DONDERDAG 22 JIINIJ. 52!te Jaargang. $iiineiifttn0scl)c lengten. i5. n. MSStM ronttvr. We uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd o(> feestdagen, ('l ijs per kwartaal ƒ1.35. fr. p. p. 1,9(1 flewone ndverlentlfn worden a 24» et. de regel geplaatst. (•eboorte-, huwelijks- en doodberigten van l-tt regels 1' 1,341behalve het zegelregt. De inzending van advertentie» kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der uitgave. Bij dit nommer behoort het tweede vervolg als slot van het Verkort verslag van den toestand der gemeente Goes, over 1864. Beeds in ons vorig nommer wezen wij er op, dat de heer Groen zich nu wenscht te vermaken met het opwekken van eenen religie-strijd. Indien het hem, die om redenen van ge zondheid uit het parlementair leven zich terugtrokaan de krachten niet ontbreekt om zulk eene edele taak optenemen dan is men geneigd te vragen of ze aan ander doel ook heter konden gewijd worden. Zeker heeft het volk achter de kiezers niet zonder schrik vernomen waaraan de heer Groen zijn vrije tijd nu wijden zal, want in deze dagen, waarin wij juist het einde van eenen hangen strijd gedenken, is het denkbeeld minder dan ooit verkwikkend dat een nieuwe strijd moet worden uitgelokt. En dan nog wel een religie-strijd Onwillekeurig rijzen de beelden uit een ver verleden voor onzen geest en menigeen ziet reeds brandstapelsbloedrad en wat niet al meer. Ook de meest kalmen in den lande deinzen voor dat denkbeeld terug en zien reeds naar middelen om, waarmede zij den strijd kunnen bezweren. Maar men make zich niet al te ongerust. De juichtoon die zich alom openbaart bewijst genoeg, dat de strijdkreet niet onbe paald weerklank vindt. Ons volk is gelukkig te verstandig en wij mogen er wel bijvoegen te bedaard, om zich door den eersten den besten die oproer kraait te laten medeslepen. Het begrijpt, dat de hr. Groen eigenlijk meer voor Godsdienst vormen dan voor Godsdienst strijdt en over die vormen wordt wel het meest getwist en luide gekeven, maar niemand heeft ;lust om er zich voor te laten doodslaan, ledereen begrijpt dat er van religie-strijd gecrie sprake kan zijn, dat hier eigenlijk alleen van den strijd der zoogenaamde religieuzen kan gesproken worden. En dat heeft men vrij algemeen onder ons geleerd en aangenomen, dat het volk niet godsdienstiger wordt en de Godsdienst niet beter wordt, door wetsveranderingen en agitatie der menigte. Daarom duchten wij niet voor den omvang van het leger door den hr. Groen op de been te brengen. Wij duchten eerder voor hem, dat hij zich te veel agiteert en dat hij vruchteloos den vijand zoektmet wien hij zou kunnen strijden. De br. Groen dacht zekerrust roest en daarom is het goed om na vijftigjarigen vrede Nederland weder eens in het genot van de zegeningen van den oorlog te stellen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is vastgesteld de na volgende lijst der te behandelen zaken in de aanstaande zomer vergadering der provinciale staten: 1. Het verslag van Gedeputeerde Staten, omtrent den toestand der provincie over 1864. 2. Het onderzoek der geloofsbrieven van nieuw of herbenoemde leden, 3. Het Koninklijk besluit van den 25 November 1864, no. 49, houdende magtiging tot uitbetaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrooting voor 1864, eener som van 2000 als eerste gedeelte van het bij besluit der Staten van den 4 te voren, no. 11, toegekende subsidie van 4000, aan de directie der spoorboot-maatschappij van Middelburg. 4. Het koninklijk besluit van den 19 December 1864, no. 59, houdende goedkeuring van het besluit der Staten van den 4 No vember 1864, no. 7, waarbij, onder andere, door de provincie afstand wordt gedaan van alle aanspraak op het kapitaal van de weduwenbeurs voor schoolonderwijzers in dit gewest, en aan we duwen van leden dier beurs onder zekere bepalingenuitbeta ling van pensioen wordt gewaarborgd. 5. Missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 24 November 1864, no. 195, 3de afdeeling, betrekkelijk het adres van de Staten over de regeling van de zaken der calami- teuse polders en mededeeling van den commissaris des konings dienaangaande. 6. Eene mededeeling van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de bedenkingen van Zijne Excellentie den Minister van Bin nenlandsche Zaken, tegen het door de Staten vastgestelde regle ment van policie voor de polders in Zeelanden een voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van dat reglement. 7. Eene mededeeling van Gedeputeerde Staten, nopens de vrij verklaring van eenige calamitense polders. 8. Eene mededeeling van Gedeputeerde Statenomtrent de haven van Breshens. 9. Eene mededeeling van Gedeputeerde Statenten aanzien van de door hun collegie verleende rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. 10. Eene opgaaf der sedert de laatste vergadering plaats gehad hebbende onderhandsche aanbestedingen. 11. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, omtrent het adres van de dijks-directie van den polder Dreischoraangaande de afdamming van het Verste Sas in het dijkwater. 12. Een voorstel van Gedeputeerde Staten tot verkoop van eenige gronden behoorende bij de wegen van Breshens naar Groede en van Schoondijke naar Yzendïjke. 13. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot het verleenen eener bijdrage uit de provinciale fondsen aan de gemeente Kort- gene, tot verbetering der havengeul aldaar. 14. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, om de wederhelft van het-,aan de spoorbootmaatschappij te Middelburg toegelegde subsidie ad 4000, mede te bestrijden uit den post voor on voorziene uitgaven van de enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1864. 15. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot gedeeltelijke ont heffing der pachtsom over 1865 en 1866, van het overzetveer van Het Sloe. 16. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1865. 17. De verantwoording van Gedeputeerde Staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, over 1863. 18. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het Bijks-bestuur is, voor 1866. 19. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1866, met een voorstel van Gede puteerde Staten betreffende de te heffen opcenten op de grond en personele belasting ten behoeve der provincie. 20. Een adres der spoorboot-maatschappij van Middelburg, om een vernieuwd subsidie uit de provinciale fondsen. 21. Een adres van Kerkmeesters der Nederlandsche Israëlitische gemeente te Vlissingen, om eene subsidie van f 1600 uit de pro vinciale fondsen, ter tegemoetkoming in de kosten van aankoop en inrigting van een gebouw, tot kerk en tot kosters- en Gods dienst-onderwijzers-woning. 22. Benoeming van leden van Gedeputeerde Statenzoo ten gevolge der gewone aftreding van de heeren mr. J. C. B. van der Bilt, G. J. Sprenger en J. P. I. Butesix^.sks ter vervulling der opengevallen plaats, doordien de Imefinr. G. Fokker heeft opgehouden lid der Staten te zijn. [f-—- 23. Benoeming van een buitengewoqg^ltd i'rivh^tvc^llegie van Gedeputeerde Staten, volgens art. èft.."der provinciale' wet >C -. FU~) Ten vervolge op ons verslag betrekkelijk de^faenhg van het Waterloo-feest alhier, kunnen wij nog het; volgentle mededeelen Aan den avond van Maandag bewoog zich ailesfip de rigting der Kerk- en Ganzepoortstraten. Letterlijk kon men daar over d«

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1