35unjerftj&cii Stanö, Duitschen oorlog het bloed van zoovele duizen den niet voor de vrijheid, maar voor het ver meerderd grondbezit der groote mogendheden vergoten is. De nieuwe president-minister van Oostenrijk heeft o. a. verkondigd, dat door buitengewone krachtsinspanning der ambtenaren, het overtol lig aantal van dezen verdwijnen moet, en dat alsdan de diensten der aanblij venden naar waarde zullen beloond worden. Het vooruitzigt voor sommige ambtenaren is schoon al zullen zij hun meerder traktement zuur moeten verdienen maar minder helder is het verschiet voor hen, die zullen uitvallen, voor de velen, die bij toe nemende bevolking op een middel van bestaan in het ambtelijke leven hopen. Oostenrijk schijnt billijk te willen zijn maar is inderdaad het tegendeel, zooals men dat trouwens elders even zeer is. Er is niets regtmatiger dan dat men ambtenaren goed betaald, maar voor trouwe en ijverige dienst moet de schatkist belooning hebben, gelijk de burgerij elke opbrengst tot dat doel natuurlijk en pligtmatig moet achten. Maar enkelen meer geven om velen van alles te beroovendat is eene theoriedie in onzen tijd niet meer te huis behoort. Over het al gemeen klinkt het programma van het nieuwe Oostenrijksche ministerie niet zóó, dat men van die regering groote verbetering zich kan voor stellen. Zijn de berigten van het Fransche dagblad le Temps waarheid, dan gaat het keizerrijk on der Napoleon eenen beteren tijd te gemoet. Eene ruimere toepassing der burgerlijke vrijheid zou aan Frankrijk geschonken worden. Van welken aard zij zijn zou, zegt genoemd blad niet. Maar, naar men wil, zou het in verband staan met den uitslag der verkiezingen voor de ge meenteraden. Deze was voor Napoleon eene veelbeteekenende wenk om den geest des tijds niet te miskennen. Moeijelijk zal het voor den keizer zijn om eenigzins toetegeven aan den stroom, tegen welken hij op den duur niet be stand zal zijn en toch geene aanleiding te geven, dat zijne eigene maatregelen den duur van zijn gebied ondermijnen. Juist die verkiezingen die bewezen, dat de bevolking in onderschei dene oorden eenen anderen weg wil, dan die het gouvernement bewandelt moesten de oogen van Napoleon openen. Of ze hem wijsheid zullen gegeven hebben en of hij wederom tusschen de klippen zal kunnen doorzeilen, moet de tijd leeren. Volgens een artikel in den Moniteur du Soir, zou de Fransche regering zich ook de zaak der Elbe-hertogdommen aantrekken en willen, dat er een beroep op de bevolking werd gedaan ten einde deze over de toekomst te laten be slissen. Het is vreemd dat juist uit Frankrijk zulk een denkbeeld komtwaar menvoor het oogenblikmet de volksstem niet veel op heeft, maar tevens is het niet waarschijnlijk, dat de Duitsche mogendheden, die in Holstein den baas spelen met het plan ingenomen zullen zijn en hare kansen zullen wagen aan eene beslis sing, die na al het gebeurde nier. gunstig voor haar kan uitvallen. De koningin van Spanje is op reis gegaan en volgt alzoo het voorbeeld van andere gekroonde hoofden, maar bij haar schijnt nog een andere drijfveer te bestaan, dan de zucht naar uit spanning. Zij wil, zegt men, bij de aankomst van den Italiaanschen gezant niet tegenwoordig zijn. Is dit zoo, dan bewijst het voor het ge voelen, dat zij slechts voor den dwang wijkende, het koningrijk Italië heeft erkend. Voortdurend wordt er zeker gemachineerd om haar te ont trekken aan den invloed van het tegenwoordig bewind en Spanje is nog niet op de hoogte om te laten denken, dat het nu mede zal gaan in eene voorwaartsche beweging, zonder nog eens een terugpas te maken. Voor het land zelf is dit het meest te betreuren, want en de voortdurende strijd der partijen en het gedurig wisselen van standpunt der regering is even noodlottig. Het zeggen is dat de berigten uit Mexico beter zijn, maar daarmede is moeijelijk te rijmen de verzekering, dat keizerin Charlotte naar Europa komen zal, omdat hare gezondheid zulks vordert. Het kan waar zijn, maar in de bestaande om standigheden is toch het vermoeden niet onge grond, dat minder hare gezondheid, dan de krankheid van het nieuwe keizerrijk aanleiding geeft tot die reis. In het Noordelijk Amerika krijgt de vrede lievende geest de overhand. De president Johnson is reeds aangezocht om eene onvoorwaardelijke amnestie aftekondigen, ten einde zoo spoedig mogelijk de zaken op den ouden voet te brengen. Te Richmond was men reeds begonnen met de confiscatie der bezittingen van hendie een vermogen van meer dan twintigduizend dollars hebben, maar de indruk daarvan was zoodanig dat men het raadzaam geacht heeft niet verder voorttegaan, opdat niet eene reorganisatie van het Zuiden onmogelijk zoude worden. De veeziekte in Engeland heeft een waren schrik in het land te weeg gebragt. Menig vee handelaar en pachter heeft zijn vermogen reeds verloren; geen wonder dat anderen zich haasten om nog te redden wat zij redden kunnen en ook het zieke vee verkoopen. Ondanks het toe- zigt der makelaren wordt er dan ook eene groote hoeveelheid ziek vleesch in de hoofdstad verkocht. Dat dit noodlottig op den algemeenen gezond heidstoestand werkt, behoeft wel geen betoog. Alle klassen der Maatschappij zijn dientenge volge met angst vervuld over deze ramp, die op zoo dubbele wijze gevoeld wordt. De Times bevat eene correspondentie uit Amerika over het lot van Jefferson Davis. Hij is nog altijd in de gevangenis te Monroe en kwijnt daar weg. Geen oogenblik is hij alleen; overal waar hij heenziet, bespeurt hij soldaten van top tot teen gewapend. Een schildwacht staat voor zijne deur op post. Hij heeft verzocht dat deze niet zou loopen, maar zou blijven stil staan, daar die aanhoudende voetstappen voor zijne zenuwen ondragelijk zijn. Dit heeft men hem geweigerd. Lezen kan hij niet, daar zijn een oog geheel blind is en hij ook met het andere niet goed meer zien kan. Alleen de geestelijkegeneraal Miles en de geneesheer bezoeken hemmaar spreekt hij over politiek dan krijgt hij geen antwoord. Hij staat des morgens om 5 ure op, neemt dan een bad en brengt den dag meestal door, geleund op de balustrade van zijn venster. De correspondent zegt, dat hij geen zes weken meer leven zal. Een telegram uit Weenen, gedagteekend 3 Augustus zegt: de teruggang van de koersen op de beurs van heden wordt door de avondbladen eenparig toegeschreven aan een gerucht van de heden plaats gehad hebbende terugkomst des keizers en den heer 'von Mensdorff van Ischl, en het vertrek van den koning van Pruissen uit Gastein. Men leest in de Presse de volgende sa- tyrieke mededeeling: »De Oostenrijksche bad plaatsen worden dezer dagen door groote ram pen getroffen. Naauwelijks zijn wij eenigzins hersteld van de treurige tijding dat een gedeelte van Ischl een prooi der vlammen geworden is, of daar komt een Jobsbode melden dat Gastein, het heerlijke Gastein bezocht is door von Bismarck. Voor Ischl kan men inschrijvingen openen; maar wat is er -voor Gastein te doen?" O-emengci© toorigten. Een niet herkozen lid van den gemeenteraad te Caberon heeft zich verdronken uit spijt omdat hem niet andermaal eene plaats in den raad aangewezen was. Ten bewijze hoe voordeelig het is om van tijd tot tijd van ministerie te veranderen kan het voorbeeld van Oostenrijk dienen, waar het budget, ten gevolge der jongste ministerieele verandering met 150,000 fl. is belast.Het gebouw voor de ten toonstelling op het veld van Mars te Parijs zal eene ruimte innemen van niet minder dan 15 bunders. Te Duijgans in Frankrijk is een kind van 3 jaren in een emmer met water verdronken ten gevolge van de achteloosheid dergene, die met het opzigt zich had belast.In de vorige week vond men te Oud-Gastel paard en kar van eenen bekenden boer in het water liggen. In de onderstelling dat hij zelf daarbij om gekomen was ging men aan het visschen naar zijn lijk. Na geruimen tijd kwam het berigt, dat de boer nat en bemodderd op zijn zolder lag te slapen, llij zijn ontwaken wist hij niets van het geen met hem in zijne dronkenschap was gebeurd. Een dagblad van Florence zegt dat aldaar eene jonge vrouw na voor 14 dagen van een gezond kind bevallen en ge heel hersteld te zijn, andermaal bevallen is van eenen Hinken en welgeschapen zoon. Bij gelegenheid van een diné van journalisten werd de volgende toast uit- gebragt aan de pers: die de waarheid uitdrukt, de dwaling zuiverdrukt, de kennis drukt, de dwingelandij nederdrukt en niets onderdrukt.In Pruissen zijn niet minder dan achtentachtig ridderorders of eereteeke- nen. Een Engelschman heeft het middel ontdekt om buskruid onontplofbaar te maken. Men heeft proe ven genomen die uitmuntend zijn geslaagd. Zelfs heeft men een gloeijend ijzer in een vol vat gelegd zonder dat het ontplofte. Het middel bestaat in poe der, van gestampt glas. Zoodra dit door eene fijne zeef uit het kruid verwijderd iskrijgt dit zijne gewone eigenschap weder terug. Te Obia in het groothertogdom Hessen is één kat oorzaak geworden van den dood van al hare broeders en zusters. Men had haar afgemaakt uit vreesdat zij door dolheid was aangetast en daar zij vele katten gebeten had, nam men het kort besluit om alle katten te verdelgen. Victor Hugo ontvangt voor een roman en een bundel gedichten eerstdaags door hem uittegeven niet minder dan 100,000 frs. Te llouaan heeft zich een echtpaar verdronken. Ds man was zeventig, de vrouw vijf en zestig jaren. Zij hadden zich aan elkander gebonden en op die wijze in de rivier geworpen, waaruit zij als lijken werden opgehaald. Vroeger waren zij welgestelde lieden; dron kenschap heeft den man tot armoede gebragt. De vrouw was ziekelijk. Ongeveer vier weken geleden ver maakten zich nabij Werkendam eenige jongens en meisjes bij het bespelen van eene harmonica. Zekere jongeling van 13 javen, genaamd J. Ritmeester, wilde de harmonica ook eens in de hand hebben, doch kreeg onder het grijpen naar het speeltuig, in plaats daar van een schop tegen den onderbuik. De jongeling werd ziek en is, zoo men zegt, ten gevolge van de kneuzing aan de onderbuikaan eene ontsteking van het buikvlies, thans overleden. De dader, een jongeling van 19 jaren, genaamd O. v. d. S., is daarop gearresteerd en gevankelijk naar 's Bosch ge transporteerd. Men herinnert zich zeker dat generaal Lee zich aan Grant overgaf onder een appelboom. De twee generaals hadden zich naauwelijks verwijderd of de boom werd geveld en met wortels en al in kleine fragmenten aan de speculatie overgeleverd. Er werden groote prijzen besteed voor die houten souve nirs. Een soldaat liet o. a. van een der stukken een pijp en roer vervaardigen en verkocht dit voor 20 dollars. Te Parijs worden de druiven met wagens vol aan gevoerd. Zij zijn goed rijp en zulk een vroege oogst behoort tot de groote zeldzaamheden. Ook het graan is in de omstreken bijna overal reeds gemaaid en in de schuren gebragt. Onlangs vierden een burger van Esens in Hannover, op 82jarige leeftijd, en zijne 80 jarige echtgenoote hun diamanten bruiloft. Naar aanlei ding daarvan werd hun 1. 1. Zondag, door den bur gemeester der gemeente, namens den Koning een prach tige bijbel ten geschenke gegeven welke hun met de Koninklijke gelukwenschen plegtig werd overhandigd. Kcrltclij lie Zaltcn, De bevestiging en intrede van den heer A. van Grietkuijsen als predikant te Yerseke, zal plaats hebben op Zondag 13 Augustus e. k. De vergadering van de Synode der Ned. Herv. kerk is gesloten nadat onder anderen aan de syno dale commissie opgedragen was om gevolg te geven aan de uitgave van eenen nieuwen bundel gezangen, waarvoor door de Synode eene keus is gedaan. Vcrpaclxtinscn. Jl. Vrijdag zijn de eigendommen van den polder Oud-Noord- Bevelandonder de gemeente Colfjnsplaat, bestaande uit dijken bouw- en weilanduitgeslagen putten enz., verpacht voor 3,587,zuiver. Over 14 jaren bragten die eigen dommen f 2,094,20 op en toen reeds was de pachtsom in evenredigheid van vroeger aanmerkelijk gestegen. Onder de 3,587,— is begrepen 492,— voor eenige uitgeslagen putten, rietveld en water, welke pereeelen 14 jaren geleden slechts f 44,20 opbragten. 11e verpachtingen zijn voor 14 jaren, de vermelde sommen per jaar gerekend. Van den 29 Julij tot den 5 Augustus 1865. Gehuwd Den 3, Pieter Marinus Nierse, oud 24 j.jongm. en Elisabeth Sara Visser, oud 28 j., jongedKornelis Mulder oud 24 j.jongm. en Prina Martina de Wijsoud 23 j., jonged. Geboken: Den 30 JulijAlbertus, 2. v. Cor nells Johannes Casparus van de Ven en Susanna Hendrika Krol. den 2 Aug.Philomenad. v.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3