BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Henoemlngen, BUITENLAND. - -- ^V'C w* meerdere voyjrdeelen konden bedofigêji zijn maar het bé^ïltfe^voor^s niet geleverd/'Natuur lijk woy<jj$^an,;3ez^||einige steitnue'n weder ge bruik gema&kt pm t^figg'eïqdat betjbraktaat al leen attJbenoiten omdaïTmen niets beters had, mhaFjgeeqsziuijjiwidat men het goedkeurde. Wanneer nagaat wat door de beide sprekers gezegd werd, dan blijkt het, dat het oppositie orgaan hier weder volgens gewoonte de leden der kamer laat zeggenwat het gaarne had gehoordvolstrekt niet wat zij gesproken hebben. De minister van buiten- landsche zaken merkte op, dat door de zaak slepende te houden misschien nog een klein voordeeltje had kunnen verkregen worden, maar dat daardoor een nadeelige toestand voor onzen handel had voortgeduurd. Nu de zaak haar volle beslag gekregen heeft, mogen wij nog wel eens onder de aandacht brengen, dat de op positie tegen dit traktaat, niet veel anders ge weest isdan vitzucht tegen het ministerie. Er kan nu eenmaal niets goeds van uitgaan en daarom moet tot eiken prijs op alles aan merking gemaakt worden. Intusschen blijkt uit de geheele discussie in de beide kamers gevoerd, dat verre weg de groote meerderheid van oor deel was, dat de regering in dezen gedaan heeft wat zij kon: dat meerdere voordeelen zeker gewenscht maar in billijkheid voor het oogenblik niet te vorderen waren en dat het geheel voor onzen handel van zooveel belang was, dat men omtrent de aanneming niet kon aarzelen. Had men langer getalmd en meer gevraagd, de oppositie zou de eerste geweest zijn om dit aftekeuren. Thans ging men te haastig te werk. Waarlijk men mag hier ook wel. volgens de leer van het orgaan, onder zoeken wie er spreekt en welk gewigt aan de stem van den spreker kan gehecht worden. Het Utrèchtsche Dagblad laat zich uit Curasao schrijvendat het leven daar dagelijks moeije- lijker wordt en onaangenamer, ten gevolge van de emancipatie der slaven. Men kan het noodige personeel niet krijgen tot bediening en land bouwers ontbreken geheel. Het is duidelijk dat dit schrijven bedoelt de emancipatie aftekeuren en nog eens terug te komen op de afgesleten grief, die sommige ultra-conservatieven tegen de regering hebben ingebragt. Vooraf was het te berekenen dat de bewuste emancipatie niet alleen als nieuwe maatregel, maar vooral als geheel nieuwe toestand, in den aanvang moeije- lijkheden zoude geven. Even zeer liet zich denkendat de slaven vrij verklaard velen althans onder hen, niet aanstonds gereed zouden zijn om vrijwillig die betrekking op zich te nemen die zij zoolang gedwongen vervulden. Maar een beter begrip, dat zich langzamerhand vestigen moet, en vooral de noodzakelijkheid, die ras zal geboren worden zullen veel van dat moeijelijke, waarover men klaagt, wegnemen. En wat het voornaamste is; een maatregel door de wenschelijkheid geëischt kan wel niet uit blijven, omdat hare uitvoering bezwaren had. De keus tusschen slavernij of vrijheid voor den redelijken niensch is niet moeijelijk en met welk regt mag de door geboorte vrije zijnen mede mensch dwingen een slavenketen te dragen. Het is eene schande voor onze eeuw, dat zoo- velen nog als de correspondent van het U. D. hun geluk zouden willen gronden op de ellende van anderen. Men geve slechts tijd en arbeide aan verstandelijke en zedelijke ontwikkeling en de emancipatie zal niet langer moeite baren en de dwaze klagt zal blijken slechts eene inge ving van bekrompen inzigt en laag eigenbelang te zijn. De commissie belast met het afnemen van het examen van aanstaande O.-Indische amb tenaren heeft bij haar rapport ook haren dank aan den minister gebragt, omdat hij van zijne belangstelling had doen blijken door de exa mens van tijd tot tijd bijtewonen. Het orgaan daarover sprekendezegt het niet aftekeuren maar wijst toch op eene schaduwzijde, dat de jongelieden meer bedremmeld zullen zijn als de minister tegenwoordig is, dat bij hem zeiven een indruk kan achterblijvendat later bij even- tuële benoemingen invloed uitoefent. Zou niet, wanneer de minister op grond van dergelijke bezwaren de examens niet van tijd tot tijd had bijgewoond, de oppositie redeneren: wij keuren het niet af, maar de schaduwzijde is, dat de minister nu altijd zien moetdoor de oogen van anderen. Onder den schijn van welwillend heid wordt hier weder eene aanmerking gemaakt, die dienen moet om het ministerie van partij digheid te beschuldigenzooals dit schier eiken dag van de zijde der oppositie geschiedt. Het is daarom goed er op te wijzen, dat er een adder onder het gras schuiltdat men van deze schijnbare kleinigheid later weder gebruik wil makenmaar tevens, dat het door zulke feiten steeds duidelijker wordt, dat de oppositie tot eiken prijs afkeuren moet en er daarom op uit is om van elke daad eene schaduwzijde optezoeken. De Eerste Kamer heeft Vrijdag eene zitting ge houden, waarin al de aan de orde gestelde onder werpen zijn afgehandeld. Over sommigen is eene korte discussie gevoerd, vooral over het tractaat met Frankrijk. Onderscheidene ministers heb ben daarbij het woord gevoerd en ten slotte is het traktaat even als de overige wets-ont- werpen met algemeene stemmen aangenomen. Uit de discussie is nog gebleken, dat er kans blijft bestaan op de droogmaking van de Zui derzee. Een ingenieur heeft de mogelijkheid aangetoond van het maken van een dijk van de Friesche naar de Noord-Hollandsche kust. En als de uitkomst van het onderzoek blijft zooals tot hiertoe dan is er kans dat nog eenmaal het groote werk tot stand zal komen. Een onzer correspondenten schrijft ons Te Hansweert is het bouwen der sluizen en sluisschutkolk met al de daaraan verbonden werkzaamheden geheel afgeloopen. De deuren zijn nog niet aangebragt, doch zullen dit jaar nog worden ingehangen. Tusschen den Zanddijk en den zeedijk wordt het schuijeren krachtig voortgezet. Over de geheele lengte van het kanaal is men met het afnemen der kanaalboorden en het onder 't profil brengen der dijken druk bezig. Het ijzer voor de brug in den Schoorschen Zouteweg en den postweg is aangevoerdin elkander gezet en zal eerstdaags op de penanten bevestigd worden. Het oogsten is in vollen gang. Het natte weder der vorige week werkte echter niet voor- deelig op de voortzetting. Ook zou het koren daaronder weldra geleden hebben. De langdurige voorjaarskoude werkte nadee- lig op de ontwikkeling der appelen en peren, waardoor ze in de meeste boomgaarden schaars zijn, zoodat de prijs hoog is. Als een bewijs daarvan kan dienen, dat in de vorige week de vruchten uit vier boomgaarden in Yrseke en van twee te Kruiningen, wier beschot men te zamen op 400 mudden rekent, voor ƒ1571 werden verkocht. Wij wijzen op een nieuwe rubriek, in de Cou rant opgenomen betreffende een prijscourant van de meest hier verhandeld wordende effecten; wij stellen ons voor die geregeld bij elke uit gave mede te deelen. De opgaven worden ons uit goede, soliede bronnen per telegraaf gedaan en zijn van denzelfden dag der uitgave. Voor velen vertrouwen wij dat deze mededeeling niet onverschillig zal zijn. De gemeenteraad te Middelburg heeft in zijne laatste vergadering gediscussieerd over het al of niet voortdurend bestaan van de geneeskun dige schoolaldaar gevestigd en die door de provincie wordt gesubsidieerd. Tengevolge der invoering van de nieuwe geneeskundige wetten zal ook deze school eene geheele reorganisatie moeten ondergaan en zou de eerste cursus in verband kunnen gebragt worden met de lessen op de rijks hoogere burgerschool. De raad heeft nog geen besluit genomen en ook in dezen schijnen de grootere kosten een bezwaar te zijn. Bij den gemeente-raad te Middelburg is een voorstel ingekomen, met het oog op de wijzi ging der gemeente-wetom aan gedeputeerde staten voortedragen te willen bevorderen dat het rijk aan die gemeente eene subsidie ver- leene van 30,000 of dat anders Middelburg worde opgenomen in de uitzonderings-wetten, met vergunning tot heffing eener belasting op het gemaal en vervolgens zich te wenden tot de ministers van binnenlandsche zaken en van finantien met verzoek om eene commissie uit den raad te willen afwachten ter nadere be spreking van dit gewigtig onderwerp. De be slissing over dit voorstel is aangehouden tot eene volgende vergadering. Bij koninklijk besluit is de naamlooze ven nootschap geconstitueerd, die te Middelburg is opgerigt onder den naam van Vrachtgoederen stoomboot maatschappij. Ook in Walcheren heerscht de Typheuse ziekte onder de varkens. Slechts enkele dieren sterven er aan omdat de meesten, bij den eersten aan val worden geslagt. Over het algemeen is men van oordeel, dat het gebruik van dat vleesch, niet schadelijk is voor de gezondheid, er wordt daarvoor een goede prijs besteed. Het laat zich echter begrijpen, dat zonder eene naauwkeurige keuring het gebruik van dat varkens vleesch niet zonder gevaar te achten is. Aan twee ter dood veroordeelden door het provinciaal geregtshof van Limburg is gratie van de doodstraf verleend en voor beiden die straf veranderd in 20jarige tuchthuis straf. Met lo. September a. s. wordt bij het hospi taal der marine te Willemsoord geplaatst de officier van gez. 3e kl. bij de zeemagt, J. C. D. Steendijk, thans non-actief. ALGEMEEN OVERZIGT. De zaak der Elbe Hertogdommen blijft niet het minst de aandacht der politieke wereld be zig houden. De vraag iswat eindelijk Oos tenrijk en Pruissen daarmede zullen willen doen. Wij zeggen met opzet: willen doen. Want in dien uit hunne plannen voortvloeide wat ten eenenmale strijdig was met de inzigten van het overige Duitschland en met de oogmerken der groote Europesche mogendhedendan zou de vraag zijnof de twee beschermers der hertog dommen tot alles de handen vrij zouden heb ben. De betrokkene landen zelve hebben in tusschen eene gevoelige les ontvangen. Zij wa ren de Deensche heerschappij moede, zij haak ten naar een zelfstandig bestaanzij lieten daar voor hun land verwoesten en uitmergelen; één oogenblik zagen zij het doel van hun streven in het verschiet, maar ook slechts in de verte, want thans zijn twee heerschers voor den eenen in de plaats getreden. Een Duitsch blad zegt, dat eene gemeenschappelijke regeringmet naauw- keurig afgebakende bevoegdheid zal voortduren en dat beide kabinetten in eene conferentie tot het definitief constitueren der hertogdommen zullen overgaan. Van hunne toekomst valt dus nog maar weinig te zeggenmaar met zekerheid laat zich dit voorspellen, dat in den Deensch-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2