1865. N°. 541. D1NGSDAG 18 JULIJ. 5» Jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. —a®- Yi%5="c5i~. f -ffis™" -iWfl'r fJsy i;oi:sscii>: courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal 1,95, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,30 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Putolloatle BURGEMEESTEE EN WETHOUDEBS van GOES, ter voldoening aan de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurt wegen en voetpaden, in deze provinciedato den 6 Julij 1838, in deze gemeente, voor zoo veel de buurtwegen aangaat, ingevoerd bij publicatie van den 4 Mei 1844, zullen op Woensdag den 2 Augustus eerst komende, SCHOUW HOUDEN OVER ALLE DE BUURTWEGEN IN DEZE GEMEENTE, en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen, dat de voorschreve wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn; dat alle laagten, slagsporen, gaten en putten be hoorlijk aangevuld en de kanten der wegen, van distels, brandnetels en verdere ruigten gezuiverd zijn, mits gaders de waterleidingen, sprinken, slooten en gruppen langs de wegen volkomen zijn schoongemaakt. Alles op de boete en straffen bij het meergedacht reglement op de overtreding gestatueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voornoemd, den 15 Julij 1865 om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant, ter kennis van belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De secretaris, H. C. PILAAR. Eenige dagen geleden werd ons verkondigd, dat er een gezond en een zeer ziek Nederland was, en dat het zeer zieke het gezonde, won derlijk genoeg, geheel beheerschte. Dezelfde monddie dit als treurige waarheid ons opdrong, heeft thans de zaak nader verklaard en wij mee- nen, dat die verklaring zoo bemoedigend is, dat wij niet mogen nalaten er op te wijzen. Het orgaan schrijft nu: het volk is blind en doof (trouwens deze kwalen waren reeds lang bekend) en snelt met het hoofd voorover, in den afgrond. Dat is het kranke Nederland, en dus de geheele massa zieken. Daar tegenover staan de wifs, die het orgaan schrijven, wier streven en bedoe ling door de geschiedenis eerst geregtvaardigd zal worden. Het gezonde Nederland is dus de redactie van het orgaan; het individu tegenover het geheele volk. Wij noemen die bewering be moedigend niet omdat wij er troost in vinden, dat wij met zoovelen krank zijn tegenover één enkelen gezonden, maar omdat wij de vrijheid nemen te geloovendat als tegenover millioenen slechts ééne stem zich verheft, er nog al reden is om te denken, dat de wijsheid niet in dien eenen zal geconcentreerd zijn. Wel blijkt er uit, dat die een niet met het hoofd voorover gaat maar hij moest bedenkendat de doofverklaar- den hem toch niet meer hooren kunnen. En waartoe dan die lange sermoenen? Zou het ge loof aan blind- en doofheid der natie wel opregt zijn? En zouden hare gebreken genezen worden met haar alle besef van eigenwaarde, alle vertrou wen op hare kracht te benemen? Waarlijk het orgaan is een waardig dienaar van de leer, dat men den mensch zoo diep mogelijk verne deren moet, om hem dan zijn gebrek als mis daad voor de voeten te werpen en slechts een afgrond en een graf voor hem overtelaten. Het is een oud lied, maar dat telkens op nieuw gezongen wordtde tegenwoordige regering doet niets dan sloopen en legt de natie lasten op, of maakt die ten minste onvermijdelijk, die ondragelijk zullen bevonden worden. Het is de oude taktiek, om de natie in het harnas te jagen tegen hare bestuurders, door te zeggenals er anderen waren, zou er minder betaald worden. Een proefje hoe dat gemeend is levert ons het gemoedelijk bladdat steeds jammert over de ellende des volks. Men hadzegt het, vooraf de regten op de thee en den accijns op het geslagt moeten verhoogen, alvorens van 7 mil lioenen afstand te doen.'-' De geschiedenis heeft geleerd hoe de partij, die zoo spreekt, gewoon is te handelen. Zij verhoogt onder belofte van vermindering in de toekomst, maar die toekomst komt nooit en het is: zalig zijn de bezitters. Dat had men dus nog eens willen herhalen, en dat is dan die zorg voor 's lands schatkist, die belangstelling in het welzijn des volks, die zich zoo schoon voordoetmaar in waarheid niets anders zoekt dan het volk, dat toch doof en blind is te belastenom de rijken der aarde hunne schatten te laten vermeerderen. De tegenwoor dige regering heeft gelukkig die weg verlaten, waarop men vroeger het volk leidde, en tegen over al de jeremiades der oppositie staat de tegenwoordige bloei der natiedie slechts de ondankbaarheid en de ontevredenheid ontkennen kan, maar die een doorn in het oog schijnt van hen, die van de ministers dieven willen maken, als ze zeggen dat, indien de Westlandsche win gerds inuntbilletten in plaats van druiven voort- bragtende ministers de kunst moesten ver staan om die te plukken. Vrijdag avond werd bekend gemaakt dat de minister van binnenlandsche zaken Zaturdag geene audiëntie zoude geven, en het gevolg daar van was, dat eenige belanghebbenden eene ver- geefsche reis naar de residentie hadden gemaakt. De reden laat zich gemakkelijk verklaren. Don derdag bepaalde de kamer, dat Zaturdag onder werpen zouden behandeld wordenwaarbij de minister moest tegenwoordig zijn. De audiëntie diende dus afgezegd, zonder dat de minister be schuldigd kan worden, dat hij willekeurig han delt en de menschen voor niet laat reizen. Toch wordt door de oppositie die beschuldiging in- gebragt en op hatelijke wijze tegen den minister volgehouden.Wij noemen dat kwade trouw, wan neer noodzakelijke handelingen als willekeurige daden worden voorgesteld. Men ziet er wederom uit, hoe elke kleinigheid aangegrepen wordt om te smaden en in verdenking te brengen, en in dien dit het kenmerk is van hen, die zich be roemen geene burgerlui te zijn, dan is het niet begeerlijk, om boven dien verachten stand ver heven te wezen. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag zijn een aantal ontwerpen behandeld en aange nomen, waarvan de meesten geene aanleiding gaven tot discussie. Voorts zijn eenige rapporten uitgebragt en werd tegen Zaturdag het wets ontwerp tot regeling van het fonds van koop.- prijzen van domeinenaan de orde gesteld. In de zitting van Zaturdag is bovengenoemd wets-ontwerp met algemeene stemmen aange nomen. De kamer heeft daarna hare verdere werkzaamheden geregeld en bepaald, dat Maan dag allereerst in behandeling komen zal het ontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg WillemsdorpDordrecht, nadat daar over eene korte discussie had plaats gehad. Dingsdag ten 11 ure zal de kamer bijeenkomen om te beraadslagen over het tractaat met Frankrijk. Per telegraaf. De kamer heeft heden de ont eigeningswet voor den spoorweg Willemsdorp- Dordt aangenomen met 44 tegen 4 stemmen. De andere onderwerpen zijn mede aangenomen. Morgen is het tractaat met Frankrijk aan de orde. De wet tot wijziging der gemeente-wet is bij koninklijk besluit uitgevaardigd. Bij koninklijk besluit, in de Staats-Courant geplaatst, worden de voorwaarden geregeld voor de benoembaarheid van ambtenaren bij het boschwezen in O.-I. Bij het verrigten van eenige werkzaamheden aan het dak en de goten der kerk van de Her vormde gemeente alhier, is heden morgen circa 7 ure, J. de Schutter naar beneden gevallen (eene hoogte van 40 a 50 voet) en met gebroken arm en verdere kneuzingen aan de linkerzijde, naar zijne woning vervoerd. Hij was nog bij zijn bewustzijn en spoedig is chir. hulp verleend door dhr. J. Kooman Az. Men hoopt op herstel In den avond van gisteren zag men het ge durig lichten en hoorde men in de verte een onophoudelijk gerommel van donder.Steeds toenemende en naderende ontlastte zich in den vroegen morgen een hevig onweder boven deze gemeente, gepaard met plasregen. Voor zoover ons bekend is heeft de bliksem geen schade ver oorzaakt maar zijn door de met geweld val lende regen verschillende vruchten neergeslagen. Tot veler genoegen zijn hier en daar de putten en bakken gevuld. Nog steeds blijft deathmos- pheer drukkend, gisteren telde men 80 en heden 84 graden Farhenheit. Ook heden namiddag omstreeks 5/u. betrok opnieuw de lucht en hadden wij onweder met regen, 't blijft niettemin even drukkend warm

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1