luttenfanD. .(jemengöe lengten. De dalende prijs van wol en katoenen maakt bet den wolhan delaars moeijetijk om de voorhanden partijen bij de boeren aan te koopen. In evenredigheid van het vorig jaar is het verschil te groot dan dat men daaraan onmiddellijk wil toegeven. Verleden Dingsdag werd Goes vereerd met een bezoek van den heer Commissaris des Koning in deze provincie met echt genoot en dochterbij welke gelegenheid door hen een bezoek is gebragt aan den moerbezienboom op het slot Ostende, (volgens overlevering geplant door de gravin Jacoba van Beijeren)de kerken en het stadhuis. Z.Exc. is des namiddags met het sierlijke jagt van den hoofd-ingenieur vertrokken, zoo men meent om de kanaal-spoorwegwerken nog in oogenschouw te nemen en van daar het Zeeuwsche landbouwleest te Hulst te gaan bijwonen. De berigten uit de omstreken betreffende de te velde staande gewassen, worden, met uitzondering van enkelen, niet voordee- liger; evenwel, gelijk in vele gevallen, wordt ook in deze over dreven en hoort men jaarlijks tegen de op handen zijnde tiende verhuringen minder gunstig over de verschillende vruchten spreken. Intusschen doet zich alom groote behoefte aan regen gevoelen en ziet men dagelijks verlangend naar het betrokken weder uit of niet eenige verkwikking komt. Op vele plaatsen is zelfs gebrek aan goed drinkwater voor inensch en vee en is men met het nog voorhandene zeer spaarzaam. Omtrent het alhier te vieren Waterloo-feest, vernemen wij nader j dat reeds des Zaturdags bij gelegenheid ivii den jaardag onzer j Koningin algemeen de vlaggen en wimpels uit de gevels zullen waayen en het carrillon ook des Zondags tussclien de godsdienst- oefeningen zal bespeeld worden. Dieiuelfden dag zal tevens door de sociëteit „de Vriendenkring," in de Prins van Oranje, haar tienjarig bestaan herdacht worden door een koning-kolven en biljarden om prijzen. De bewoners van de Ganzepoort- strnat schijnen zich weder te beijveren om allerhande versierin- j gen met groeu bloemen enz.in hunne wijk aautebrengen 1 welk voorbeeld ook die der voorstad zullen volgen. Voorts zal in de sociëteit van „van Ongenuchten Vrij," muziek cn avonds bal gegeven worden met illuminatieu en vuurwerken in den tuin. De sociëteit „Jacoba van Beijerenzal des middags 4'» ure eene schieting houden naar den vogel om cenc zilveren vergulden medaille, op het feest toepasselijk en waaraan verschillende gilden zullen deelnemen, 's avonds 6ure muziek door de leden harer muziekale afdeeling en ten 7 ure bal op het Ravelijn. Ook voor Maandag avoad is verlof tot schieten verleend zullende ver moedelijk dien dag de schutterij geïnspecteerd worden. Nog vernemen wijdat de districts-eommissie van de gewa pende dienst besloten heeft aan ieder uit dit district die aan den slag bij Waterloo heeft deelgenomeneene gratificatie ÏÏim 10,uittereiken. Wij vernemen dat Tobias van Aalst te Yerseke en Jan Braamse te Waardeook nog tot de oude strijders van Waterloo be- booren, en door hunne gemeenten in staat gesteld zullen worden het feest te Leiden op 271 dezer, bij te wonen. Volgens de Amsterdamsche Courant is bij de Belgische regering van onze regering berigt ontvangen dat het Waterloo-kruis niet zal geschonken worden aan de Belgen, die in 1815-17 in hë'tNe- derlandeehe leger gediend hebben, maar alleen aan de Nedertauders. Men schrijft uit Kruiningen, dat de werkzaamheden voor de vol- tooijing van het kanaal reeds druk zijn begonnen. De Gewestelijke Vereeniging Zeeland van het Nederlaudsch Onderwijzers Genootschap hield den 9den dezer hare 19de alge- meene vergadering te Zierikzee. Daartoe waren 22 gewone leden en 2 voorstanders van het Volks-Onderwijs opgekomen. Bij af wezigheid van den lsten Voorzitter was de heer W. Trop W .z. met de leiding der werkzaamheden belast. Na onderzoek der ge loofsbrieven, lezing der notulen, vaststelling der rekening enz. werd verslag uitgebragt aangaande den staat en de verrigtingen der gewestelijke Vereeniging Zeeland, die thans 183 gewone, 3 algemeene en 9 honoraire leden, benevens 22 voorstanders telt. De aftredende leden van het uitvoerend bestuur, de heeren Kar- reman en Oosterman werden als zoodanig herkozen. Thans begon de laatstgenoemde eene redevoering, waarin hij de zedelijke vor ming des kinds als hoofddoel der opvoeding aanwees. Met blijk bare belangstelling werd zijne rede aangehoord en de wijze waarop verscheidene door hem geuite meeningen later werden geciteerd mogt hem zeker nog grooter voldoening zijn dan het applaus dat hem na de voordragt werd gewijd. Hierna werden de punten van beschrijving voor de volgende algemeene vergadering van het Genootschap zoo veel noodig in behandeling gebragt. Naar aanleiding van een der daarop voorkomende voorstellen en in verband met n 12 a van het programma der gewestelijke algemeene vergadering spreekt de heer Bastmeijer van dr. A. de Jagers's brochurebezwaren tegen de spelregeliug enz. dezer dagen bij ter Gunne te Deventer uitgekomen. Hij is met de beschouwingen van dien taalgeleerde zeer ingenomen en spreekt den wensch uit dat de redactie van het Woordenboek der Nederl. taal zich nog met de zienswijze van dr. de Jager moge vereenigen, en zich niet door finautieël bezwaar moge laten terug houden om haar reuzenwerk zoo i volkomen mogelijk te maken. Hierop is het bespreken der schrijf-methode van D. Hekker aan de orde. De secretaris leest een brief van den uitgever Brinkman, ten geleide van 6 stellen van de voor die methode reeds uitgegeven schrijfboekjes. Met belangstelling worden deze bezigtigden vervolgens aan den afgevaardigde van elk district een exemplaar uitgereikt, ten einde de kennismaking met die methode te bevorderen. De tijd was evenwel te ver verstreken en de methode nog niet genoeg bekend om er eene vruchtbare discussie over te kunnen voeren. (Zier. Cour.) Aan de Midd. Courant werd van 9 dezer uit Zuid-Beveland gemeld, dat de suatie Sluis in de nabijheid van Hansweert, door het bestuur der Breede Watering van den staat is overgenomen j en dus als voltooid kan beschouwd worden. Men wijst er ons op dat dit berigt in strijd is met de waarheid; dat wel bij genoemde directie eene kennisgeving van den eerst aanwezenden Ingenieur te Bergen-op-Zoora is ontvangen, waarbij het voornemen werd medegedeeld om eene Sluisproef te verrigten met de herstelde uitwatering Sluis ten behoeve van den polder bij Hansweert, opdat, wanneer het bestuur zulks mogt verlangen, die proef door hetzelve of een gemagtigde kunne worden bij gewoond, maar dat van overname of voltooijen nog geen sprake is. Met 30 dezer wordt onder meerderen op non-activiteit gesteld de kapt.-luit. ter zee P. Toutenkoofd, dienende als le officier op het wachtschip te Willemsoord. Particuliere berigten uit New-York ontvangen, melden dat dagelijks honderde en duizende jongelingen naar de legioenen snellen, die bestemd zijn voor de republikeinsche party in Mexico, doch dat zij zoo stil mogelijk Amerika verlatenuit vrees voor de tusschenkomst der regering. Voorts wordt in die berigten gemeld, dat president Johnson, toen men hem onlangs omtrent Mexico onderhieldheeft te kennen gegevendat het voor de Amerikaansche regering overbodig was in Mexico te interveniëren, aangezien die zaak zich wel van zelf zou regelen. Men denkt hier algemeen dat de Mexicaansche kwestie zeer spoedig eene groote rol zal spelen in de politieke wereld. Eene correspondentie uit New-York vermeldt den volgenden karaktertrek van den nieuwen president der Unieden heer Jonhson. Een aantal voorname ingezetenen dier stad hadden hem, bij gelegenheid zijner verheffing tof de hoogste waardigheid in de vereenigde staten, eene prachtige equipage ten geschenke aan geboden. I)e heer Johnson wees echter dit geschenk van de hand, daarbij te kennen gevende dat, naar zijne overtuiging, personen, die hooge officiële betrekkingen bekleeden, geene geschenken dienen aan te nemen. Alleen wenschte hij het geschrift te behouden, waarin de aanbieding van het geschenk was geschied. Op nieuw heeft een vreesselijk spoorweg-ongeluk plaats gehad. Gisteren middag ten 2.20 min. vertrok een trein van Folkestone naar Londen met ongeveer 140 passagiers. Op 40 mijlen van eerstgenoemd station passeerde de trein eene brug. Door de eene of andere onbegrijpelijke reden dérailleerde een ge deelte der wagens en kwam in een riviertje teregt. Alleen de machine en een wagen bleven op de rails staan. De rijtuigen, van eene aanmerkelijke hoogte in het water stortende, waren bijna geheel verbrijzeld, terwijl een aantal passagiers er onder bedolven waren die zoodoende den dood vondenanderen waren zwaar verminkt, terwijl slechts een heer eene dame en een kind, als door een wonder den dood ontkwamen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog van dit ongeluk, dal te Londen de grootste op gewondenheid heeft veroorzaakt. Een deel der passagiers bestond uit heeren en damesdie voor weinige «ren uit Indië waren terug gekeerd. Ook de beroemde schrijver Charles Dickens bevond zich op den trein; hij kwam er evenwel zonder letsel af. Op last des keizers zal te Versailles een marmeren stand beeld van Lincoln worden opgerigt. Dezer dagen zijn in Frankrijk zeven-en-veertig geestelijke zusters uit Polen aangekomenzij zijn daar verdreven uit de kloosters waarin zij gevestigd waren. Uit Engelsch-Indië en Australië zijn dezer dagen te Londen eene -massa geschenken zoo van enkele voorname personen als van vereenigingen ontvangen geadresseerd aan den prins cn de prinses van Wallister gelegenheid van bun huwelijk. Deze geschenken zijn zoo kostbaar en zoo talrijk, dat HH. KK. HH. gemeend hebben het publiek in staat te moeten stellen die te bezigtigentot welk einde zij bij de kroonjuweliers Gerard, in de Haymarket zijn tentoongesteld. In de gemeente West- Kapelle is op Maandag namiddag, den 2<le« Pinksterdag, tegen

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2