de meesten misschien grooter zullen zijn, dan- men nu veronderstelt. Het mislukte Pruissische feest is nog niet vergeten. Wel trachten de reactionairen de be- teekenis daarvan weg te redeneren, maar het blijkt nu toch, dat men door het geheele land zich de zaak aantrekt. Reeds zijn in Berlijn zelfs de vereenigingen van verschillenden aard in de weer om haar goed regt te handhaven, tegen de aanranding daarvan te Keulen. De sporen vertoonen zich, dat het volk meer opmerk zaam wordt op den gang der zaken, en wanneer het voortdurend door zoogenaamde onbedui dende aanleidingen geprikkeld wordt zal de maat langzaam aan vol worden. Napoleon is te Plombières en schijnt daar te zijn om zich te ontspannen, maar in werke lijkheid zal zijn geest door vele en netelige om standigheden worden bezig gehouden. Mexico boezemt hem bezorgdheid inde loop der zaken in Duitschland kan hem niet onverschillig zijn Italie's toekomst hecht zich in menig opzigt aan de kracht van zijn gebied; en in zijn eigen land is ook veel dat stof tot nadenken oplevert. Waarschijnlijk gaan dan ook zijne gedachten wel over wat anders, dan over het leven van Caesar. Wat men dezer dagen gezegd heeft, dat reeds allerlei plannen gemaakt waren om trent verdeeling van grondgebied, die na den dood van Leopold zou moeten plaats hebben, zal een verzinsel zijn. Maar schoon het ook geenerlei grond hebbe in hetgeen Napoleon deed of zeide, ongerijmd is het niet, om te denken, dat Napoleon wel zou wenschen, wat men nu zegt dat hij overlegt. De paus is tegenwoordig te Castel Gan- dolfo. Zoo dit verblijf gunstig voor zijne gezond heid is, minder gunstig is het voor de pausse- lijke schatkist. De traktementen van allen, die den paus vergezellen, zijn verdubbeld; voor ieder is er open tafel en de champagne stroomt er in overvloed. Ook de vreemdelingen worden rijk onthaald. De paus volgt hierin slechts het voorbeeld zijner voorgangersuit den tijd dat de schatkist nog ruim voorzien wasthans zal de pieterspenning aan deze onkosten te gemoet moeten komen. Voor twee jaar werd aan George Sand de eer toegedacht met het legioen van eer te worden begiftigd. Zij zou dus de eerste vrouw geweest zijn, die het eereteeken droeg. Op haar verzoek werd de ridderorde aan haar zoon gegeven. Nu echter Rosa Bonlieur is gedecoreerd, komt men algemeen tegen de regeling op, waardoor de zoon voor de moeder de decoratie draagten waardoor, terwijl het talent in eene schilderes wordt geëerd, het genie in eene schrijfster schijnt voorbijgezien. Anderen zeggen, dat George Sand geen eerekruis behoeft, dat haar niet kan ver heffen, maar dat hooger waarde voor velen zou krijgen als zij het wilde dragen. Volgens te Parijs ontvangen berigten is geene verbetering meer te hopen in den toe stand van koning Leopold. Men verzekert, dat hij zijn einde voelende naderen, een brief aan keizer Napoleon heeft geschreven, waarin uit sluitend wordt gehandeld over de mexicaansche kwestie en de middelen om de toekomst van de keizerin Charlottedochter des konings, te ver zekeren. Tegen zondag, was te Berlijn een mon sterbijeenkomst belegd van werklieden tot hand having van het regt van vereeniging bij art. 29 der grondwet toegekend." De commissievan wie de oproeping is uitgegaan, voegt er de op merking bij, dat alleen de dringendste nood zakelijkheid het wegblijven van sommigen kan verontschuldigen. Deze bijeenkomst sluit zich aan die, welke den vorigen zondag gehouden is, en die toen niet door de policie is verboden. De AVurtembergsche tweede kamer heeft in hare zitting van 28 Julij besloten, Israëliten niet toe te laten in het bestuur van Christelijke in stellingen. Voor het burgerlijk huwelijk tusschen Israëliten zijn de regten uitgebreid. Het huwe lijk tusschen joden en christenen blijft echter verboden. Te Warschau had de luchtreiziger Berg bekend gemaakt dat hij ieder, die zich daar toe aanmeldde, in zijne ballon zou medenemen. De politie heeft echter verklaard, dat men, ook om op deze wijze het land te verlatenhaar verlof noodig had. - De biechtvader van koningin Isabella heeft Madrid verlaten. Dit vertrek staat in verband met de erkenning van het koningrijk Italië door Spanje. Daarentegen zullen de generaal Prim. en de heer Olozaga, twee leiders der progres- sistische partij, eerstdaags naar Madrid terugkee- ren. Gtemeiigiae toeristen. In Schotland, waar het volk veel van sterken drank houdt.sprak eens een geestelijke, die zijne gemeente tot matigheid wilde aansporen: Mijne vrienden gewent u toch, om in alles matig te zijn en vooral gebruik niet te veel sterken drank. Als gij opstaat kunt gij een klein glaasje nemen om de maag te verster ken, dan één voor het ontbijt en desnoods een daarna, maar drinkt toch niet altijd. Als gij des morgens uitgaat kunt gij een klein glaasje nemen tegen de vochtige lucht, nog één voor het middagmaal, maar hebt toch r.iet altijd de flesch in de hand. Niemand zal het afkeuren dat gij een klein glaasje neemt bij het dessert en een als de tafel wordt afgenomen op aller gezondheid. Het kan ook geen kwaad, dat men een of twee glaasjes neemt om wakker te blijven na het eeten maar het is schande om zich te buiten te gaan. Als de dag ten einde is mag men een glaasje nemen vóór en een na het souper. En één glaasje na de thee is niet te veel. En daar men zich niet op eens van eene oude gewoonte kan losmaken, wil ik u wel toestaan, dat gij één glaasje neemt vóór gij naar bed gaaten als gij des nachts wakker wordt een of twee om weder inteslapenmaar ik bid u mijne vrienden houdt u aan dezen regel, want anders zoudt gij de grenzen der matigheid te buiten gaan. Volgens de jongste opgave omtrent de civiele lijst der onderscheidene vorsten van Europa, bedraagt die voor den keizer van Rusland niet minder dan 42,582,225 fres die van den koning van Griekenland 1,391,500 fres. Maar de laatste geniet daarvan alleen, terwijl in Rusland de keizerlijke familie 26 personen telt. Op de tentoonstelling van honden lag een hondje op een satijnen kussen. Het was de eigendom eener dame. Op de aanmerking van iemand, dat dit dier wel een goed leven hadzeide een anderJadeze dame lo geert hare honden op satijnhare dienstboden op stroo. Eenigen tijd geleden zat eene oude dame in eene omnibus te Parijs, in gezelschap van onderschei dene jonge meisjes. Spoedig in slaap gevallen werd zij plotseling gewekt door het angst geschreeuw van haar gezelschap. Twee slangen kropen door het rijtuig en vervulden het gezelschap met ijzing en schrik. Naauwelijks had de oude dame de oorzaak bemerkt of zij riep; kom hier Cocotte en Eifine, wat doet gij daar mijxre kleinen? En zij nam rustig de slangen op en verborg die weder in hare ridicule terwijl zij aan de aanwezigen mededeelde, dat dit hare geliefde huisdieren waren, die voor haar geen minder genot opleverden dan voor anderen een kat of hond. Op een dorp in Duitschland werd onlangs eene zonder linge daad van krankzinnigheid waargenomen. Een inwoner, die van zijn verstand beroofd is, ging des avonds naar het kerkhof, ontkleedde zich geheel en trok de heiligen beelden die op het kerkhof stonden zijne kleederen aan. Toen men hem daar kwam zoeken zeide hij dat hij niet dulden kon dat de heiligen blootgesteld waren om koude te vatten. Te Constanz zal een gedenkteeken worden opgerigt ter eere van Jo hannes Huss en Ilieionymus van Traag. Te Man chester zijn weder twee danseressen verbrand door het vuur vatten van hare crinolines. De hertog van Ossuna in Spanje is zoo rijk, dat hij zijne eigene bezittingen niet kent. Onlangs vroeg iemand hem om op zijne gronden in Audalusie te mogen jagen. De hertog beweerde dat hij daar geen grond bezat. Een zijner 500 intendanten verzekerde hem echter, dat hij niet minder dan tien duizend morgenlands daar had liggen. Den 24 Julij sloten W. B. en J. B., timmerlie den te Martenshoek een hier ie lande gelukkig on- gewonen koop. De eerste bezat eene vrouw. De tweede was kostganger bij den eerste. De eerste, meer harts- togt voor het schiedammer vocht dan voor zijn vrouwtje gevoelende, kwan met zijn kostganger overeen om hem geheel zijn bezit, zijne vrouw en hare kinderen, be nevens huismeubilair over te dragen voor 25 in eens af. Van dezen koop werd acte opgemaakt en geteekend waarna de verkooper vertrok. In het Noordbr. A, en N. 11. wordt het volgende medege deeld, omtrent de ontdekking van brooden, voor 1800 jaar door een bakker te Pompeji in den oven gelegd. De meest volledige broodbakkerij treft men aan in de straat van Herculanum, waar zij een geheel huis beslaat welks binnenvertrek ingenomen is door vier molens, waarvan het rad gedraaid wordt door middel van een houten spil, of door menschenhanden of door een ezel. Nog niet lang geleden had de heer Fiorelli, bij zijne jongste opgravingen, het geluk in dergelijke bakkerij een oven te vinden, zoo hermetisch gesloten, dat de asch door de voegen geen den minsten door tocht gehad haddaarentegen vond hij er een tach tig broodjes innatuurlijk een weinig oudbakken maar gaaf, zwart en geheel geschikt in de orde, waarin zij der. 23sten November van het jaar 79 in den oven gelegd waren. Opgetogen over deze ontdekking ging Fiorelli persoonlijk in den oven en haalde met eigen handen, deze achttien eeuwen oude kostbaar heden voor den dag. De brooden hadden over 't al gemeen liet gewigt van een pond; het grootste woog 1204 looden; van vorm zijn zij rond, in het midden eenigzins ingebogen, van buiten met een opstand randje voorzien en in acht vakjes afgedeeld: op Sicilië vindt men heden ten dage nog hetzelfde fatsoen. Profes sor Litca heeft ze gewogen op scheidkundig onder zoek, en het verslag daarvan ingezonden bij de fransche academie van wetenschappen. 3BL©:r,ls.e2±j ^als.en. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft, om uitvoering te geven aan art. 23 van het algemeen reglement, op nieuw een concept reglement tot stand gebragt, uitgaande van het beginsel van de vrijheid der gemeenten, om zelve door hare stemgeregtigde leden te kiezen, of zij al dan niet verandering in de bestaande wijze van benoeming van ouderlingen en diake nen en van het beroepen van predikanten wenscht, en zoo ja, dan de bepaling inhoudende, dat in kleinere gemeenten die benoeming en be roeping regtstreeks, in grootere gemeenten door een daartoe gemagtigd kiescollegie, onder nadere door den kerkeraad vast te stellen regelen ge schieden zal. Dit reglement zal aan de pro vinciale kerkbesturen en klassikale vergade ringen verzonden worden, om daarop hunne consideratien en adviezen bij de Synode van 1866 ter tafel te brengen. Bcnoomingcn. Benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Zierikzee mr. B. Ermerins thans procureur bij de arr.-regtbank en plaatsvervangend kan- tonregter aldaar; zijnde aan hem tevens eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van pro cureur. Eestedingen. Den 28 Julij 18G5 is te Middelburg aanbesteed: het voort zetten der oeververdediging van Neuzen, welk werk is aan genomen door dhr. J. Filis te Vlissingen, voor f 16258. ^urprfïjficn Stimö, Van den 22 tot den 29 Julij 1865. Gehuwd Geene. Geboren Den 23, Henry Cornells en Maria Christinaticeelingz. en d. v. Judocus Wïllebordus Nijs en Elisabeth Catharina van der Does. Janusz. v. Leendert Korstanje en Elisabeth de Dreu. den 24Hendrik z. v. Willem van den Berge en Leuntje van der Bliek, den 25, Neeltje d. v. Hubertus van der Straate en Apolonia Kt a- mers. den 26Leuntjed. v. Gillis Warrens en Stojfelina Wijk. Overleden: Den 22, Jan Tobiasoud 17/d., z. v. Huibregt van Boven en Elizabeth Kouse maker. den 23 Pieteroud 5Ij. z. v. Pieter Schrier en Jacoba Rooze. den 25, Willem Jan, oud 4/m. z. v. Isaac Le Clercq en Aaltje van de Weert. Adriaanoud 2/m.z. v. Gerrit Marinus den Ilerder en Elisabeth Rijnders. den 26, Geerhard, oud 2/m., z. v. Kornelis de Jonge en Christina Clasina Verplakke. den 27 Fran- ciscusoud 5 jm.z. v. Cornells van Immerzeel en Kornelia Zweedijk. 257» STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 5e klasse. 12» lijst. NJ. 5209, 5000,n». 183, 1500,n°. 10975, 12680 en 14904, ieder 1000.—.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3