VRIJDAG 4 AUGUSTUS. 5-!" Jaargang. 1865. 5». PLAATSELIJK BESTUUR YA!\ GOES. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenpolder. Herkozen het aftredend- lid A. van Weelemet 13 van de 25 uitge- bragte stemmen. Kattendijke, C. a. Gekozen Pieter Zandee met 10 stemmen, J. Karelse verkreeg 4 stemmen. Krabbendijke- Gekozen C. C. Welleman met 12 stemmen, B. den Exter van den Brinck en J. de Jagerverkregen er successivelijk 11 en 7. Nisse. Herkozen A. Bakker, en als nieuw lid benoemd J. A. Geill Jr. V. GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95fr. p. p. ƒ1,90. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bol5Loiid.mali.lng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming bij herstemming van twee leden voor den Gemeente-Raad van Goes, gehouden den 2 en en 3 dezer maand; zijnde uit het proces-verbaal van laatstgemelde dagteekening geblekendat tot leden van den Raad met meerderheid van stemmen benoemd zijn de heeren C. F. SOUTENDAM, met 142 stemmen en O. VERHAGEN, 135 terwijl de heeren C. C. van den BOSCH, 121 stemmen en mr. J. G. de WITl HAMER, 67 stemmen hebben bekomen. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 julij 1850, {Staatsblad No. 37) ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de afschriften van genoemde processen verbaal, ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgezonderd des Zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 Augustus 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. van KERKWIJK, Wethouder. De Secretaris, H. C. PILAAR. Het loijale oppositie-blad is op eenmaal plus légal geworden que la loi. »De wet heeft ge sproken," zoo schrijft het„de gemeente-accijn- sen moeten vallen, en nu moet dat niet op liet papier geschieden, maar in werkelijkheid. Ont staan daaruit de gevolgen, die wij vreezen, de natie zal de oppositie in het gelijk stellen en zich al meer en meer verzetten tegen een be wind, welks beginselen anti-nationaal zijn. Blijkt daarentegen, dat de oppositie zich ten onregte verontrustte, dat welvaart, voorspoed, tevreden heid werkelijk de gevolgen zijn van den maat regel welnudan zal de natie het ministerie dankbaar zijn, het steunen en de oppositie in het ongelijk stellen." Wij hebben naar aanleiding dezer woorden een paar opmerkingen te maken. Het oppositie orgaan wenscht, dat de afschaffing der gemeente accijnsen niet op het papier, maar in de wer kelijkheid geschiede en maakt er de regering een verwijt van, alsof zij door mildheid in het toestaan van uitzondering-wetten, die afschaffing in werkelijkheid wilde tegenhouden. De oppo sitie-goochelaar heeft hier weer een behendige toer vertoond. Had de regering zich tegen het toestaan van uitzondering-wetten verklaard, dan was de oppositie haar zeker hard gevallen, om dat zij de wet zoo liberaal ten uitvoer bragt, en daardoor wederom hare beginselen verloo chende. Maar nu de regering de wet liberaal wil toepassen, en naar billijkheid uitzonderin gen toestaan, nu heet het, dat het der regering geen ernst is met de afschaffing der gemeente- accijnsen en dat zij die afschaffing slechts ver langt »op het papier." De spoed, waarmede de regering de begrootingen der verschillende gemeenten heeft opgevraagd, is wel een bewijs, dat de regering al wat in haar vermogen is wil aanwenden, om dezen zoo gewigtigen en libe ralen maatregel te verwezenlijken. Maar wat de oppositie geheel vergeetis dit, dat juist zij het geweest is, die de afschaffing »op het papier" verlangde, daar de meeste leden der oppositie, de afschaffing in beginsel goedkeurende, tegen de wet dit bezwaar opperden, dat de regering te plotseling tot die afschaffing wilde geraken. Het was juist de oppositiediedoor haren aan drang op langzame afwijking van het verder felijk stelsel der plaatselijke accijnseneene af schaffing op het papier wilde tot stand brengen. Eene andere opmerking, welke het schrijven van het oppositie-orgaan op ons maakt, is, dat het schijnt te erkennendat de natie het minis terie dankbaar zal kunnen zijn en de oppositie in het ongelijk zal hunnen stellen. De erken tenis van die mogelijkheid van dwaling zijn wij van het Dagblad niet gewoondat zich tot dus ver stelselmatig het monopolie der waarheid toe eigende. Maar onze goede verwachting wordt eenigermate getemperd, wanneer wij ons her inneren, dat ten vorigen jare, toen bij de ver kiezingen, de natie over de handelingen der re gering en de houding der oppositie heeft uit spraak gedaantoen de natie geen het minst geloof heeft geslagen aan al de schilderingen van Nederlands ondergang, het Dagblad toch heeft volgehouden, dat dit ministerie anti-natio naal was. Welke waarde kan het oppositie blad dan toch hechten aan de uitspraken der natie, wanneer zij die als ongeldig verklaart en, zoo zij tegen haren zin uitvallen, toch blijft volhouden, dat Nederland door een anti-natio naal ministerie wordt geregeerd! De eerste kamer heeft Woensdag eene zitting gehouden waarin mededeeling gedaan is van de benoeming van voorzitters der afdeelingen en van die van rapporteurs voor onderscheidene wetsontwerpen. Vrijdag morgen zal weder eene zitting gehouden worden, waarin eenige wets ontwerpen, onder anderen het handelstractaat met Frankrijk aan de orde zijn. Per telegraaf. De Eerste kamer heeft in hare zitting van heden al de wetsontwerpen aange nomen die aan de orde waren gesteld. De minister van finantien heeft de verzekering ge geven, dat de comptabiliteitswetten onverwijld zullen worden aangeboden. VERKIEZINGEN BIJ HERSTEMMING VAN LEDEN VOOR DEN GEMEENTE-RAAD. Goes. Bij de opening op heden der stem briefjes ter herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier is gebleken: dat van de 388 op de kiezerslijst voorko mende personen 283 hunne stembiljetten heb ben ingeleverd waarvan 1 briefje in blanco zoodat er 282 geldige stemmen zijn uitgebragt. Van dit getal verkregen de heeren C. P. Sou- tendam 142O. Verhagen 135C. C. van den Bosch 121 en Mr. J. G. de Witt Hamer 67 stemmen, zoodat de beide eerstgenoemden ver kozen zijn. Het getal biljetten was alzoo verdeeld: 47 op O. C. van den Bosch, 45 op O. Verhagen. 5 op C. P. Soutendam, 2 op Mr. J. G. de Witt Hamer alleen; dus 99 kiezers die slechts een gedeelte van hun kiesregt hebben uitgeoefend. Vervolgens waren er 51 biljetten voor dhm. Soutendam en O. Verhagen; 37 Soutendam en v. d. Bosch; 49 Soutendam en Hamer; 30 Ver hagen en v. d. Bosch; 9 Verhagen en Hamer; 7 v. d. Bosch en Hamer; makende te zamen 467 stemmen. Yerseke. Gekozen Corn*. Hieftje, met 18 van de 28 uitgebragte wettige stemmen. P. Schuylinck verkreeg 10 stemmen. Men ziet thans allerwege de arbeiders druk met den sikkel in de weer om onze velden van het opstaande te ontdoen. Grootendeels zijn rogge, gerst en erwten reeds gevallen ter wijl ook met de tarwe een aanvang is gemaakt. Een zelfs oppervlakkig overzigt omtrent den uitslag kan nog niet gegeven worden; bij velen geeft die ruime stof tot dankbaarheid. Ook het vee sints eenigen tijd schier uitgeteerd op de kale weiden doet zich te goed met het nu weder welig groeijend gras. Volgens eene aanschrijving van den com missaris des konings in Zeeland, heeft Z.E;G. het voornemen om in het begin der volgende week eenige gemeenten van Zuid-Beveland te bezoeken, onder anderen zou dit bezoek gelden de gemeenten Wemeldinge, Nisse, Driewegen, Oudelande, Ovezand, 's HeerAbtskerke, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en anderen. Volgens berigt uit de residentie verkeert de oud-minister van Hall in hoogst zorgelijken toestand. Men schrijft uit Middelburg, dat de kinder ziekte daar aan het afnemen is. In de maand

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1