augus tus e. k. uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voovmiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de on afgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, on verwijld aan de patentpligtigen moeten worden uit gereikt tegen betaling van tien cent, waartoe dan ook den 1 September en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 Aug. 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, 1-1. C. PIL A AR. Baart het met regt bevreemding, dat dhr. Groen eene coalitie zoekt met degenen die gerekend kunnen worden in hoofdbeginsel lijn- regt tegenover hem te staan, hij zelf heldert dat op door de klagt over de stilzitterij-sleur zijner partij. Hij wordt niet begrepen, niet verhoord; zijne vrienden schijnen zich niet te bekommeren over de zaakdie hij levenskwes tie acht, en daarom moet bij het volk de agi tatie worden opgewekt, of er ook van hier of van daar eene stem zou opgaan, om hem te ondersteunen. De vraag komt bij hem niet opof ook zijn inzigt falen kan of bij zijne tegenpartij eene welgemeende overtuiging be staat; of de maatregelen, die hij wil, werkelijk zijn in het belang der natie het staat bij hem vastwat hij wil, dat en dat alleen is goed en waar; waar men nu draalt om hem ook op de zen weg zonder aarzelen te volgen daar drijft hem een brandend ongeduld, om liever met eene strijdmagt van heterogene bestanddeelen den strijd te aanvaarden, dan langer te wachten of ook bij zijne eigene partij de veerkracht ontwaaktwaaraan het haar, volgens zijne ver zekering ontbreekt. Wij laten in het middenin hoever die po ging getuigt van lust tot een loijalen strijd; wij beslissen niet of ook soms dat achterblijven van anders trouwe volgers, de oogen openen moet voor een onberaden plan; maar het komt ons voor, dat de volksleider zichzelven te wijten heeft, dat de aanhangers niet trouwer opkomen, dat hij ten onregte zijne makkers beschuldigd van eene werkeloosheiddie de zegepraal is der tegenpartij en hem zeiven onverhoord doet blij ven. Of is het voor allen duidelijk, wat dhr. Groen wil, als hij nu eens een algemeen peti tionnement ontraadtdan wederten minste indirect, daartoe krachtig opwekt; als hij nu eens volstrekte scheiding wil tusschen de con trasterende partijen, althans hare verdeeldheid aanvuurt, dan weder ze als bondgenooten op roept, die hij sterke vijanden van kerk en staat heeft genoemdals hij eindelijkin hetzelfde oogenblik tot doen en niet-doen opwekt. Inder daad hij kan zich niet beklagen, dat de raad van niet-doen enkel werd opgevolgd, want wie zou bij zulk eene dubbelzinnigheid niet vreezen, dat hij verkeerd doen zou. Is het vreesach tigheid of iets anders, dat dhr. G. weerhoudt om rond en ruiterlijk uittekomen voor hetgeen hij bedoelt? Waarom niet met duidelijke woor den gezegd, dat hij een algemeen petitionnement wil om de agitatie in vollen gang te brengen, in plaats van, zooals nu geschiedt, te zeggen: men moet de kwestie maar gedurig ter sprake brengenwat toch tot geen ander resultaat zou moeten leidendan om het petitionnement te voorschijn te roepen. Maar dhr. G. wil, als zoovele anderendat men zulks doeterwijl hij tot niets doen aanspoort, om, als het vuur het ergst brandt, met het meeste laconisme te kunnen zeggen: ik heb het niet gestookt, ik word door de stem des volks daartoe gebragt; ziet eens hoe algemeen de wensch gedeeld wordt dien ik uitte. Wij vinden dus bij dhr. G. zeiven wat hij in anderen afkeurt, dat zij wachten tot anderen het initiatief nemen. Alleen van hem kan niet gezegd worden, dat hij geduldig wacht. Want het is hem pijnlijk genoeg, zoo hij zegt, om zoo alleen te staan, om zoo lang te moeten wachten. En daarom gaan dan ook al die geschriften uit, die door mindere duide lijkheid in den vormnog altijd den gewensch- ten indruk missen; daarom worden tegenstan ders gevleid of enkele woorden van hen buiten hun verbandaangehaaldom tot eiken prijs het leger op de been te brengen. De toeleg is, het volk zoo te bewerken, in alle rigtingen, dat als iemand het initiatief neemtde bijval algemeen zij. Wij vragen, zou het niet beter zijn het volk eenvoudig verstandelijk te ont wikkelen, opdat het tot de bewustheid kome, tot de zelfstandige overtuiging van wat het behoeft, liever dan het onderwijs te beperken en inmiddels de onontwikkelden tot eenen strijd opteruijen, die voor land en volk beiden niet anders dan noodlottig kan zijn? BINNENLANDSCHE BERICTEN. Volgens de Stoompost is bij het personeel voor den aanleg van staats-spoorwegen benoemd tot opzigter 2' klasse de opzigter 3 - kl. bij de algemeene dienst van den waterstaat P. J. Neijt, thans te Colijnsplaat. En tot opzigter 3c klasse den opzigter 4: kl. J. G. van Renterghem. I Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. benoemd tot adelborst 1'= kl. bij de zeemagt, den adel- j borst 2 kl. N. J. van Renterghem.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1