1865. N°. 53. D1NGSDAG 11 JUL IJ. 52sie: Jaargang. BINNENLANDSCHE BER1CTEN. «ss- p GOESSCHE COI KIM. De uitgave dezer f onrant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,75, fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlPn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,30 behalve bet zegelregt. De Inzending vau advertentlSo kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Meermalen is het opgemerkt, dat eene gedu rige verandering van ministersnoch aan de afdoening van zaken, noch aan het belang des lands bevorderlijk is, en dat het daarom wen- schelijk is, dat de regering, waar dit zonder opoffering van beginselen geschieden kan, den weg volge door de meerderheid der vertegen woordiging begeerden dat niet ieder minister terstond wijke als de kamers niet gaaf en on geschonden zijne voordragten goedkeuren. Onze eerlijke en aller gelukzoekende oppositie denkt echter anders. Zij beweertdat de minister Betz niet aan het beheer van 's lands ftnantien blijven kan, omdat hij zelf de voordragt nopens de personele belasting heeft ingetrokken. Zeer naïf voegt zij er bij, »dat eigenlijk het geheele ministerie moest henen gaan," ten einde plaats te maken voor de geldschieters van het orgaan, die nu reeds zoolang voor veel geld lieten schel den en lasterenzonder dat er nog eenige kans geboren werd, om aan de teugels van het be stuur te komen. Maar is er reden om die af treding noodzakelijk te achten. Zou deze in het belang des lands zijn Dat zijn de twee vragen, die men zich doen en beantwoorden moetzonder de baatzuchtige redeneringen van het orgaan in aanmerking te nemen. En dan is dunkt ons het antwoord niet twijfelachtig. De ministerdie een belangrijk hervormings plan uittewerken en te volvoeren heeft, kan zich vooraf voorstellen, dat bij de ontwikkeling daarvan niet alles even eenstemmig door de vertegenwoordiging zal goedgekeurd worden, en het is wanhopend voor het land, als hij dit tot voorwaarde stelt, want er wordt dan slechts kostbaren tijd om niet verbeuzeld. Het spreekt van zeiven, dat hij wijken moet, als hij geene sympathie voor zijne hoofdbeginselen kan vin den, maar waar men wijziging wil in de ontwik keling van zijn plan, waarvan de grondgedachte reeds is goedgekeurddaar is hij verpligt te onderzoeken of hij behoudens zijne beginselen toegeven kan en mag, en eerst wanneer dit on mogelijk was, zou het oogenblik geboren wor den, dat hij zijne taak aan anderen moest over laten. Voegen wij daarbij dat de stemming over art. 1 der personele belastingwet noch politiek karakter had, noch eene afkeuring was van het leidend denkbeeld van den minister; dat die afstemming plaats had, omdat enkele leden, die hunne bezwaren hadden, zich ver- eenigden met de opposanten quand rnême. Men ga de discussie na en men zal zien, dat de een voor te groote fiskaliteit vreesde, de ander streed voor de belangen van een enkelen stand. Verscheidenheid van inzigt in de toepassing van een reeds aangenomen denkbeeld deed het den minister beter achten dit ontwerp in te trekken en geen onbevooroordeelde zal willen, dat hij zonder ernstig overlegof er zamen- stemming met de kamer mogelijk zijmaar aanstonds zijne portefeuille aan een ander over- geve. En indien de heer Betz dit nu deed, indien de wensch der oppositie voldaan werd, indien het ministerie voor het nu gegeven votum der kamer week, dan zou het moeten zijn om de regering overtebrengen bij een ministerie van geheel andere rigting, dan zou het gevolg zijn, dat een geheel andere gang van zaken in de plaats trad; en men stelle zich voor, dat de oppositie werkelijk de regering werd, zou zij kunnen voortzetten wat zoo schoon werd begonnen? Zou zij op meerderheid in de Kamer maar eenigzins kunnen rekenen? Zou zij het geheim verstaan om volmaakte wetten te schrijven? Zou zij maar waartoe meer. Elk naden kend Nederlander zal het begrijpen, dat de wensch, wij mogen wel zeggen de eisch der oppositie, eigenlijk niets anders is, dan de vrucht van hare onstuimige begeerte om zich neder te zetten op den zetel, dien zij eerst omverge worpen heeft. De grofheden die zij met het oog daarop, den minister dezer dagen naar het hoofd slingerde; de drogredenen waarmede zij haar doel omkleedde; de verachtelijke toon die zij steeds tegenover het ministerie voert, maken het zeker, dat zoo zij haar oogmerk bereikte, Nederland verwachten kon, dat het onder een brutaal bewind kwamdat vóór alles eigen voordeel wil en dat waarlijk nog wel eens ter school mogt gaan, om ten minste te leeren zich fatsoenlijk uittedrukken en de grenzen der be scheidenheid en betamelijkheid te eerbiedigen. Bij de discussie over de wet op de pe^onele belasting heeft de heer van Kerkwijk gezegd dat de gevolgen dier wet zouden zijn, dat men de gezondheid der ingezetenen benadeelde, door dien men de menschen zou dwingen deuren en vensters van hunne huizen digt te makenten einde van de hooge belasting verschoond te blij ven. Wij durven betwijfelen of de menschen uit belastingvrees zouden verkiezen steeds bij lamplicht te zitten of door den schoorsteen, zoo deze ook niet afgebroken werdenin huis te klimmen. De geschiedenis der verhooging van de belasting op het gedistilleerd heeft daaren boven geleerddat men de dingen, waarvan meer belasting betaald moet worden, zoo maar niet in eens opruimt en daarvan afstand doet. Maar gelijk naar onze bescheiden meening de geheele redenering weinig steek houdt, zoo verwondert het ons vooral, dat wij die uit den mond van den heer Kerkwijk vernemenwien wij te veel gezond verstand toeschrijven, om aan zulk eene redenering eenige waarde toeteschrijven, en wij twijfelen er niet aan of de geachte afgevaar digde zou met dat argument niet voor den dag gekomen zijn, indien hij niet om andere motie ven de wet wilde afstemmen. Maar men be weerde, dat de landbouwende stand door deze wet meer zoude gedrukt worden en als men grootendeels door dezen gecommitteerd is, wil men de committenten wel eens genoegen geven en dan zijn er altijd redenen te vinden. Intus- schen is het wel te bejammeren, dat zoo dik wijls bijzondere belangen boven het algemeen worden gesteld en dat men maatregelendie het geheel bedoelen, wegwerpt, omdat men er een of ander in ziet dat met persoonlijk inzigt strijdt, of omdat het, wat trouwens wel altijd het geval zal zijn, voor dezen of genen minder voordeel is, wat de schatkist des lands moet ba ten. Maar men neme den schijn niet aan voor de gezondheid der ingezetenen te strijden, als men alleen de beurs op het oog heeft van hen, die er geen deur of venster minder voor zouden maken als er wat meer van betaald worden moest. Men verzekert, dat reeds heden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden inge diend het wets-ontwerp tot bekrachtiging van het tusschen Frankrijk en Nederland gesloten handels- en scheepvaartverdrag. Daar dit ont werp spoedige afdoening vordertzoo zal het onderzoek in de afdeelingen onverwijld plaats hebben, zoodat sommigen beweren dat de dis- cussien over het ontwerp van wet op het regt van zegelwelke tegen heden bepaald zijn zouden worden uitgesteld. Per Telegraaf. Heden zijn de algemeene be raadslagingen over de zegelwet reeds afgeloopen en is art. 1 aangenomen. Morgen voortzetting. De personendie verzocht hebben als leer- ling-telegraphist in aanmerking te komen, wor den aangeschreven, om zich voor het vergelij kend onderzoek aan het gebouw op den flu- weelen burgerwalno. 22 te 's Gravenhage aan te melden op Maandag 17 Julij a. s. des voormiddags ten 8 ure. Onder onze gezochte uitspanningen behooren voorzeker ook de zomer-concerten van de man- nen-zangvereeniging in den tuin der sociëteit. Het heerlijkste weder verhoogde niet weinig het genoegen gisteren avond toen het bij ons zoo gunstig bekende koor onder de leiding van dhr. Kirwald, de in ons vorig nommer medegedeelde stukken liet hooren en verschillende bekenden in aangename herinnering bragt. Wij hopen dat de vereeniging haar doel moge bereiken en de noodige ondersteuning vinden om ons herhaaldelijk op hare openbare uitvoeringen te vergasten.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1