INGEZONDEN. KIJKJES IN ZUID-BEVEL AND X. rika viert feest over zijn verleden, terwijl het in het heden tallooze bezwaren ontworstelen moet. Overal zijn voor het oogenblik de gemoederen met bijzaken bezig, maar ook schier overal wordt daardoor de aandacht slechts voor een poos af geleid van hetgeen wel uitgesteld maar niet vermeden kan worden. Een der officieuse pruissische bladen bevat een berigt uit Kiel, waarin gezegd wordt, dat de prins Hohenlohe Ingeljingen aan een invloed rijk man, geen diplomaat, aldaar geschreven heeft,' dat binnen korten tijd de hertogdommen in staat van beleg zullen worden gesteld en de hertog van Augustenburg met zijn vriend von Halbhuber goedschiks of kwaadschiks over de grenzen zullen worden gehragt. Hoe ongeloofe- lijk dit berigt ook luidt, zoo moet het toch in overéeiistemming zijn met de officiële beschei den die de briefschrijver zegt gezien te hebben. Men klaagt in Engeland, dat het vleesch daar zoo duur isen sommigen willen, dat het publiek zich van het gebruik onthouden zal om daardoor de prijzen te doen dalen. Anderen echter zijn wijzer en stellen voor om maatre gelen te beramen, ten einde de invoer toeneme, en indien dan Nederland en Duitschland niet genoeg geven kunnen, dan moet men maar naar Turkije, Afrika of Amerika schepen zenden, om van daar vee te halen. Bij die gelegenheid wordt opgegeven, dat in de vijf eerste maanden van dit jaar reeds 66,000 stuks hoornvee en 160,000 stuks schapen en lammeren zijn ingevoerd. Die cijfers getuigen van eene belangrijke toeneming. Ook die van varkens vermeerdert, maar is minder belang rijk. Men kan aannemen, dat thans iederen dag gemiddeld 700 a 800 stuks levend vee van het vaste land van Europa in Engelands hoofdstad wordt ingevoerd, terwijl tien jaren geleden die invoer niet noemenswaardig was. Gemengde toerlgton. Eenigen tijd geledei) werd te Wenschetz in Hongarije een meisje van 12 jaren gestolen op eenen marktdag. Kort daarna kwam de ongelukkige moeder van het kind wederom ter markt, en vond haar kind onder een troep bedelaarsmaarmen had het de beide handen afgesneden. De kinderroovers beweerden wel, dat het kind door een varken alzoo was verminkt geworden, maar de justitie heeft hen toch in verze kerde bewaring genomen. Bij deze gelegenheid ver-1 haalt een Hongaarsch dagblad, dat voor eenige jaren op gelijke wijze een jongen van 8 jaar gestolen werd, dien men de oogen wilde uitsteken, maar de knaap wist het gelukkig te ontloopen. Een dagblad van Kouaan verhaalt, dat bij gelegenheid van een on weder, eenige dagen geleden, iemand die zeer rheumatisch was, door den bliksem getroffen werd en terstond van zijne pijnen genezen was. Bij gelegenheid der jongste verkiezingen voor het parlement in Engeland werd een der kandidaten door zijne tegenstanders met roet besmeerd, tot dat hij er als een neger uitzag. Op eene andere plaats wierp men elkander met doode konijnen en te Chattenham werd iemand, die op de gezondheid van een der kandidaten dronkmet een pistoolschot gedood. De kappersbedienden te Parijs dreigen ook in opstand te komen en 120 huishoudsters zullen eene vergadering houden, om te overleggen of zij ook op verhooging van haar salaris zullen aan dringen. Voor eenige dagen reed door Parijs een cabriolet waarin drie personen gezeten waren. Plot seling breken de hoornen van het rijtuig en de drie personen' Valleiï voorover op straat. Niemand echter heeft eenig letsel en zelfs de eijeren die eene der passagiers in een mand op haren schoot had, zijn allen onbeschadigd gebleven. Men zoekt zoo goed mogelijk het rijtuig te herstellen en na weinige oogenblikken kunnen de reizigers weder plaats nemen. Ongelukkig blijft de japon van de vrouw met de eijeren aan de trede haken de crinoline en de japon scheuren en de vrouw valt andermaal op straat met het hoofd in de mand met eijeren, die tegen dezen schok niet bestand zijn. Men kan zich voorstellen het gejuich der omstanders, terwijl de gevallene haastig opstond en met het onsmakelijke kapsel andermaal in het rijtuig steeg om spoedig uit het gezigt te wezen. De prijzen der vroege aardappelen in het Westland zijn in de laatste dagen zoo aanmerkelijk gedaald dat de lust tot afschepen bij de teelders niet groot is. Eene boerin (zoo verhaalt men) begaf zich met twee manden eijeren naar de markt van Saint-Symphorien- de-Lay toen zij door den bliksem tegen den grond geslagen werd. Een kwartier later kon zjj echter haren weg vervolgen, daar zij geen letsel van belang be komen had en ook al hare eijeren gespaard waren gebleven. Hoe groot evenwel was hare verbazing, toen al de personen, die eijeren van haar op de markt kochten, ze zeer spoedig terug kwamen brengen. Het bleek, dat ieder ei aan de beide uiteinden een zwart vlekje droeg en dat zij allen door den bliksem waren hard gekookt. Volgens het 's Gravenkaagsche Dagblad bestaat in Zeeland eene onbekende grootheid: zekere heer Hamen inspecteur van het onderwijs in deze provincie. Men zou gaarne weten waar ergens deze zich schuil houdt. Twee Engelschen zouden duelleren op de grenzen van Belgie, nadat hunne getuigen vruchteloos gepoogd hadden hen te verzoenen. Het duel had plaats, niet met degen of pistool maar met twee eigaren. Deze werden behoorlijk op een blad gepresenteerd aan de strijders, terwijl men verzekerd had dat een der eigaren zoo met kruid geladen was, dat de ontploffing daarvan doodelijk moest wezen. Na eenige oogenblikken ont plofte werkelijk eene der eigaren, de Engelschman viel ter aarde maar stond spoedig weder op en de ver woede vijanden gingen te zanten dineren nadat de ge tuigen verklaard hadden dat beidé partijen bewijs ge geven hadden van moed. De Parijssche dames lijden niet alleen van de warmte, maar zij worden er af- zigtelijk door. De verschillende kleumen waarmede zij het gelaat beschilderen loopen door de overvloedige uit waseming in een of verplaatsen zich. Onlangs bemerkte eene aanzienlijke dame te huis komende, dat zij een vrij bespottelijk gezigt had opgeleverd aan de wan delaars in het bosch van Boulogne. Zij was zoo wan hopend daarover dat zij onmiddelijk Parijs verliet. Vroeger geleverde bijdragen van ons hebben den lezers het overtuigend bewijs gegeven, dat ons eenig doel, hetwelk ons bewoog de pen te voeren, bestond in: nuttige wenken te geven. Dit beginsel is nog het onze en zal het dit ook blijven. Ofschoon er eene groote tijdruimte is voorbijgegaan, dat wij niets van ons hebben doen hooren, zoo heeft dit geen vermoeden bij het publiek moeten opwekken of wij van het tooneel waren weggeschovenof dat het ons aan de noodige bouwstof had ontbroken. Noch het een noch het andere bestond. Nu de wakkere uit gever dezer courant zoo veel verbetering aan zijn blad heeft geschonken, willen wij bij de meer dere ruimte weder een plaatsje vragen, en een thema behandelen, dat mogelijk zijne voorstan ders, maar zeker meer bestrijders zal erlangen, en dat wel omdat het iets nieuws is althans nieuw in Zuid-Beveland. Het jaarlijks terugkeerende gewoel op onze weilanden heeft thans die bedrijvigheid niet opgeleverd, welke wij anders zoo gewoon zijn te aanschouwen. Thans heeft alles in eene om gekeerde verhouding plaats een enkel stuk weiland heeft eene gunstige uitzondering mogen maken, maar anders kunnen wij met volle ge rustheid zeggendat de hooioogst is mislukt. Verre beneden het middelmatige is de opbrengst in die anders zoo aangename tijd, en het is ook niet zonder gegronde vreesdat de landbou wer den barre wintertijd te gemoet gaat. Wij willen hem thans niet hard vallen, anders zouden wij hem kunnen toevoegen, dat hij zijne weilanden niet met die zorge behandeldzoo noodig, om kwantitatief en kwalitatief dat voort te brengen dat de behoefte van den veestapel zoo dringend vordert. Wij willen niet beschul digen, maar toch ieder in bedenking geven of de weilanden geene betere zuivering moesten ondergaan en of de mest- of giérwagen niet meer over zijne vlakten mogt henen rollen. Le veren de mestputten geene stof genoegde slooten en de hooge zijkanten der weilanden geven overvloed, om met eenige moeite de uit geputte graswortel te voeden. Wij willen het mislukken van den hooioogst niet bepaald alleen aan deze omstandigheid toeschrijven; het gemis aan regen heeft ook een groot aandeel in dit ongerief. Eene geheel andere vraag is hetof de weilanden niet meer zouden kunnen doen als thans, als het zoo noodige voedsel aan de grasplanten maar niet werd onttrokken. Hoe dit zij, de zomer van 1865 is exceptioneel. En hebben de laatste jaren den veehouder uit nood dwang doen leerendat er met verstandige zuinigheid in de hooischuur veel kan gedaan worden; dan zal dit jaar geene zuinige verstan digheid te pas komenom eene wel bezette veestapel van behoorlijk voeder te voorzien en om met een verblijd gezigt de Meimaand van een volgend jaar te mogen begroeten. Neen alle de regels van Bartjes zullen wel in praktijk mogen gebragt worden en dan zal het te kort nog niet gedekt zijn. Gelukkig zij, die de voor vaderlijke gewoonte reeds hebben vaarwel ge zegd, om het hooi met armen vol voor de voeten van het vee neder te storten. Zij hebben geleerd dat: sparen verjaren doet, en dat zuinigheid de krachtigste hefboom is om het evenwigt in de kas te behouden. Hoe dit ook zij, alle filo- sophie staat hier in den achterhoek; er moeten middelen beraamd worden om het bestaande te kort te dekken, en om de veestapel voor onder gang te behoeden. Die middelen zijn deels bereikt door hen welke de zoo nuttige stroo- snijmachines zich hebben aangeschaft, en welke altijd nog genoeg verkrijgbaar zijn bij de wed. Massee Zoon. Zij hebben de soorten van hooi en stroo met kaf door elkander weten te mengenterwijl de wortelgewassen eene aan gename verwisseling in het eentoonige drooge voedsel daarstelden. Het veedat door deze wijze van voederen, ontegenzeggelijk, er beter uitzaggaf daardoor ook een veel krachtiger uitwerpsel, waardoor de mestfaalten eenige pro centen meer waarde voor de zaailanden verkre gen. Hebben de stroo-snijmachines derhalve eene sterk aanbevelende zijde ter besparing van voeder; dit voordeel, zal in den winter welke aanstaande is, zich nog beter doen gevoelen, en voornamelijk voor hen welke de kunst verstaan om te mengenzij zullen niets verloren laten gaanmaar alles door de machine laten fijn- malen, om het te kort aan voedsel aantevullen. De zaad peulen welke nog weinig bekend zijn als veevoeder, althans hier, maar die dikwijls aan den brandstapel worden opgeofferd, konden ook eene plaats innemen onder het gewone voe der; althans de proef was te nemen in hoeverre de dieren dezelve willen nuttigen, hetzij alleen of onder ander voeder gemengdhetzij droog of eenigzins nat gemaakt. Zooveel is zeker, indien het vee dezelve gebruiken wil, zal het hoegenaamd geene schadelijke gevolgen van dezelve ondervinden; integendeel, zullen zij, uit de olieënin dezelve vervateenige kracht erlangen en zal het gebruik derzelve de glad- kariglieid zeer bevorderen. Lezersverwerp het eenvoudigeu aanbevolene middel nietmaar neem er eene proef medeindien de schaarste van voedsel u doet zuchtenen u reikhalzend doet uitzien naar meerdere voorraad. De tijd is daar dat de peulhoopen wederom zullen ver brand worden, ofschoon in den laatsten tijd de oogen van den verstandigen landbouwer reeds zijn opengegaan, die de zaadpeulen op de wei landen of op de mesthoopen laten vervoeren maar zoudt gij ze in uwe schuren geene plaats kunnen inruimen, indien de u aanbevolen proef u mogt medeloopen? Onderzoekt en oordeelt. Aan de redactie der Goessche Courant. Meermalen bleek mij dat u eenige berigten om trent den landbouw niet onverschillig waren en geen wonder terwijl uwe omstreken zoo rijk aan allerhande vruchten en gewassen zijn; het verwondert mij daarom dat gij nog niet opmerkzaam zijt gemaakt op het artikel van dr. L. Mulder voorkomende in de Landbouw Courant en besprekende de zoogenaamde Musschengilden waarvan drie in Zuid-Beveland, Klot- tinge, Ovezand en Nieuw 'sHeerArendslcerlte, en twee in Noord-Beveland Colijnsplaat en Cortgene bekend zijn. Ik wenschte dat die vereenigingen van land bouwers (liever kortzigtige en onverstandige mus- schen moordenaars) in hunne vergaderingen zich eens bedaard die Landbouw Courant lieten voorlezen, voor zeker zou dit den ijver temperen en velen zich schamen. Laten zij eens berekenen hoeveel een musschennest waard is: Men neemt een vogelnestje wegvan een bastaard nachtegaal, een musch.een roodstaartje, om het even van welk dezer vogelshetzij met eijeren of met jongen. Er zijn er b. v. 5 in het nestje. Welnu! elk dezer jongen heeft dagelijks gemiddeld noodig ongeveer 50 stuks rupsen als spijs, welken de ouden uit den om trek bijeengarenvoor de 5 jongen is dit dus per dag 250 stuks. Deze spijziging duurt ongeveer 4 tot 5 wekenstellen wij 30 dagen, dan krijgen wij pee

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3