'^ls? 8ste Nederl. Taal en Letterkundig Congres. BUITENLAND. A en Sluis- en twP^r-defensievwerken te Heist T-iy 1 ,v '"'*4''- in|®elgie. - .Wj Wwsnsdag ntbjfigeii gaf hif fip-net raadhuis te aan verschillen}!® autoriteiten en vervolgens..Jiatfr Oostburg en Schoondijke. Bij de herstemming te Yerseke is met 18 van de 28 geldig uitgebragte stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen Cornells Hieftje. 10 stemmen waren op Paulus Schuijlinck uit- gebragt. 1 briefje was van onwaarde. Naar men verneemt, is door den heer M. Isebree Moms te Zierikzee concessie aange vraagd voor eene stoombootdienst tusschen die «remeente en Rotterdam. O Onder het opschrift Nederlandse.// Tiendverbond zegt de Landbouw Courant: dat deze vereeniging een rekwest aan den minister van justitie heeft ingezondenbetrekkelijk eene algemeene taxatie der tienden hier te lande. Het is in zijn geheel opgenomen in het laatste n°. (XNY stuk 8) van Sloet'.s tijds. v. staath. en statistiekgeda teerd ZwolleJunij 1865. Wij stellen ons voor onze lezers er mede- deeling van te doen. In de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienstis onder anderen besloten tot het be- deelen van alle oud-strijders, die aan den slag van Waterloo of wel aan den veldtogt van 1815 in Brabant en Frankrijk hebben deelge nomen onverschillig of zij al dan niet in en door de dienst infirm zijn geworden, of militair gagement genieten. Zij hebben zich eenvoudig aan te melden bij de district- of plaatselijke commissie van gezegd fondswaaronder zij ressorteren met overlegging van een extract uit het stamboek, een bewijs van hulp behoe- vendheid en een certificaat dat zij van goed onbesproken gedrag zijn. Men schrijft uit den AlblasserwaardDoor de zware regens, die de geduchte onweders dei- vorige week vergezelden is het water in vele polders van dezen waard nog aanmerkelijk ge stegen zoodat men vele duimen water op liet zomerpeil heeft. Den oudsten lieden heugt het niet zulke zware onweders in zoo korten tijd beleefd te hebben: op verscheidene plaatsen zijn boomen en vee door den bliksem getroffen. Allerwege is men begonnen met, den gelling- hennip te plukken. Het gewas staat overheerlijk. Tn sommige akkers zijn weder sporen van de bekende ziekte in de aardappelen ontdekt. De knol is echter gezond en de opbrengst en smaak der gerooide soorten voldoende. De prijs per mud is 2.-- De persoon die van den gruwelijken moord te Dinteloord beschuldigd wordt en van wiens ontvlugting uit de gevangenis wij onlangs mel ding maakten, is al spoedig weder gevat en naar het huis van arrest te Breda teruggebragt. De opening van den staatsspoorweg Deventer Zutphenzal eerlang plaats hebben en al- zoo weder,een deel van het rijk in het genot van een vervoermiddel worden gesteld, dat overal gewenscht, maar in Zeeland zeker wel het meest noodig is. De Belgische kamer van vertegenwoordigers heeft een voorstel aangenomen, waarbij in de kieswet wordt opgenomen, dat alle verkiezings- kosten, van welken aard ook, op straf van boete, verboden worden. Indien men in Belgie denkt zoo als sommigen bij ons te lande, dan zal het wel als een ongehoorde misgreep worden aan gemerkt, dat de verkiezingskosten niet ten laste der gemeente mogen komen. Intusschen blijkt er uit, dat men ook elders het rationeel vindt om de gemeente niet te belasten met kosten, die bijv. door de stembureaux worden gemaakt. Het Congres zal gehouden worden te Rot terdam, op Maandag, Dingsdag en Woensdag, 11, 12 en 13 September 1865, terwijl de pleg- tige ontvangst der congres leden zal plaats hebben ten stadhuize op Zondag 1.0 September, des avonds ten 7 ure. De zittingen van het congres worden gehouden in de zaal de ff/aas," naast den heer Leygraaff, aan het Nieuwewerk. Maandag voordragten of toespraken door dr. A. de Jagervan Rotterdam on derwerp het achtste taai-congres een stoffe tot bemoediging door C. P. Tielevan Rotterdam over de verwantschap van Mythologie en Taalwetenschap; door P. Jansens, van Couckelaere, over den Nehalennia's cultus in Nederland door dr. A. Pier son van Rotterdam over den Arthur-roman, zijn oorsprong en zijn weer klank in Nederlandsche letterkunde door prof. W. G. Brillvan Utrechton derwerp een betooghoe een juist inzicht in het wezen der taal menige theorie aangaande de wording der taal en de ontwikkeling der menschheid doet vervallen door dr. L. A. te Winkel, van Leiden, over de hooge waarde der taal; en door prof. I). G. Meerssémanvan Brugge over de dialecten der Nederl. tael elk in zijne eigenaerdigheid landstreek en historische be- diedenis. Gelegenheid tot het doen en bespreken van voorstellen. Pingsdag voordragten of toespraken: door van Dam, Thzn., van Woerden, over een paar niet onbelangrijke bezwaren tegen de spelling van het Woordenboek door J. A. de Rijk, Pr., van Voorhout, over het misbruik van bastaardwoorden in onze taal door Prof. J. F. J. Heremans, van Gent, over Gallicismen en Fransche bastaardwoorden; door Dr. N. Beets, van Utrecht, over Neolo gismen door Jer. Lambrechtsvan Leuveneenige woorden betrekkelijk den tegenwoordigen staat der Nederlandsche taal door J. A. Alberdingk Tliym, van Amsterdam, over de plichten der gastvrijheid in de Neder landsche schrijftaalen door J. A. Gerth van Wijk, van Wijk bij Duurstede, thans te Middelburg, Taalzuivering Gelegenheid tot het doen en bespreken van voorstellen. Woensdag voordragten of toespraken door II. de Veer, van Delft, William Swin- nas, en het gewicht zijner schriften voor de Nederlandsche taal- en letterkunde; door Jos. Russel, van Maastricht, over de herleving der letterkunde in het Hertogdom Limburg door Mr. G. Mees, A.Zn.van Rotterdam, over de politieke verdraagzaamheid van eenige onzer dichters in de 171' eeuw; door II. M. C. van Oosterzee, van Oirschot, eenige opmerkingen over misvatting in vele drukwerken voorkomende als daar zijn het gebruiken van hoofd- en andere letters het afbreken van woorden en dergelijke door E. Rosseelsvan Antwerpen, over den huidigen toestand van het Vaderlandsche tooneel in Noord- en Zuid-Nederlanden door T. van Westrheene, W. Zn., van 'sHage, over de studie der Nederlandsche letterkunde met betrekking tot de Oud-Hollandsche en Vlaamsche schilderschool en hare geschiedenis. Gelegenheid tot het doen en bespreken van voorstellen. Bepaling der plaats voor het houden van het Negende Taal- en Letterkundig Congres en sluiting van het tegenwoordige. Mededeeling van dichterlijke bijdragen is toegezegd door de heeren: G. H. J. Elliot Boswell, en J. J. Cremer, van 's HageJ. J. L. ten Kate, van Amsterdam, Fragment uit den derden zang van een onuitgegeven Episch-Ly- riesch gedicht in zeven Tafereelengetiteld De Schepping, en Dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland, van Brussel. Maandag avond wordt in den Schouwburg aan den Coolcingel eene Hollandsche en Hoog- duitsche Opera-Voorstelling gegeven, uitsluitend toegankelijk voor de leden van het Congres op hun bewijs van Lidmaatschap. Dingsdag avond 8 ure. Concert injde Dier gaarde toegankelijk voor de leden van het Congres met hunne damesdoch alléén op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Woensdag middag onmiddellijk na de sluiting van het Congres, begeven de leden zich naai de Fabriek op Fijenoord, ter bezigtiging wel willend opengesteldterwijl de Nederlandsche Stoomboot-Reederij met de meeste heuschlieid voor het vervoer der leden zal zorg dragen. 's Avonds 5 A ure. Maaltijd in een der zalen van de Koninklijke Nederlandsche Yachtclub door den raad dier instelling met de meeste heuschheid ter beschikking van het Congres gesteld. 's Avonds 9 ure. Concert in de Officieren- Societeitwaartoe de leden van het Congres met hunne dames toegang hebben, doch alleen op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Men is lid van het Congres tegen betaling- van 2,50. ALGEMEEN OVERZIGT. De berigten uit Amerika zijn niet gunstig, indien men er ten minste staat op kan maken, dat ze waarheid behelzen. Men zegt namelijk, dat de lust aanwakkert om de Mexicaansche republiek te herstellen en den nieuwen keizer te verjagen van den troon, dien hij nog maar kortelings heeft ingenomen. Gelukkig zijn het nog maar geruchten, die allezins nadere be vestiging noodig hebben, en zijn wij wel gewoon om uit de nieuwe wereld tijdingen te hooren die even spoedig door tegenovergestelde vervan gen worden. Want indien werkelijk dergelijke plannen werden uitgevoerd dan zouden de ge volgen niet te berekenen zijn, daar de Mexi- kaansche troon zoowel als de nieuwe keizerlijke dynastie te naauw verwant zijn met de groote Europesche mogendheden, om te kunnen ver wachten, dat zij in eene eenvoudige omverwer ping der nieuwe orde van zaken zouden berusten. Maar aan den anderen kant is het ook zeker, dat de wijze waarop dat keizerrijk tot stand kwam weinig grond geeft om te hopen, dat het duurzaam zijn zal. De erkenning van het Italiaansche koningrijk door Spanje is thans een feit, dat vooral be- teekenis heeft, om dat men van den katholieken invloed in het Zuidelijk koningrijk gedacht had, dat hij tot eiken prijs deze uitkomst zou hebben trachten te voorkomen. Maar voor het oogen- blik is de progressistische partij meester en al is de koningin ook harer ondanks met den stroom medegegaanhet zal niet ontbreken aan pogingen omhaar weder aan eene anderepartij te verbinden. Maar dan zal het feit niet on gedaan gemaakt kunnen worden, dat nu heeft plaats gehad en het Italiaansche rijk zal te vaster wezen. De Belgische kamer is met hare kieswet nog niet in het reine. Er worden voortdurend amendementen voorgesteld, nu van de eene en dan van de andere zijde, en menigeen is reeds verworpen, dat inderdaad geen beter lot ver diende. Of echter door een en ander eene vol maakte kieswet zal geleverd worden, laat zich betwijfelen er zijn veel te veel bepalingen in opgenomen, die door eene bepaalde partij zijn doorgedreven, om niet met grond te ver wachten dat al spoedig de klagten over de wet weder zullen worden gehoord. De toestand des konings verandert, naar het schijnt, niet veel, maar uit den aard der zaak volgt, dat eene droevige ontknooping nadert. Zijne onge steldheid brengt mede, dat hij den eenen dag zich aan het publiek vertoonen kan en den anderen in doodsgevaar verkeert. De gestadige afwisseling maakt, dat men zich daaraan gewent en wel zeker zal de slag onverhoeds vallen om een tal van gebeurtenissen na zich te slepen, waarvan enkelen zich laten berekenenmaar

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2