efóllttClllttllÖ. algemeen en gaven de ingezetenen des avonds blijken hunner gehechtheid aan het regerend stamhuis door het afsteken van voetzoekersvuurpijlen en ander dergelijk vuurwerk. Hier en daar was illuminatie aangebragt, die, door goed weder begunstigd, algemeen voldoening gaf. In de kaatsbaan de Print van Oranje waar het lOjarig bestaan der kolfsocieteit gevierd werdis de eerste prijs gewonneu door dhr. A. C. Koopman, terwijl de le prijs op het biljard behaald werd door den heer T. E. Lielert. Zondag, de anders zoo stille rustdag, was er meer gejoel dan gewoonlijk; het vlaggen vrij algemeen en des namiddags mu ziek op het ravelijn, van de muzikale afdeeling der sociëteit Jacoba van Beijeren, des avonds eene gelukkig geslaagde illu- muuatie, muziek en dans in de sociëteit van Ungenuchten Vrij, waar men tot laat in den nacht genoeglijk bijeen was. De voor deze gelegenheid aaugebragte decoratien pleiten voor goeden smaak en droegen aller goedkeuring weg. Dat ook de overige uitspanningsgelegenheden geopend waren en de burgerij ook daar feest vierde, behoeft naauwelijks gezegd te worden. Jammer, dat niet altijd de noodige voorzichtigheid daarbij betracht wordtwaaraan het dan ook is toeteschrijven dat de kleederen eener dienstbode zijn in brand geraakt en zij zelve ernstige brandwonden heeft bekomen. Heden is het vlaggen wederom meer algemeen dan gisteren en zijn de toebereidselen, die tegen heden avond worden beraamd niet minder feestelijk. Ten 12 nre werd de schutterij geiuspecteerd en voerde de muziekale afdeeling daartoe behoorende, eenige muziekstukken uit op de Groote markt. Verder vernemen wij dat het voornemen bestaat van eenige bewoners der Voorstad om heden namiddag met een toepas selijke triumfwagen, de stad doorterijden. Vervolgens heden avond de Ganzepoortstraat te illumineren, waar reeds versieringen zijn aangebragt, getuigende van den feestelijken zin die ook daar heerscht. Ten half elf ure zullen op de Kade vuurwerken worden afgestoken zoodat wij ons voorstellen dat aan deu avond van dezen dag niet minder geestdrift zal worden aan den dag gelegd, dan de voorleden dagen. Uit Wemeldinge schrijft men ons van den 18. De werkzaam heden op dit eind van het kanaal gaan met rassche schreden vooruit. Zoowel aan de sluizen, (bijna reeds op de hoogte) als aan de buitenhaven (waar men aan hel weggraven van den zee dijk is begonnen) ziet men dagelijks groote vorderingen. Ook bij de brug aan den Bonzijweg waar men nog al met moeije- lijkheden van onderscheidenen aard had te kampen schiet men nu goed op. LI. Vrijdag begon men daar met het metselei^van het hoofdpenant. Op algemeen verzoek werd de heer burgenfeester van Wemeldinge (wiens onvermoede pogingen vroeger zooveel tot het verkrijgen dier brug bijdroegen) uitgenoodigd daarvan den eersten steen te leggen, dat deze bereidwillig aannam. In eene korte toespraak bij het plaatsen van den steen herinnerde ZE. de groote voordeelen voor de gemeente, in deze brug verkregen, de vele vergeefsche pogingen tot dat verkrijgen aangewend en eindigt met den minister Thorbecke de wel verdiende eere en lof toe te zwaaijen. Een: „hoera" weergalmde en weinige oogenblikken later getnigden een in top geheschen vlag en een „Eere den burgemeester van Wemeldinge" zigtbaar van de dankbaarheid der mild bedachte werklieden. De waterloodag zal hier op morgen door het uitsteken der vluggen worden gevierd, terwijl de boogschutterij St. Andriet een wedstrijd zal houden om eene voor die gelegenheid vervaardigde medaille, door de eenige oud-gediende van 1815 alhier, het eere lid Oeraard Verburg, daartoe geschonken. Een onzer correspondenten schrijft ons van den 17 dezer Heden ochtend toevallig te Bath komende, kon ik natuurlijk, uitgelokt door hetgeen mij daarvan ter oore gekomen was, niet nalaten een bezoek binnen zijne veste te brengen waar men te gelijk met den verjaardag van II. M. de koningin, feest ter her innering aan den slag van Waterloo zoude vieren. De talrijke en verschillende vlaggen die ieder als om strijd uit zijne woning liet wapperen, maakten een gunstigen indruk en gaven het fort een prettig aanzien. Sommige huizen waren met groen en loovers getooid; eenigen voor verlichting gereed gemaakt. De vele ter reede liggende vaartuigen hadden allen de geliefde driekleur geheschen. Het exertiepiein was smaakvol versierd. De hoornen die het omringen waren onderling door een koord met Turksche lantaarnen verbonden. Aan de voorzijde prijkte tusschen een paar olmen een groot chassinet, de Nederlanclsche maagd voorstellendede achterzijde vertoonde onder guirlandes de verschillende prijzen voor volksspelen bestemdterwijl in het midden een sierlijke tent voor de muziekanten was opgerigtwelke de stoomboot „Telegraaf"komende van Antwerpen, had aangebragt, die ik het genoegen had eenige stukken goed te hooren uitvoeren. Al leen bewees het spelen van het „Wien Neêrlandsbloed" wel al te duidelijk, dat geen Nederlandschhloed door hunne aderen vloeide. Inmiddels maakte men zich tot het doen van optogt te paard gereed en kwamen de ruiters allen met oranje getooid achter- eenvolgens bijeen, welke vóór hun rid door eenige dames prachtige vaandels werden aangeboden. Te 8 ure zette die stoet zich ten getale van nagenoeg 50 voorafgegaan door muziek in beweging tot het brengen van een bezoek aan het naburige Krabbendijke. De namiddag was voor verschillende volksspelen,als: mastklim- men luipjesteken geldhappen pap eten en andere dergelijke de avond voor illuminatie en vermakelijkheden bestemd, terwijl het geheel met een bal besloten moest worden. De gelegenheid ontbrak mij tot bijwoning van dit alles, want het tij wenkte tot vertrek. Voldaan over al hetgeen ik gezien en gehoord had, verliet ik Zuid-Bevelands uithoek waar men niet minder dan elders zich vermaak weet te scheppen met den wensch dat de verdere noramers van het feestprogramma niet minder geestig mogten slagen, dan de optogt te paard, dien ik Bath zag verlaten; zeker zal men daar nog lang met genoegen terug denken aan het halve eeuwfeest, dat zulks een gewigtig feit tot grondslag heeft, al wil ook menige domper den feesttoon dooven. Naar men verneemt zal het Waterloo-feest ook te Heinkens- zand en wel op Woensdag e. k.den 21 Junij luisterrijk worden gevierd. Op uitnoodiging van den burgemeester mr. C. v. Citters hebben de ingezetenen aldaar zich met hem tot dat doel vereenigd en eene aanzienlijke som beschikbaar gesteld. Vogelschieten, volksspelen, muzijk, illuminatie en vuurwerk, zie daar waar het op de in het dorp gelegen weide van genoemden bur- gemeeester voorzeker eene talrijke schare bijéén brengen zal. Het muzijkale gedeelte van het feest is toevertrouwd aan het muzijk- corps van het 6e regiment infanterie dat in den loop van den dag uit Vlissingen verwacht wordt, en ten vijf ure ongeveer met de muziekuitvoeringen een aanvang zal maken. Te Colijnsplaat is bij herstemming met 52 van de 93 uitge- bragte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen dhr. Jan Haringman, in plaats van wijlen dhr. L. van Oeveren. Te Heinkenszand zal eene herstemming voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben tusschen de heeren mr. E. P. Schorer, die 24 en B. I. Vermande die 18 stemmen verkregen. Men meldt ons uit Yerseke, dat de ansjovisscherij op de Ooster- schelde die zoo goed als afgeloopen is niet aan de gunstige verwachting heeft beantwoord. Men schat de vangst op hoogstens 100 tonnen. Reeds is een groot deel daarvan omgezet tegen hoogen prijs. Door de arroudissements rechtbank te Zierikzee is opgemaakt de voordracht voor de vaceereude betrekking van kantonregter aldaar, waarop zijn geplaatst: mr J. de Clercq van Weel, griffier bij het kantongeregt te Zierikzee, mr. J. A. van Hoek, substituut- griffier bij de arrondissements regtbank te Goes, en mr. B. Ermerint, plaatsvervangend kantonrechter en procureur bij de arrondissements rechtbank te Zierikzee. Op Maandag, Dingsdag en Woensdag van de vorige week werd te Hulst de algemeene vergadering en tentoonstelling gehouden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt. Onze ruimte is te beperkt om het ons gezonden verslag in zijn geheel op te nemen zoodat wij ons voor heden moeten bepalen tot de mededeeling dat, begunstigd door heerlijk weder een talrijk bezoek haar deel was en vele belangrijke onderwerpen zijn besproken. Genoeglijk werd het feest Woensdag avond met eene illuminatie besloten, om in 1866 te Tbolen de aan de orde gestelde punten nader te bespreken. Uit New-York berigt men, dat er thans openbaarheid gegeven is aan de verhooren van de getuigen in de zaak, be treffende de moordaanslagen op Lincoln en Seward. Daaruit blijkt, dat eenige personen den schijn hebben aangenomen, alsof zij met de Zuidelijken in Canada gemeene zaak wilden maken en langs dien weg ondekt hebben, dat Jefferson Davis en andere hoofden in die zaak gecompromitteerd zijn. Oei22.©nsde "toeristen. Te Wilna werd dezer dagen ter aarde besteld het lijk van een Israëlitisch bedelaar Szijmel Slizgol genaamd. Bijna de gansche bevolking dier gemeente volgde het lijk naar zijne rustplaats en al de winkels waren gesloten. Deze overledene was gedurende 30 jaren gewoon met een busje in zijn hand te bedelen, daarbij steeds met luider stem uitroepende „gedenk de armen weduwen en weezen." Van al hetgeen hij gedurende dat tijdvak bijeenverza melde, dat wel op meer dan 90,000 roebels begroot wordt, be hield hij niets voor zich, maar ondersteunde en verzorgde zelf hiermede de ziekten en betaalde de kosten van onderwijs voor arme kinderen; tel wijl hij voort3 onder verschillende be- hoeftigen de eetwaren verdeelde, die hem werden geschonken. Des avonds was hij altijd bezig te werken om voor zijn eigen onderhoud te zorgen; wat hij daarvan nog overhield, was ins gelijks voor de armen bestemd. Zijne behoeften waren niet groot, daar hij geheel alleen leefde. Een dagblad van Queensland bevat eene merkwaardige beschrijving van een visch, die aldaar eenigen tijd geleden gevangen werd Het was een dier, onge veer zeven voet groot en ter zwaarte van 80 pond. Wat éven-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2