Oem©nsd.e toeristen. Kcrliclij Lie 25ali.en, ford, die hij 18 jaren lang vertegenwoordigd had. De edele lord is wel aanstonds door een ander kiesdistrict in het parlement gerehabiliteerd, maar de ervaring is noch voor hem, noch voor zijne party verblijdend. Het schijnt toch, dat de veranderde denkwijze der Oxfordsche kiezers een gevolg van reactionnaire gevoelens isdiehoe weinig men ze in Engeland wachten zou, toch ook daar overvloedig voorstanders vinden. Amerika heeft een begin gemaakt met de te- regtstelling van beschuldigden in zake den moord van president Lincoln. Een viertal is ter dood gebragt en daaronder eene vrouw, van wie eene medebeschuldigde, in het gezigt des doods nog getuigde, dat zij onschuldig was. Overigens is men er op uit om de laatste sporen van den ongelukkigen krijg te doen verdwijnen. Men dankt daartoe soldaten af en zoekt den handel te doen herlevenmaar al is de vrede ook weergekeerdde gevolgen van den oorlog ver dwijnen niet, als de soldaten huiswaarts keeren. In Italië blijft het onrustig en gespannen. Het is echter niet te ontkennen, dat het nieuwe ko ningrijk in krachten wintnu het meer door de mogendheden erkend wordt, en het schijnt wel waar te zijn, dat Victor Emanuel persoonlijk met den Paus briefwisseling houdt, ten einde langs dien weg het grootste struikelblok opte- ruimen, dat echter minder daardoor dan door de ontwikkeling zelve der omstandigheden zal moeten verdwijnen. Het schijnt dat men te New-York meer en meer tot de overtuiging komt, dat de weg van goedertierenheid moet worden ingeslagen ten opzigte van de hoofden van den opstand, en dat ook de heer Johnson daartoe meer geneigd heid aan den dag legtzoodat het leven van Jefferson Davisnaar het algemeen gevoelen geen gevaar meer loopt. Het schijnt overigens dat de bewijzen van diens medepligtigheid aan den moord, op den president Lincoln gepleegd, geheel ontbreken. Het verslag omtrent de ter dood brenging van de betrokkenen bij den moord van Lincoln is zeer kort. Het publiek werd niet toegelaten. Slechts aan enkelen was een toegangskaart tot de strafplaats achter de gevangenis gegeven. De vier veroordeelden, elk door geestelijken en sol daten geleid, zetten zich daar neder en hoorden het doodvonnis van den krijgsraad. Daarop de den geestelijken een gebed. De veroordeelden be tuigden hun dank daarvoor, evenzoo aan de offi cieren voor de behandeling, die zij van hen onder vonden hadden. Payne en vooral Harrold schenen zeer aangedaan door het gebed. Aan allen werden de handen op den rug gebonden, de beenen om wikkeld en eene witte kap op het hoofd gezet. Zoodra de strop om hun hals was gelegd, werd de plank waarop zij stonden weggenomen en zweefden zij in de lucht. Op de plank staande had Atzerott van de omstanders afscheid genomen met de woorden: Vaartwel mijne heeren, neemt u in acht." Het gerucht dat Italië door Oostenrijk zal worden erkend, wordt thans ook door de officieuse Leipziger Zeitung medegedeeld met de bijvoeging, dat zij het aan eene bron ontleent, waarin men vertrouwen stellen kan. Genoemd blad zegt, dat de erkenning zou gelden den fei telijk bestaanden toestand onder waarborg, dat het bondsgebied zou gevrijwaard blijven te gen een aanval van de Italiaansche bewegings partij De erkenning van Italië door de midden- staten zou dus ook door Oostenrijk volstrekt niet ten kwade worden geduid. Uit Warschau wordt berigtdat al de sommenverkregen uit den verkoop der ver beurd verklaarde goederen, worden besteed tot het oprigten van lagere scholen en het ruim bezoldigen van bekwame onderwijzers. Het gevolg hiervan isdat reeds zeer vele goede lagere scholen zijn geopend daar, waar zij vroe ger niet werden gevonden. Zooals men weet, worden bij de verkie zingen in Engeland de stemmen der kiezers vaak gekocht. Een van de omkoopbaarste districten is Weymouth. Vier kandidaten kwamen daar in aanmerking en de kiezers, die hunne stem verkoopen, rekenden op een rijken oogst. Zij vroegen 400 a 500 en sommigen zelfs 80Ö voor eene stem. De kandidaten hebben zich ech ter zeer wijsselijk onderling verstaan. Een tory en een conservatief hebben zich na de voor- loopige stemming onttrokken en de twee an deren zijn zonder geld uit te geven met groote meerderheid gekozen. In de laatste zitting van het ethnologische genootschap te Londen las professor Dell een vertoog voor over hetgeen hij het zigtbare spre ken, visible speech, noemt. Hij heeft een stelsel uitgevonden om geluiden voor te stellen, dat ten eenemale onderscheiden is van de gewone verbinding van letters, waaruit niet blijkt hoe een woord moet worden uitgesproken. De men- schelijke stem kan door de verschillende bewe gingen van tongen en lippen en door adem haling en uitblazen 96 onderscheidene geluiden voortbrengen. De teekens, door professor Bell uitgedacht, geven de wijze aan waarop, bij elk van die 96 geluiden, de spreekorganen werken. Wanneer men het teeken ziet, kan men met tong, lippen, longen of keel het uitdrukken. De uitvinder liet de teekens niet zien; hij houdt die geheim, in de hoop, dat de regering er toe zal overgaan om de uitvinding te koopen, daar zij, volgens de meening van den heer Bell, van onberekenbaar nut zal wezen voor het leeren van Indische talen. Hij heeft echter eenige voor beelden van het doelmatigste en juiste van zijn stelsel gegeven. Hij verzocht de aanwezigen ee- nig geluid te geven, dat niet door schrift is uit te drukken en schreef dit met zijne teekens op. Daarop liet hij zijne twee zonen, die vooraf de zaal hadden verlaten, binnen komen en na een enkelen blik op de aanteekening gaven deze het geluid weer. Deze proef werd herhaaldelijk met goeden uitslag genomen. De commissie, op voorstel van den Seine- prefect ingesteld, tot onderzoek van de vraag of het behoud der beperkende bepalingen om trent de uitoefening van het bakkersbedrijf te Parijs wenschelijk is, moet geadviseerd hebben om ook deze tak van nijverheid vrij te stellen. Dr. Pritchard, te Glasgow ter dood ver oordeeld wegens vergiftiging van zijne vrouw en van zijne schoonmoeder, zal 28 dezer worden geëxecuteerd. Hij heeft nu zijne misdaad vol ledig bekend en daarbij gezegd, dat wel de mis dadige betrekking met eene dienstbode onder de aanleidingen wasmaar dat vooral misbruik van sterken drank hem tot eene soort van krank zinnigheid had gebragt, waarin elke misdaad mogelijk was. Ook in N.Amerika heeft een hevige storm gewoed. Bij die gelegenheid werd eene school met 24 leer lingen, in een oogenblik, los naar omhoog geheven en verder langs den bodem, ongeveer zeventien roeden ver, als 't ware voortgerold, tot het geheele gebouw eindelijk in een puinhoop lag, waaruit naderhand acht lijken zijn opgedolven, terwijl de overige kinderen allen zwaar letsel hebben bekomen. Eene vrouw, die naar den kelder was gevlugt en het waagde even op den bovensten keldertrap naar buiten te zien, werd tegelijk met haar huis opgenomen en later op eenen afstand van eene halve mijl verpletterd terug gevonden. Te Weenen spelen heeren en dames, het blindeman-spel op straat. Groote weddingschappen worden aangegaan om met een doek voor de oogen een zekeren afstand langs de straten afteleggen zonder van den weg aftedwalen. Sommigen boeten die aar digheid met eenen val, waardoor zij armen of beenen breken. Zekere graaf heeft te paard met een doek voor de oogen door de straten van Weenen gereden en zijne weddingschap gewonnen. Sedert eenigen tijd heeft een Engelschman zich gevestigd op den Molnitzer-Fauer een berg 6000' voeten boven de op pervlakte der aarde. Hij bewoont daar eene tent waarin het hem niet aan het noodige comfort ont breekt, maar waarin hij een kagchel moet stoken om zich voor de vreesselijke koude te beschutten. Hij heeft 32 paarden ter zijner beschikking, om de gemeenschap met de beneden wereld te onderhouden. Het eenig doel van zijne vreemde verkiezing is, dat hij gedurende eenigen tijd de zon wil zien opgaan. Yoor eenige dagen kwam een net gekleede neger in een winkel te Antwerpen en wenschte zes horologien te koopen. Daar er op dat oogenblik andere menschen in den winkel waren werd hij verzocht in eene aangrenzende kamer te wachten. Waarschijnlijk ge belgd dat hij had moeten wachtenviel hij den koopman, toen deze binnen kwam, te lijf, mishan delde hem op allerlei wijze en sloeg daarna nog eenige pendules stuk, tot de policie kwam en hem in verzekerde bewaring bragt.Volgens advertentie in de Middelburgsclte Courant hebben twee echtgenooten aldaar hun gouden bruiloft gevierd en bevinden zij zich beiden in gezegende omstandigheden.Te Londen is een meisje van 14 jaren, tot eene zeer achtings waardige familie behoorende, opgeligt. Sedert Don derdag uit de ouderlijke woning verdwenenzijn alle nasporingen tot hiertoe vruchteloos gebleven. De bekende luchtreiziger Nadar, zal met zijne lucht ballon naar Nederland komen en beproeven dien over de zee te besturen. Thans is werkelijk te Londen eene tentoonstelling gehouden van ezels. Bij de jongste warmte zijn in Bremen onderscheidene personen door eene beroerte getroffen en plotseling dood gebleven. Drie Engelsche reizigers zijn bij het afklimmen van den Matterhorn in Zwitserland, in den afgrónd gestort en jammerlijk omgekomen. Vrijdag mid dag meende men te Antwerpen brand te ontdekken. Aanstonds waren de spuitgasten met de brandspuiten in de weer, trokken naar de straat waar men meende den brand te zienvan daar naar anderen omdat men telkens bleek mis te hebben. Eindelijk kwam een overvloedige regen en deed de dikke rookwolken ophouden, die bleken voorttekomen uit den schoor steen van eene Engelsche stoomboot, die gereed lag om te vertrekken. Een goudsmitsgezel te Pesth beeft zich voor het hoofd geschoten omdat hij on gelukkig in de loterij gespeeld had. Uit zucht om eenig goud, waarin hij dagelijks werkte, te kunnen koopen, had lnj zijn geluk beproefd, maar reeds te voren aan zijne makkers gezegd, dat hij zich het leyen benemen zou, wanneer hij ongelukkig speelde. Te Glogau heeft een stiefvader zijn dochtertje van 13 jaren op den zolder opgehangen, nadat hij hare moe der uit de woning verwijderd had alleen om eene som van 320 thalers magtig te worden, die het erf deel van het kind uitmaakte. Een jong doctor te Wurzburg is gestorven ten gevolge eener kleine wond aan den vinger, die hij bij het ontleden van een lijk ontvangen en onbeduidend geacht had. Bij een der laatste spoorweg-ongelukken in Frankrijk wilde een passagierdie er ongedeerd afgekomen was, eenen anderen redden, die onder eene waggon geklemd lag. Bij het uithalen van den lijder bleef een van diens beenen onder het rijtuig. „Schrik niet," zeide hij tot zijn red der „het been dat achter blijft was van hout." De zangeres Patti zal voor eene kunstreis door Frankrijk die drie maanden duren zal 400,000 francs ontvangen. Fort Bath c. a. De bevestiging en intrede van den beroepen leeraarden heer A. van Oosten, eandidaat tot de Heilige dienst, is be paald op 30 dezer. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk hare werkzaamheden voortzettendeheeft o. a. ter hand genomen het ontwerp van nieuwe re geling van het beheer der kerkelijke goederen; voorts onderzocht en beoordeeld de verschillende voordragten der gemeenten, die in aanmerking wenschen te komen tot het verkrijgen van sub sidie uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Vele en dringend waren de aanvra gen, die de magt van het fonds verre te boven gingen, zoodat besloten werd tot het uitschrijven van een tweede collectebrief aan de gemeenten. De Synode schonk hare goedkeuring aan al het door den quaestor-generaal in het belang der kerk verrigtte en besloot met eenparige stemmen den heer C. van Rinsum Jr.benevens diens secundus den heer M. L. Schouwenburgieder in zijne betrekking op nieuw te bevestigen. Voor de algemeene weduwenbeurs was in 1864 aan giften en legaten ontvangen 1430; voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen 12,471voor het fonds tot verbe tering van de schraalste predikants-traktemen- ten 1300.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3