m 1865. N°. VRIJDAG 38 JULIJ. 52ste Jaargang. Gromoonto-raad. te Goes, Ter voldoening aan art. 10 der verordening op de openbare gezondheid binnen deze ge meente, wordt bekend gemaakt, dat bij de op gisteren gedane keuring der melk is gebleken dat van de volgende personen de melk met water was aangevuld: als van P. JASPERSE, P. ZANDEE, N. ZANDEE, J. MELZE C. LINDENBERG, J. SCHIPPERS en M. VERBURG. De Commissaris van Policie V. D. BUSSCHE. Het oogenblik nadert, waarin de natie de vruchten plukken zal van de onlangs goed gekeurde wijziging in de gemeente-wet, waarbij het accijnsstelsel den bodem wordt ingeslagen. Geen wonder dat de voorstanders dier drukken de belasting »wee en ach" roepen en zoo gaarne zagen, dat hier of daar eenige verwikkelingen aanleiding gavenom de onkundigen te doen gelooven, dat die de gevolgen zijn van eenen zoo heilloozen maatregel. Maar 't is niet olijk van hen om het fait accompli te willen bestrijden met tastbare onwaarheden. Een paar proefjes uit de voorraadschuur der oppositie. Zij beweert dat het afschaffen der accijnsen een anti-natio nale maatregel is. Wanneer de natie is eenige aristocraten, dan zeker is het boven alle be denking, dat niets minder nationaal is, dan de ontlasting van den handeldrijvenden en nering doenden stand, die maar tot de burgerlui ge rekend worden. Neemt men daarentegen aan, dat de Nederlandsche natie voor een groot deel bestaat uit de zoodanigen, die bij opheffing van alles wat den handel belemmert, belang hebbendat het nationaal vermogen op den handel berust en dat het nationaal welvaren met de ontwikkeling van handel en nijverheid onafscheidelijk verbonden is, dan zal men wel niet kunnen meenen, ter goeder trouw meenen, dat afschaffing van accijnsen anti-nationaal is. Daargelaten dat het oordeel over wat in Neder land werkelijk nationaal is niet los te maken is van de subjectiviteit der beoordeelaars, weten wij niet een nationale karaktertrek optenoemen, die dat ongunstig oordeel grond geeft. Is het niet te ontkennen, dat het aan onzen landaard eigen isom slechts langzaam voorwaarts te streven, niemand zal beweren dat wij in dezen met overijling zijn te werk gegaanmaar is het ook waar, dat Nederland zich altijd door zucht naar vrijheid kenmerkte, dan ligt het wel in den volksgeest om de banden te verbreken, die reeds zoo lang aan het volkswelvaren in den weg stonden, 't Is wel zeker, dat wij op het gebied der nijverheid daarom altijd achteraan kwamenomdat hare ontwikkeling hier door allerlei belemmeringen werd tegen gehouden. Reeds hebben de laatste jaren overvloedig bewe zen, dat er krachtige vooruitgang kwam telkens wanneer maar slagboomen werden opgeheven en wanneer eens de bedoelde afschaffing con sequent zal zijn door gevoerd, dan zal het wel blijken, dat deze in innig verband staat met iets zeer nationaal's, de zucht namelijk, om zijne stoffelijke middelen te vermeerderen en voordeel te behalen. Te vergeefs voert men daartegen aan, dat bijv. de feesten onlangs te Leyden gevierd aantoonden, welk een belangrijk cijfer voor de gemeente ontvangsten door de accijnsen werd verkregen. Met dergelijke cijfers wil men de menigte verblinden, die zeer goed ziet, dat de vreemdelingen, die Leyden bezochten, voor een deel die accijnsen betaalden. Maar wat de menigte niet ziet is, dat dit cijfer voort kwam deels uit accijns op gedistilleerddie niet alleen blijft maar klimt; dat het verbruik en dus de winst der verkoopers altijd grooter is wanneer de prijs kan worden verlaagd; dat een ruimer verbruik grooter productie noodig maakt en dat deze ondenkbaar is zonder ver meerdering van arbeid, die velen brood verschaft. Wat de menigte niet ziet is, dat eene gemeente veel meer voordeel trekt uit de doorgaande ont wikkeling van handel en nijverheid onder de in gezetenen, dan uit zulk een oogenblikkelijk voor deel, waarop doorgaans uitputting van finan- tiele kracht en dus vermindering van welvaren volgt. Wat de menigte niet ziet is, dat als de indirecte belastingen verdwijnen de directe veel gemakkelijker kunnen gedragen worden. Dat alles moet later blijken, want het is natio naal bij ons, dat men door tastbare ervaring moet overtuigd worden. En zeker zal dan ook, hoe meer de dagbladmannen hun gewenscht monopolie zien verdwijnen, het volk des te meer erkennen, dat het ministerie ThorbeckeBets een echt nationale maatregel heeft doorgezet. De oppositie maakt zich niet minder aan on waarheid schuldig, als zij zegt, dat de wet tot wijziging der gemeentewet alleen goedgekeurd is, omdat men met het traktaat met Frankrijk pressie uitoefende op de vertegenwoordiging. Wie de debatten volgde, heeft uit den mond der leden van de kamer kunnen hooren, dat zij niet daarom hunne goedkeuring aan het wetsontwerp hechtten. Gesteld al, dat bij som migen die drang gegolden had, het meerendeel heeft andere beweeggronden aangegeven en duidelijk gezegd, dat juist de noodzakelijkheid der afschaffing van de accijnsen alles bij hen afdeed. Ook de verzekering der oppositie is dus kwade trouw, gelijk het orgaan en deszelfs geheele redenering in strijd met zich zeiven is. Immers, in beginsel, zou het ook dien antinati- onalen maatregel, dien het nu verfoeit, wenschen, en welke wetsvoordragt ook op die omtrent de wijziging der gemeentewet ware gevolgd of daaraan voorafgegaan, het zou altijd verband gezocht hebben tusschen de meest uiteenloo- pende zaken en ze steeds zoo hebben voorgesteld, dat eene handeling, die het niet afkeuren kan, in verkeerd licht werd geplaatst. Dat zeker is antinationaal in Nederland zoo bekend om deszelfs eerlijkheid en goede trouw, dat men eigen inzigt verzaakt om een slaaf van de meening van anderen te wezen; dat men de bevordering van het goede tegenhoudt en wel omdat het door anderen wordt bewerkten dat men de argloozen en onwetenden een rad voor de oogen draait, om ze dan voor blinden, doovenkranken en wat niet al meer uitte schelden. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De thermometer teekende heden in de schaduw 'smorgens om 10 ure 70° F., des middags 12 ure 75° F., en des namiddags ten 4 ure 74° F. Heden namiddag viel een schippers knecht uit den top der mast op het dek en schijnt zwaar gekneusd te zijn. Dhr. dr. Callenfels heeft onmiddellijk hulp verleend. In den afgeloopen nacht is in den zooge- naamden poel nabij deze stad, onder de gemeente 'sHeer Hendrikskinderen verdronken gevonden een manspersoon die bij onderzoek gebleken is te zijn zekere B. uit Middelburg. Gisteren was hij nog onder de gemeente Heinkenszand ge zien. De aanleiding tot dit ongeval is onbekend. Zaturdag jl., is door het provinciaal geregtshof in Zeeland de zaak behandeld van F. J. B. geboren te Goes, beschuldigd van diefstal van een paar gouden generaal-majoors epauletten -k*S» GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Alaandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels If a ƒ1.20, behalve het zegelregt. De inzending van advertentlën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar, OP MAANDAG DEN 31 JULIJ 1865, des namiddags ten 6 üre. PUNTEN VAN BEHANDELINC. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Verzoek van de heeren J. J. van den Broeke e. s. om ontheffing van pacht. 3. Idem van den heer P. Johannissen, om grond in de Hooge boomen, op erfpacht. 4. Idem van den heer A. Sterk, om aan hem in eigendom overtedragen de oppervlakte van on geveer 460 vierk. ell. water in de stadsvest, in gebruik gegeven aan H. Werri, tot het houden van eeuden. 5. Rekening van het Gasthuis over 1864. 6. Idem van de Vereeniging van werklieden. 7. Rapport commissie der rekening van de Spijsuit- deeling. 8. Overlegging der gemeente rekening over 1864. 9. Aanbeveling directeur en leeraars voor de Hoogere burgerschool. 10. Herziening der plaatselijke belastingen. Goes, 27 Julij 1865.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1