Gemengcie toerigten. Jltar&löeriflleii. 21* ioldLndliglioicl. «flööertentien. OPENBARE VERK00PING vertrokken zijnde liep liet jagt reeds ten 2 ure na den middag te Douvres binnen. Als eene bijzonderheid kan ik u melden dat liet jagt onder bevel stond van den opperkommandant der Bel gische marine, den kolonel Petit van den algemeenen staf, welke in zijn zeemanstenu nooit vergeet zijn eeuwige sporen te dragen. Daarnaar laat zich ligt het gewigt der Belgische oorlogsmarine schatten. Het Walsche oorlogstoomschip „Le due de Braband" diende 3 of 4 jaren geledeu als schijf voor nieuw getrokken aeschut. Te regt heeft Belgie geene marine noodig; evenwel ware het goed van tijd tot tijd zijn vlag te vertoonen om daardoor een blijk van leven en bescherming aan zijne handelsvloot te geven. En welligt heeft die handelsvloot binnen kort feitelijke bescher ming noodig. De Mexikaansche nationale partij aan welker hoofd Juarez staat, beschouwt de aanwerving van het veel besproken Belgisch legioen en nog meer de deelneming van dat korps aan de Fransche-krijgsoperatie als een directen aanval op den Mexi- kaanschen staat. Wat nu zal er van de handelsvloot worden indien Juarez zijne bedreiging gestand doet en kaperbrieven tegen Frankrijk, Oostenrijk en Belgie uitschrijft. De reis van den hertog van Braband zal zich niet langer dan tot het einde dezer maand uitstrekken Op 1 Julij aanstaande toch heeft de kroonprins beloofd de uitgestrekte etablissementen van Lockerill te Seraing te bezoeken en den volgenden dag de Luiksche-wedrennen met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Over den toestand des konings wordt niet meer gesproken men zegt dat de geheele koninklijke familie een gedeelte van den zomer te Ostende zal doorbrengen;men spreekt zelfs van een voorgenomen reis van den koning naar Italië. De Moniteur geeft heden een overzigt van de beweging der bevolking in Belgie over 1864. Daaruit blijkt dat de bevolking van het koningrijk op 1865 bedroeg 4,940,470 zielenzijnde eene vermeerdering op het voorgaande jaar van 47,549 zielen voortspruitende voor het 5/6 uit het grooter aantal geboorten dan sterfgevallen. Verder blijkt uit die statistieke opgaven, dat er plaats hadéén geboorte op 31,7 bewoners één sterfgeval op 42,6 bewoners, één huwelijk op 133,7 bewoners, één dood- geboorne op 19,9 geboorten, één vrouwelijke op 1,06 mannelijke geboorte, één onechte op acht geboorten in steden en een op 18 op het platteland en eindelijk vier wettige kinderen per huwelijk. De bevolking van Brussel bedroeg op 31 December 1864, 187,155 zielenzijnde 2223 meer dan in het vorige jaar. Het aantal geboorten bedroeg 6013waaronder 1482 natuurlijke kinderen. Het aantal sterfgevallen bedroeg 1150. Er werden 1729 huwelijken gesloten, en er hadden 16 echtscheidingen plaats. De bevolking der acht aangrenzende gemeenten die met de hoofdstad de Brusseische-agglomeratie uitmaken bedroeg 121,507 zielen, "zijtide 'te zamen 308,662 bewoners. De vereeuiging van Frauschc dames tot ondersteuning van vrijgemaakte Amerikaansche slavenheeft, sinds hear slechts 2 maanden bestaan, reeds ruim 15,000 fr. bijeengebragt. Kinnen eenige dagen worden neder 450 a 500 complete pakken kleederen naar New-York verzonden. Als een bewijs van de gezindheid der Noord-Amerikaansehe bevolking, ten opzigte van Jefferson Daviswordt onder anderen medegedeelddat aan den president Johnson sinds eenigeu tijd uit onderscheidene plaatsen einden touw worden toegezondenmet verzoek daarvan gebruik te doen maken om Davis op- tehangen. De Fransche spoorweg-directien wedijveren in het organiseren van pleiziertreincn, waarvan sommigen uitstapjes van acht of veertien dagen ten doel hebben om de Pyreneën Schotland ZwitserlandDuitschland Kelgie of Holland tot zelfs Zweden en St. Petersburg te bezoeken. Do vrouw, die in den Haag zoo vele parapiuien van beroemde mannen als de heereu van Zuijlen, Roehussen, enz. gestolen heeft, heeft, zegt men, verklaard, dat dit geschiedde voor een Engelsch magazijn van curiositeiten, omdat de eigenaarshoe zij ook in den drup liepentoeh nooit nat wer den. Dit was eene zeldzaamheid, zeide zij, zoo iets imperineabelsI - In onderscheidene dorpen der Pyreneën rigten de bergbewoners jonge beeren af, pm hunne kunsten op de kermissen te vertoonen. Onlangs deed de prefect van Perpiguan eene rondreis en kwam ook door het dorpje N. in gezelschap van den kapitein der gendarmerie. Deze beval aan de liefda digheid van den magistraat eene oude vrouw aanwier maneen beereu- leider, door zijn kweekeling verscheurd was, ia een dier oogenblikken waarin de natuur zegeviert over de zorgen aan de opvoeding der dieren be steed. Ik bezit niets meer op do wereldzeide de oude vrouw zelfs geene schuilplaats voor mij of voor het dier. Welk dier? vroeg de prefect, hetzelfde dat uw man heeft opgevreten? Helaas, mijnheer! ant woordde de vrouwhet is het eenige wat mij van mijn armen oude over blijft. Als een staaltje van vreemd overleg of grooten eenvoud meldt men het volgende: een jongeling te Arnhem als milicien in garnizoen lig gende, verzocht zijne moeder, eene te Geesteren woonachtige weduwe, om hare toestemming om voor zes jaren dienst te nemen naar Oost-Indie, en ontving daarop het volgende autwoord: „Ik ondergeteekende gef bie dise promissie an mien zeune Graads Johansdie lig in Arem um vuur zes jaor naer de Oost te teekenoonder disse vnerw aerde, ten eersten um het halfe haandgeld an mie over te steuren, ten anderen um alle jaor met verlof te kommenen ten darden as ze wier umme kompt datte de kost koft hef." Geesteren VIII Junius MDCCCLXV. Sedert eenige dagen zijn de agenten van polieie te Zwolle niet meer gewapend met de stokken die te voren onafscheidelijk van hen waren. Ten opzigte der aanleiding tot het afleggen van dat sieraad verdiept men zich in velerlei gissingen. Eenigen zeggen dat het gezag der polieie dermate vermeerderd is, dat zij het niet meer door hare stokken behoeft te handhavenanderen dat de politie geen goed gebruik van de stokken wist te maken, terwijl som migen van meening zijn, dat het beneden het karakter der Zwollenaren is dat de personen, die zij zeiven tot handhaving der goede orde aanstellen en betalen, de gelegenheid gegeven wordt om den stok tegen hen op te heffen. Tc Antwerpen heeft zich zekeren de Cleer, oud 24 jaren, uit liefde's verdriet verdronken. Eenige dagen te voren was hij van zijne beminde ge scheiden voor wie hij groote genegenheid had. Men zag hem zich van achter de zuidelijke Citadel in het water storten zonder hem te kannen redden. Eenige uren daarna is het lijk opgevischt. Op de mouw van zijn jas had hij een stuk papier gespeld waarop zijn naam geschreven stond, on in ziju zak was een brief aan zijne beminde waarin hij de oorzaak vau de zelfmoord mededeelde. Dezer dagen ontlaste zich boven eenige departementen van Midden-Frankrijkvooral in het departement Corrèze, eeu zoo hevig onweder als men nog zelden beleefd heeft. Een wolkbreuk, die circa 15 minuten duurde, heeft in den omtrek van 15 mijlen alles verwoest. Duizende vruchtboomen als teeder riet heen en weder geschud of geknakt, het zaad weggespoeld, meer dan 200 huizen van hunne da ken beroofd zoodat de bewoners dachten dat de wereld verging en in den kelder een toevlugt moesten zoeken. Daarbij kwam een geweldige hagelbui; O. a. wordt gemeld, dat een wagen, met 2000 ned. ponden bevracht, in een greppe werd geworpen, en een jongeling, die zich op eene hoogte bevond, omstreeks 100 el ver voortgedreven werd, tot hij bij geluk in een heg bleef hangen. De gemeente Meilbard werd het ergst gateisterd. De boerenhoeve Labesse, eene der voornaamste uit den omtrek, is thans slechts ecu bouwval. Te Belford huwde een fabriek arbeider eene weduwe die een kind uit vorig huwelijk had. De man stierf eene maand daarna en dewijl hij zijn hu welijks pak op contante betaling gekocht had werd de wed. daarvoor in regten vervolgd. Deze buiten staat de som iu eens te kwijten verzocht te mogen betalen in paaijen van 1 fr. per maand waarin de vrederegter zeer menschlievend gezind, den koopman aanspoorde, genoegen te nemen. Dezen evenwel beviel dit volstrekt niet en antwoordde met vcrachtelijkeu lach, welja, waarom niet 1 fr. per jaar! De regter met de weduwe begaan, nam onmiddellijk het voorstel als in ernst gedaan aan, en veroordeelde haar iu het hoogste ressort om de 32 fr. die zij schuldig was in paaijen van 1 fr. per jaar te betalen. Wat of ook de schuldeischer deed om zijne mecniug beter uittedrukkende kamer was gevallen en de zaak afgeloopen. Een bediende te Chaumont, bezig om eene pijp voorloop aftetappen, werd door de vrouw des wijnkoopers opmerkzaam gemaakt dat een gedeelte op den grond stroomde, en hield daartoe eene brandende kaars bij bet fust. Be vloeistof vatte vlam, men riep om hulp cn weldra waren 15 personen in den kelder verzameld. Op eens sprong de pijp en de 15 personen door het brandende vocht iu vuurzuilen herschapen, snelden de straat op. Vergeefs was de hulp, tien ongelukkigen stierven onder vreesselijke smarten. Voor het behoud der 5 overigen is groote vrees. Drie maanden geleden slikte een meisje té Briatix e eene speld in. Na een bijna duldeloos lijden in alle deeleu vau het ligchaam, waar de speld passeerde, is deze eindelijk uit het ligchaam gekomen en wel tnsschen den ringvinger en den grooten vinger van de linkerhand. GOES, 20 Junij 1865 lieden was goede vraag voor TARWE en bestond meer levendigheid aan de beurs, die sinds eenige weken de marktprijzen slepende hield. Fr werd van 10 tot 20 et. meer bedongen, terwijl ook de ROGGE in beste kwa liteiten de hoogste notering bedong. De aanvoer van GERST HAVER BOONEN en ERWTEN wordt steeds minder, waardoor de eerste en beide laatste soorten goeden prijs houden. De notering was: TARWE 7,25 k 7,60. ROGGE f 5,3U a f 5,45. W. GERST f 4,25 a 4,50. 'Z. DITO f 3,75 i f 4,—. HAVER f 3,— a f 3,75. GROENE ERWTEN ƒ6,75 h f 7,— PAARUENBOONEN 5,90 a f 0,— MEEKRAP zonder handelstil, BOTER 1,10 a f 1,15 het ned. ffi. EIJERS - 2,60 a - 2,80 de 100 stuks. AMSTERDAM 21 Junij 1865. ROGGE op levering f 158,—Oct. 173,— 175,—. KOOLZAAD per Sept. JL 77. Oct. JL 77 RAAPOLIE williger. Vlieg./42'/< op 6 w. f 43' 2. LIJNOLIE vlieg./35 op 6 w./36'4. AVIGNON, 17 Junij 1865. MEEKRAP. De Racine is op het land geheel opgeruimd. De overige soorten zijn eeu weinig gedaald en worden heden als volgt genoteerd Napelsche alizari 18/m39 a 39,50; id. 30/m. 40,50 a 41. Gemalen rosé 43 a 44; id. Palud 46 a 48. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 13 ct. 1 Masteluin brood 10 et. Tarwen Krop brood 11 Rogge brood 9 Met hartelijke dankzegging aan den onbekenden inzender wordt bij deze de goede ontvangst berigt van een coupon W. Sch. ad 12,37% fdS: «feestgave aan de bijzondere school, Psalm 78 vers 4 tot 7." 18 Junij 1865. 0. C. van ben BOSCH. Tot heden, 21 Junij, zijn bij de Districts-commissie van de gewapende dienstingekomen de navolgende collecten van Driewegen 6,50. Goes/ 69,75. 's Heerenhoek 7,74. Kapelle 25,45. Kattendijke en Wilhelminadorp 16,28 Kloetinge 21,48- Nisse 7,Oudelande 8,40. Ovezande 4,40. Wolphaarsdijk 34,80, Yerseke 16,18. Dr. N. J. F. VERSCHOORSec. Thee. op MAANDAG DEN 26 JUNI 1865 des morgens ten 10 ure, in de herberg bij M. Brandt te Wimekerkevan VELDVFtUOIITElXr als: TARWE, ROGGE, KOOLZAAD,, PAARDEBOONEN HAVER, MANGELS, ERWTEN, KLAVERS en AARDAP PELEN, aankomende de kindereu van JOSEPH OELE. Informatien zijn te bekomen bij de verkoopers en ten kantore van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3